Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тинитус

Бучава во ушите - перцепција на звуците на ушите кои всушност се отсутни. Таквите звуци можат да бидат од поинаква природа, се случуваат и во едното уво и двапати одеднаш. Често, болно лице има непријатно чувство што предизвикува бучава во главата. Оваа патолошка сензација може да се појави кај возрасни и деца, а нејзините причини обично се патолошки. Во медицинската литература, оваа состојба има свој термин - тинитус. Ако тоа предизвикува бучава во ушите, тогаш ова е сериозна причина да се побара совет од квалификуван доктор, бидејќи овој симптом обично укажува на прогресија на опасните патологии во човечкото тело, што може да се поврзе не само со слушниот апарат.

Во зависност од тоа колку долго и под кои околности пациентот имал тинитус, може да ја претпоставиме вистинската причина за неговиот изглед, што е важно за понатамошно назначување на точен и ефикасен третман.

Во внатрешното уво на човекот постојат специфични аудитивни клетки со коса, чија главна задача е да ги претворат звучните сигнали кои доаѓаат во увото во електрични импулси, така што тие можат да бидат целосно видени од човечкиот мозок. Ако состојбата на овие клетки не е нарушена, влакната се движат според флуктуациите на звуците кои влегуваат во аудитивниот канал. Ако тие се погодени од штетни или иритирачки фактори, чувствителните влакна почнуваат да се движат непредвидливо, што доведува до формирање на различни електрични сигнали. Потоа го гледаат мозокот како постојан шум.

Етиологија

Постојат многу причини кои би можеле да предизвикаат појава на бучава во ушите и главата, и тоа не е само патологијата на слушниот апарат.

Најчести причини за бучава во ушите и главата:

 • болести на надворешното уво. Сулфуриската конгестија, отитис медиумите и присуството на туѓо тело во акумулацијата може да предизвикаат бучава;
 • заболувања на средното уво. Најчеста појава на тинитус е претходник на екссудативен отитис или отосклероза . Често, овие патологии се исто така придружени со вртоглавица. Тинитус често се манифестира поради траума на тапанчето, присуството на тумор-форма формирање на бениген или малиген карактер;
 • болести на внатрешното уво. Вообичаени причини за тинитус и главоболка се следните патологии: лавиринт (исто така придружено со силна вртоглавица), невритис на аудитивниот нерв , губење на слухот и пресбијакус.

Причини за бучава во ушите и главата, а не поврзани со патологии на слушниот апарат:

 • хипертензија . Наспроти ова, не се манифестира само перзистентен тинитус, туку и вртоглавица со различен степен на интензитет;
 • атеросклероза на садови . Во овој случај, симптом, како што е тинитус, не е невообичаен. Во тешки случаи, станува постојан и му дава на пациентот многу непријатност. Паралелно со тоа може да се појави таков симптом како вртоглавица поради атеросклеротична лезија на церебралните крвни садови;
 • Често причината зошто едно лице се развива тинитус станува разни метаболички болести. Така, различните ефекти на бучавата на лицето почнуваат да ги нарушуваат хипогликемијата , дијабетесот , тиреотоксикозата , тироидитисот ;
 • стеноза на каротидните артерии и југуларните вени. Тинитус е еден од карактеристичните симптоми на овие болести. Клиничката слика е исто така надополнета со главоболка, вртоглавица, нарушена свест, општа слабост и така натаму;
 • остеохондроза , напредува во цервикалниот 'рбет. Во овој случај, бучавата во слушно помагало се појавува доста често. Обично тоа е придружено со други симптоми, како што се болка во вратот и увото, тешкотии при вршење едноставни движења на вратот, вртоглавица, а понекогаш и губење на ориентацијата во просторот;
 • тежок стрес;
 • вирусен хепатитис ;
 • труење со индустриски отрови. Во овој случај, клиничката слика е доста изразена. Едно лице манифестира не само тинитус, туку исто така гадење, повраќање, вртоглавица, дијареа, главоболка и други знаци;
 • повреда на главата со различна тежина. Во овој случај, тинитусот е проследен со вртоглавица;
 • добивање на течност во увото.
Причини за тинитус

Во некои случаи, некои таблети и инјекции на следните групи на фармацевтски препарати може да предизвикаат бучава:

 • кардиоваскуларни лекови, особено дигиталис;
 • антибиотици аминогликозиди;
 • јамка диуретици;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови.

