Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Се судрат со зглобот

Пад на рачниот зглоб е неоплазма на бениген карактер кој наликува на циста. Во медицината, исто така се нарекува хигрома на зглобот . Ова е специфична капсула, во која се наоѓа ексудат со фибрински филаменти и нечистотии од слуз. Може да има неколку такви кавитарни формации на рачниот зглоб. Во овој случај, ќе зборуваме за мулти-коморен хигром. Откако ќе се формира тумор, воопшто не може да му пречи на лицето, но како што расте, непријатноста се јавува и физички и естетски. Особено кога ударот на раката се зголемува со големина поголема од пет сантиметри. Покрај тоа, неговото зголемување може да биде придружено со силен синдром на болка.

Пад на рачниот зглоб не е ретка патологија. Тоа може да се појави апсолутно во секое лице, без оглед на неговата возраст и пол. Често, патологијата се дијагностицира дури и кај децата. До денес, лекарите не можат точно да ја наведат причината за растот на хигромите на раката, но знаат некои предиспонирачки фактори. Беше забележана и тенденција дека ваквото образование почесто се формира во рацете на претставници на одредени професии. Ова дава секаква причина да се наведат патологијата на професионалните заболувања.

Етиолошки фактори

Како што споменавме погоре, сега е тешко за лекарите да ги именуваат сите причини поради кои групата може да се појави на рачниот зглоб. Но, тие разликуваат одредени групи на луѓе (ризични групи), кај кои најчесто се дијагностицира патологијата. Конвенционално, тие се поделени во две групи:

 • на прво место се луѓе кои, поради нивните професионални активности, се принудени да ги вршат истите движења со четка секој ден. Тие вклучуваат швајцарски, виолинисти, луѓе кои се занимаваат со вез, и така натаму;
 • Втората група вклучува луѓе кои активно се вклучени во спортот и кои постојано ги користат рацете (постојано силно физичко насилство на зглобниот зглоб). Ова се тенисери, голфери и многу повеќе.

Можни причини за формирање на хигрома на четката:

 • повреда на рацете Беше забележано дека доста често грутка на рачниот зглоб се јавува кај лице кое претходно претрпело повреда. На пример, падна на рака или се протега тетива;
 • генетска предиспозиција. Таква теорија, исто така, има. Ако еден од родителите има тенденција да се формира со хигром, тогаш најверојатно ќе биде пренесен на нивното дете;
 • воспалителни заболувања на зглобните зглобови.

Симптоматологија

Во прво време, ударот на зглобот не го мачи лицето на сите. Нејзиниот раст може да биде и бавен и брз. Штом туморот почнува да расте, се појавува клиничката слика за оваа патологија:

 • форми на тврда булбус на рачниот зглоб - ова е хигрома;
 • ако силно светло е насочено кон него, тоа ќе почне да се покажува низ, и ќе биде можно да се види течноста што е локализирана во неа;
 • кожата над хигромата може да се разликува малку. Обично станува потемна од околното туморско ткиво;
 • ако болното лице се обидува да направи одредени активни движења со четка, тогаш тој веднаш има синдром на силна болка.
Зглобна хигрома

Друг симптом е вкочанетоста на дланката, како и неможноста на лицето да направи движења со прстите на погодената рака. Оваа клиника се должи на фактот дека туморот веќе достигна доволно голема големина и почнува да врши притисок врз крвните садови, како и нервните влакна.

Дијагностика

Обично дијагностицира хигрома не е тешко. Стандардниот дијагностички план за сомневање за таков тумор:

 • визуелна инспекција и палпација на неоплазмата;
 • Х-зраци на рака за да се потврди прелиминарната дијагноза;
 • Ултразвук;
 • томографија;
 • ако постои сомневање дека овој тумор може да биде малиген, тогаш пациентот веднаш е пропишан биопсија и пункција на формираната лезија. Ова е неопходно за да се идентификуваат абнормални клетки користејќи лабораториска анализа.

Медицински настани

Лекарот ја одредува тактиката на лекување само откако пациентот ќе заврши целосен преглед и дијагноза. Методот зависи од фазата на занемарување на оваа болест. Во тоа време, три методи на третман се препознаваат како најефективни:

 • физиотерапија третман. Најнежниот метод на терапија. Пропишано е ако туморот е во ембрионална фаза. Времетраењето на третманот е еден месец. Пациентот нема да почувствува непријатност или болка за време на постапката;
 • пункција Формирана формација е пробиена со посебен шприц со кој ексудат се испумпува од капсулата. Понатаму, зглобниот зглоб е цврсто фиксиран со еластичен завој така што празнината што останува по отстранувањето на течноста е целосно обраснат;
 • оперативна интервенција. Се користи само во најтешките клинички ситуации.

Сподели го овој напис:

"Пад на рачниот зглоб" се забележува кај заболувања:

Хигрома на рачниот зглоб - бенигна формација, која според нејзините карактеристики е слична на циста. Однадвор, тоа е еден вид капсула, која внатре е полна со вискозна тајна со фибрински филаменти (еден вид протеински соединенија). Тумор се формира во областа на одреден зглоб, кој најчесто страда од силен физички напор.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.