Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревни грчеви

Цревниот спазам (цревна колика) е симптом кој се манифестира во форма на интензивна висцерална болка, грчеви и контракции на цревните ѕидови. Во повеќето случаи, овој симптом е знак на гастроентеролошка патологија, но психосоматичната болка не е исклучена. Исто така, треба да се забележи дека оваа патолошка манифестација никогаш не е посебна болест. Елиминацијата на симптомите е можна само по утврдувањето на етиологијата. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Грчеви во цревата може да се должат на следните етиолошки фактори:

Одделно, неопходно е да се нагласи психолошкиот фактор. Често, цревните спазми можат да бидат предизвикани од психосоматиката. Во такви случаи, третманот не треба да го пропишува гастроентеролог , туку психотерапевт .

Класификација

Во зависност од клиниката и локализацијата на овој симптом, се разликуваат нејзините три форми:

 • ректален;
 • слепо;
 • олово.

Последната манифестација на симптомите може да биде предизвикана само со токсично труење.

Симптоматологија

Цревните грчеви, без оглед на основната причина, секогаш се карактеризираат со тешка, грчеви болка, интензитет од различен степен. Придружните симптоми ќе зависат од основната болест. Треба да се напомене дека ако болеста е предизвикана од психосоматика, тогаш не се забележува јасно изразена дополнителна клиничка слика.

Во случај на гастроентеролошки болести, цревниот спазам е придружен со следната клиничка слика:

Кај вирусни инфекции може да се појави цревен спазам, што е придружено со следниве симптоми:

Симптоми на интоксикација

Грчењето на цревата често може да биде предизвикано од леплива интестинална опструкција, која може да се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • тежок абдоминален болен грч ;
 • повраќање што може да содржи неразредени честички на храна;
 • одложени столици и гас;
 • надуеност ;
 • чувство на полност во желудникот, дури и со минимална количина на храна потрошена;
 • горушица, поткопувајќи со непријатен мирис;
 • покачена телесна температура .

Во случај на труење со токсични супстанции, може да се појават следниве симптоми:

Кај апендицитисот клиничката слика може да се надополни со висока телесна температура, висок крвен притисок и болката е остра, грчеви. Ако во оваа фаза од развојот на патолошкиот процес на пациентот не му се дава медицинска помош, се развива перитонитис , што е исклучително опасно за животот.

Спазмите во цревата често се единствениот симптом во почетните фази на инфекциите со хелминти. Како што болеста се влошува, се појавуваат следните симптоми:

 • слабост, летаргија;
 • бледило на кожата;
 • гадење;
 • остри напади на дијареа;
 • влошување или, напротив, зголемување на апетитот;
 • губење на тежината.

Во присуство на горенаведената клиничка слика, дури и ако симптомот се развива врз основа на нерви, неопходно е да се консултира лекар, а не да се вклучи во неконтролиран внес на лекови или третман со помош на традиционална медицина.

Дијагностика

Пред сè, гастроентеролог ги разјаснува поплаките, историјата на појавата на симптом и живот, како и објективен преглед на пациентот. Доколку постои сомневање за психосоматика, можеби ќе треба да се консултира психотерапевт.

За да се идентификува етиологијата на болеста може да се извршат следните лабораториски и инструментални испитувања:

Езофагогастродуоденоскопија
 • општа анализа на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • копрограм;
 • анализа на измет за окултна крв;
 • MSCT на абдоминалната празнина;
 • ултразвучно испитување на абдоминалната празнина;
 • колоноскопија;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • ректороманоскопија;
 • КТ скенирање;
 • општа радиографија со контрастен агент.

За да се разјасни причината за овој симптом, планот за испитување може да се прилагоди од лекарот кој го посетува.

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот може да ја утврди причината и да го пропише правилниот третман.

Третман

Како правилно да се ублажи цревниот спазам, може да се каже само квалификуван лекар по идентификување на етиологијата на патолошкиот процес.

Како по правило, ако постои таков симптом, третманот е комплексен, вклучувајќи ја и исхраната. Во некои случаи, конзервативниот третман не е соодветен, потребна е хируршка интервенција.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антиспазмодии;
 • лекови против болки;
 • да се подобри перисталтика;
 • седативи ако цревниот спазам е предизвикан од психосоматиката;
 • антигетик;
 • антидијареални лекови.

Бидете сигурни да се усогласат со исхраната. Исклучени од исхраната:

 • масна, зачинета, премногу солена;
 • храна која ферментира во стомакот;
 • богата со влакна;
 • мешунки;
 • алкохолни пијалоци и сурогати;
 • свежи колачи;
 • конзервирање, кисели краставички;
 • слатки со многу крем;
 • газирани пијалаци;
 • силен чај и кафе;
 • млечни производи со висока масленост.

Исхраната на пациентот треба да се базира на следните препораки:

 • конзистентноста на садовите е течност, пире, земја;
 • садовите треба да се консумираат само во форма на топлина;
 • храната треба да биде честа, со интервал од 2-3 часа, во мали делови.

Во зависност од видот на болеста, во првите денови може да се препише целосно одбивање на храната, се препорачува слаб зелен чај и минерална вода без гас.

Ако третманот се започне веднаш, компликациите може да се избегнат. Во однос на превенцијата, веднаш треба да ги елиминирате сите болести, особено во однос на дигестивниот тракт, да јадете правилно, да го елиминирате стресот и силниот вирус на нервите. На првите симптоми треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Спазам од цревата" се забележува кај заболувања:

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...

Цревата на слезината е бенигна маса во шуплината на органот кој има капсула, обично исполнет со течност. Почетниот тек на патолошкиот процес е асимптоматски, но додека цистата расте, клиничката слика исто така ќе стане поизразена.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.