Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плачливост

Кинењето е симптом на одреден патолошки процес, кој се карактеризира со зголемена количина секреција на течности од солзните жлезди. Често, овој симптом предизвикува убоди во очите , што може да биде придружено со болка и зголемена подложност на светлина. Третманот треба да се изведува само по точна дијагноза и идентификација на основната причина.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните можни етиолошки фактори за развој на овој симптом:

 • воспалителни промени во корнеата;
 • конјуктивитис ;
 • психолошки фактори - тежок стрес , предолготрајна нервна пречка, психосоматика;
 • алергиски реакции;
 • габична природа на болеста;
 • механичко оштетување на окото, навлегување на туѓо тело;
 • промени во возраста;
 • очила или контактни леќи кои не се вклопуваат;
 • катарални заболувања.

Треба да се забележи дека се алергиски реакции, кои најчесто се причина за кинење на очите. Употребата на капки по дискреција, без совет од доктор, може да доведе до развој на сериозни компликации.

Симптоматологија

На општата клиничка слика, во овој случај, го вклучуваат следното:

Треба да се сфати дека, во зависност од основната причина, севкупната клиничка слика ќе биде надополнета со специфични знаци.

Ако кинење поради заразен процес, тогаш манифестацијата на овие симптоми:

Раскинувањето на очите, поради алергиска реакција, може да се надополни со такви карактеристични знаци:

Симптоми на алергија

Како по правило, со отстранување на предизвикувачкиот фактор симптомите исчезнуваат или стануваат помалку интензивни.

Ако причината за развојот на овој симптом е конјуктивитис, тогаш манифестацијата на такви симптоми е можна:

 • силен кинење;
 • болка во очите;
 • остра реакција на светлина, дури и досадна;
 • низок степен на телесна температура.

Слична клиничка слика, исто така, може да се забележи во случај на оштетување на органите на видот со клеточниот демодекс. Сепак, треба да се забележи дека овој етиолошки фактор може точно да се потврди само по извршување на лабораториски и инструментални испитувања.

Ако кинење и болка во очите се предизвикани од акутна респираторна болест, тогаш клиничката слика се манифестира на следниов начин:

И покрај фактот дека клиничката слика е недвосмислена, да се направи точна дијагноза, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Дијагностика

Доколку постои таков симптом без дополнителни знаци, контактирајте со офталмолог . Доколку постои дополнителна клиничка слика, тогаш првично треба да побарате совет од општ лекар кој, доколку е потребно, го упатува пациентот кај специјализиран медицински специјалист или третманот ќе се одржи заеднички.

Офталмолошки преглед

За да се направи точна дијагноза, може да се препишат следниве лабораториски и инструментални испитувања:

 • земање примероци од крв и урина за општа анализа;
 • биохемиски тест на крвта;
 • алерген тест;
 • офталмолошки прегледи;
 • конјунктивален тест.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ќе направи точна дијагноза и ќе го пропише правилниот третман.

Третман

Програмата за терапија зависи од утврдената корелација. Терапијата со лекови може да го содржи следново:

 • капки за очи од кинење на очите;
 • антибиотици;
 • антиалергиски лекови;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови.

Дозата, времетраењето и начинот на земање на лекови, вклучувајќи и капки, ги пропишува само лекар. Невозможно е доброволно да се прават корекции на текот на терапијата, дури и ако забележително подобрување е забележливо.

Како по правило, терапијата се изведува со конзервативни методи. Хируршката интервенција се изведува само ако развојот на симптом е предизвикан од механичко оштетување на видот на очите.

Во овој случај, невозможно е да се идентификуваат специфични методи на превенција. Доколку постои таков симптом, треба да побарате медицинска помош, а не да се обидете сами да ја елиминирате патологијата.

Сподели го овој напис:

"Солза" се забележува кај болести:

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Блефароспазма е состојба во која се јавува рефлексна (несакана) контракција на очните капаци. Долго време, патолошкиот процес се припишува на психијатриски нарушувања. Кога пациентот е болен, тешко е да се отворат очните капаци поради грчеви, има изразена фотофобија.

...

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...

