Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Слабост

Слабост во телото - намалување на силата или мускулната активност со максимален човечки напор. Оваа состојба се јавува во позадина на некои ментални, автоимуни или генетски нарушувања, како и од силен физички или емоционален стрес. Причините за настанување мора да се идентификуваат, бидејќи оваа состојба доведува до намалување на квалитетот на животот и намален имунитет, што дополнително придонесува за побрз тек на воспалителни или заразни болести.


Слабоста во текот на бременоста ќе се забележи во текот на целиот период, а за време на менструацијата - неколку дена пред почетокот, поретко во текот на целиот процес.

Манифестацијата на слабоста на телото, секоја личност ќе опише на различни начини. За некои, ова е одлична преголема работа, за другите тоа е чувство дека главата се врти и вниманието се расфрла. На полето на медицината, слабоста е недостатокот на енергија за изведување на одредени активности кои претходно може да ги изврши една личност без многу напор.

Слабоста е различна. Ако дојде одеднаш, тоа значи дека можеби се случува болест во човечкото тело, и ако е постепено, други фактори, како што се слабоста во текот на бременоста или менструацијата, се фактори кои го предизвикуваат тоа. Главните симптоми кои ја придружуваат слабоста се постојаното чувство дека главата ви се врти, гадење. Исто така, текот на таквата состојба е придружено со знаци кои се забележани за време на менструацијата.

Етиологија

Нарушувања кои можат да предизвикаат трајна слабост:

 • заразни болести, како што се грип или АРВИ ;
 • интоксикација на телото предизвикана од презаситеност на алкохолни пијалаци, пушење, наркотични супстанции или хемиски соединенија;
 • дефицит на витамин;
 • дијабетес мелитус ;
 • остеоартритис ;
 • онколошки неоплазми;
 • широк спектар на крвни нарушувања;
 • ефекти после операцијата;
 • предменструален синдром . Често, послабиот пол се мачи со слабост во телото неколку дена пред почетокот на менструацијата и целиот тек на овој процес;
 • мозочен удар - со такво нарушување на циркулацијата на крвта постои слабост во горните екстремитети;
 • нарушувања на централниот нервен систем;
 • мијастенија е автоимуно нарушување кое се карактеризира со слабост во рацете;
 • радикулитисот доведува до слабост во долните екстремитети;
 • недостаток на железо во телото;
 • мултиплекс склероза .

Покрај тоа, слабоста може да биде предизвикана од причини како што се:

 • придржување кон строгите диети во кои едно лице го лишува телото на витамини и хранливи минерали;
 • емоционална преоптовареност;
 • врши премногу интензивен физички напор;
 • ирационален начин на денот, кога едно лице остава премногу малку време за одмор или страда од несоница;
 • продолжено изложување на студени или топли температури;
 • јадењето големи количини на храна, особено пред спиење, може да предизвика слабост после јадење, ова се должи на фактот дека целото тело е фокусирано на варењето на храната, но, и покрај силната слабост, прејадувањето доведува до несоница;
 • некои услови на животната средина, како што се ниска или висока влажност или притисок.
Причини за слабост

Чувството дека вртоглавица ги придружува скоро сите горенаведени причини.

Во повеќето случаи, горенаведените причини почнуваат да се манифестираат во лице над четириесет години. Ако овој симптом е изразен кај новороденче или мало дете, тоа укажува на разни патологии на нервниот систем.

Треба да ја разгледаме и слабоста за време на бременоста. Телото на жена во тоа време доживува многу промени. Постои застој во функционирањето на одредени органи и системи, така што една жена може да роди и да роди здраво дете. Во овој случај, трајната слабост не е само причина за изгледот, туку и главен симптом кој ја придружува бремената мајка во текот на целиот период, до раѓањето. Покрај тоа, на жената ќе му пречат постојани напади на гадење и чувство на вртоглавица.

