Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интензивна жед

Постојаната жед е симптом кој припаѓа на неспецифичната група, бидејќи може да придружува голем број на широк спектар на болести. И покрај фактот дека основите на етиолошките фактори се патолошки состојби, сувоста во устата и жедта може да се формираат врз основа на сосема безопасни услови. На пример, периодот на носење на дете или спортување.

Неприфатливо е да се разгледа чувството на жед како единствена клиничка манифестација. Тоа е императив да се обрне внимание на други знаци кои може да го надополнуваат. Често овие симптоми се - појава на напад на јазикот , слабост и гадење , непријатен вкус во устата и вртоглавица .

Соодветната дијагноза на постојана жед, односно идентификување на причините за нејзината појава, бара сеопфатен пристап и покрај примарните дијагностички мерки се вклучени лабораториски и инструментални испитувања на пациентот.

Терапевтските мерки целосно ќе зависат од тоа која болест стана провокатор на сличен симптом, често сосема конзервативни методи.

Етиологија

Пред сè, треба да се забележи дека најприфатливиот волумен на течноста што треба да пие дневно е два литра. Во некои случаи, недостатокот на вода предизвикува човекот да страда од постојана жед. Затоа, неопходно е строго да се следи обемот на течност пијан, особено кај децата и постарите лица, како и кај исцрпени пациенти.

Причините за постојана жед ќе бидат диктирани со начини на отстранување на течноста од телото. Ова може да се случи преку:

 • бубрезите и цревата;
 • кожа;
 • белите дробови и мукозната мембрана на горниот респираторен тракт.

Губење на вода преку бубрезите се случува во позадина:

 • неконтролиран внес на диуретични лекови;
 • злоупотреба на слабеење;
 • прекумерна ингестија на течности кои содржат етанол, на пример, може да биде пиво;
 • дијабетес инсипидус - слична болест е придружена со фактот дека човечкото тело ослободува голема количина на лесна урина, до неколку литри дневно, што доведува до чувство на постојана жед;
 • намалување на бубрегот, што може да биде примарна или секундарна патолошка состојба;
 • акутен или хроничен пиелонефритис ;
 • хроничен гломерулонефритис ;
 • текот на дијабетес мелитус од првиот и вториот тип ;
 • хиперпаратироидизам - и покрај фактот што оваа патологија е предизвикана од дисфункција на ендокриниот систем, таа негативно влијае на бубрезите.

Губење на течност преку дишните патишта се јавува кога лицето има:

Губењето на водата преку белите дробови е предизвикано од такви патолошки состојби:

Прекумерното потење е главниот извор за тоа зошто човечкото тело доживува недостаток на течност. Оваа состојба може да биде и патолошка и физиолошка. Во вториот случај, потењето е предизвикано од интензивна физичка активност и топол период од годината.

Што се однесува до патолошкото зголемено потење, може да настане поради:

Тиротоксикоза - можна причина за зголемено потење

Механизмот на загуба на вода преку цревата се базира на било која состојба која, во својата клиничка слика, има чести еметски пореметувања или нарушувања на столицата во форма на дијареа. Исто така вреди да се размисли дека жедта може да предизвика прикривање на крварење во дигестивниот тракт. Ова е типично за такви болести:

Покрај тоа, следниве болести или патолошки состојби може да доведат до постојана жед:

Сува уста и жед може да бидат предизвикани од несакани ефекти на овие лекови:

 • диуретици;
 • антибактериски супстанции тетрациклин;
 • литиумски препарати;
 • лекови кои се користат при лекување на ментални нарушувања.

Не последната улога во развојот на жедските претстави:

 • употребата на масни, солени и зачинети јадења;
 • зависност од таква лоша навика, како пушење;
 • злоупотреба на силно кафе и слатки газирани пијалаци.

Што се однесува до постојаната жед за време на бременоста, во такви ситуации се смета и за патолошка манифестација, особено во случаи на појава на дополнителни алармантни симптоми. Единствен исклучок е првиот триместар за носење на дете. Во текот на раната бременост, речиси сите жени страдаат од токсимија, која се карактеризира со обилно повраќање.

Симптоматологија

Постојаното чувство на жед често дејствува како прв клинички знак и речиси никогаш не е единствениот симптом.

Во принцип, симптомите ќе се состојат од оние манифестации кои се карактеристични за патолошката состојба која стана извор на овој симптом.

