Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Намален тестостерон

Во најголем дел од случаите, намалувањето на тестостеронот е знак на стареење и кај машкото и женското тело. Сепак, недостатокот на производство на овој полов хормон може да биде предизвикан од голем број други предиспонирачки фактори.

Овој симптом е проследен со голем број дополнителни симптоми, на пример, влошување на косата, кожата и ноктите, како и кршење на сексуалните функции.

Можете да направите точна дијагноза врз основа на клинички манифестации и лабораториски одредување на нивото на половите хормони. Конзервативните методи на лекување се пропишани за да се поправи нарушувањето.

Етиологија

Најчестите предиспонирачки фактори кои можат да го намалат тестостеронот кај машките се:

 • возрасната категорија е над четириесет години - по овој период се случува физиолошкиот пад на слична супстанција. Ова се должи на стареењето на телото и да се смени овој процес не е можно;
 • слаба исхрана - ако телото не добие доволно витамини и микронутриенти, производството на таков пол хормон ќе биде недоволно;
 • фактот дека едно лице има вишок телесна тежина е една од најопасните причини за оваа состојба. Дебелината не само што доведува до намалување на концентрацијата на машки полови хормони, туку исто така влијае и врз активирањето на производството на естрогени женски хормони;
 • прекумерна зависност од пиење алкохол, пушење и наркотични супстанции;
 • недоволна физичка активност на лицето - умерено активен животен стил помага да се спречи појавата на таков симптом и придонесува за зголемување на тестостеронот. Вреди да се забележи дека прекумерната вежба исто така може да биде извор на развој на ова нарушување;
 • злоупотреба на одредени лековити супстанции;
 • генетска предиспозиција;
 • траума на тестисите и други органи на машкиот репродуктивен систем;
 • носи џеб во пантолоните на мобилен телефон;
 • Клајнфелтер синдром .
Намалено производство на тестостерон кај мажи

И покрај фактот дека тестостеронот е машки пол хормон, исто така е присутен во телото на жените. Се произведува од надбубрежните жлезди и се содржи во мала количина.

Причини за намален тестостерон кај жените:

 • Даунов синдром ;
 • влез во менопауза ;
 • менопауза;
 • акутна адренална инсуфициенција , против која жлездите не можат да го ослободат потребното количество на оваа супстанција;
 • анорексија и булимија ;
 • случајно лекување на одредени лекови;
 • хируршка ексцизија на една или на намалување на два јајника;
 • синдром на полицистични јајници;
 • тежок физички или емоционален стрес;
 • продолжено влијание на стресни ситуации.

Од ова произлегува дека намалувањето на нивото на тестостерон кај претставниците на двата пола често е предизвикано од физиолошки фактори, но понекогаш тоа може да укаже на појава на одредена болест која бара медицинска интервенција.

Симптоматологија

Знаци на намалување на нивото на овој половен хормон кај мажите и жените ќе се разликуваат малку. Така, основата на клиничката слика за таквото пореметување меѓу претставниците на силна половина од човештвото се следниве симптоми:

 • недостаток на сексуална привлечност кон спротивниот пол;
 • зголемено потење ;
 • намалена коскена густина, предизвикувајќи лице да страда од чести повреди или фрактури;
 • зголемување на телесната маса и обемот на млечните жлезди;
 • реткост на косата на лицето, пуби и на пазувите;
 • болка во мускулите и зглобовите ;
 • намалување на работниот капацитет;
 • чести промени во расположението и депресија;
 • постојан замор и слабост ;
 • нарушувања на спиењето ;
 • сува кожа ;
 • формирање брчки;
 • предвремена ејакулација ;
 • намалување на волуменот на тестисите;
 • еректилна дисфункција.
Симптоми на дефицит на тестостерон кај мажи

Намалувањето на тестостеронот кај жените е клинички помалку изразено отколку кај мажите. Ова се објаснува со фактот дека таквиот хормон за жените не е главен.

Во такви случаи, недостатокот на таква супстанција се изразува со следните симптоми:

 • намалување или отсуство на сексуална желба;
 • неможност да уживаат во текот на сексуалниот однос;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • чести плима;
 • сува кожа;
 • зголемена кршливост на коса и нокти;
 • безобличен замор и постојана слабост;
 • намалена физичка сила;
 • проблеми со концентрацијата;
 • акумулација на маснотии во стомакот, рацете и вратот;
 • промена на гласовниот тембр;
 • апатија и раздразливост ;
 • кршливост на коските;
 • дневна поспаност и недостаток на спиење во текот на ноќта.

Ако било која патологија стана причина за намален тестостерон, тогаш симптомите ќе бидат надополнети со клиничките манифестации на одредена болест.

Дијагностика

И покрај фактот што недостатокот на машки полови хормони често е сосема нормален физиолошки процес, понекогаш тоа може да биде резултат на болест, а тоа значи дека пациентите треба да подлежат на сеопфатен преглед, кој вклучува:

 • клинички преглед на историјата од страна на клиничар и историја на животот на пациентот;
 • спроведување на детален преглед на пациентот - да се идентификува времето на појава на симптоми;
 • спроведување на објективен преглед;
 • лабораториски студии за нивото на хормони во крвта - ќе покажат директно намалување на овој хормон, а исто така укажуваат на можна патолошка причина за нагло намалување на нивото на тестостерон кај мажите и жените;
 • Ултразвук на гениталиите.
Стапката на тестостерон кај мажите и жените

Во зависност од индивидуалните индикатори, може да се доделат дополнителни лабораториски и инструментални методи за испитување.

Третман

Дефицитот на тестостерон се надополнува со помош на такви конзервативни методи:

 • земање дрога;
 • придржување кон диеталната терапија;
 • психотерапија;
 • нормализација на будност и одмор.

Терапијата со лекови е наменета само за мажи и е да изврши хормонска заместителна терапија, што ќе помогне да се постигне:

 • нормализација на машки либидото;
 • доведување во нормална ерекција;
 • регенерација на косата во пубични и аксиларни области;
 • да се зголеми густината на коските;
 • нормализација на мускулната сила.

Основата на терапијата за намалување на нивото на тестостерон кај жените е диеталната терапија, која е исто така важна за мажите, но е секундарна. Медицинскиот облог вклучува збогатување на менито со производи кои ја зголемуваат содржината на таквиот сексуален хормон. Овие состојки вклучуваат:

 • морски плодови;
 • зелка и цвекло;
 • зелено грозје и манго;
 • диња и моркови;
 • суво грозје и ананас;
 • портокали и круша;
 • сливи и калинки;
 • тиквички и пиперки;
 • црни рибизли и сливи;
 • било зеленило;
 • јачмен, леќата и пченицата каша;
 • кари и куркума;
 • кардамон и лук.
Производи кои го зголемуваат тестостеронот

Компликации

Ниските нивоа на сексуалниот хормон се преполни со развој на следните прилично опасни последици:

Превенција

Намалување на тестостеронот кај мажите и жените може да се спречи со следење на неколку општи правила, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • до умерено активен животен стил;
 • одржување на нормална телесна тежина;
 • земање лекови само како што е пропишано од лекар;
 • ограничување на ефектите од нервните физички преоптоварувања;
 • годишен комплетен медицински преглед.

Прогнозата за намалување на нивото на тестостерон со навремено започната терапија е поволна.

Сподели го овој напис:

"Намален тестостерон" се забележува кај болести:

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон произведен од предниот хипофиз - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...

Хипоплазија на тестисите е прилично сериозна болест, игнорирајќи ги симптомите на кои е полн со развој на голем број на компликации, но раното барање квалификувана помош е клучот за комплетно закрепнување.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.