Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слуз во измет

Слуз во изметот може да се појави и кај доенчиња и кај возрасни. Апсолутно секој човек во цревото содржи слуз, кој се произведува од мукозната мембрана и ги обвива изметот за подобра евакуација. Неговото целосно отсуство води кон запек или болка за време на чин на дефекација. Нормално, слузта во изметот не е видлива, бидејќи нејзината количина е незначителна и се меша со измет.

Сепак, дефиницијата на светлина, желе-како нечистотии во столицата може да укажуваат на воспалителни промени во цревата, главно во дебелиот дел.

За да се идентификува изворот на појавата на видливи мукозни нечистотии во изметот, мора да се јавите во здравствената установа за испитување и лекување.

Етиологија

Слуз е јасно празнење на видот сличен на желе, кој се состои од леукоцити и епителиолошки клетки, кои вообичаено се секретираат од страна на цревни пехарни клетки за да се спречи оштетувањето на мукозната мембрана на органот, омекнување на фецесот и подобрување на нивната евакуација.

Слуз во измет кај бебиња се манифестира по раѓањето, кога различни микроорганизми влегуваат во цревата, а тие исто така формираат специфична биоценоза. За неколку недели, микрофлората во стомакот треба да се врати во нормала. Во текот на целиот овој период, детето го менува столчето, кое може да ја смени бојата и да се евакуира со слуз. По нормализирањето на микрофлората, варењето се враќа во нормала.

Зголемената секреција на слуз во фецесот на бебето е формирана од иритација на мукозната мембрана на дигестивниот тракт, а тоа може да биде предизвикано од одредени фактори:

Воведувањето на комплементарни храни може да предизвика
појава на слуз кај измет кај бебиња
 • воведување на комплементарни храни;
 • акутни интестинални инфекции;
 • алергии на храна;
 • цревна дисбиоза;
 • нетолеранција на млеко;
 • воведување на комплементарни храни;
 • дефицит на лактаза ;
 • целијачна болест ;
 • интусусцепција;
 • прекршување на диета за доење на мајката.

Слузот во изметот кај возрасен не секогаш се појавува поради патолошки промени. Подобрен избор на транспарентна содржина може да се формира на позадината:

 • прием на вода со различна нечистотија;
 • дисбаланс на диета;
 • продолжен пост;
 • хипотермија;
 • пролонгиран запек;
 • употреба на одредени лекови.

Постојат одредени патолошки состојби кои се придружени со зголемена екскреција на фецесот со слуз кај дете и кај возрасно лице. Овие негативни фактори вклучуваат:

Во акутните респираторни вирусни инфекции , видлива слуз, исто така, може да се појави за време на дефекацијата, меѓутоа, во овој случај, оваа манифестација не е поврзана со патолошки процес во цревата, но е предизвикана од истекување на мукозната содржина од носот по грбот на фаринксот.

Исто така во медицината, случаи биле дијагностицирани кога има слуз без измет. Овој феномен може да биде предизвикан од црви , пролонгиран запек или опструкција на цревата .

Симптоматологија

Бидејќи симптомот се манифестира во различни патолошки промени, децата и возрасните чувствуваат неколку карактеристични знаци за одредена болест. Така, секрецијата на слуз може да биде придружена со такви знаци:

Дијагностика

Дијагнозата на симптом може да се одвива на различни начини. Лекарите ги пропишуваат ваквите испитувања:

Колоноскопија на колонот

Ако причината за мукозната нечистотија во изметот е нејасна, лекарите може да пропишат дополнителни методи за лабораториски и инструментални испитувања.

За да се идентификува слузта во измет на дете или возрасен, неопходно е да се земе фекална материја за испитување. Во медицината оваа студија се нарекува копрограм. За максимална ефикасност на анализата, пациентот треба да престане со употреба на било какви апчиња неколку недели пред тестирањето. Особено, ова правило се однесува на антибиотици, лекови за елиминација на дијареа и антихелмински лекови.