Видови

Клиничарите идентификуваат 4 типа на тинитус:

 • субјективно . Во овој случај, бучавата ја слуша само болниот;
 • цел - бучавата не се слуша само на болниот, туку и на лекарот кој го лекува. Во медицинската пракса, овој тип е поредок;
 • не вибрира . Различни патолошки звуци ги слуша само пациентот. Тие обично се предизвикани од иритација на нервните завршетоци во слушниот апарат;
 • вибрира . Звуците се репродуцираат од самиот слушен апарат, и тие може да се слушнат не само од пациентот, туку и од неговиот лекар.

Дијагностика

Ако таков симптом се појави одеднаш, не поминува долго време, а исто така се комбинира со други симптоми, како што се главоболка, вртоглавица, тогаш важно е веднаш да отидете кај квалификуван оториноларинголог. Првото нешто што лекарот ќе направи е да спроведе физички преглед, како и истражување. Врз основа на добиените информации, тој ќе може да погоди зошто едно лице слуша чудни звуци. За да се разјасни прелиминарната дијагноза може да се додели на лабораториски и инструментални дијагностички методи.

Тест на Вебер

Инструментално:

 • Х-зраци на черепот. Направено е ако постои сомневање дека тоа е повреда на главата која предизвика појава на тинитус и други непријатни симптоми, како што се вртоглавица, главоболка;
 • Вебер тест;
 • тонски аудио праг;
 • Х-зраци на 'рбетниот столб;
 • КТ на черепот со посебен контрастен агент;
 • Доплерографијата на церебралните крвни садови се изведува ако се сомнева на атеросклероза или исхемија (особено ако вртоглавијата е еден од водечките симптоми);
 • МНР

Лабораторија:

 • крвен тест ;
 • серолошки преглед на крв;
 • крвна биохемија ;
 • анализа за да се одреди нивото на хормони произведени од тироидната жлезда.

Медицински настани

Како да се ослободите од тинитус, ќе можете да му кажете само на квалификуван специјалист, по спроведувањето на темелна и сеопфатна дијагноза. Важно е да се разбере дека бучавата е само симптом. Задачата на докторот е да ја елиминира болеста што го предизвикала. Третманот со тинитус обично се изведува со употреба на конзервативни методи.

 • ако причината лежи во прогресивна остеохондроза, тогаш планот за третман вклучува антиконвулзивни, антиинфламаторни, ненаркотични аналгетици и мускулни релаксанти. Тие може да се препишат во форма на таблети, и во форма на инјекции;
 • приклучокот за сулфур се отстранува од ушниот канал само со миење со солен раствор, кој се храни преку шприцот Џенет (ова треба да се направи внимателно за да не се оштети тапанчето). Во овој случај, ниту инјекцијата ниту пилулите не се ефикасни;
 • ако има абнормалности во крвните садови на мозокот, ноотропиците мора да бидат вклучени во терапијата (почесто во форма на таблети), како и пропишаните фармацевтски агенси кои ја подобруваат циркулацијата на крвта во органот;
 • ако тинитус се активира со земање апчиња кои негативно влијаат на аудитивната функција, прво нешто што треба да направите е целосно да се отстранат овие лекови и да се заменат со други лица.

Во прилог на апчиња и инјекции, физиотерапијата е исто така индицирана за бучавата на пациентот во ушите. Вообичаено се пропишани следниве:

 • електрофореза;
 • хардверски третман;
 • магнетна терапија;
 • ласерска терапија.

Важно е да се запамети дека самото нешто во присуство на тинитус, без да се консултирате со лекар, е непожелно, бидејќи само може да ја влоши состојбата. И тогаш ниту таблети ниту физиотерапија нема да помогнат. Покрај тоа, вреди да се одбие терапија со народни лекови.

Сподели го овој напис:

"Тинитус" се забележува кај заболувања:

Ангиосаркомот (синхрониум хемангиоендотелиом) спаѓа во категоријата на најредок малигните неоплазми, која вклучува модифицирани клетки на крвните садови на циркулаторниот или лимфниот систем. Посебни карактеристики - висок степен на малигнитет на туморот и голема веројатност за хемангиом.

...

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Кимомерли аномалија е патолошки процес во кој се формира дополнителен лак во цервикалниот прешлен. Ова доведува до развој на синдром на компресија, оштетена координација на движењата, мускулна слабост и други нарушувања на телото.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Апластична анемија е крвно нарушување карактеризирано со намалување на хематопоетската функција на коскената срцевина и намалување на производството на крвни клетки. Оваа патологија е ретка, но има тежок тек и во многу случаи води до смрт на пациентот.

...

Арахноидитис е опасна болест која се карактеризира со појава на воспалителен процес во арахноидната (васкуларна) мембрана на мозокот и 'рбетниот мозок. Како резултат на овој процес, се формираат патолошки адхезии помеѓу арахноидната и меката школка на ГМ. Таквите формации имаат негативен ефект врз мозокот, постојано иритираат, и поради нивното формирање, процесот на циркулација на крвта на мозокот и циркулацијата на ликовите е нарушен. Името на оваа патологија ни дојде од грчкиот јазик. За првпат беше предложено за широка употреба од А.Т. Тарасенков.

