Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Намален либидо

Намалено либидо - состојба во која има намалување или слабост на сексуалната желба. Развојот на таков процес може да се должи на психолошки проблеми, патолошки процеси во телото. Третманот треба да го препише лекар, по спроведувањето на сеопфатен преглед и идентификување на етиолошкиот фактор. Намалената сексуална желба може да доведе до развој на патолошки процеси во карличните органи и проблеми од психолошка природа.

Етиологија

Намалувањето на либидото кај мажи и жени може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • акутни и хронични заболувања на кардиоваскуларниот систем;
 • гастроентеролошки болести;
 • онколошки процеси;
 • болести на бубрезите, урогенитален систем;
 • СПБ;
 • физички преоптоварување;
 • нездрава исхрана;
 • психосоматика - претходните повреди може да предизвикаат намалување на либидото кај жени или мажи;
 • ментален стрес;
 • чести стресови и тешка нервна напнатост;
 • продолжено отсуство на секс;
 • долгорочен третман или систематска употреба на лекови - антибиотици, кортикостероиди, хормонски лекови, антидепресиви;
 • нарушувања во хормоналната позадина;
 • земање контрацептивни средства;
 • претходно претрпена психолошка траума;
 • неплодност

Исто така, лекарите велат дека многу често има намалување на либидото кај жените по породувањето, што може да се должи на тешка бременост, тешка работа, породување и недоволен одмор.

Причини за намалување на либидото кај жените

Одделно, неопходно е да се нагласат причините за намаленото либидо кај мажите:

 • недоволно количество тестостерон;
 • болест на генитоуринарниот систем, што е карактеристично само за мажите.

Слабеењето на сексуалната желба, исто така, може да се должи на злоупотребата на алкохол, никотин и наркотични дроги.

Со овој симптом, треба да побарате совет од релевантниот медицински специјалист и психолог. Игнорирај го проблемот не може да биде, бидејќи тоа може да доведе до сериозни последици. Исто така, неприфатливо е само-лекувањето.

Симптоматологија

Оваа повреда може да биде периодична по природа ако е предизвикана од третманот на одредена болест. Во такви случаи, клиничката слика може да биде претставена со краткорочни проблеми со ерекцијата кај мажите или со влошување на сексуалната желба.

Општо земено, намалувањето на сексуалната желба кај мажите и жените може да ги има следниве симптоми:

 • раздразливост, промени во расположението;
 • општо лошо здравје;
 • главоболки без очигледна причина.

Намалувањето на машката сексуална желба се карактеризира со следниве симптоми:

 • промени на гласовниот тембр;
 • во гениталијата, косата е намалена;
 • во областа на задникот и бутовите почнува да се депонира маснотиите;
 • намалување на концентрацијата на машките хормони, што доведува до развој на сексуална желба за луѓето од сопствениот пол.
Симптоми на намален либидо кај мажите

Во такви случаи, консултација не е потребна само за уролог , туку и за психотерапевт и за сексолог .

Дијагностика

Присуството на такво нарушување бара консултација со специјализирани медицински специјалисти. Пред сè, лекарот спроведува испитување на пациентот со појаснување на историјата. За време на разговорот, треба да дознаете дали пациентот неодамна имал тешки психолошки трауми, стрес, физички или ментални стресови или ако земал лекови, вклучувајќи и подобрување на сексуалната функција. Врз основа на добиените информации, лекарот пропишува дијагностички процедури.

Стандардна дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • одредување на нивоата на тестостерон;
 • одредување на нивоата на пролактин;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • имунолошки студии.

Дополнителни дијагностички методи се назначени на дискреција на лекарот, во зависност од моменталната клиничка слика, историја и возраст на пациентот.

Третманот го пропишува лекар само откако етиологијата на нарушувањето е утврдена.

Третман

Во овој случај, третманот се потпишува само поединечно. Покрај терапијата со лекови, се пропишуваат и психотерапевтски процедури. Треба да се напомене дека ако зборуваме за намалување на либидото кај пациент кој има постојан сексуален партнер, терапијата мора да се даде заедно.

Програмата за третман може да го содржи следново:

 • препарати за подобрување на сексуалната функција - Виагра, Лаверон;
 • производи со афродизијаци - лосос, кардамон, остриги, школки, црвени лути пиперки, ореви, магдонос;
 • стимулирачка терапија која го стабилизира производството на тестостерон.
Афродизијак производи

За да се подобри квалитетот на сексуалниот живот на пациентот, лекарот може да препише хербален лек, кој се состои од следново:

 • decoctions и тинктури на ѓумбир, женшен;
 • рузмарин екстракти;
 • декорации или чаеви од вар;
 • декорации на мудрец и боровинка.

Третманот на ова нарушување неопходно вклучува консултација со психолог, и пациентот и заедно со партнерот.

