Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слуз во урината

Слуз во урината е неспецифичен симптом на воспалителен или инфективен процес во телото. Мала количина на слуз не е причина за загриженост, додека вишокот на нормата може да укаже на развој на патолошки процес во бубрезите, мочниот меур и уретерот. Третманот треба да го препише само лекар, по испитувањето и точната дијагноза.

Етиологија

Присуството на слуз во урината може да се должи на следниве етиолошки причини:

 • токсично труење;
 • долготраен третман со "тешки" лекови;
 • формирање на бубрежни камења , соли, што може да доведе до траума на епителот;
 • воспалителен процес, кој е предизвикан од пенетрација на патогени микроорганизми во телото;
 • навиките за јадење - прекумерна количина солена, масна и зачинета може да предизвика развој на овој симптом;
 • продолжена апстиненција од мокрење;
 • нарушување на природниот тек на урината, што може да се должи на патологии на генитоуринарниот систем;
 • сексуално преносливи болести;
 • неуспехот да се следат основните правила на интимна хигиена;
 • автоимуни патолошки процеси.

Исто така, лекарите велат дека слузта може да се формира во урината за време на бременоста во доцните периоди или една недела пред почетокот на трудот. Ако сите други индикатори на мајката се нормални и здравствената состојба не сигнализира прекршување, овој симптом не е патологија.

Треба да се забележи дека некои етиолошки фактори на овој симптом може да бидат својствени само за мажите или само за жените. Значи, слуз во урината кај жените може да се појави во присуство на такви фактори:

 • бенигни или малигни неоплазми на матката;
 • воспалителни процеси на вагината.

Слуз во урината кај мажите може да се забележи во такви случаи:

Во секој случај, присуството на слуз во урината е знак на одредено нарушување во телото. Игнорирај го овој симптом е невозможно, како и да се вклучиш во само-третман.

Ако се појават протеини и слуз во урината, тогаш можеме да зборуваме за следните етиолошки причини:

Гломерулонефритис - можна причина за слуз во урината

Не се препорачува само-лекување, бидејќи тоа може да доведе не само до компликации, туку и до нејасна клиничка слика, што ќе ја комплицира понатамошната дијагноза.

Симптоматологија

Во овој случај, не постои општа клиничка слика. Дополнителни симптоми може да се должат на тековната клиничка слика. Значи, со инфективна причина за развој на таков симптом (бактериурија), може да се забележат следните дополнителни знаци:

 • тешкотии при мокрење ;
 • горење и чешање во гениталната сфера;
 • намалување на сексуалната желба или негово целосно отсуство, во зависност од степенот на развој на инфективниот процес;
 • непријатност за време на сексуалниот однос.

Во случај кога причината за слуз во урината е венерична болест, погоре опишаната клиничка слика може да се надополни со осип во гениталната област и зголемени лимфни јазли во областа на препоните.

Ако ги имате овие симптоми и слуз во урината на дете или возрасен, треба веднаш да побарате лекарска помош и да не се лекувате само со себе.

Дијагностика

Дијагностичките мерки зависат од моменталната клиничка слика. За да се утврди етиологијата на следните лабораториски тестови се назначуваат:

 • општа анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • уринарна анализа на количината протеини, кетонски тела, гликоза, рН;
 • тест за СПБ;
 • имунолошки студии.
Имунолошки и имунохемиски студии

Точната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика, историја и општа состојба на пациентот.

Третман

Препишувањето на третманот се врши само по утврдена етиолошка причина за развој на таков симптом. Ако основната причина е инфективна или системска болест, тогаш се спроведува соодветна основна терапија.

Општо земено, терапијата со лекови може да вклучува земање такви агенси:

 • антиинфламаторно;
 • лекови против болки;
 • антимикробен;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • диуретици.

Кога дијагностицира слуз во урината на детето, терапијата со лекови се сведува на минимум.

Без оглед на тоа што го предизвикал развојот на овој симптом, пациентот се препорачува да пие многу течности. Во овој случај, тоа е совршена минерална вода без гас, сокови, слаби чаеви и билни чаеви. Што се однесува до вториот, тоа бара консултација со лекар.

Превенција

Не постојат специфични методи на профилакса, бидејќи тоа не е посебна болест, туку симптом на одредена клиничка слика. Генерално, треба да се следат следните превентивни препораки:

 • внимателна интимна хигиена;
 • навремено и целосно лекување на сите заразни болести;
 • заштитен секс;
 • систематски преглед од страна на специјализирани медицински специјалисти.

Ако имате симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

"Слуз во урината" се забележува кај заболувања:

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.