Сепак, најчестите симптоми кои ја надополнуваат постојаната жед се сметаат за:

Пациентите треба да запомнат дека ова се само некои од симптомите, чија манифестација може да биде придружена со постојано или силно чувство на жед.

Дијагностика

Ако некое лице постојано се мачи од жед, тогаш, пред сè, треба да се обратите за консултација со терапевт. Лекарот ќе одржи примарни дијагностички активности, кои ќе бидат насочени кон:

МНР
 • собирање на животна историја на пациентот;
 • преглед на медицинската историја на пациентот;
 • врши детален физички преглед, кој задолжително треба да вклучува проценка на состојбата на кожата, како и мерење на температурата, пулсот и крвниот тон;
 • внимателно сослушување на пациентот;
 • општа анализа на крв и урина;
 • крвна биохемија;
 • микроскопско испитување на измет;
 • Ултразвук и радиографија;
 • КТ и МРИ.

Откако ќе се воспостави првичната причина за постојана жед, терапевтот , најверојатно, ќе го упати пациентот за испитување на такви специјалисти:

Ако постои постојана жед за време на бременоста, исто така ќе треба да се консултирате со акушер-гинеколог.

Третман

Што да се направи за да се олесни состојбата во која едно лице е постојано жедно, може да му каже само лекарот кој го посетува. Општо земено, се користат широк спектар на терапевтски техники, што ќе зависи од коренот на овој симптом.

Во секој случај, третманот ќе вклучува:

 • земање лекови;
 • диета терапија, која се базира на отфрлање на зачинета и солена храна;
 • физиотерапија;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина - може да се користи само по одобрување на лекарот што посетува;
 • минимално инвазивни хируршки процедури;
 • отворени операции.

Безбеден режим на третман е избран за бремени жени и деца.

Превенција

За да избегнете појава на постојана жед, мора:

 • се откаже од лошите навики;
 • минимизира потрошувачката на масна, зачинета и солена храна;
 • збогатување на исхраната со производи кои содржат многу вода;
 • земајте лекови строго пропишани од лекар;
 • неколку пати во годината, таа е целосно испитана во клиниката - за рано откривање на болести, чии симптоми вклучуваат таква манифестација.

И покрај широк спектар на патолошки причини, со навремено започната терапија, прогнозата ќе биде поволна.

Сподели го овој напис:

"Жед" се забележува кај болести:

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

...

Алдостеронизмот е патолошки процес во ендокриниот систем, најчесто со секундарна природа. Во повеќето случаи, патологијата се должи на туморскиот процес во надбубрежниот кортекс, но не се исклучуваат други етиолошки фактори.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

...

Ботулизмот е прилично сериозна болест од инфективна инфекција која е токсична, особеностите на текот на кои доведуваат до оштетување на нервниот систем, 'рбетниот мозок и продолжетокот на мочниот меур. Ботулизам, чии симптоми се јавуваат кога производите на ботулински токсин, аеросоли и вода влегуваат во телото, како резултат на комплексни процеси, исто така, доведува до развој на акутна и прогресивна респираторна инсуфициенција. Како резултат на недостатокот на соодветен третман на ботулизмот, почетокот на смртта не е исклучен.

...

Многу луѓе слушнале за таква болест како капка. Но, малкумина знаат што е болеста и како се манифестира. Исто така вреди да се знае одговорот на највозбудливото прашање - како да се ослободите од капка? Оваа информација е неопходна за да се знае, бидејќи патолошкиот процес може да се појави апсолутно кај секое лице. Dropsy може да се развие дури и кај новороденче. Причини Типови Симптоматологија Асцитес Едем на жолчното кесе Дафси во бремени жени Конгенитален едем Најчесто, оваа патологија се развива во телото на позадината на болестите на следните органи: срцето; ендокрини жлезди; бубрезите; на црниот дроб.

...

Гестацискиот дијабетес мелитус (GSD) е болест за време на бременоста, што е обележано со зголемување на нивото на гликоза во крвта. Вреди да се забележи дека се развива само во доцните фази на бременоста. Главната причина за формирање на болеста е нарушување на хормоналните нивоа. Сепак, постојат голем број на други предиспонирачки фактори и ризични групи.

...

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

...

Хипералдостеронизам - делува како доста често дијагностицирана патолошка состојба која се развива против позадината на зголемена секреција на таков хормон на надбубрежниот кортекс како алдостерон. Најчеста патологија се наоѓа кај возрасните, но исто така може да влијае на детето.

