Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Намален либидо

Намалено либидо - состојба во која има намалување или слабост на сексуалната желба. Развојот на таков процес може да се должи на психолошки проблеми, патолошки процеси во телото. Третманот треба да го препише лекар, по спроведувањето на сеопфатен преглед и идентификување на етиолошкиот фактор. Намалената сексуална желба може да доведе до развој на патолошки процеси во карличните органи и проблеми од психолошка природа.

Етиологија

Намалувањето на либидото кај мажи и жени може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • акутни и хронични заболувања на кардиоваскуларниот систем;
 • гастроентеролошки болести;
 • онколошки процеси;
 • болести на бубрезите, урогенитален систем;
 • СПБ;
 • физички преоптоварување;
 • нездрава исхрана;
 • психосоматика - претходните повреди може да предизвикаат намалување на либидото кај жени или мажи;
 • ментален стрес;
 • чести стресови и тешка нервна напнатост;
 • продолжено отсуство на секс;
 • долгорочен третман или систематска употреба на лекови - антибиотици, кортикостероиди, хормонски лекови, антидепресиви;
 • нарушувања во хормоналната позадина;
 • земање контрацептивни средства;
 • претходно претрпена психолошка траума;
 • неплодност

Исто така, лекарите велат дека многу често има намалување на либидото кај жените по породувањето, што може да се должи на тешка бременост, тешка работа, породување и недоволен одмор.

Причини за намалување на либидото кај жените

Одделно, неопходно е да се нагласат причините за намаленото либидо кај мажите:

 • недоволно количество тестостерон;
 • болест на генитоуринарниот систем, што е карактеристично само за мажите.

Слабеењето на сексуалната желба исто така може да се должи на злоупотребата на алкохол, никотин и дрога.

Со овој симптом, треба да побарате совет од релевантниот медицински специјалист и психолог. Игнорирај го проблемот не може да биде, бидејќи тоа може да доведе до сериозни последици. Исто така, неприфатливо е само-лекувањето.

Симптоматологија

Оваа повреда може да биде периодична по природа ако е предизвикана од третманот на одредена болест. Во такви случаи, клиничката слика може да биде претставена со краткорочни проблеми со ерекцијата кај мажите или со влошување на сексуалната желба.

Општо земено, намалувањето на сексуалната желба кај мажите и жените може да ги има следниве симптоми:

 • раздразливост, промени во расположението;
 • општо лошо здравје;
 • главоболки без очигледна причина.

Намалувањето на машката сексуална желба се карактеризира со следниве симптоми:

 • промени на гласовниот тембр;
 • во гениталијата, косата е намалена;
 • во областа на задникот и бутовите почнува да се депонира маснотиите;
 • намалување на концентрацијата на машките хормони, што доведува до развој на сексуална желба за луѓето од сопствениот пол.
Симптоми на намален либидо кај мажите

Во такви случаи, консултација не е потребна само за уролог , туку и за психотерапевт и за сексолог .

Дијагностика

Присуството на такво нарушување бара консултација со специјализирани медицински специјалисти. Пред сè, лекарот спроведува испитување на пациентот со појаснување на анамнезата. За време на разговорот, треба да дознаете дали пациентот неодамна имал тешки психолошки трауми, стрес, физички или ментални стресови или ако земал лекови, вклучувајќи и подобрување на сексуалната функција. Врз основа на добиените информации, лекарот пропишува дијагностички процедури.

Стандардна дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • одредување на нивоата на тестостерон;
 • одредување на нивоата на пролактин;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • имунолошки студии.

Дополнителните дијагностички методи се назначуваат по налог на лекарот, во зависност од сегашната клиничка слика, историја и возраст на пациентот.

Третманот го пропишува лекар само откако етиологијата на нарушувањето е утврдена.

Третман

Во овој случај, третманот се потпишува само поединечно. Покрај терапијата со лекови, се пропишуваат и психотерапевтски процедури. Треба да се напомене дека ако зборуваме за намалување на либидото кај пациент кој има постојан сексуален партнер, терапијата мора да се даде заедно.

