Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Врат грчеви во мускулите

Вратниот мускулен спазам е неспецифичен симптом кој се манифестира во форма на компресија на мускулното ткиво напречно. Овој патолошки процес води кон оштетување на нервното ткиво. Третманот може да се препише само од квалификуван лекар, по сеопфатен преглед и точна дијагноза. Само-лекувањето или занемарувањето на грчевите на мускулите на вратот може да доведе до развој на сериозна компликација.

Етиологија

Вратните мускулни спазми може да се должат на следните етиолошки фактори:

 • воспаление на мускулите - миозитис ;
 • механички оштетувања на вратот;
 • интервертебрална хернија во цервикалниот 'рбет;
 • остеохондроза ;
 • авитаминоза ;
 • недостаток на есенцијални минерали во телото;
 • хипотермија;
 • продолжен престој во една позиција;
 • остар пресврт на главата, што може да доведе до стегање на нервните корени;
 • дорзалгија;
 • прекумерна вежба;
 • силен нервен вирус, стрес .

Покрај тоа, спазмот може да се забележи кај некои заболувања на зглобовите или како резултат на ресектабилна интервенција. Точната причина за манифестација на таков симптом може да биде пропишана само од страна на лекарот што посетува, по соодветно испитување и идентификација на етиологијата.

Симптоматологија

Општите симптоми ги вклучуваат следните знаци:

Врз основа на фактот дека ова е симптом на одредена болест, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични знаци на провокативен фактор.

Во болести на мускулно-скелетниот систем, овие дополнителни симптоми може да бидат присутни:

 • ограничено движење;
 • мускулни грчеви ;
 • силна болка при вртење на главата;
 • зголемен физички замор;
 • нарушување на моторната активност.

Ако причината за развојот на овој симптом е недостатокот на витамини и минерали, тогаш клиничката слика може да се надополни со такви специфични знаци:

Доста често, грчеви во мускулите на вратот се предизвикани од остеохондроза, што може да се должи на следниве симптоми:

Остеохондроза

Не е исклучок, манифестацијата на овој симптом во воспаление на мускулното ткиво. Во овој случај, најверојатно ќе се појават следните симптоми:

Без оглед на која од горенаведените клинички слики се одвива, треба да се консултирате со лекар и да не се обидувате самите да го намалите грчењето. Во овој случај, третманот може да го препише само квалификуван лекар.

Дијагностика

Пред сè, докторот врши појаснување на поплаките, појаснување на историјата на почетокот на симптомот и историјата на животот на пациентот и темелно објективно испитување на пациентот, со палпација на погодената област. За да се идентификува факторот на основната причина, може да се назначат следниве дијагностички методи:

 • КТ и МРИ;
 • ултразвучен преглед;
 • радиографија.

Што се однесува до стандардните општи клинички лабораториски испитувања, тие исто така се неопходно извршени.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот прави дијагноза и го пропишува правилниот третман. Само-лекувањето, употребата на народни лекови или игнорирање на симптомите е неприфатливо.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од утврдената примарна болест. Во медицинската терапија, лекарот може да вклучи употреба на такви лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови на орална администрација или во форма на инјекции;
 • лекови против болки;
 • мускулни релаксанти.
Масажа со мускулен спазам

Во повеќето случаи, самиот медицински третман сам по себе не е доволен, особено ако е потребно да се ослободи грчевитост на мускулите на вратот при остеохондроза, затоа може да се препише физиотерапија, мануелна терапија и физикална терапија.

Физиотераписките процедури вклучуваат:

 • магнетна терапија;
 • електрофореза;
 • миостимулација;
 • кал терапија;
 • акупунктура;
 • амплипулс.

Траењето и интензитетот на таквите постапки го одредува лекарот што посетува.

Хирудотерапија и терапевтска масажа, исто така, може да се користат во некои случаи. Треба да се сфати дека само лекарот што посетува може да направи корекција на текот на третманот. Дури и отсуството на симптоми не треба да се смета за целосно опоравување, ако тоа не е потврдено за време на понатамошното испитување.

Превенција

Целните методи за спречување на грчевите на мускулите на вратот не се, бидејќи ова не е посебен патолошки процес, туку неспецифичен симптом. Треба генерално да се придржуваат на правилата за здрав начин на живот, да преживеат превентивни медицински прегледи и да побараат медицинска помош на време, наместо само-лекување. Како правилно да го отстраните грчењето на мускулите на вратот, може да кажете само квалификуван лекар.

Сподели го овој напис:

"Врат на мускулниот спазам" се забележува кај заболувања:

Протресот на цервикалниот 'рбет е комплексна и тешка патологија, која се карактеризира со патолошки излив на интервертебралниот диск. Како по правило, болеста напредува како резултат на дегенеративни-дистрофични процеси кои се јавуваат во 'рбетниот столб.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.