...

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

...

Хиперинсулинемија е клинички синдром кој се карактеризира со покачен инсулин и низок крвен шеќер. Таквиот патолошки процес може да доведе не само до нарушување на некои телесни системи, туку и до хипогликемична кома, што само по себе претставува посебна опасност за човечкиот живот.

...

Хипернатремија е болест која се карактеризира со зголемување на серумскиот натриум на вредност од 145 mmol / L или повисоко. Покрај тоа, откриено е намалено количество на течност во телото. Патологијата има прилично висока стапка на морталитет.

...

Хиперосмоларната кома е компликација на дијабетес мелитус, кој се карактеризира со хипергликемија, хиперосмоларна крв. Се изразува во дехидрација (дехидрација) и отсуство на кетоацидоза. Се забележува кај пациенти постари од 50 години кои имаат инсулин-зависен тип на дијабетес мелитус, може да се комбинираат со дебелина. Најчесто се јавува кај луѓе поради лош третман на болеста или негово отсуство.

...

Адреналната хиперплазија е патолошка состојба во која има брзо размножување на ткивата кои ги сочинуваат овие жлезди. Како резултат на тоа, телото се зголемува во големината и неговото функционирање е оштетено. Болеста се дијагностицира кај возрасни мажи и жени и кај мали деца. Треба да се забележи дека ваквата форма на патологија како конгенитална адренална хиперплазија е почеста. Во секој случај, болеста е доста опасна, затоа, кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за темелно испитување и ефикасен метод на терапија.

...

Хипертироидизам (или тиреотоксикоза) е клиничка состојба во која се забележува прекумерно производство на тироидни хормони, тријојотиронин и тироксин. Хипертироидизам, чиишто симптоми се манифестираат како резултат на презаситеност на крвта со овие хормони и нивното одвојување преку протокот на крв низ телото, вклучувајќи ткива, органи и системи, ги забрзува сите процеси во него, што негативно влијае на општата состојба на пациентот на повеќе начини.

...

Хипоменореа (син Сиромашна месечна) - прекршување на менструалниот циклус, кога мала количина крвава течност се секретира од гениталниот тракт (помалку од 50 милилитри). Патологијата може да биде примарна и секундарна.

...

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...

Дијабетична нефропатија - процес на патолошки промени во бубрежните садови, кој е предизвикан од дијабетес мелитус. Оваа болест доведува до развој на хронична ренална инсуфициенција, постои висок ризик од смрт. Дијагнозата се прави со помош на не само физички преглед на пациентот, туку е потребно и за лабораториски и инструментални методи на испитување.

...

Дизентерија, исто така дефинирана како шигелоза, е болест од групата на цревни акутни инфекции, самата група подразбира болести пренесени со фекално-орален пат. Дизентерија, чиишто симптоми се манифестираат во форма на дијареа и општа интоксикација, има тенденција на сопствена распространетост, што подразбира можност за епидемија или пандемија кога е откриена.

...

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...

Дијабетес инсипидус е синдром предизвикан од недостаток на вазопресин во телото, кој исто така е дефиниран како антидиуретичен хормон. Дијабетес мелитус дијабетес, чии симптоми се оштетен метаболизам на водата и се манифестира како постојана жед со истовремена полиурија (зголемена форма на урина), сепак, е прилично ретка болест.

...

Нефритот во медицината се нарекува цела група на разни воспалителни заболувања на бубрезите. Сите од нив имаат поинаква етиологија, како и развојен механизам, симптоматски и патолошки карактеристики. Во оваа група, лекарите вклучуваат локални или заеднички процеси, при што раното ткиво расте, делумно или целосно уништено.

...

Нефрозата е група на патолошки процеси во кои бубрежните тубули се првенствено погодени. Овие нарушувања се дистрофични, односно хемискиот состав на клетките и ткивните промени, функционирањето на бубрежните тубули е оштетено. Сите овие процеси се случуваат во кршење на метаболизмот на маснотии и протеини.

...

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...

Природни пори (или црн лак, како што беше наречено пред) е многу заразна вирусна инфекција која влијае само на луѓето. Големата сипаница, чии симптоми се манифестираат како општа интоксикација во комбинација со карактеристични осипи кои ја покриваат кожата и мукозните мембрани, е завршена за пациенти кои претрпеле, делумно или целосно губење на видот и речиси во сите случаи останале по лузни на улкусот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.