Програмата за третман може да го содржи следново:

 • препарати за подобрување на сексуалната функција - Виагра, Лаверон;
 • производи со афродизијаци - лосос, кардамон, остриги, школки, црвени лути пиперки, ореви, магдонос;
 • стимулирачка терапија која го стабилизира производството на тестостерон.
Афродизијак производи

За да се подобри квалитетот на сексуалниот живот на пациентот, лекарот може да препише хербален лек, кој се состои од следново:

 • decoctions и тинктури на ѓумбир, женшен;
 • рузмарин екстракти;
 • декорации или чаеви од вар;
 • декорации на мудрец и боровинка.

Третманот на ова нарушување неопходно вклучува консултација со психолог, и пациентот и заедно со партнерот.

Исто така, треба да ја разгледате вашата исхрана и начин на живот. Неизбалансираната исхрана и недоволното време за одмор можат да доведат до влошување на квалитетот на сексуалниот живот.

Превенција

Со ова нарушување невозможно е да се изолираат специфични методи на превенција, бидејќи манифестацијата на овој симптом е чисто индивидуална. Во принцип, треба да се придржувате на правилата за здрав начин на живот, не ги игнорирајте вашите психолошки проблеми и вашиот сексуален партнер и водете умерено активен сексуален живот.

Сподели го овој напис:

"Намалување на либидото" е забележано кај заболувања:

Аденомот на хипофизата е бенигна неоплазма од тип кој се јавува врз основа на ткивото на жлездата и се наоѓа главно во предниот лобус на хипофизата. Аденом на хипофизата, чии симптоми вклучуваат целиот комплекс на манифестации, само по себе е недоволно проучен феномен во однос на причините за појавата, а карактеристиките на симптомите се директно утврдени со карактеристиките на растот на формирањето на туморот.

...

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Апнеа е патолошки процес предизвикан од еден или друг етиолошки фактор кој води кон краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето. Апнеа за ноќно спиење кај новороденчињата е доста честа појава - до 60% од случаите. Кај недоносените бебиња, оваа бројка достигнува 90%. Во овој случај, можно е како прекршување на процесот на дишење и негово запирање, но не повеќе од 10 секунди. Во повеќето случаи, апнеја за спиење исчезнува за 3-5 недели.

...

Адисонова болест или бронзена болест е патолошка лезија на надбубрежниот кортекс. Како последица на тоа, се намалува секрецијата на надбубрежните хормони. Адисонова болест може да влијае и на мажите и на жените. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 20-40 години. Адисонова болест се карактеризира како прогресивна болест со тешка клиничка слика.

...

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...

Галактореата е болест која се развива со зголемување на содржината на крв во хормонот пролактин, наспроти позадината на која има ослободување на млеко или колострум од брадавиците. Во повеќето ситуации, овој феномен се јавува кај жени, но тоа не значи дека мажите и децата не можат да се жалат на симптомите на болеста.

...

Хемохроматозата е болест која е наследена и предизвикува повреда на метаболизмот на железо во човечкото тело. Во оваа болест, пигментите што содржат железо се апсорбираат од цревата и се акумулираат во ткивата и органите.

...

Хиперпролактинемијата е состојба на телото во кое постои прекумерно производство на пептиден хормон произведен од предниот хипофиз - пролактин. Хиперпролактинемија, симптоми кои најчесто се манифестираат кај жените, исто така може да се појави кај мажите.

...

Синдромот на недоволно производство на полови хормони, кој се јавува како резултат на дисфункција на половите жлезди, се нарекува хипогонадизам. Постои хипогонадизам кај мажите и кај жените, и може да биде и стекнато и вродено, и може да се развие кај лице на која било возраст. Главните манифестации на нарушувањето се недостатокот на формирање на надворешни и внатрешни органи на репродуктивниот систем, што, соодветно, доведува до нивна неможност да ги извршуваат своите функции. Овие симптоми се нарекуваат примарни, но со оваа патолошка состојба и секундарни симптоми кои се карактеризираат со нарушување на метаболизмот на маснотии и протеини, како и нарушувања на кардиоваскуларниот систем и промени во коскениот систем.

