Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слабост во рацете

Слабоста во рацете е прилично чест симптом што секој човек постојано го доживува. Во исто време, едно лице може да доживее потреси во горните екстремитети. Понекогаш рацете се тресеат толку тешко што пациентот едноставно не може да држи предмети, на пример, пенкало или чаша чај.


Всушност, слабоста во рацете се манифестира кај луѓе од различни возрасни категории, а исто така нема ограничувања во однос на сексот. Причините за оваа состојба можат да бидат и физиолошки (не бараат специфичен третман) или патолошки (треперењето и слабоста се предизвикани од присуството на одредени болести).

Етиолошки фактори

Сите познати причини за слабост во рацете се условно поделени во две големи групи - физиолошки и патолошки.

Физиолошки причини за треперење и слабост во рацете:

 • доста често се тресат рацете, ако некое лице долго време ги држи нешто над нивото на срцето. Во овој случај, слабоста на мускулите исчезнува неколку минути, веднаш штом лицето ги враќа екстремитетите во нормална положба;
 • нарушување на циркулацијата на крвта во екстремитетите, поради неговата продолжена компресија, на пример, за време на спиењето во непријатна положба. Често, во овој случај, во исто време, блага болка и треперење се манифестираат и со слабост;
 • рацете често се тресат по ненадејна промена на температурата на околината. На пример, ако некое лице долго време беше на студ, а потоа отиде во топла соба.

Патолошки причини за слабост во рацете:

 • дијабетес мелитус ;
 • недостаток на протеини во човечкото тело;
 • широк спектар на патологии на тироидната жлезда. Во овој случај, треперењето во рацете е прв знак на прогресија на болестите на оваа жлезда;
 • прогресијата на ревматоидниот артритис често е причина за слабост во мускулите на горните екстремитети;
 • патолошки невролошки профил.

Посебно внимание треба да се посвети ако некое лице редовно забележува дека левата рака се тресе. Ова е прилично алармантен знак, кој во никој случај не може да се игнорира. Слабоста во левата рака е често еден од првите симптоми на патологии на срцето, коронарните крвни садови, IRR и мозочниот удар .

За разлика од левата, тремор во десната рака не укажува на патологијата на CAS, но исто така е претходник на некои опасни патологии, особено:

 • остеохондроза . Со таква патологија, раката не е само тресење, но исто така може да почувствува мала болка. Симптомите можат да се појавуваат и постојано и периодично;
 • спондилоза (болка во екстремитетите исто така е придружник на слабост);
 • лезии на нервните влакна на брахијалниот плексус.
Фази на остеохондроза

Симптоми

Важно е да се разбере дека слабоста во мускулите на горните екстремитети е симптом, а не независна нозолошка единица. Клиничката слика за патологијата што го предизвикала нејзиниот израз истовремено се манифестира со неа. Симптомите може да вклучуваат:

 • болка во раката или грбот;
 • вртоглавица;
 • неможноста целосно да се направат активни движења на рацете;
 • артикуларен оток;
 • во ретки случаи, може да се појави хипертермија.

Дијагностика

Ако рацете на човекот тресеат, има болка и неможност да се држат предмети, веднаш треба да се консултирате со лекар за темелна дијагноза на проблемот. На крајот на краиштата, ако таков знак се појавува систематски, тогаш тоа значи дека во телото се случила неуспех. Дијагностичкиот план ги вклучува следните активности:

 • сослушување на пациентот и негово испитување;
 • проценка на историјата на болеста, при што лекарот може да ги идентификува претходно пренесените патологии кои можат да предизвикаат треперење и болка во рацете;
 • Ултразвук;
 • ЕКГ;
 • крвен тест ;
 • анализа на урина ;
 • крвна биохемија .

Медицински настани

Третман на слабост во рацете го пропишува лекар само по сеопфатна и целосна дијагноза. На крајот на краиштата, тоа не е симптом кој треба да се третира, туку патологијата што ја предизвика. Специјалистите можат да бидат назначени на вакви настани:

 • почитување на одмор во кревет со нормализација на будењето и спиењето;
 • диета Во случај на недостаток на протеини во телото, пропишува диета со зголемена потрошувачка на производи со овие супстанции;
 • антиинфламаторни лекови;
 • назначувањето на лекови против болки во случај на болка;
 • физиотерапијата дава одличен ефект во елиминирањето на слабостите во рацете;
 • вежба (со умерен интензитет);
 • витаминска терапија;
 • целта на хондропротекторите.

