Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слабост во нозете

Слабост во нозете - се карактеризира со фактот дека мускулите се намалуваат. Ова не е независно пореметување, тоа е последица на влијанието на широк спектар на причини. Слабоста, не само во нозете, туку и во рацете, сугерира дека лицето има проблеми со грбот. Често причината е остеохондроза , која може да доведе до уништување на структурата на 'рскавицата и сврзното ткиво. Со оваа болест, слабоста често се јавува во рацете, а долните екстремитети се многу поретки.


Слабоста во нозете и вртоглавицата укажуваат на тоа дека девојчето наскоро ќе започне со првата менструација, а за жената - првите знаци на бременост. Покрај тоа, појавата на слабост во млада возраст е често безопасна, но овие манифестации кај постарите, особено староста, имаат голем број на опасни причини - патологии на мускулното ткиво, коскени структури, сврзно ткиво и така натаму. Сето ова укажува дека појавата на слабост во нозете може да биде предизвикана од физиолошки и патолошки причини.

Симптом може да се изрази во две форми - субјективен, во кој слабоста не може да се открие според истражувањето, а целта - нискиот мускулен тонус се потврдува со дијагнозата. Карактеристично, слабоста може да влијае на индивидуалните мускули и екстремитетите како целина.

Етиологија

Слабоста на нозете може да се појави на позадината на протокот на многу процеси, кои можат да бидат поделени во неколку групи. Првиот вклучува причини кои не се поврзани со внатрешни нарушувања на телото, а се наоѓаат главно кај адолесцентите и средовечните лица:

 • непријатно чевли. Многу е важно да се изберат вистинските чевли, бидејќи едно лице го поминува поголемиот дел од својот живот на нозе;
 • работните услови под кои едно лице мора да биде на постојана позиција подолго време;
 • хемотерапија, која се користи во лекувањето на онкологија;
 • слаба исхрана или вегетаријанство. Поради фактот што телото не добива доволно витамини и хранливи минерали, а товарот останува висок, ова чувство се јавува;
 • хормонален дисбаланс - често забележан кај девојчињата во првите неколку пати од протокот на менструацијата;
 • бременоста е најстариот безопасен фактор на појавата. Се изразува како почетни знаци дека жената се подготвува да стане мајка. Таков симптом ќе ја придружува во текот на целиот период, до самиот раѓање.

Втората група на причини зошто се јавува слабост во нозете е таквите болести:

 • остеохондроза - уништувањето на 'рбетните дискови не само што доведува до слабост во нозете, туку и го предизвикува ова чувство во рацете. Многу често се забележува кај постарите лица;
 • недоволно снабдување со крв во мозокот;
 • Варикозни вени
 • разни трауматски повреди на мозокот;
 • некои автоимуни болести можат да доведат до потреси и губење на сензација во екстремитетите;
 • несоодветно функционирање на тироидната жлезда поради отстранување на една од неговите половини;
 • дијабетес мелитус ;
 • вегетативна дистонија (VVD) ;
 • формирање на интервертебрални хернии ;
 • воспалителни или заразни процеси кои го нарушуваат метаболизмот;
 • проширени вени;
 • разни интоксикации на телото , на пример, алкохолни пијалаци или хемиски елементи.

Симптоми

Бидејќи слабоста во самите нозе е симптом, таа може да биде придружена само со знаци кои произлегуваат од различни причини. Најчестите се:

 • чувството на вртоглавица често е предизвикано од промени во показателите за крвниот притисок, како и хормонални промени во детското тело, кога има интензивен раст и формирање на нервниот систем. Третманот во овој случај може да се спроведе независно, бидејќи ова е само привремен симптом. Неопходно е да се јаде правилно и избалансирано, и оставете доволно време за добар одмор;
 • ватирани нозе - главната причина за овој долгорочен ефект врз телото на високи температури, додека слабоста се забележува не само во рацете и нозете, туку се шири низ телото. Жените се најмногу осетливи на памучни нозе за време на менструацијата или за време на менопаузата , како и луѓе со критична висока телесна тежина;
 • болка - овој симптом може да се забележи во било која зона на долните екстремитети и се објаснува со повреди или нарушена циркулација на крвта;
 • трепет - сугерира дека можеби човечкото тело содржи недоволна количина на гликоза;
 • треска. Се појавува со емоционални капки, разни инфекции или интоксикации, од влијанието на алергените и физичкиот напор;
 • напади на гадење - најнепријатниот симптом, кој може да биде проследен со слабост во нозете. Се јавува поради прејадување или, обратно, продолжено постење, како и нарушување на функционирањето на вестибуларниот апарат и промени во крвниот притисок;
 • тешка главоболка, често се претвора во мигрена - се појавуваат на позадината на труење со хемикалии или токсини. Често е придружено со зголемено потење и плунка;
 • вкочанетост и оток.

