Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тежок чешање

Тежок чешање е непријатно чувство на горење, понекогаш трепење и иритација во воспалената област на кожата или дел од телото. Причините за појава може да бидат многу разновидни, во зависност од тоа каде се наоѓа симптомот.

Таквиот знак, телото го информира лицето дека проблемот е формиран. Чешањето е одбранбена реакција. Со механичко дејство, односно со гребење на погодената област, пациентот се обидува да го елиминира нападот на чешање, меѓутоа често се започнува обратна акција.

Етиологија

Доста често, тежок чешање низ телото се манифестира со нетолеранција на одредени компоненти кои едно лице може да ги користи. Исто така, може да се манифестира од изложување на температура на кожата, електрични и механички стимули.

Потрошувачка на човечкото тело може поради такви причини:

 • патологија на црниот дроб и жолчниот тракт;
 • бубрежна болест;
 • тироидна жлезда;
 • дијабетес мелитус ;
 • хематолошки проблеми;
 • стариот чешање;
 • инфекции;
 • ментални болести;
 • системски болести;
 • проблеми со нервниот систем;
 • алергии;
 • штета од паразити;
 • габични кожни болести;
 • авитаминоза ;
 • несоодветна хигиена;
 • клима;
 • фоликулитис ;
 • неуродерматитис ;
 • псоријаза ;
 • каснување од инсекти.

Секој човек во својот живот постојано доживува нервозни уши . Како по правило, овој феномен произлегува од вишокот на сулфур во ауриката, но лекарите велат дека ова не е единствениот провоцирачки фактор. Симптомот, исто така, има и други причини, кои понекогаш имаат сериозна состојба. Чешање во ушите може да се случи под влијание на такви фактори и стимули:

 • хроничен отитис медиум;
 • инфекции;
 • егзема ;
 • дијабетес;
 • напредна возраст;
 • оштетување на ушниот канал;
 • механички ефект.

Честа причина за чешање во ушите станува вода. Таков воспалителен процес може да се појави од честите нуркања, посета на воден парк или базен. За да се ослободат од овој симптом, лекарите советуваат да користат раствор на водороден пероксид и неколку минути да го натопат увото.

Може да се јави и чешање во близина на анусот. Ова е доста непријатен феномен, кој може да трае релативно краток период и да предизвика непријатности за долго време. Тешка чешање во анусот може да предизвика такви причини:

Хемороиди - можна причина за чешање во анусот

Жените често доживуваат непријатни сензации во гениталиите. Тешката чешање во вагината може да биде предизвикана од истите различни фактори како со чешање на кожата. Манифестацијата спречува една жена нормално да живее, предизвикува непријатност. Често симптомот се манифестира од патолошки процес. Клиничарите ги идентификуваа најчестите причини за појава на чешање на усните на лабите:

 • вагинална дисбактериоза ;
 • инфекција поради сексуален контакт;
 • алергии;
 • носејќи несоодветно стегање долна облека;
 • патологии кои не се поврзани со гинекологија;
 • сиромашна генитална хигиена;
 • хормонски нарушувања;
 • воспаление во урогениталниот систем;
 • психолошки фактори.

Една жена може да ја почувствува истата непријатност во моментот кога менструалниот циклус завршува. Чешањето пред менструацијата ги има следните етиолошки причини:

 • сексуално преносливи болести;
 • дрозд ;
 • бактерии и генитални инфекции;
 • несоодветна хигиена;
 • алергии на одредени материјали кои се подложни на контакт со интимни места;
 • алергии на храна .

Ако менструацијата кај жената започне со такви непријатни симптоми, тогаш, најверојатно, целиот период ќе покаже други знаци, на пример, исцедок или смрдеа.

Тешко јадеж може да се појави не само кај жени на интимно место, туку и кај мажи. Таквите разни инфективни лезии на органот и патологијата на внатрешните органи можат да предизвикаат појава на чешање. Развиен силен чешање на скротумот под влијание на такви причини:

Класификација

Тоа може да предизвика чешање од различни причини. Во согласност со овие фактори, лекарите идентификуваа неколку карактеристични форми на особината:

 • дермални - се манифестираат со каснување од инсекти, повреди, изгореници, како и развој на патологии во гастроинтестиналниот тракт, бубрезите, црниот дроб, ендокриниот систем;
 • анален - дијагностициран кај луѓе од средината и староста, се однесува на гениталиите;
 • генитален - жените доживуваат чешање на лабите по симптомите во вагината, и кај мажите на скротумот;
 • невропатска - предизвикана од повреда на нервните завршетоци;
 • неврогена - произлегува од одредени лекови;
 • психогени - од емоционален стрес и нарушувања во психолошката рамнотежа на една личност.