...

Хипоменореа (син Сиромашна месечна) - прекршување на менструалниот циклус, кога мала количина крвава течност се секретира од гениталниот тракт (помалку од 50 милилитри). Патологијата може да биде примарна и секундарна.

...

Хипоплазија на матката е патолошка состојба, поради што прогресијата на развојот на женскиот репродуктивен орган е запрена во една од фазите на пубертетот. Причината за оваа болест може да биде разни хормонални пореметувања во телото на жената или претходно претрпените зла.

...

Хипоплазија на тестисите е прилично сериозна болест, игнорирајќи ги симптомите на кои е полн со развој на голем број на компликации, но раното барање квалификувана помош е клучот за комплетно закрепнување.

...

Хипоталамичен синдром - збир на нарушувања, појавата на која се должи на нарушеното функционирање на хипоталамусот. Оваа болест често се развива во адолесценција и репродуктивна возраст. Кај жените, се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите. Проблемот со ова нарушување е тоа што е доста распространет, во повеќето случаи тоа влијае на младите луѓе, се развива брзо и има многу компликации.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на позадината на болестите на уринарниот систем, недоволната исхранетост и недоволниот внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...

Диспареунија е состојба во која сексот предизвикува болка. Болката може да биде локализирана во карличниот регион и во областа на надворешните генитални органи. Оваа патолошка состојба се развива кај жените и може да има и психолошка основа и органска. Диспареунија го нарушува квалитетот на животот на жената, бидејќи сексот не му носи задоволство, поради што нејзиното либидо се намалува и почнува да го избегнува сексуалниот однос. За возврат, ова води кон зголемување на раздразливоста, нервозата, депресијата и директно влијае врз односот во двојката, што често води маж и жена кон идејата за потребата да се прекине врската.

...

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...

Леудиомот на матката е од бениген карактер и се состои од фрагменти од мускулното ткиво и сврзното ткиво на ендометриумот на матката. Овој вид патолошки процес нема јасни ограничувања, меѓутоа најчесто се јавува кај жени на репродуктивна возраст - од 20 до 40 години. Оваа болест е доста честа и се дијагностицира кај околу 25% од жените.

...

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...

Хипофизен микроаденом - бенигнен тумор кој не надминува 10 мм, не е секогаш симптоматски пројавен. Ограничувања на возраста и полот, како патолошки процес, не е, сепак, според статистичките податоци, најчесто се јавува кај жени од раѓање. Клиничарите сугерираат дека ова може да се должи на промени во хормоналните нивоа за време на породувањето.

...

Машко менопауза е нарушување кое се развива во апсолутно секој маж, и затоа е сосема нормален процес поврзан со природното стареење на телото. Во областа на медицината, оваа состојба се нарекува андропауза.

...

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

...

Олигоменореа - зголемување на интервалот помеѓу менструациите. Менструацијата со оваа дијагноза може да трае од неколку часа до 2 дена. Олигоменореата е симптом на некои гинеколошки заболувања, како што се неплодност, хипоменструален синдром и така натаму. Често оваа патолошка состојба се комбинира со други форми на хипоменструален синдром - хипоменореа, опсомонореа, спаноменореа.

...

Акутен простатитис - болест од акутна воспалителна природа, која влијае на простатата, може да биде и независен патолошки процес и компликација по аденомот на простатата. Најчесто се дијагностицира болеста на возраст од 20 до 45 години, но развојот на акутната форма на простатитис не е исклучен во староста.

...

Пангипопитуитаризам (син син, синдром Симмондс) е хормонален недостаток, имено недостатокот на сите хормони на предната хипофизна жлезда. Наспроти ова, функционирањето на многу внатрешни органи и системи е оштетено.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.