Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Абдоминални грчеви

Абдоминални грчеви - прилично чест симптом кој се јавува кај сите луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Во повеќето случаи, таков знак укажува на патолошки процес во телото, од кои некои бараат итна медицинска интервенција.

Голем број на предиспонирачки фактори, кои обично се поделени на физиолошки и патолошки, можат да станат причина за болка. Во зависност од тоа што беше изворот на симптомите, ќе се формира клиничка слика. Најчесто, пациентите се жалат на абдоминална болка и дијареа, гадење и повраќање и треска .

За да дознаат причината, на пациентите им е потребен физички преглед и лабораториски и инструментални испитувања. Тактиката на терапијата директно ќе зависи од причините за појавата.

Етиологија

Постојат голем број на предиспонирачки фактори за развој на абдоминални грчеви, тие можат да бидат заеднички за сите и ќе бидат различни за мажите, жените и децата.

Главната група на причини за абдоминални грчеви:

Абдоминалните грчеви кај жените може да се должи на:

Покрај тоа, вреди да се нагласат неколку фактори кои влијаат на појавата на таков симптом кај жените само во периодот на бременост. Така, грчеви во долниот дел на стомакот за време на бременоста се јавуваат во позадина:

 • проширување на мускулите, вените или лигаментите во абдоминалната област, како и во матката;
 • зголемување на големината на матката и фетусот, што доведува до поместување на внатрешните органи и појава на сличен симптом;
 • Ектопична бременост
 • "Лажни контракции", кои се забележани во третиот триместар, така што телото се обучува пред претстојната работна активност;
 • воведувањето на јајце во ѕидот на матката - предизвикува појава на грчеви во раните фази на раѓање;
 • цервикална болест;
 • процес на прекин на плацентата ;
 • ектопична бременост ;
 • предвремено породување;
 • спонтан абортус.

Од ова произлегува дека таков симптом за време на бременоста може да биде предизвикан од двете сосема природни причини и опасни состојби. Ако спазмите се придружени со вагинален исцедок и други симптоми, тогаш треба да одите кај акушер-гинеколог за помош што е можно поскоро.

Што се однесува до мажите, нема многу конкретни причини за појавата на главната клиничка манифестација. Абдоминалните грчеви кај мажите, покрај горенаведените извори, може да предизвикаат воспаление на простатата .

Изразувањето на таков непријатен симптом кај децата не се смета за невообичаено. Кај новороденчиња до една година, тоа е предизвикано од нецелосното формирање на органите на дигестивниот систем и се смета за сосема нормален знак. Сепак, постојат неколку други ситуации, наспроти позадината на која има стомачни грчеви кај дете под една година:

 • недоволно производство на ензимот лактаза неопходен за распаѓање на мајчиното млеко;
 • дисбактериоза , формирана поради фактот дека бремената мајка за време на бременоста земала голема количина на антибактериски агенси;
 • пилорична стеноза .

Кај постарите деца стомакот боли од следниве причини:

 • панкреатична колика;
 • апендицитис ;
 • црвска инфекција ;
 • VSD ;
 • гастритис ;
 • активна физичка активност која не соодветствува со возрасната категорија на детето;
 • алергиска реакција на храна;
 • вознемирена столица или дијареа;
 • текот на ротавирусната инфекција ;
 • инфекција на уринарниот тракт;
 • продолжено влијание на стресни ситуации или нервен преоптоварување.

Најретки причини за кои се абдоминални грчеви:

Класификација

Абдоминални мускулни спазми може да се поделат на:

 • тоник - се карактеризира со продолжена мускулна тензија;
 • клоничен е грчеви грчеви. Тие се разликуваат од претходната сорта во тоа што мускулните контракции се алтернативни со релаксација на мазни мускули.
Видови абдоминални мускулни грчеви

Симптоматологија

Секоја личност грчеви стомачни мускули ќе биде придружена со манифестација на индивидуални клинички знаци. Првиот симптом против кој ќе се развие друг симптом е синдром на болка . Може да биде и периодична и постојана. Степенот на интензитет варира од досадна и досадна, до остри и сечење. Во некои случаи, болката може да биде толку изразена што едно лице е принудено да се чувствува непријатно место, често со колено-лактот. Понекогаш тоа се случува обратно - многу е тешко да се остане на едно место, и да се намали болката што треба да се премести повеќе.