Исто така, пациентот мора да ги следи едноставните правила за собирање на материјал:

 • не е препорачливо да се направи клизма претходниот ден;
 • не можете да собирате камења директно од тоалетот, бидејќи може да има остатоци од хемикалии за домаќинствата и разни патогени бактерии;
 • садот за тестирање мора да биде чист и стерилен;
 • Не чувајте измет повеќе од 8 часа.

Третман

Ако слузта во изметот кај бебињата или кај возрасните се појавуваат во незначителни количини, тогаш не треба да се грижите. Како по правило, оваа ситуација може да се промени со едноставно балансирање на исхраната. Со честа и обилна слуз, неопходно е да се консултирате со доктор и да бидете испитани.

Ако причината за симптомот е инфекција на цревата, лекарите препишуваат антибактериски лекови на пациентот. Типот на терапија и третман е пропишан земајќи ја предвид возраста и состојбата на пациентот.

За обновување на микрофлората треба да се користат пробиотици. Како по правило, за ефикасна колонизација на цревата со корисни бактерии, само лековите не се доволни, исто така е неопходно да се држи до диета.

Како домашна терапија, за да се спречат дигестивните проблеми, лекарите исто така ве советуваат да правите вежби. Исто така, потребно е да се пие зовриена вода, да се консумираат млечни производи, да се јаде умерено топла храна и да се јаде само висококвалитетни производи.

Сподели го овој напис:

"Лигите во измет" се забележани кај заболувања:

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Анална пукнатина - повреда на структурата на мукозната мембрана на човечкиот анус. Најчесто, таков дефект се јавува на задниот ѕид. Големината на пукнатината обично се движи од еден до два сантиметри. Но, и покрај ова, болеста, ако не се лекува, може да доведе до ризици по здравјето кај лицата со компликации.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Хемороидите за време на бременоста е проктолошко нарушување кое се карактеризира со оштетено снабдување со крв во хемороидалните вени. Ова, пак, води кон нивно проширување и тромбоза и предизвикува крварење. Егзацербацијата на оваа болест за време на породувањето е предизвикана од природни физиолошки промени во телото, како и седентарен животен стил во последните месеци од бременоста.

...

Хемороиди кај жени - болест која се карактеризира со формирање на хемороиди, поради проширени вени на аналниот премин и ректумот. И покрај фактот дека таквата болест се смета за мажествена, таа често се дијагностицира кај жените. Појавата може да биде поврзана не само со седентарен начин на живот или услови за работа, туку и со некои карактеристики својствени само за женското тело. Ова може да биде менструација, бременост или породување.

...

Хемороидите кај мажите често се дијагностицираат заболувања, кои предизвикуваат голем број на психолошки и физички проблеми, како и значително намалување на квалитетот на животот. Претставниците на посилниот пол, како болест се појавуваат неколку пати почесто од жените. Болеста е дилатација на плексус на садовите на ректумот. Карактеризиран од нивниот пролапс и крварење, како и појавата на воспалителниот процес.

...

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...

Цревната дисбиоза кај децата е патолошки процес во кој постои повреда на составот на цревната микрофлора. Вкупниот број на опортунистички микроорганизми се зголемува, а во исто време, корисни бактерии постепено умираат. Нерамнотежата предизвикува појава на различни гастроинтестинални нарушувања, намалена реактивност на телото, прогресија на анемија, како и други сериозни патолошки состојби. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува цревна дисбиоза.

...

Цревната дискинезија е прилично честа болест во која овој орган не е изложен на органски лезии, но неговата моторна функција страда. Основниот фактор во појавата на болеста се смета за продолжен ефект на стресни ситуации или нервни бранови. Поради оваа причина, гастроентеролозите и психолозите се занимаваат со третман на пациенти со слична дијагноза.

...

Долихоколон е патолошки процес, кој се карактеризира со фактот дека одредени делови од дебелото црево стануваат подолги. Во овој случај, дијаметарот и дебелината на ѕидовите на телото не се менуваат. Овој патолошки процес нема јасни разлики во однос на полот и возраста, па затоа dolichocolon се дијагностицира кај деца и возрасни.

...

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...

