Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Модринки под очите

Мозоци под очите е симптом на одреден патолошки процес, кој се карактеризира со локална промена во снабдувањето со крв во ткивото под очите. Покрај тоа, овој симптом може да се должи на недоволна количина на одмор и психо-емоционална препресија.

Поради тоа што кожата во оваа област е потенка, снабдувањето со крв е позабележително. Често овој симптом е надополнет со формирање на кеси под очите. Третманот може да го препише само лекар по испитување и идентификација на етиологијата на овој симптом. Во некои случаи, консултација со козметик е доволна.

Етиологија

Модринки под очите на дете или возрасен може да се должи на патолошки процеси и изложеност на надворешни негативни фактори. Првата група треба да ги содржи следните причини:

Негативните еколошки фактори кои можат да предизвикаат модринки под очите на дете или возрасен треба да вклучуваат:

 • пушење, злоупотреба на алкохол;
 • хронична депресија на спиењето;
 • чест стрес , постојана нервна напнатост;
 • синдром на хроничен замор ;
 • употреба на несоодветни козметички производи;
 • постот

Покрај тоа, треба да се забележи дека во некои случаи, темните кругови под очите може да се должат на промени поврзани со возраста - со возраста, човечките крвни садови стануваат кревки, па најмало физичко влијание може да го предизвика овој симптом.

Причини за модринки под очите

Симптоматологија

Ако појавата на модринки под очите се должи на влијанието на надворешните негативни фактори, тогаш може да бидат отсутни дополнителни симптоми. Исклучок е хроничен замор, кој може да биде проследен со следниве симптоми:

Во патолошки процеси во црниот дроб, модринки под очите може да се надополнат со следнава клиничка слика:

Модринки под очите често се знак на ендокрини нарушувања:

 • намален притисок;
 • дисфункција на дигестивниот систем;
 • кожата станува сува, премногу подложна на механички стрес;
 • намалени перформанси, апатија ;
 • промени во расположението .

Во патолошките процеси на панкреасот, клиничката слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • болка во стомакот;
 • нестабилна столица - пролонгиран запек може да се замени со напади на дијареа;
 • губење на апетитот;
 • гадење, повраќање, особено по земање на тешка, масна храна;
 • намалување на телесната тежина;
 • симптоми на општа интоксикација на телото.

Ако причината за развојот на овој симптом е дерматолошка болест, можни се исип во форма на дамки, пилинг, чешање и зголемена подложност на кожата на механички стрес.

Во случај модринки под очите да не поминат долго време и присутни дополнителни симптоми, треба да се консултирате со лекар. Употребата на локални лекови ќе помогне да се елиминираат само самиот симптом, а не основната причина.

Дијагностика

Дијагностичките мерки, во овој случај, ќе зависат од основната болест. Првично, се врши физички преглед на пациентот, со појаснување на поплаки и анамнеза на болеста. Ако пациентот земал лекови без назначување, треба да го извести лекарот пред испитувањето.

Дијагностичката програма може да ги вклучува следниве лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • анализа на измет за присуство на црви;
 • Ултразвучно испитување на абдоминалната празнина, срце, мала карлица;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ангиографија;
 • истражување на тироидните хормони;
 • електрокардиограм.
ЕКГ постапка

Ако во времето на испитувањето во клиничката слика има знаци на дерматолошка болест, тогаш дијагностичката програма може да вклучи микроскопско испитување на стружењето на погодената површина на кожата.

Како да се отстранат модрите и торбите под очите, може да се каже само лекар, откако ќе се идентификува основната причина. Употребата на само еден крем за модринки под очите ќе помогне да се скрие симптомот, но нема да се елиминира основната болест.

Третман

Основната терапија ќе биде целосно зависна од факторот што доведе до формирање на овој симптом. Доколку надворешните надразнувачи се причина, а не патолошки процес, дерматолог или козметолог може да најдат лек за модринки под очите и да дадат општи препораки. Општо земено, треба да се земат предвид следните препораки:

 • нормализација на работата и одмор;
 • правилна, навремена храна;
 • исклучување на стрес, постојана нервна пречка;
 • престанок со пушењето и прекумерна употреба на алкохолни пијалоци.

Истите препораки исто така може да се користат како превенција на модринки под очите.

Ако овој симптом се должи на физиолошка предиспозиција, треба да го контактирате вашиот козметичар кој ќе ви помогне да одберете коректор и да дадете општи препораки за тоа како да ги скриете модринки под очите.

Сподели го овој напис:

"Мозоци под очите" се забележува кај болести:

Бронхоспазмот е патолошка состојба која се карактеризира со појава на ненадеен напад на задушување. Напредоци поради рефлексна компресија на структури на мазни мускули во ѕидовите на бронхиите, како и поради оток на мукозната мембрана, придружено со нарушување на празнењето на спутумот.

...

Интракранијалната хипертензија не е ништо повеќе од зголемен интракранијален притисок, познат поради преваленцата на употребата на оваа конкретна дефиниција. Интракранијалната хипертензија, чии симптоми често се предизвикани од абнормалности кои се јавуваат во мозокот, се должи на зголемување на содржината на кранијалната празнина, особено овие содржини може да бидат спинална течност (КСФ), крв (со венска конгестија), ткивна течност (со оток на мозокот ), како и странски ткива, кои се појавија, на пример, како резултат на тумор на мозокот.

...

Хиперкапнија (синдром Хиперкарбија) - зголемување на јаглеродниот диоксид во крвта, што е предизвикано од повреда на респираторните процеси. Делумниот напон надминува 45 милиметри жива. Оваа болест може да се развие и кај возрасни и кај деца.

...

Преголемата работа е услов што не само што се соочуваат денес, туку и возрасните, но и децата. Се карактеризира со намалена активност, поспаност, оштетено внимание и раздразливост. Покрај тоа, многу луѓе веруваат дека прекумерната работа не е сериозен проблем и дека е доволно добро да спие доволно за да помине. Всушност, невозможно е да се ослободиме од таквата повреда со продолжен сон. Спротивното е точно - постојаната желба за спиење и неможноста да се опорави по спиење се главните симптоми на прекумерната работа.

...

Површинскиот гастритис е форма на хроничен гастритис што се карактеризира со воспаление на мукозата на желудникот. Можни повреди на секреторната функција. Потоа, моторните и дигестивните функции се нарушени. Болеста може да има деструктивен ефект врз ткивото на стомакот. Површинскиот гастритис може да ги повреди и возрасните и децата. Кај возрасните, оваа болест има поизразени симптоми.

...

Суперинфекцијата е состојба во која едно лице со една инфекција истовремено стекнува и втора. Тоа е, тоа е процес со кој веќе инфицираните клетки на еден организам се заразени со вирус од друга природа. Опасноста е дека суперинфекциите можат да доведат до развој на отпорен вирус на вирусот кој не може да се излечи со антибиотици.

...

Чума е акутна болест на заразна природа, која е особено опасна инфекција и се карактеризира со ендемичност. Како што напредува патологијата, постои појава на лимфни јазли, кожа, како и изразен синдром на интоксикација. Чумовите на чума се присутни на сите континенти освен Антарктикот и Австралија. Пренос на носители се црни стаорци.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.