Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срце шум

Срцевиот шум е клиничка манифестација на неспецифична природа, тоа не е секогаш знак на одреден патолошки процес. Општо земено, срцевиот шум кај возрасен или дете може да биде функционален, односно оној што не е знак на патологија или органски. Вториот може да биде клиничка манифестација на одредена болест. Кардиологот може да го одреди типот на бучава додека го слуша, но за точна дијагноза се врши дијагностичко испитување.

Нема ограничувања за пол и возраст во однос на манифестацијата на овој симптом. Третманот може да биде препишан само од лекар, по точна дијагноза. Само-третманот е исклучително опасен за живот.

Етиологија

Причината за шум на срцето може да биде или патолошки процес или надворешни етиолошки фактори.

Болестите во клиничката слика за кои постои овој клинички знак треба да вклучуваат:

На трети лица етиолошки фактори кои не се поврзани со кардиоваскуларниот систем, треба да вклучуваат:

 • чести стресови , нервни искуства и долготрајна психо-емоционална напнатост;
 • зголемена физичка активност, моќност без претходна подготовка;
 • промени во природна возраст.

Срцевите шумови кај доенчињата и во адолесценцијата не се секогаш манифестации на одредени нарушувања во телото. Сепак, ова може да се утврди само од страна на кардиолог , по физички преглед и сите потребни дијагностички мерки.

На бремената жена, исто така, може да се дијагностицира функционални срцеви шумови, што само по себе не делува како манифестација на одреден патолошки процес во телото, но консултацијата со доктор од соодветната специјализација нема да биде излишно.

Во секој случај, мора да се утврди природата на физиолошкиот, органскиот или систолниот шум во срцето. Игнорирањето на овој симптом може да доведе до развој на сериозни компликации, и со оглед на фактот дека е поврзан со кардиоваскуларниот систем, може да постои ризик од смрт.

Класификација

Од природата на потекло се разликуваат две форми на оваа клиничка манифестација:

 • органски;
 • функционален.
Класификација на срцева бучава

До време на настанување емитираат:

 • вродени
 • стекнати.

Во однос на намалување на срцевиот мускул:

 • систолен
 • дијастолен.

Исто така, разгледајте ја и класификацијата на бучавата од природата на локализацијата:

 • интракардијален;
 • екстракардијак (екстракардијак).

Природата на симптомот може да укаже на евентуален етиолошки фактор.

Симптоматологија

Бидејќи ова е клиничка манифестација од неспецифична природа, а не одделна болест, не постои општа клиничка слика. Комплетот на симптоми целосно ќе зависи од основната причина.

Кај патологии кои се директно поврзани со кардиоваскуларниот систем, може да биде присутна следната клиничка слика:

Поради фактот што типична клиничка слика може да биде присутна во скоро секоја кардиоваскуларна болест, невозможно е да се користат лекови самостојно без испитување од страна на специјалист. Таквите активности можат да доведат до развој на сериозни компликации.

Во случај дека оваа клиничка манифестација не е знак на патологија на дел од кардиоваскуларниот систем, симптомите може да се карактеризираат на следниов начин:

 • чувство на слаба и уморна дури и по добар одмор;
 • висок крвен притисок;
 • промени во расположението - апатијата може да се замени со чести напади на агресија;
 • егзацербација на постојните хронични болести;
 • замор, дури и со мала физичка активност.

Независно започнување на третманот, потпирајќи се само на клинички знаци, е силно обесхрабрено, бидејќи ова може да доведе не само до развој на компликации, туку и до нејасна клиничка слика, што може да доведе до неправилна дијагноза и последователен третман.

Дијагностика

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што мора да утврди:

 • колку долго почнаа да се појавуваат звуци, какви дополнителни знаци се случуваат;
 • начинот на живот на пациентот - исхрана, дали постојат лоши навики, умереност на физичка активност;
 • дали има историја на хронични заболувања, вклучувајќи ги и оние поврзани со кардиоваскуларниот систем.
ЕКГ

Покрај тоа, се спроведуваат лабораториски и инструментални истражувачки методи:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • Ултразвук на срцето;
 • крвен тест за хормони;
 • фонокардиографија;
 • ЕКГ

Овие дијагностички мерки ни овозможуваат да ја утврдиме точната причина зошто срцевите звуци се слушаат кај новороденче или кај возрасни.

Третман

Програмата на терапевтски интервенции ќе зависи од дијагнозата. Треба да се напомене дека во некои случаи не се препорачува употреба на само конзервативни методи на лекување, се користи хируршка интервенција.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следниве лекови:

 • антикоагуланси;
 • диуретици;
 • статини;
 • за намалување на крвниот притисок;
 • бета блокатори.

Покрај тоа, специјална диета може да се препише на пациентот. Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа.

Превенција

Бидејќи ова не е посебна болест, туку симптом на неспецифична природа, не постојат насочени превентивни методи. Препорачливо е да се следат општите упатства за здрав начин на живот.

Сподели го овој напис:

"Бучава во срцето" се забележува кај болести:

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...

Пернициозна анемија (синдром Адисон-Бимер, Б12 дефицитарна анемија, малигна анемија, мегалобластна анемија) е патологија на хематопоетскиот систем кој се јавува во позадина на значителен недостаток на витамин Б12 во телото или поради проблеми со сварливоста на оваа компонента. Вреди да се одбележи дека болеста може да се случи околу 5 години по завршувањето на внесувањето на таква компонента во телото.

...

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...

Вродена срцева болест кај новороденчињата - формирање на разни видови анатомски дефекти во елементите на срцето. Типично, овие патологии почнуваат да се развиваат во пренаталниот период. Кај новороденчињата, лекарите одвојуваат околу 20 видови на различни дефекти.

...

Срцева ревматска срцева болест е најчеста компликација по разни заразни болести. Најчесто почнува да напредува поради нецелосно третирана ангина. Кога болеста влијае на сите слоеви на ѕидовите и мембраните на срцето - од ендокардиумот до перикардот. Со навремена дијагноза и соодветен третман, можно е да се избегне ширење на процесот на оштетување на целото срце и да се запре на ниво на промени во структурата на клетките на организмот.

...

Транспонирањето на големите крвни садови е критична кардијална патологија, која се манифестира од раѓање. Со оваа болест, големиот и мал круг на циркулација на крв во телото работат со недостаток на интеракција едни со други: крвта од десната комора преминува во артеријата и во големиот круг на циркулација на крв, а крвта од левата комора тече во белите дробови, наместо да ја збогатува крвта со кислород.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.