Покрај тоа, тешките абдоминални грчеви може да се надополнат со следниве симптоми:

 • гадење, што често води до повраќање. Често се јавуваат нечистотии во крвта во воомитус;
 • недостаток на здив ;
 • вагинално крварење;
 • зголемување на температурата;
 • зрачење на болката на целата површина на предниот ѕид на абдоминалната празнина, во перинеумот и скротумот, на градите, вратот и рамената;
 • промена во нијансите на изметот - тие ќе станат црни ;
 • прекршување на процесот на дефекација - абдоминални грчеви и дијареа се многу почести од запек;
 • ослободување на големи количини на ладна леплива пот ;
 • одложено мокрење.

Дијагностика

Ако се појави еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да побарате квалификувана помош што е можно поскоро. Постојат неколку лекари кои можат да ги идентификуваат причините за главниот клинички симптом, меѓу нив:

Формирањето на етиолошкиот фактор бара интегриран пристап и се базира на податоци од лабораториски и инструментални испитувања. Но, пред нивното назначување, лекарот мора самостојно да изврши неколку манипулации:

 • да ја проучи историјата на болеста и историјата на животот на пациентот - ова ќе помогне да се идентификуваат еден или друг предиспонирачки фактор;
 • врши темелно физичко испитување, кое мора да вклучува палпација на абдоменот. Во текот на оваа постапка, лекарот обрнува внимание на одговорот на пациентот. На жените им е потребен карличен преглед и тест за бременост;
 • Спроведете детално истражување со цел да добиете комплетна слика за појава на абдоминални грчеви. За да го направите ова, мора да го пријавите присуството и за прв пат да се појави појава на симптоми

Меѓу лабораториските студии, најдигностичката вредност се:

 • општа и биохемиска анализа на крвта - ќе покаже промена во составот карактеристичен за појавата на воспалителниот процес или други заболувања;
 • општа анализа на урината - да се контролира функционирањето на уринарниот систем;
 • микроскопско испитување на измет - укажува на присуство на црвени јајца или честички на други патогени.

Основата на дијагнозата се состои од инструментални испитувања на пациентот, вклучувајќи:

 • FEGDS - ендоскопска постапка за проценка на внатрешната површина на гастроинтестиналниот тракт;
 • Ултразвук на перитонеумот;
 • радиографија со или без средство за контраст;
 • ЕКГ;
 • Ултразвук.

Ова се само основни дијагностички мерки неопходни за утврдување на причините за абдоминални грчеви. Секој пациент поединечно е пропишан дополнителен тест и испитувања.

Третман

Тактиката за елиминирање на овој симптом зависи од причината за појавата на спазми.

Општата шема на третман вклучува:

 • земајќи лекови против болки со цел олеснување на болката;
 • поминува низ курс на терапевтска масажа;
 • интравенска инфузија на медицински раствори - да се врати загубената течност поради изобилство на повраќање и дијареа;
 • физиотерапија;
 • употребата на антимиметички и антибактериски агенси;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • употребата на рецепти за алтернативна медицина - само по одобрувањето на лекарот што посетува.
Да се ​​ослободи од стомачни грчеви

Ако некој е загрижен за сериозни грчеви во стомакот, тогаш, пред сè, неопходно е целосно да престане да јаде храна за неколку дена - ова се нарекува терапевтски постот. Често трае не повеќе од три дена, при што можете да пиете вода без гас или зелен чај без шеќер.