Дијагностика

Студии за да се утврдат причините за чешање

За да се елиминира чувството на палење, пациентот нужно мора да се консултира со доктор. Ако симптом се манифестира подолго време и не престанува, тогаш може да има многу причини за манифестирање на таков симптом. Итна помош и консултација со специјалист ќе бидат потребни за пациент со такви манифестации:

 • тешка непријатност;
 • траење повеќе од две недели;
 • се шири низ телото;
 • манифестација на други симптоми.

Во зависност од локализацијата на јадежот, лекарот го испитува пациентот, кој вклучува задолжително испитување на телото и лабораториски испитувања. По претпоставената дијагноза е направена, лекарот може да препише инструментални дијагностички методи на пациентот, бидејќи тие се наменети за подетално испитување на телото.

Третман

Дури и во текот на периодот на дијагностицирање, пациентот треба да се придржува до некои правила со цел да го намали намалувањето на сериозното чешање на скалпот, рацете, гениталиите и целото тело. Лекарите препорачуваат да ги следите овие упатства:

 • не чешел или не ја оштетува кожата;
 • ставете ладна компресија на воспаленото место;
 • носи облека направена од природни материјали;
 • користете бебе сапун при капење;
 • земи топла бања со додадена сода бикарбона;
 • за да не ја надмине кожата, по миењето, навлажнете го со бебешкиот крем;
 • чувајте ги подалеку од алергени.

Со цел да се елиминира сериозниот чешање во интимната област или на други делови од телото, лекарите понекогаш препишуваат посебна диета на пациентите, кои имаат за цел да го отстранат симптомот, да го елиминираат алергенот и да ја подобрат општата состојба.

Честопати, за време на третманот на чешање во која било област на телото, лекарите препишуваат антипирулитички лекови на пациентот и се пропишани следниве лекови:

 • седативи;
 • антихистаминици;
 • од алергии;
 • антиинфламаторно;
 • анестетици;
 • кортикостероидна маст.

Ако на некое лице му се дијагностицира чешање на главата, рацете или нозете, тогаш е пожелно да не подлегнува на сува кожа. За да го направите ова, можете редовно да ја вентилирате просторијата, не користете премногу топли ќебиња и прекривки за време на спиењето. Се препорачува да се користи топла вода за капење, но треба да се мие со сапун без алкали.

Во зависност од дијагностицираната болест, лекарите пропишуваат други процедури, лекови и масти за пациентот. Во општ курс на терапија, лекарите користат едноставни методи на лекување кои ефикасно го елиминираат чешањето на рацете, нозете или главата:

 • употреба анти-воспалителна маст;
 • користат антихистаминици и седативи.
Антихистаминици

Ако некој е загрижен за чешање во увото, тогаш најчестата причина за појава на лекар се смета за прекумерна количина на сулфур. Затоа, лекарите препорачуваат редовно да го чистат увото со специјални стапови и да ја дезинфицираат целата арикула. Можете исто така да користите раствор од оцет или мешавина од вода и сода. Вториот метод на чистење може да биде најефикасен, бидејќи сода има деструктивен ефект врз сулфур. По чистењето, можете да го капете увото со растително масло за да ги намалите непријатните чувства.

Ако горенаведените методи на чистење не помагаат да се справат со чешање, тогаш пациентот дефинитивно треба да се консултира со доктор. Можеби причината за формирањето на симптомот беше посериозен и сериозен фактор.

Како и во претходните случаи, третманот во перинеалниот регион е возможен само откако ќе се утврди причината за појавата на особината. Доколку етиологијата на симптомот е во несоодветна хигиена, тогаш пациентот треба да биде повнимателен за неговото тело и по некое време, сериозно чешање во перинеумот ќе исчезне. При идентификување на сложени причини, лекарите користат други методи на терапија:

 • биланс на исхраната;
 • користат глукокортикостероидни лекови;
 • Можете да се справите со дерматитис со масти со ефект на сушење;
 • со хемороиди користат лекови кои го намалуваат чешањето, горат;
 • Со развојот на хелминтичната инвазија, пациентот исто така треба да обрне внимание на личната хигиена.

Симптомите треба да се отстранат со тоа што влијаат на причината за појавата. Во овој случај, сите симптоми на патологија ќе исчезнат. Со многу напредни фази на болеста, пациентот може да добие хируршки третман. Лекарите честопати се придвижуваат кон овој радикален метод во случај на формирање на внатрешни хемороиди , со полипозни растенија и онколошки заболувања.

