Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Грчеви во грлото

Грчеви во грлото - симптом на неспецифична природа, што може да укаже и на болест на отоларинголошката природа, и на други патолошки процеси во телото. Не е исклучена манифестацијата на задушување и грчеви во грлото на нервниот систем, односно психосоматичната природа.

Само докторот може да утврди зошто детето или возрасните имаат грчеви на мускулни влакна во грлото, така што само лекарот не треба да се третира самостојно или да го игнорира симптомот.

Во повеќето случаи, терапијата се изведува со конзервативни методи, но хируршката интервенција не е исклучена, во зависност од основната причина.

Нема јасни ограничувања во однос на возрасната категорија и полот, оваа болест нема, затоа може да се дијагностицира кај деца и кај возрасни.

Етиологија

Чувството на спазам во грлото може да биде резултат на одредени болести, како и тежок стрес , нервен преоптоварување, односно, поради психосоматски фактор.

На болестите што можат да предизвикаат грчеви и гушење во грлото треба да се припишат:

Напад на ларингоспазам

Покрај тоа, спазам и воспалено грло после јадење може да се должи на влијанието на надворешните негативни фактори:

 • влегување во грлото на туѓо тело;
 • премногу сува или загадена воздух во затворените простории;
 • работа со тешки метали, отрови, хемикалии и слични токсични супстанции;
 • компликација по преземање на одредени лекови.

Ако диспнеата и грчењето во грлото се многу ретки и со кратка природа, ова не секогаш го означува развојот на одредена болест во телото и може да биде само симптоматска. Сепак, консултациите со лекар нема да бидат излишни.

Симптоматологија

Природата на манифестацијата на клиничката слика ќе зависи од тоа што точно е причина за развој на таков патолошки процес.

Значи, кога детето има ларингизам, следните симптоми ќе бидат присутни:

Опасноста во овој случај е дека во оваа состојба детето не може да објасни што се случува со него. Затоа, ако такви знаци се присутни, треба да повикате брза помош.

Ако грчевите за време на голтањето се предизвикани од болести на горниот респираторен тракт, може да се појави следниот симптом комплекс:

Во зависност од видот на болеста, белиот или сивиот шерф може да биде присутен на ларинксот.

Бела плакета во грлото

Грчеви во грлото со остеохондроза на цервикалниот 'рбет ќе бидат симптоматски. Како по правило, на пациентот може да му пречат болка во градите , ограничено движење, болки во грбот и општо влошување на благосостојбата. Генерално, клиничката слика ќе зависи од сцената и од формата на болеста.

Грче во грлото, кое е предизвикано од психолошки фактор, може да се карактеризира со следнава клиничка слика:

Во некои случаи, клиничката слика е дополнета со претходна несвесна состојба на лицето, стегајќи болка во градите и вртоглавица .

Ако причината за грчеви во грлото е гастроентеролошка болест, тогаш ќе има симптоми кои се типични за вакви заболувања - абдоминална болка , нарушување на фреквенцијата на столицата, гадење со повраќање, металоиди и надуеност .

Грче во грлото со VSD може да бидат придружени со следните клинички знаци:

Во тој случај, ако спазмот на грлото е симптоматски, тогаш состојбата на пациентот се враќа во нормала во рок од 1-2 минути. Ако нема подобрување во ова време, треба да повикате брза помош, бидејќи неможноста да дишете нормално може да доведе до губење на свеста, проблеми со кардиоваскуларниот систем, па дури и задушување. Оваа состојба е особено опасна во текот на ноќта, бидејќи лицето едноставно не може да побара помош поради спазам.

Дијагностика

Примарниот преглед, во овој случај, го врши терапевт или отоларинголог. Доколку е потребно, дополнително може да се консултирате со такви експерти:

Прво, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што:

 • собира лична историја на пациентот;
 • ја појаснува сегашната клиничка слика кога почнаа да се појавуваат првите симптоми.

Потоа, за да се разјасни дијагнозата, се спроведуваат следните лабораториски и инструментални методи на истражување:

 • Oak;
 • фарингоскопија;
 • фиброгастродуоденоскопија;
 • Ултразвук на тироидната жлезда;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • КТ скенирање;
 • во случај на сомнение на онкологија - тест за тумор маркери, биопсија.
Фарингоскопија

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот утврдува корелација и одредува како да се ослободи грчењето во грлото.

Третман

Основната терапија ќе зависи од тоа што точно е причина за повреда на функцијата на голтање и спазам во грлото. Во повеќето случаи, да се елиминира болеста користејќи конзервативни методи на лекување. Хируршка интервенција се користи ако:

 • причината за грчењето е странски предмет заглавен во грлото;
 • ако е откриена онкологија.

Во сите други случаи, лекарот пропишува соодветни лекови, процедури за физиотерапија. Ако причината за грчењето е психосоматски фактор, тогаш може да биде потребен курс на психотерапија.

Можно е да се ослободи од грчеви во грлото само под услов да се интегрира пристапот кон проблемот. Употребата на традиционалната медицина е дозволена, но само како додаток на главниот тек на лекување и за одредени болести.

Превенција

Поради фактот што ова не е посебна болест, туку само симптом на одреден патолошки процес, нема конкретни превентивни мерки. Препорачливо е да се придржуваат до превентивни препораки за оние болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Спазам во грлото" се забележува кај болести:

Хипокалцемијата е патолошка состојба која се развива како резултат на нарушен електрофизиолошки процес и се карактеризира со намалување на нивото на калциум во телото. Оваа патологија може да биде и акутна и хронична. Важно е времено да се утврди причината за прогресијата на болеста и да се започне со соодветен третман за да се избегне развојот на опасни здравствени ефекти. Хипокалцемијата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Хистерија (хистерична невроза) е комплексна невропсихијатриска болест која припаѓа на групата на неврози. Се манифестира во форма на специфична психо-емоционална состојба. Во исто време, не постојат видливи патолошки промени во нервниот систем. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Жените се повеќе подложни на болеста отколку мажите.

...

Научниците сакаат да го повторат изразот дека сите "болести се јавуваат поради нервите", и ова е вистина, бидејќи нервниот систем ја регулира работата на целиот организам како целина. Со какви било прекршувања на нејзината работа, здравјето на луѓето се влошува, што може да се манифестира со зголемување на бројот на отчукувања на срцето, главоболка, нарушувања во исхраната или фарингеална невроза - ретка состојба, симптоми кои треба да се разгледуваат подетално.

...

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...

Спазмофилија е болест која се карактеризира со појава на напади и спазматични состојби директно поврзани со хипокалцемија во крвта. Во медицината, патологијата се нарекува и тетанија. Обично се дијагностицира кај деца на возраст од 6 до 18 месеци.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.