Исто така, треба да ја разгледате вашата исхрана и начин на живот. Неизбалансираната исхрана и недоволното време за одмор можат да доведат до влошување на квалитетот на сексуалниот живот.

Превенција

Со ова нарушување невозможно е да се изолираат специфични методи на превенција, бидејќи манифестацијата на овој симптом е чисто индивидуална. Во принцип, треба да се придржувате на правилата за здрав начин на живот, не ги игнорирајте вашите психолошки проблеми и вашиот сексуален партнер и водете умерено активен сексуален живот.

Сподели го овој напис:

"Намалување на либидото" е забележано кај заболувања:

Цервикален полип (цервикален полип) - формирање на бенигна форма, која е произведена од растот на вроден епителен слој (ендоцервикс) на мукозниот орган. Меѓутоа, по својата природа, ова не е онколошки процес, сепак, ако третманот не се започне навремено, тогаш е возможен транзиција кон малигнен патолошки процес, односно рак на матката. Затоа, одговорот на прашањето дали да се отстрани полипот ќе биде потврден.

...

Пременопаузата е посебен период во животот на жената, чиј поим е различен за секоја жена. Ова е вид на јаз помеѓу ослабнат и нејасен менструален циклус и последните менструации кои се јавуваат за време на менопаузата.

...

Пролактиномот е бенигнен тумор на хипофизата, кој е локализиран на предниот лобус и предизвикува производство на голема количина на хормон пролактин. Овој хормон е одговорен за постпарталната секреција на млеко. Исто така се произведува во помали количини од машките претставници. Заедно со други хормони, пролактинот е одговорен за репродукција и сексуална функција. Тоа е причината зошто таа учествува во производството на тестостерон и ја обезбедува активноста на спермата, а исто така го синтетизира естрогенот и ја промовира овулацијата.

...

Машки тестиси се машки генитални органи лоцирани на дното на скротумот и се одговорни за формирање на сперматозоиди и производство на тестостерон. Во епидидимисот на тестисите, сперматозоидите зреат и преку нив, исто така, влегуваат во одвоениот канал. Ако зборуваме за рак на тестисите, тогаш - ова е тумор на онколошка природа, која непредвидливо се развива и се карактеризира со ширење на клетките на ракот низ телото преку лимфниот проток и протокот на крв.

...

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром ШРИ, нарушување на јајниците, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина стерилност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекинување на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...

Клајнфелтеровиот синдром е генетска болест која се дијагностицира исклучиво кај мажите. Неговата карактеристика е присуството на дополнителен женски полов хромозом во машкиот XY-кариотип. Се манифестира со развој на различни ендокрини нарушувања. Лице со оваа дијагноза има нецелосно и недоволно производство на машки полови хормони.

...

Секој човек се соочува со стрес во својот живот, бидејќи тоа е состојба на телото што се јавува кога некое лице е изложено на одредени негативни или дури и позитивни фактори кои доведуваат до различни видови на промени во нивниот живот. За време на ова нарушување, телото произведува адреналин, кој е неопходен за да се надмине проблемот што се појавил, така што нашето тело бара мала количина на стрес - тие ни овозможуваат да се движиме напред и да се подобриме. Сепак, долготрајните негативни ефекти предизвикуваат развој на разни нарушувања во телото и може да предизвикаат хроничен стрес, што е опасно за неговите несакани ефекти.

...

Тиротоксикозата е патолошка состојба која се карактеризира со постојано зголемување на нивото на хормоните што произведува тироидната жлезда (тироксин и тријодитиронин). Оваа состојба се нарекува и интоксикација на тироидните хормони. Оваа патологија на тироидната жлезда доведува до нарушување на функционирањето на многу органи и системи во човечкото тело, а исто така негативно влијае и врз работата на самата жлезда.

...

Фиброзата е болест која се карактеризира со забрзан процес на производство на колаген и раст на сврзното ткиво во сите органи на телото поради воспаление. Недостатокот води кон набивање на ткивата и формирање на лузни во нив. Кога се развива фиброза на одреден орган, неговата функционалност може значително да се влоши. Како резултат на тоа, оваа болест води кон развој на сите патологии.

...

Фиброза на простатата (друго име за простата склероза) е болка која често влијае на членовите на силната половина на човештвото. Се развива кај мажи од различни возрасни групи. Се карактеризира со воспаление на уринарниот систем, кое се развива како резултат на брзиот раст на сврзното ткиво. Колку повеќе расте, толку повеќе ќе се компресираат семето и уринарните канали. Сето ова е полн со кршење на процесот на мокрење, како и појава на проблеми во сексуалниот живот.

...

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Оваа болест е една од најчестите нарушувања во работата на машките генитални органи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.