Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стомачни грчеви

Грчеви во стомакот - ова е една од најчестите манифестации на дисфункција на овој орган. Всушност, овој симптом е силна контракција на неговите мазни мускули, придружени со специфични болки.

Најчесто, органските лезии на стомакот, односно болестите на гастроинтестиналниот тракт, делуваат како провоцирачки фактор. Во некои случаи, спазмите може да бидат функционални. Исто така, постојат неколку ситуации во кои таков знак се смета за сосема нормален, на пример, за време на бременоста или кај доенчињата.

Спазмите, покрај болката , може да бидат придружени со симптоми кои се карактеристични за патологиите на дигестивниот систем, вклучувајќи и кршење на дефекацијата, гадење и повраќање , надуеност и надуеност , како и појава на татнеж.

Дијагностиката секогаш се базира на лабораториски и инструментални дијагностички мерки. Сепак, физички преглед од страна на гастроентеролог е исто така многу важен.

Во огромното мнозинство на ситуации, стомачните грчеви може лесно да се прекинат со земање лекови и други конзервативни методи на терапија. Ретко се прибегнува кон операција.

Етиологија

Најчесто, сензација на грчеви во овој орган е предизвикана од одговор на организмот на еден или на друг надворешен стимул, на пример, голтање на производи со низок квалитет. Други, непатолошки извори на фактот дека едно лице има болни грчеви во стомакот, се:

 • редовното прекумерно пиење алкохолни пијалоци и бројот на степени во алкохол не е важно. Дури и една чаша вино или шампањ може да предизвика непријатност;
 • пушењето тутун - во такви ситуации, недоволното снабдување со кислород до желудникот, или подобро, неговите ткива и клетки, може да предизвика спазам;
 • акутно труење со храна - спазам со мазни мускули може да се појави од две причини - прво е тоа што, и покрај интоксикацијата , храната мора да дојде до оштетениот орган, но често тоа не се случува, што предизвикува да се справи. Вториот извор се повторува повраќање, што доведува до тензии на мускулите;
 • конзумирање големи количини на храна, особено прејадување пред спиење - преоптоварување и грчеви се јавуваат поради фактот што стомакот едноставно не може да се справи со богат внес на храна;
 • неконтролирана употреба на лекови со вишок на дневна доза назначена од лекарот што присуствува или ако условите за земање на лекот не се исполнети;
 • прекумерна количина на зачини и зачини во садот - ова резултира со зголемено производство на хлороводородна киселина, што влијае на формирањето на главниот симптом;
 • тежок стрес или нервен напор - најчесто нервите предизвикуваат стомачни грчеви кај жени или деца;
 • навика за пиење газирани пијалаци во јадења - така, лицето го изложува стомакот на опасност, бидејќи во прилог на спазмите супстанциите во нивниот состав јадат во мукозната мембрана;
 • долго одбивање да се јаде;
 • периодот на раѓање - за време на бременоста, таквата манифестација може да биде сосема нормална, што покажува дека жената ќе стане мајка во наредните денови, и укажува на можен спонтан абортус или ектопична бременост;
 • хипотермија;
 • протокот на менструацијата кај жените.

Патолошките причини за стомачни грчеви се:

ГЕРБ - можна причина за стомачни грчеви

Причини за стомачни грчеви кои не се поврзани со гастроентеролошка патологија:

 • текот на дијабетес ;
 • ментални нарушувања;
 • болести на женскиот репродуктивен систем;
 • зголемена големина на слезината или спленомегалија ;
 • бубрежно заболување.

Покрај тоа, вреди да се забележи појавата на таков знак кај новороденчињата - во првите неколку месеци од животот, бебињата ќе се почувствуваат грчеви и колика. Ова се должи на формирањето на гастроинтестиналниот тракт кај детето и адаптација кон новата храна.

Класификација

Специјалисти од областа на гастроентерологијата одлучија да одвојат неколку варијанти на грчеви во стомакот. Првата поделба ги дели на:

 • органски или примарни - тие се развиваат во однос на постоечките болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • средно - се предизвикани од оштетување на други внатрешни органи;
 • функционални - поради индивидуалните карактеристики на телото, односно, неговиот одговор на одреден иритант, како алкохол или дрога.

По тип на проток постојат:

 • вкупно стомачни грчеви - се доста ретки и се предизвикани од болести на централниот нервен систем или гастроинтестиналниот тракт;
 • регионални гастрични грчеви - се разликуваат со вклучување на само еден дел од овој орган, честопати многу значаен. Поради својата анатомска локација, таа често се изразува во грчеви во горниот дел од стомакот.

Симптоматологија

Бидејќи во многу случаи тешки стомачни грчеви се последица на појавата на гастроентеролошките патологии, најкарактеристичните симптоми на оваа категорија на заболувања ќе бидат дополнителни клинички знаци. Меѓу нив, вреди да се истакне:

 • напади на гадење, завршувајќи повраќање. Вреди да се одбележи дека не секогаш повраќање носи олеснување на човекот. Најопасен е појавата во повразните нечистотии на слуз, гној и крв;
 • металоиди и чувство на печење во градниот кош;
 • потпирајќи се , често со непријатен мирис;
 • мирис на расипани јајца во устата;
 • прекршување на процесот на движење на дебелото црево - за некои болести се карактеризира со запек , за други - со изобилство на дијареа, но најчесто пациентите се жалат на промена на таквите знаци;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • зголемено формирање на гас;
 • појава на специфични татнеж и шумолење во стомакот;
 • промена на параметрите за вкус;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • нарушување на спиењето, како болки во грчевите, исто така, може да се изразат ноќе;
 • појава во фекалните маси на патолошки течности;
 • синдром на болка, кој може да биде и акутен и досаден - го принудува лицето да преземе присилна позиција, да ја намали сериозноста на непријатност;
 • главоболки и вртоглавица .
Симптоми на гастроентеролошки болести