Хетерохромијата на очите е карактеристика на бојата на ирисот на окото, во која нејзината боја се појавува нерамномерно или асиметрично. Според статистичките податоци, ова се наоѓа само кај 1% од населението. Во суштина, оваа функција се развива во фаза на развој на плодот. Вродена хетерохромија се јавува кога блиските роднини, исто така, имаат таква аномалија.

...

Distichyas е болест на очниот капак кога се појавува дополнителен ред на трепките, на постоечките. Ова отстапување од нормата е доста ретко и се јавува и кај луѓето и кај животните (кај одредени раси на кучиња). Може да биде асимптоматска ако влакната се меки, но има и непријатни последици.

...

Големата кашлица кај децата е акутна инфективна болест од бактериска природа. Често, патологијата е многу тешка, но вакцинираното дете има избришана клиничка слика. Болеста најчесто се јавува кај деца од 2 до 10 години.

...

Медицинскиот ринитис е болест што се јавува како резултат на продолжена употреба на вазодилататорни назални капки. Со настинки, луѓето често се прибегнуваат кон само-третман, злоупотребуваат дроги. Ако неконтролирана употреба на вазоконстрикторски капки, тогаш постои голема веројатност за развој на медицински ринитис. За жал, не секој човек мисли за тоа, и како резултат тие ја стекнуваат оваа болест, која понекогаш е многу тешко да се излекува.

...

Назофарингитис - е воспалителна лезија на мукозниот слој на назофаринксот. Највисоката инциденца се јавува во есен-пролетниот период, додека околу 80% од луѓето од различни возрасти, мажи и жени, страдаат од оваа болест. Во повеќето ситуации, изворот на болеста е патолошки агенс кој продира во човечкото тело. Покрај тоа, развојот на болеста е под влијание на алергиски реакции и голем број на фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста.

...

Норовирус е патогена бактерија која делува како провокатор за интестинална инфекција, која во медицинското поле е позната како цревен грип. Оваа болест се дијагностицира без оглед на полот и возраста.

...

Паралисот на Бел - е локализација на воспаление во фацијалниот нерв, што доведува до иннервација на мускулите на едната страна од лицето и е екстерно изразено во форма на асиметрија. Патологијата е примарна и секундарна. Покрај појавата на широк спектар на заболувања, хипотермија, злоупотребата на лоши навики и широк спектар на повреди на главата исто така делуваат како причини за ова нарушување.

...

Xeroderma pigmentosa е ретка наследна болест на кожата, која се карактеризира со недостаток на заштита од ултравиолетово зрачење. Условите во кои се наоѓаат епителијални спојувања се сметаат за преканцерозни. Болеста има свои карактеристики и фази на развој. Најчесто, болеста ги зафаќа децата родени поради тесно поврзаните бракови и има автосомален начин на наследување. Многу ретко се среќаваат во европски земји - изолирани случаи на патологија.

...

Поллинозата е вид на алергиска болест, која популарно се нарекува "поленска треска". Клиничката слика се појавува, најчесто, во периодот на цветни грмушки и други растенија. Болеста нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените што живеат во градот се манифестираат многу почесто. Ако третманот не се започне навремено, алергии може да се развијат во бронхијална астма.

...

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...

Увулитот е воспалителна болест која влијае на мал процес кој се наоѓа на задниот раб на непцето. Како по правило, овој процес се карактеризира со силна болка, тешкотии при дишењето и чуство на туѓо тело во грлото. Според Меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ 10), оваа болест е доделена на шифрата К12.2. Третманот на оваа болест го пропишува само лекар, откако се извршени сите потребни лабораториски и инструментални дијагностички постапки.

...

Фотодетематозата е воспалителен процес на кожата како резултат на зголемена чувствителност на директната и рефлектираната сончева светлина. Недостатокот на терапија може да предизвика сериозно оштетување на епидермисот.

...

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...

Корнеарен чир е болест која најчесто е предизвикана од активноста на бактериите, како што се стафилококи, стрептококи, пневмококи, пус итн., Што доведува до дефект на рожницата и како резултат на тоа оштетен вид или дури и слепило. Тежината на клиничката слика и следната прогноза директно ќе зависат од длабочината на формирање на чир. Третманот е пропишан само од лекарот што посетува, само-лекувањето е неприфатливо.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.