Ако една жена забележи појава на генитален чешање, тогаш треба итна проверка од гинеколог . Само по дијагнозата на болеста може да почне да зема лекови и масти. Често, со цел да се елиминира болеста, лекарите советуваат дека не треба да се вршат сексуални односи со него одреден период, да не ги користат тие контрацептивни средства, мазива или мази кои предизвикуваат алергиска реакција.

Со елиминирање на чешање на лабите, лекарот се потпира на етиологијата на симптомите и манифестацијата на дополнителни симптоми:

 • кога е откриена инфекција, на жената му е потребна локална или системска антибиотска терапија;
 • антифунгални лекови се користат за габични заболувања;
 • алергиски чешање може да се елиминира со антихистаминици и седативи;
 • кога се открие хормонска инсуфициенција, се пропишува хормонска терапија;
 • се користат локални лекови - антипирутни и антиинфламаторни масти;
 • развојот на симптом од психогени фактори се елиминира со употреба на седативи.

Со карактеристичен воспалителен процес и чешање пред менструацијата, на жените им се дава антибиотици, супозитории, вагинални капсули и хербални лекови. Една од главните причини за симптоми пред менструалниот циклус е колпитатис . За да се елиминира оваа болест, лекарите користат комплексни методи на терапија. Пациентот треба да изврши дозирање, да користи анти-воспалителни и антифунгални средства.

Превенција

Како превентивна мерка, лекарите препорачуваат да се придржуваат кон здрав начин на живот, да изберат облека направена од природни материјали, да ја следат личната хигиена и да јадат право. Во случај на најмали симптоми, подобро е веднаш да се побара совет од лекар за да се отстрани причината за симптомот пред развојот на тешка патологија.

Сподели го овој напис:

"Тешка чешање" се забележува кај заболувања:

Алергии на сонцето - болест придружена со воспаление на кожата што се случува под дејство на сончева светлина. Презентираната патологија се смета за најчест тип на актиничен дерматитис. Ако времето не продолжи да терапевтски мерки, тоа е полн со преминот на болеста на хронична фаза или егзема. Поради оваа причина, сите лекари се обидуваат навремено да ја откријат патологијата и да развијат најефикасен третман.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Лихен планус е габична болест која влијае не само на кожата на лицето, туку и на мукозните мембрани на устата. Изложени на ризик од жени на возраст од 40 до 60 години. Мажите и адолесцентите се помалку погодени од овој патолошки процес.

...

Микозата е габична болест која најчесто се јавува на кожата на лицето. Но, во некои случаи, габична инфекција може да влијае на внатрешните органи (длабоки микози). Нема старосна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, болеста најчесто се манифестира кај децата и постарите лица.

...

Неуродермитисот е хронична кожна болест на неврогено-алергиската природа на лезијата. Невродерматитис, чии симптоми се дефинирани со терминот атопичен дерматитис или егзема (кај возрасни) или дијатеза (кај деца), се јавува кај околу 40% од популацијата, што е една од најзначајните кожни болести.

...

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...

Румромиозата или рурофитијата е честа габична болест која главно ги зафаќа стапалата, мазната кожа, дланките и ноктите. Причината за патологија е црвениот трихофтон, специфична габа.

...

Шуга е заразна болест на кожата предизвикана од клепчиња. Чесот, чиишто симптоми се манифестираат како интензивен чешање и специфичен исип, често се комбинираат со појавата на кожата на секундарна форма на пустуларни елементи. Тие, пак, се формираат на кожата како резултат на инфекција која е релевантна при чешлање на кожата за време на јадеж.

...

Екцемот е дерматолошка болест која влијае на површинските слоеви на кожата и е алергентна. Таквата болест може да влијае на било која возраст и на кој било дел од кожата. Оваа болест се карактеризира со светла црвенило на кожата и формирање на голем број меурчиња.

...

Егзема на нозете е болест на кожата на долните екстремитети, која се јавува во хронична или акутна форма. За таква болест се карактеризира со горење, чешање и осип. Кожата на луѓето кои страдаат од егзема е посензитивна за влијанието на разните стимули. Промените во содржината на имунолошките клетки може да се детектираат во крвта на таквите пациенти.

...

Егзема е честа болест на кожата од невроалергиска природа, која се карактеризира со повторливи воспаленија на папиларниот дермис и се манифестира со осип на кожата. Карактеристичен е екземматозен исимпотен полиморфизам, постојан проток и локализација во отворени области на телото - лице, раце, стапала. Егзема на раце се јавува кај 25% од луѓето со проблеми со кожата, бидејќи овој дел од телото не е заштитен со облека и често е изложен на агресивни фактори на животната средина: почнувајќи од употреба на алергенски креми и завршувајќи со работа со хемиски реагенси.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.