Исто така треба да ја наведете категоријата на најопасните симптоми на грчеви во желудникот, вклучувајќи:

 • зголемување на болката во секое време;
 • прекршување на процесот на дишење;
 • проблеми со голтањето на храната;
 • периоди на губење на свеста ;
 • развој на вагинално крварење кое нема никаква врска со менструацијата;
 • ширење на болка на скротумот ;
 • промена на сенката на измет;
 • треска и тешки треска ;
 • бледило на кожата;
 • нема емисија на урина за десет или повеќе часа;
 • силна жед .

Во случаи на изразување на еден или повеќе од овие симптоми, особено кај дете или во текот на бременоста, неопходно е да се јави брза помош што е можно поскоро.

Дијагностика

Пронаоѓањето на причината зошто едно лице има грчеви во желудникот не е можно без лабораториски и инструментални студии. Меѓутоа, пред да бидат назначени, гастроентерологот мора самостојно да изврши голем број манипулации, имено:

 • проучување на историјата на болеста, бидејќи многу често грч и болка се изразени во позадина на хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • да се прочита историјата на животот на пациентот - да се утврди природата на храната и начинот на живот;
 • да спроведе физички преглед со цел палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, што не само што ќе укаже на сериозноста на главната карактеристика, туку исто така ќе му овозможи на лекарот да открие зголемување на слезината;
 • Детално да го испитате пациентот за да ја завршите клиничката слика.

Лабораториските дијагностички мерки вклучуваат:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • општа анализа на урината;
 • крвна биохемија;
 • тест за здив за откривање на присуство на патогени бактерии;
 • микроскопски студии на измет.

Сепак, основата на дијагнозата е таква инструментална процедура:

 • радиографија со или без употреба на контрастно средство;
 • Ултразвук на перитонеумот и ендоскопијата;
 • гастроскопија;
 • дуоденална интубација;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • КТ и МРИ.

Понекогаш можеби ќе треба дополнителен совет од нефролог, ендокринолог, гинеколог, педијатар и акушер-гинеколог.

Третман

Во моментов, постојат начини за лекување на болни грчеви во стомакот:

 • земање дрога;
 • диета терапија;
 • физиотерапија;
 • акупунктура;
 • употребата на народни лекови;
 • операции.
Исхрана за стомачни грчеви

Терапијата со лекови вклучува:

 • антациди и ензимски супстанции;
 • антибиотици и антиинфламатори;
 • антиспазмодии и антимикробни препарати;
 • пробиотици и витамински комплекси.

Ако желудникот ги намалува болните грчеви, неопходно е да се откаже од употребата на:

 • масни и зачинети јадења;
 • пекарски производи;
 • кромид и лук, киселица и спанаќ, ротквица и ротквица, како и зелка;
 • пушено месо и зачини;
 • животински масти;
 • топло сосови и мајонези;
 • силен чај и кафе;
 • слатки;
 • алкохол;
 • претерано студени или многу топли јадења.

Добри резултати може да се постигнат со помош на традиционалните рецепти за медицина, кои треба да се користат само по консултација со вашиот лекар. Овој третман вклучува подготовка на decoctions и инфузии врз основа на:

 • коприва и камилица;
 • ливада и хиперикум;
 • рав и дива роза;
 • валеријана и нане;
 • календула и бадем од лимон;
 • грмушки и хлебни;
 • копра и ѓумбир.

Спроведување на операции е потребно само кога неефективноста на конзервативните методи на лекување, како и при откривање на бенигни или малигни тумори за време на дијагнозата.

Во случај на развој на грчеви во позадина на патологии на бубрезите, дијабетес мелитус или гинеколошки заболувања, како и за време на бременоста, терапијата ќе биде индивидуална.

Превенција и прогноза

За да избегнете грчеви во стомакот, треба да ги следите овие едноставни препораки:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • секогаш кога е можно, избегнувајте стрес и физичка препрека;
 • јаде правилно и редовно;
 • избегнувајте хипотермија;
 • Земете лекови само како што е пропишано од клиничар.

Покрај тоа, не треба да заборавиме дека неопходно е да се изврши целосен медицински преглед неколку пати годишно.

Спазмите во желудникот самите не се закана за човечкиот живот, но игнорирањето на таков симптом може да доведе до развој на компликации од основната патологија.

Сподели го овој напис:

"Стомачни грчеви" се забележани кај заболувања:

Инфективен токсичен шок е неспецифична патолошка состојба предизвикана од влијанието на бактериите и токсините кои тие ги лачат. Таквиот процес може да биде проследен со разни нарушувања - метаболички, неврорегулаторни и хемодинамични. Оваа состојба на човечкото тело е вонредна состојба и бара итен третман. Болеста може да влијае на апсолутно секое лице, без оглед на полот и возрасната група. Во меѓународната класификација на болести (ICD 10), токсичниот шок синдром има свој код - A48.3.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.