Исто така треба да ја земеме предвид вегетативно-васкуларната дистонија (VVD) - со оваа болест, не постои само слабост во рацете и нозете, туку и хроничен замор , болка и чувство дека главата се врти, тешко потење. Најчесто, таквите знаци на ИПР се должи на продолжениот престој во невалентни и затнат соби или сали. Често, ИРР е наследна, и може да се активира на позадината на хормоналната нерамнотежа, честите стресни ситуации, како и ракот или повредите на мозокот.

Слабоста во нозете и рацете често се забележува кај остеохондрозата, најчестата болест на 'рбетниот дел, што влијае на структурата на' рскавицата и сврзното ткиво. За остеохондрозата се карактеризира со долга и бавна формација, а слабоста е првиот симптом на оваа болест, трансформирајќи се во болка, која се јавува дури и во мирување. Третманот е главно насочен кон враќање на нормалниот проток на крв во нозете.

Спинална остеохондроза

Слабоста на нозете во текот на раната бременост се должи на фактот што скоро сите процеси во телото се менуваат и забавуваат. Ова се влошува со токсимија, нарушувања на спиењето, чувство на вртоглавица. Во подоцнежните периоди, слабоста и чувството на памучни екстремитети се предизвикани од растот на фетусот, нервите пред породувањето. Третманот се состои од рационален начин на денот и одмор, како и во урамнотежена исхрана.

Дијагностика

Само по себе, слабоста на нозете не бара дијагноза, но испитувањето на пациентот треба да се спроведе за да се утврди зошто овој симптом е појавен. За да го направите ова, пациентот мора да поднесе консултации и испитувања со многу специјалисти, вклучувајќи:

Но, покрај тоа, пациентот мора:

 • донира крв за лабораториски тестови;
 • МНР;
 • примерок со ендрофони;
 • КТ скенирање;
 • електромиографија;
 • Ултразвук.

Колку побрзо ќе се потврди дијагнозата, особено кај IRR и остеохондроза, порано ќе започне третманот.

Третман

Терапијата најпрво треба да биде насочена кон елиминирање на главните симптоми - слабост, треперење, чувство на вртоглавица. Главните насоки на третманот:

 • рационален режим на ден - спиење треба да биде најмалку осум часа;
 • редовно вежбање со умерен интензитет, особено за оние кои треба да застанат долго време;
 • продолжена изложеност на свеж воздух;
 • јадење големи количества витамини и хранливи материи;
 • стекнување на удобни и удобни чевли;
 • Подлежи на терапевтска масажа за грб барем еднаш годишно;
 • превентивни прегледи од страна на специјалист - најмалку двапати годишно;
 • терапија на патологија која предизвикала слабост.

Во третманот на остеохондроза и ИРР се пропишуваат индивидуални методи на терапија, врз основа на симптоми и општо здравје.

Сподели го овој напис:

"Слабост во нозете" се забележува кај болести:

Фридриховата атаксија е генетска патологија во која не се оштетува само нервниот систем, туку и развојот на надворешните нарушувања. Оваа болест се смета за доста честа појава - со оваа дијагноза, живеат 2-7 луѓе на 100 илјади од населението.

...

Амиотрофичната латерална склероза е невродегенеративна болест која влијае на периферните и централните моторни неврони (моторни нервни влакна). Поради прогресијата на овој синдром кај болен човек, се забележува атрофија на скелетните мускули, фасцикулација, хиперрефлексија и други нарушувања. Стоп за патологија во ова време не е можно, затоа, постепено зголемување на симптомите неизбежно води до смрт.

...

Хематома на мозокот (интракранијален хематом) е патолошки процес во кој, како резултат на повредата, крвта се акумулира во повредената празнина. По патот, постои повреда на рана. Треба да се напомене дека таквата повреда кај возрасни или кај дете може да биде локализирана во која било област на мозокот. Ваквата повреда е крајно опасна за животот на една личност, така што веднаш треба да побарате медицинска помош.

...

'Рбетот е еден од најважните делови на човечкото тело, и сите проблеми со него може да предизвикаат многу проблеми. Една од најчестите болести поврзани со 'рбетниот столб е хернија од торакалниот регион. Интервертебралниот диск малку се поместува, испакнува кон надвор, поради што повеќе не може целосно да ја изврши својата задача за обезбедување флексибилност и амортизација на пршлените.

...

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

...

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...

Коскената циста спаѓа во групата на бенигни неоплазми. Со оваа болест, постои формирање на празнина во коскеното ткиво. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти. Основен фактор е кршењето на локалната циркулација на крвта, наспроти позадината на која погодената област на коската не добива доволно кислород и хранливи материи. Но, лекарите идентификуваат неколку други фактори.