Симптоми

Манифестациите на оваа состојба за секоја личност ќе бидат различни, и ќе зависи од тоа кој бил факторот на појавата. Со инфекции и воспаленија, слабоста се манифестира драстично и се зголемува во зависност од тоа како болеста се случува. Постојаната слабост во телото се карактеризира со:

 • депресија или апатија ;
 • губење на интерес во секојдневните работи, работата, животот;
 • намалена концентрација;
 • постојана забава;
 • намален апетит;
 • зголемено потење;
 • појава на подпухналост;
 • појава на крварење за време на четкање;
 • стекнување на бледило на кожата;
 • често има кршливи нокти и зголемена губење на косата - се јавуваат поради недостаток на витамини во телото;
 • промените во телесната тежина (во која било насока) и вкусовите параметри сугерираат дека човечкиот ендокрин систем е оштетен;
 • постојано чувство на вртоглавица. Слабоста и вртоглавијата ја прават една жена или девојка да знае дека менструацијата наскоро ќе дојде. Во некои случаи, таквите знаци не исчезнуваат со почетокот на менструацијата, а понекогаш исчезнуваат некое време по нивното завршување.

Гадењето и слабоста се првите знаци дека жената може да биде бремена. Ваквите симптоми може да се појават и во раните и во доцните периоди, и може да ја придружуваат жената во текот на бременоста. Слабоста за време на бременоста може да се отстрани - само е неопходно да се обезбеди одмор на жената и нормализација на исхраната.

Дијагностика

Поради фактот што слабоста во телото може да се појави целосно од која било причина, пациентот треба да биде подложен на целосен преглед од страна на специјалисти од повеќе области на медицината, особено ендокринолог , акушер-гинеколог , неврохирург , психолог . Покрај тоа, неопходно е да се обезбедат целосни информации за можните причини за појава, какви симптоми им пречат на пациентот и колку силно се изразуваат. Природата на почетокот на слабоста многу ќе му каже на специјалист, бидејќи под одредени болести се појавува неочекувано и брзо се развива.

Преземање крв за анализа

Потоа, лекарот треба да се запознае со комплетната листа на болести кои пациентот ги имал, бидејќи можат да ја сокријат причината за слабоста. Покрај тоа, пациентот ќе треба да помине тестови за крв и урина за општите и биохемиските студии, како и да подлежат на хардверски студии, кои се доделуваат во зависност од тоа за што се загрижени пациентите и кои симптоми преовладуваат. Дијагнозата на слабост за време на бременоста е посебна, бидејќи на жените е забрането да вршат одредени активности во тоа време.

Третман

Методите за отстранување на трајна слабост во телото се целосно зависни од причините за појавата. Во случаи кога почетокот на менструацијата стана основа за манифестација, на една жена или девојка треба да му се обезбеди мир. Во случај на изразена абдоминална болка, лекови за намалување на болката се пропишани. Но, во никој случај не треба да се применува топлина во стомакот или да се топли бањи - ова може да предизвика крварење.

За време на слабост за време на бременоста, жената треба да јаде колку што е можно повеќе витамини и калциум. Ова ќе ја ослободи не само од постојаната слабост, туку и од чувството дека нејзината глава се врти. Слабоста после јадење може лесно да се елиминира со помош на нормализација на исхраната (има мали оброци пет пати на ден). Другите методи на третман се состојат од:

 • нормализација на дневниот режим - треба да се одморите онолку колку што вашето тело го бара;
 • избегнување прејадување, особено пред спиење, бидејќи може да предизвика слабост по јадење;
 • избегнувајте стресни ситуации или непријатна комуникација;
 • постојана контрола врз крвниот притисок;
 • рационален и навремен третман на сите болести кои можат да предизвикаат слабост и гадење;
 • подобрување на имунитетот.

Сподели го овој напис:

"Слабост" се забележува кај заболувања:

Апсолут на Бартолиновата жлезда (цитолошкиот апсцес на Бартолин) е гноен воспаление на големата вагинална жлезда, претставува компликација на примарното воспаление. Во областа на вагината, туморот расте, што може да се отвори во процесот на супурација. Оваа патологија се среќава само кај жени.

...

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Апсцесот на задникот (синхронизиран апсцес) е патолошка состојба, наспроти позадината на која се забележува формирање на центарот на воспалителниот процес во областа на претходно инјектираната инјекција. Постои акумулација на гноен ексудат и топење на ткивото.

...

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Гранулоцити - леукоцити кои имаат специфична грануларна (гранулоидна) цитоплазма. Коскената срцевина е одговорна за нивното производство. Агранулоцитозата е болест која се карактеризира со намалување на содржината на гранулоцити во крвта. Ова води до зголемена подложност на пациентот до разни габични и бактериски болести. Човечкиот имунитет постепено се ослабува, што во иднина е полн со развој на различни компликации. Но, со навремено откривање на патологијата и нејзиниот соодветен третман, сето ова може да се избегне.

...

