Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вазоспазам

Во овој случај, зборуваме за грчеви на церебрални крвни садови - патологија, која до релативно неодамна се случи главно кај постарите лица. Во меѓувреме, поради прекумерна работа, недостаток на спиење, стрес и други фактори кои се релевантни за секојдневниот живот на повеќето луѓе, церебралниот вазоспазам се дијагностицира во различни возрасни групи.

Веќе постојните болести, на пример, остеохондроза или нарушувања поврзани со васкуларниот кревет, исто така, може да предизвикаат грчеви на крвните садови. Оштетувањето на снабдувањето со крв и, соодветно, исхраната на мозокот, доведува до васкуларни грчеви, исто така, меѓу причините може да биде индицирана аневризма на церебралните крвни садови. Сепак, ова не е целата листа на причини против кои ова нарушување може да се развие, меѓу кои може да се идентификуваат и следниве опции:

 • васкуларна дистонија;
 • оштетување на фиброзните структури на артеријата;
 • нарушена функција на срцето, тироиден орган или бубрег;
 • патологии на васкуларните мускулни структури;
 • вкочанетост на артериските ѕидови;
 • висок крвен притисок;
 • тумор во мозокот.

Вазоспазмот е придружен со следните симптоми:

 • гадење;
 • болка на едната страна од телото;
 • вртоглавица;
 • зголемен замор;
 • главоболка (храмови, грбот на главата, челото или целата глава, појава поради промени во временските услови, стрес);
 • тинитус;
 • "Неуспеси" во меморијата;
 • нарушување на говорот;
 • промена на притисокот (негово отстапување од нормата);
 • нарушување на ориентацијата;
 • намалени перформанси

Развојот на оваа состојба може да укаже на интракранијална хеморагија. Ова е придружено од лице кое е свесно, прекршување на функцијата на говор (пред да зборува со шепот), лоша реакција на било кој тип на прашања, долго џвакање на храна.

Сподели го овој напис:

"Вазоспазмот" се забележува кај заболувања:

Рејноовата болест е пароксизмално нарушување во снабдувањето со артериски крв на нозете и / или рацете, кое се јавува во позадината на продолжената изложеност на стрес, студ и некои други фактори. Рејноовата болест, чиишто симптоми почесто се јавуваат кај жените, е нагласена првенствено од симетријата на лезиите на екстремитетите.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.