...

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...

Мозочниот микроскоп е болест што резултира со транзиторно нарушување на циркулацијата, како и исхемичен напад на мозокот. Симптомите на microstroke се многу слични со симптомите на мозочен удар, но постои разлика меѓу нив. Сите знаци на микро-удар може да траат од неколку минути до 24 часа.

...

Мускулна дистрофија е група на хронични заболувања на мускулните структури, главно скелетни. За сите прогресивни мускулни дистрофии, карактеристична особина е постепено манифестираната слабост на мускулите, како и нивната дегенерација. Како што се развива болеста, се забележува намалување на дијаметарот на мускулните влакна. Зафатените елементи како резултат на дистрофија ја губат способноста за договор и постепено се дезинтегрираат. Нивното место во телото на болно лице е окупирано од сврзно и масно ткиво.

...

Тромбоангитис облитеранс или Buerger-ова болест е болест која се карактеризира како акутен воспалителен процес кој се јавува во мали крвни садови на долните екстремитети. Ретко, но сепак може да влијае на садовите на мозокот и централниот нервен систем. Во главната група за ризик се млади мажи. Но, болеста не ги заобиколува страните и пушењето жени.

...

Сублуксацијата на грлото на матката е патолошка состојба која е предизвикана од еден или друг етиолошки фактор, поради што постои чести поместувања на артикуларните површини на два соседни пршлени. Во повеќето случаи, ова е изолиран тип на повреда, така што прогнозата е поволна. Сепак, ова е забележано само ако жртвата е навремена медицинска помош и се следат сите упатства на лекарот во врска со физичката активност на пациентот.

...

Полиневропатија е група на болести кои влијаат на голем број нервни завршетоци во човечкото тело. Болеста има различни причини. Факторите кои предизвикуваат појава на болеста, првенствено ги иритираат нервните влакна, а само тогаш доведуваат до нарушување на нивното функционирање. Карактеристичните знаци на болеста се слабост во мускулите и болката во погодената област на телото.

...

Продирање на лумбалниот 'рбет - дистрофични промени во регионот на интервертебралните дискови l5 s1 и l4 l5. Ова се должи на фактот што во оваа област на 'рбетот се паѓа најголемиот дел од товарот. Според статистичките податоци, болеста најчесто се дијагностицира по 35-40 години. Протекција е претходна фаза на хернизираниот диск.

...

Guillain-Barre-ов синдром е група на акутни автоимуни болести кои се карактеризираат со брза прогресија. Периодот на брз развој е околу еден месец. Во медицината ова нарушување има неколку имиња - парализа на Лендри или акутен идиопатски полиневрит. Главните симптоми се мускулна слабост и недостаток на рефлекси, кои произлегуваат од позадината на екстензивно оштетување на нервите (како резултат на автоимуниот процес). Ова значи дека човечкото тело прифаќа сопствено ткиво како туѓо ткиво, а имунитетот создава антитела против погодените нервни мембрани.

...

Марфанов синдром е наследна патологија, како резултат на прогресијата на која сврзното ткиво е оштетено. Мускулоскелетниот систем и визуелниот апарат исто така се вклучени во процесот. Ткаенината на внатрешното опкружување (сврзувачка) врши многу важни функции, од кои едната е да се поврзат одредени делови од телото, и да се постават темелите за нивниот нормален раст и развој. Во случај на прогресија на Марфанов синдром, дефектите се појавуваат во структурата на ткивото што го спречува да функционира онака како што треба.

...

Вердиг-Хофман спиналната амиотропија е генетска патологија на нервниот систем во кој мускулната слабост се манифестира низ телото. Таквата болест ја нарушува способноста на лицето да седи, да се движи самостојно и да се грижи за себе. Во современиот свет, не постои ефективна терапија која ќе даде позитивен резултат.

...

Лумбална спондилоза - е една од најчестите сорти на таков патолошки процес, кој во отсуство на терапија води до непоправливи последици. Основниот извор на болеста се повредите на долниот дел од грбот и прекумерните оптоварувања на 'рбетот. Постои помалку безопасен фактор - природниот процес на стареење.

...

Ровот нога е патолошки процес, кој се изразува во специфична лезија на екстремитетите, често се јавува поради продолжено изложување на ладно и влажно. Оваа болест не е ограничена со возраста и полот, па затоа подеднакво е дијагностицирана кај деца и кај возрасни.

...

Цервикалната остеохондроза, чија концентрација е забележана, како што може да се утврди од името, во вратот, е прилично честа патологија. Цервикалната остеохондроза, чии симптоми не можат секогаш да се сметаат единствено единствено како оваа болест, со оглед на карактеристиките на нејзината локализација и локалните процеси, често доведува до третман на специјалисти во други области, па затоа е контрадикторни овој симптом.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.