...

Астроцитом - малигнен тумор на глијалниот тип, кој е формиран од астроцитните клетки. Локализацијата на интрацеребралните тумори може да биде многу различна - од една хемисфера за да се оштети само мозочното стебло, оптичкиот нерв и така натаму.

...

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Menieri-овата болест е болест на гноен карактер што влијае на внатрешното уво. Се карактеризира со зголемување на волуменот на лавиринтот, поради што се јавува зголемување на притисокот во лавиринтот. Поради таквите промени, лицето има проблеми со вртоглавица, зголемување на глувоста, тинитус и нерамнотежа. Наспроти ова, вегетативните нарушувања, манифестирани во форма на гадење и повраќање, може да почнат да напредуваат.

...

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...

Вертебро-базиларна инсуфициенција (вертебробсаларен синдром) - абнормалности во мозокот поради слабо снабдување со крв во вертебралните и базиларните артерии. Последната голема во мозокот. Поради можно стеснување на крвните садови, мозокот нема доволно кислород, што доведува до нарушувања во централниот нервен систем.

...

Вестибулопатија е комплекс на симптоми што се јавуваат поради нарушување на вестибуларниот апарат. Состојбата се манифестира со вакви симптоми: тешка вртоглавица, оштетена концентрација, нестабилна одење, прострација. Чувството на срцето на човекот се зголемува, паниката започнува, се појавува гадење, понекогаш повраќаат напади, се менуваат притисоците, постои потење, кожата станува бледа или, обратно, се црвени. Симптоми на вестибулопатија од неспецифична природа, затоа, за точна дијагноза неопходно е да се спроведе сеопфатна дијагноза.

...

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...

Хернија на цервикалниот 'рбет е болест која изрела симптоми, што несомнено му овозможува на лекарот да ја утврди точната дијагноза. Појавата на болка во рамениците, вратот и цервикалниот пршлени сугерира дека лицето има болест - хернија на еден од пршлените на грлото на матката.

...

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...

Анемија кај деца со дефицит на железо е клинички синдром кој се развива под услов на акутен дефицит во детското тело од железо. Наспроти ова, нивото на хемоглобинот во крвта се намалува, што доведува до развој на сродни компликации.

...

Гастроинтестинално крварење - е протокот на крв од оштетените крвни садови во шуплината на органите кои го сочинуваат дигестивниот систем. Главната ризична група за појава на такво нарушување вклучува постари лица - од четириесет и пет години до шеесет години, но понекогаш се дијагностицира кај деца. Вреди да се спомене дека се јавува неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените.

...

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...

Коарктација на аортата е вродена форма на стеснување на аортниот лумен во еден од неговите сегменти, локализиран во областа на истмусот, односно во областа каде што лакот поминува во опаѓачкото подрачје. Патологијата е забележана неколку пати поретко во асцедентните и абдоминалните региони.

...

Продуктивното губење на слухот е нарушување на слухот кое се карактеризира со тешкотии во спроведување на звучни бранови до апаратот за перцепција на звукот. Главните карактеристики вклучуваат: губење на слухот, застојот на ушите (воздушен сообраќаен метеж), неможноста да се разликува говорот од околниот шум.

...

Коскената циста спаѓа во групата на бенигни неоплазми. Со оваа болест, постои формирање на празнина во коскеното ткиво. Главната група за ризик се состои од деца и адолесценти. Основен фактор е кршењето на локалната циркулација на крвта, наспроти позадината на која погодената област на коската не добива доволно кислород и хранливи материи. Но, лекарите идентификуваат неколку други фактори.

...

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

...

Леукоараозата - болест на мозокот, која е исклучително ретка, се карактеризира со лезии на белата маса. Постои повреда на циркулацијата на крвта и се јавува хронична исхемија. Во медицината, оваа состојба се смета за симптом на повеќето болести, на пример: Алцхајмерова болест, мозочен удар, енцефалопатија, дијабетес.

...

Мезотимпанитис е хронично воспалително заболување на мукозната мембрана на тимпаничната празнина, најизразена во нејзиниот среден и долен дел, во која има изобилни гнојни празнења од ушната празнина, едем и некротични промени на мукозната мембрана на внатрешното уво. Во повеќето случаи, хроничниот гноен мезотимпанитис е едностран, но во некои случаи е можно и билатерален развој на патолошкиот процес. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до целосно губење на слухот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.