Цревни колики - остра болка во цревата, кои се пароксизмални и грчеви во природата и се јавуваат на позадината на нарушување на тонот и перисталтиката на органот. Честопати оваа патологија се развива кога се појавува преголема напнатост на цревните петелки, што доведува до иритација на нервните завршетоци кои се во непосредна близина на неговите ѕидови. Според МКБ-10, не се почитува шифрата на цревната колика, бидејќи е последица на други нарушувања во гастроинтестиналниот тракт. Сепак, според ICD-10, овој симптом се однесува на кодирање K59.9, што звучи како "неспецифицирано функционално нарушување на дебелото црево".

...

Колитис кај деца - воспаление на цревата, кое на крајот доведува до дистрофија на мукозниот слој на овој орган - таков процес е полн со неговата дисфункција. Во најголем дел од случаите, болеста се дијагностицира кај пациенти со средна и постара возраст, но опасноста од формирање останува кај доенчињата и кај децата во градинките.

...

Колоректалниот карцином е онколошка болест која се карактеризира со формирање на малигнен тумор во дебелото црево. Ризикуваат луѓе постари од 40 години и оние кои имаат семејна историја на слични болести. Постои висок ризик од смрт.

...

Детската болест, која се карактеризира со развој на дефицит во телото на новороденото, одредена ензимска лактаза, се нарекува дефицит на лактаза. Лактазата е директно вклучена во распаѓањето на лактозата (шеќер од млечни производи). Со нормална количина на лактаза во телото на детето, лактозата се дели на две компоненти: гликоза и галактоза. Во случај кога лактазата е содржана во намален волумен, тогаш несаканата лактоза влегува во цревата, каде што започнува нејзината поделба во составните делови. Варењето на лактоза во цревата води до формирање на масни киселини, метан и водород, што во крајна линија се манифестира во форма на течна столица кај бебињата.

...

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...

Pinworms - helminths кои предизвикуваат патолошка состојба како што е ентеробиоза. Овие паразити се мали црви, должината на мажот е само 5 мм, а женките - до 10 мм. Појавата на овој хелминт е специфична - кај женскиот, задниот крај е заострена, а кај мажот е малку свиткана на вентралната страна, додека кај поединци од двата пола има посебна оток на предниот крај на телото, кои црви се закачуваат на цревните ѕидови.

...

Акутен гастроентеритис е прилично честа нарушување во кое воспалението истовремено влијае на поставата на желудникот и тенкото црево. Болеста може да го погоди апсолутно секој човек, нема ограничувања за возраста и сексот. Болеста има поинаква природа, но најчеста причина за воспаление се патогени. Сепак, се разликуваат и прехранбените и алергиските предиспонирачки фактори.

...

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Существуют обстоятельства, при которых эти доброкачественные образования могут перерождаться в раковые, представляющие угрозу жизни человека. В частности, к такой разновидности относится семейный аденоматозный полипоз (нередко передаётся от родителей их детям).

...

Полипы прямой кишки представляют собой такие доброкачественные опухолевые образования, которые формируются непосредственно на стенке кишечника, разрастаясь к просвету этого органа, то есть, заполняя собой пространство в нем. Полипы прямой кишки, симптомы которых длительное время могут отсутствовать, с определенного этапа времени начинают проявлять себя в форме болевых ощущений, зуда, дискомфорта в области анального отверстия. Сопровождаться они могут и развитием кровотечения, что обуславливается появлением на их поверхности эрозии.

...

Проктит представляет собой воспалительный процесс, поразивший слизистую оболочку прямой кишки. Нередко такой недуг протекает в комбинации с воспалением в сигмовидной кишке. Подразделяют его на две формы: хронический и острый. Каждая из них обладает своими симптомами и требует определённой терапии.

...

Псевдотуберкулёз – острый недуг инфекционного характера, поражающий желудочно-кишечный тракт. Возбудитель псевдотуберкулёза – кишечные бактерии. Проникая в тело человека, они поражают кожный покров, а также жизненно важные органы. Весь этот процесс сопровождается выраженным интоксикационным синдромом. Заразиться могут люди их всех возрастных категорий, но более часто диагностируют псевдотуберкулёз у детей.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.