Сподели го овој напис:

"Слабост во рацете" се забележува кај болести:

Амиотрофичната латерална склероза е невродегенеративна болест која влијае на периферните и централните моторни неврони (моторни нервни влакна). Поради прогресијата на овој синдром кај болен човек, се забележува атрофија на скелетните мускули, фасцикулација, хиперрефлексија и други нарушувања. Стоп за патологија во ова време не е можно, затоа, постепено зголемување на симптомите неизбежно води до смрт.

...

Бурситис на рамо заеднички - воспаление на артикуларната кеса со течност, која е локализирана помеѓу коската и тетивата во заедничкиот ражен зглоб. Таков воспалителен процес најчесто се јавува поради влијанието на големите оптоварувања на рамениот зглоб. Но, ова не е единствената причина за прогресијата на патологијата. Рани повреди, абнормални адхезии на коските по фрактура, артритис, како и некои автоимуни болести може да предизвикаат таква болест.

...

Црвениот грб не се смета за независна болест, туку е последица на појавата на други патолошки процеси. Вреди да се напомене дека половина од населението во развиените земји во светот страда од ова нарушување. Во огромното мнозинство на ситуации, широк спектар на болести кои влијаат на мускулно-скелетниот систем се провокатори на болка во вратот. Сепак, постојат сосема безопасни причини за ова нарушување.

...

Хематома на мозокот (интракранијален хематом) е патолошки процес во кој, како резултат на повредата, крвта се акумулира во повредената празнина. По патот, постои повреда на рана. Треба да се напомене дека таквата повреда кај возрасни или кај дете може да биде локализирана во која било област на мозокот. Ваквата повреда е крајно опасна за животот на една личност, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

...

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...

Миелопатија е термин кој ја карактеризира група на не-воспалителни болести кои се карактеризираат со дистрофични лезии на 'рбетниот мозок. Почесто, клиничарите дијагностицираат цервикална миелопатија, која почнува да напредува на позадината на спондилоза или остеохондроза, како и миелопатија на торакалниот 'рбет.

...

Мозочниот микроскоп е болест што резултира со транзиторно нарушување на циркулацијата, како и исхемичен напад на мозокот. Симптомите на microstroke се многу слични со симптомите на мозочен удар, но постои разлика меѓу нив. Сите знаци на микро-удар може да траат од неколку минути до 24 часа.

...

Тромбоангитис облитеранс или Buerger-ова болест е болест која се карактеризира како акутен воспалителен процес кој се јавува во мали крвни садови на долните екстремитети. Ретко, но сепак може да влијае на садовите на мозокот и централниот нервен систем. Во главната група за ризик се млади мажи. Но, болеста не ги заобиколува страните и пушењето жени.

...

Полиневропатија е група на болести кои влијаат на голем број нервни завршетоци во човечкото тело. Болеста има различни причини. Факторите кои предизвикуваат појава на болеста, првенствено ги иритираат нервните влакна, а само тогаш доведуваат до нарушување на нивното функционирање. Карактеристичните знаци на болеста се слабост во мускулите и болката во погодената област на телото.

...

Протресот на цервикалниот 'рбет е комплексна и тешка патологија, која се карактеризира со патолошки излив на интервертебралниот диск. Како по правило, болеста напредува како резултат на дегенеративни-дистрофични процеси кои се јавуваат во 'рбетниот столб.

...

Guillain-Barre-ов синдром е група на акутни автоимуни болести кои се карактеризираат со брза прогресија. Периодот на брз развој е околу еден месец. Во медицината ова нарушување има неколку имиња - парализа на Лендри или акутен идиопатски полиневрит. Главните симптоми се мускулна слабост и недостаток на рефлекси, кои произлегуваат од позадината на екстензивно оштетување на нервите (како резултат на автоимуниот процес). Ова значи дека човечкото тело прифаќа сопствено ткиво како туѓо ткиво, а имунитетот создава антитела против погодените нервни мембрани.

...

Дислокација на 'рбетот е нарушување кое се нарекува спондилолистеза во медицинската пракса. Оваа патологија е од два вида - при првиот поглед, пршлените се поместуваат навнатре, а во втората, тие се надворешни. Последиците од таквата повреда се 'рбетните кривини, како и силната болка што резултира од стегање на нервните завршетоци. Најчесто постои поместување на цервикалните пршлени, но во лумбалните и торакалните региони ваквата патологија исто така се јавува поради одредени причини.

...

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.