Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мускулен спазам

Мускулен спазам е таква несакана контракција на еден мускул или група од нив, во која има болка и остра болка. Манифестацијата на мускулни спазми може да биде константна и периодична. Таквите грчеви можат да се појават одеднаш, да продолжат да траат подолго време и да предизвикаат значителна непријатност, како што е јасно, со болка.

Грчевите можат да бидат скелетни, што го отежнува движењето, како и мускулите, со пораз на мазни мускули, кои можат да се манифестираат, на пример, во форма на грчеви на абдоменните мускули. Различни фактори можат да предизвикаат појава на спазми, следните може да се идентификуваат како главни:

  • продолжен престој во состојба на мускулна тензија (продолжено седење на маса, носење торба, итн.);
  • остеохондроза, придружена со манифестации карактеристични за оваа болест (испакнување на интервертебрални дискови, хернија);
  • значителен мускулен оптоварување поради вежбање, спортски активности;
  • повреди и модринки на 'рбетот, поради што мускулната тензија е резултат на синдромот на болка кој се појави, што, пак, води кон развој на синдром на тригери;
  • метаболички нарушувања;
  • епилепсија;
  • тетанус;
  • стрес;
  • премногу работа;
  • бременост, итн.

Сподели го овој напис:

"Мускулен спазам" се забележува кај болести:

Апаличниот синдром (будење кома) е патолошки процес во кој едно лице нема знаци на свесност, но до одреден степен се зачувани вегетативните функции на мозокот, а спиењето и будењето се алтернативни.

...

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

...

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

...

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...

Шерловата хернија (синдром Шмолловиот јазол, Шорловиот мозочен јазол, узуривните дефекти) - болест која се карактеризира со внесување на 'рбетниот диск директно во телото на рбетниот столб, проследено со формирање дефект. Вреди да се забележи дека проблемот почесто се дијагностицира кај децата за време на брзиот раст на коскеното ткиво.

...

Деформирањето на остеоартритис се смета за заедничка патологија на зглобовите, против која се развива дегенеративно-воспалителен процес, што доведува до уништување на нивните структури и нивно предвремено стареење. Главната причина за развојот на оваа патологија е прекумерна физичка активност, но постојат голем број други предиспонирачки фактори. Тука спаѓаат вишок телесна тежина, професионални спортови, седентарни услови за работа и многу други извори.

...

Жолтицата кај новороденчиња не е посебна болест, туку синдром кој се карактеризира со пожолтување на кожата и мукозните мембрани на бебето. Треба да се напомене дека таков симптом - прилично честа појава - се јавува кај 70% од новороденчињата. Во повеќето случаи, жолтицата кај новороденчињата е физиолошки процес, а само во 10% од случаите е манифестација на патолошкиот процес.

...

Лумбаго е акутна болка, која инаку може да ја дефинира пациентот како "болка во грбот", оваа болка се јавува во долниот дел на грбот (т.е. во долниот дел на грбот). Лумбаго, чиишто симптоми се манифестираат главно како резултат на пренапони кои се случуваат во одредената област кога се крева или остро се навалува, го прави невозможно лицето да се одвои во одредено време.

...

Миотонија е генетски детерминирана патологија која припаѓа на категоријата невромускулни заболувања. Вреди да се спомене дека, во зависност од сортата, може да се манифестира во различни возрасти, а не од моментот кога се роди бебето. Главната причина за развојот на болеста е пренесувањето на мутираниот ген кај детето од еден или двата родители и можат да бидат потполно здрави. Другите состојби кои влијаат на развојот на таквата ретка болест остануваат непознати.

...

Остеомалацијата е болест која почнува да напредува поради нарушената минерализација на коските. Како резултат на тоа, се јавува патолошко омекнување на коските. Болеста во неговата етиологија и клиника личи на болест како рахитис кај деца, што се јавува поради хиповитаминозата Д3.

...

Многу често слушаат, но не знаат точно што е остеохондрозата. Всушност, оваа болест не е толку ретка. Оваа болест се карактеризира со дистрофично-дегенеративна лезија на вертебралните ткива, понатамошна деформација на дисковите меѓу пршлените, како и околните лигаменти на вертебралниот апарат.

...

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

...

Доцната дискинезија (син PD, tardivnaya дискинезија) - е вид на неуролептичен синдром, а тоа значи дека таквата болест е поврзана со продолжена употреба на невролептици, кои негативно влијаат на состојбата на нервниот систем. Игнорирањето на клиничките знаци може да биде фатално.

...

Мултиплекс склерозата е хронична болест, како резултат на која влијае на 'рбетниот мозок и на мозокот. Мултиплекс склерозата, чии симптоми се манифестираат првенствено во кршење на способноста да ги контролираат движењата на мускулите, како и во кршење на координацијата, видот и чувствителноста, доведува до оштетување на нервните клетки на мозокот, а тоа се случува поради напад од сопствениот имунолошки систем на телото.

...

Синдром на токсичен шок е патолошки процес кој е одговор на телото на токсичните ефекти на патогените организми. Овој синдром прв пат беше идентификуван во 1978 година кај седум деца со стафилококен ауреус.

...

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...

Трипофобијата е состојба во која еден човек има паничен страв кога гледа дупки, дупки од кластери (многу дупки), меурчиња во тестот, абсцеси на кожата итн. Трипофобија, чии симптоми, и покрај тоа што болеста не е препознаена во официјалната медицина, Таа забележува околу 10% од популацијата, се манифестира во форма на гадење, пруритус, нервен тремор и општо непријатност кога наведените причини за оваа фобија се појавуваат на повидок.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.