Исхрана терапија вклучува целосно отфрлање на:

 • масни и зачинети јадења;
 • конзервирани и пушени производи;
 • кисели краставички и кисели краставички;
 • свеж леб и кифла;
 • слатки и слатки;
 • зачини;
 • мајонез и топла сосови;
 • газирани пијалаци и алкохол;
 • силно кафе, црн чај и какао.

Таквото ограничување во исхраната мора да се набљудува најмалку три месеци, во тоа време е дозволено да се јаде:

 • посно месо и риба;
 • нискомасни млечни производи;
 • зеленчук и овошје по термичка обработка;
 • вегетаријански и млечни курсеви;
 • пареа варени омлети и меко варени јајца;
 • компоти и желеа.

Целосна листа на дозволени и забранети производи, примерно мени и препораки во врска со готвењето се обезбедени само од лекарот што посетува.

Добри резултати може да се постигнат со народни методи кои вклучуваат употреба на:

 • семиња од ким;
 • сок од лимон;
 • мента и ѓумбир;
 • кардамон и коријандер;
 • анасон семиња;
 • корен од глуварче и лисја.

Имплементацијата на хируршката интервенција за отстранување на изворот на ваков симптом се решава поединечно, но никогаш не се изведува во случаи на грчеви во стомакот за време на бременоста.

Превенција

За да спречите некој да има проблеми со абдоминалните грчеви, треба да ги следите општите правила, вклучувајќи:

 • усогласеност со упатствата за исхрана;
 • спроведување на добар одмор;
 • избегнување на стресни ситуации и физички претерано работење;
 • пешачење, особено после јадење;
 • земање лекови само како што е пропишано од лекарот;
 • употребата на големи количини на течности дневно;
 • контрола врз регуларните движења на дебелото црево;
 • носи специјален завој за време на бременоста;
 • полагање на целосен медицински преглед неколку пати во годината.

Навременото откривање на абдоминалните грчеви, како и комплетната дијагноза и сеопфатен третман ја зголемуваат веројатноста за поволна прогноза - целосна елиминација на етиолошкиот фактор и симптоми.

Сподели го овој напис:

"Абдоминални грчеви" се забележани кај заболувања:

Цревната дисбиоза кај децата е патолошки процес во кој постои повреда на составот на цревната микрофлора. Вкупниот број на опортунистички микроорганизми се зголемува, а во исто време, корисни бактерии постепено умираат. Нерамнотежата предизвикува појава на различни гастроинтестинални нарушувања, намалена реактивност на телото, прогресија на анемија, како и други сериозни патолошки состојби. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува цревна дисбиоза.

...

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...

Tenesmus - лажна потреба да се испразни цревата, кои се придружени со крајно непријатни сензации. Друго име за патологија е залудно побудување. Доста често, овој синдром е присутен кај дисбиозата, меѓутоа, точните причини може да се утврдат само со дијагностички методи.

...

Ентеровирусната инфекција е група на акутни инфективни заболувања кои влијаат не само на возрасните, туку и на децата. Карактеристична особина на ова нарушување е дека ентеровирусите првично се размножуваат во дигестивниот тракт, но не предизвикуваат израз на симптоми на цревни заболувања. Второто место на локализација на репродукцијата на бактериите е мукозните мембрани на респираторните органи. Честопати бактериите се шират и ја инфицираат кожата, срцето, 'рбетниот мозок или мозокот. Активноста на вирусите може да предизвика сериозно влошување на здравјето на детето, како и да предизвика помала незрелост. Инкубациониот период се движи од два до триесет дена, но често не надминува една недела. Децата или младите често се засегнати.

...

Ерозијата на желудникот е кршење на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган. Карактеристична особина е тоа што нејзините подлабоки ткива не се подложени на процесот на болеста, и по заздравувањето ерозијата не остава траги зад себе. Оваа болест во комбинација со ерозивно оштетување на дуоденумот се наоѓа во петнаесет проценти од случаите на сите регистрирани заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.