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Аденомиозата (или внатрешната ендометриоза) е болест на матката, при што ендометриумот, дејствувајќи како внатрешна мукозна мембрана на нејзината обвивка, почнува да расте во други слоеви на органот. Во својата специфичност, аденомиоза, чии симптоми се состојат од пролиферација на ендометријалните клетки надвор од матката, е бенигна системска болест.

...

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Актиномикозата е инфективна болест која е предизвикана од актиномицети. За оваа болест се карактеризира со формирање на густи грануломи, фокуси на воспаление или фистула на местото на повреда. Сепак, предизвикувачкиот агенс на актиномикозата може да влијае не само на кожата и усната шуплина, туку и на внатрешните органи. Можно е да се открие болеста со присуство на карактеристичен минијатурен габи за време на сеење.

...

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓето, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...

Алергискиот ринитис е патолошки процес кој се карактеризира со чести кивање и чешање во носот. Наспроти позадината на овие клинички манифестации, се јавуваат назални празнења, воспалено грло и назална конгестија. Сите претставени симптоми почнуваат да влијаат врз човечкото тело откако ќе контактираат со носната мукоза со алергени. Преваленцата на оваа болест е 7-30%. И најмногу забележани алергиски ринитис кај деца.

...

Алгоменореа е непријатна болка за влечење во долниот дел на стомакот и лумбалниот регион пред почетокот на критичните денови, која може да трае до крајот на менструацијата. Според МКБ-10, кодот на оваа патолошка состојба е запишан во болничката листа како 94.4 во случај кога прекршокот се манифестира за прв пат. Вторичната манифестација на патологијата е фиксирана како 94.5. Ако ова прекршување има неодредено етиологија, тогаш неговиот код ICD-10 ќе биде снимен како 94.6.

...

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чии симптоми особено се состојат во формирање на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Амилоидоз почек – сложная и опасная патология, при которой в тканях почек нарушается белково-углеводный обмен. Как следствие, происходит синтезирование и накопление специфического вещества – амилоида. Он представляет собой белково-полисахаридное соединение, которое по своим основным свойствам схоже с крахмалом. В норме данный белок не вырабатывается в организме, поэтому его образование является для человека аномальным и влечёт за собой нарушение функций почек.

...

Амиотрофия – это патологический процесс врожденного характера, который характеризуется дегенеративно-дистрофическими изменениями мышц с их последующей атрофией. В большинстве случаев такое заболевание носит характер необратимого, что делает прогноз крайне неблагоприятным.

...

Анасарка – это патологический процесс, который характеризуется скоплением жидкости в подкожной клетчатке, что внешне будет проявляться в виде отека. В большинстве случаев не является самостоятельным заболеванием, а развивается на фоне других патологических процессов в организме.

...

Анафилактический шок – тяжёлое аллергическое состояние, представляющее угрозу жизни человека, которое развивается вследствие воздействия на организм разных антигенов. Патогенез данной патологии обусловлен реакцией организма мгновенного типа, при которой происходит резкое поступление в кровь таких веществ, как гистамин и другие, что вызывает повышение проницаемости кровеносных сосудов, спазмы мышц внутренних органов и другие множественные расстройства. Вследствие этих расстройств падает АД, что ведёт к недополучению мозгом и другими органами должного количества кислорода. Все это приводит к потере сознания и развитию множества внутренних нарушений.

...

Ангиодисплазијата е патолошки процес, како резултат на кој се зголемува бројот на поткожни садови. Во случај на гастроинтестинален тракт, ова може да доведе до внатрешно крварење, што е крајно опасно за животот. Се забележува дека таквата васкуларна болест може да биде вродена. Кај новороденчињата, капиларната ангиодисплазија е локализирана во регионот на лицето, долните екстремитети, поретко во рацете.

...

Ангиомиолипома – редкое доброкачественное онкологическое новообразование, которое формируется из-за мутации клеток сосудистой, мышечной и жировой ткани. Данный вид патологии преимущественно поражает почки, но встречаются и поражения надпочечников, поджелудочной железы, матки. Яичник, кора надпочечника, головной мозг также подвержены патологии.

...

Ангиотрофоневроз – собирательное понятие, которое включает в себя вазомоторные и трофические иннервации тканей и органов. Болезнь диагностируется как у женщин, так и у мужчин, однако, у первых встречается в 5 раз чаще. В группу риска входят люди от 20 до 50 лет.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.