Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Се судрат со четката

Пад на раката е патолошка неоплазма, во која се случуваат мукозни ексудат со фибрински филаменти (специфичен протеин). Таквата судба не е особено опасна за човековото здравје, бидејќи има бениген карактер и недостаток на тенденција за дегенерација во малигниот процес. Во почетокот, едно лице можеби дури и не забележува дека образованието се појави и почнува да се развива. Подоцна станува забележлива не само поради неговата големина и изглед, туку и поради манифестацијата на симптомите.


Пад се формира на раката заеднички постепено. Таквата неоплазма може да се појави во апсолутно секое лице - патологијата нема ограничувања во однос на полот или возраста. Во секој случај, ако на дупката на твојата рака се појави грутка, не треба да ја одложувате вашата посета на лекар. Само тој ќе може да ја идентификува причината за патологијата, доколку е потребно, изводот на проучување да ја разјасни природата на ексудата. Само по тоа ќе биде пропишан правилниот третман на патологијата.

Таквата неоплазма на зглобниот зглоб исто така е наведена во медицинската литература како хигрома . Образованието може да има една капсула, која содржи патолошки ексудат, таму и неколку одеднаш. Во овој случај, лекарите зборуваат за формирање на повеќе коморни хигроми.

Етиолошки фактори

Денес, за да се каже точно што предизвикува појава на испакнатини на раката, лекарите не можат сигурно. Но, ги идентификуваа главните предиспонирачки фактори за ова. Значи, предизвика формирање на формирање на тумор може:

 • присуството на воспалителниот процес во голем број локализирани ткива, како и во самиот заеднички организам;
 • дегенеративна артикуларна патологија;
 • систематски и подеднаков товар на четката;
 • последици по трауматизирање на четката од секаква природа. Често, хигрома на зглобниот зглоб се формира по дислокација, неправилно нараснато фрактура, распрснување или дури и прекин на лигаментозниот апарат;
 • наследен фактор. Се покажа дека ако хигром се појавува периодично кај еден од родителите, тогаш е многу веројатно дека тоа ќе се појави во нивните потомци.

Хигромата често се нарекува професионална болест, бидејќи ударот на раката е формиран кај луѓе чија професионална активност ги принудува да вршат движења од ист тип со четка секој ден. На пример, грутка е формирана од музичари, работници кои седат на компјутерот цел ден, за оние кои се занимаваат со ракотворби.

Симптоматологија

Четка хигрома

Откако ќе се формира судрат, обично не се почувствува со какви било изразени симптоми. Единственото нешто што може да му пречи некоја личност е естетската страна на проблемот. Како расте неоплазмата, одредени симптоми постепено почнуваат да се појавуваат:

 • образованието во областа на четката станува заокружено. На палпација, е мека еластична;
 • на местото на локализација на образованието постои промена во кожата. Таа станува погуста и малку погрубна;
 • пациентот забележува дека кога се испитува хигром, боли. Исто така, ја повредува четката ако пациентот се обиде да направи активни движења со него;
 • може да има црвенило (во акутната фаза);
 • кога хигромата доволно се зголемува во големина, почнува да врши притисок врз нервните влакна и крвните садови, што доведува до појава на силна болка дури и при мирување, како и вкочанетост на кожата.

Извонреден е фактот дека формирањето на пад се забележува на работната рака. Ова значи дека ако лицето е со десната рака, тогаш хигромата се формира од десната рака, ако е левак - од лево.

Дијагностика

Обично, лице бара помош во време кога хигромот е болен. Но, овде важно е да се разбере дека колку порано ќе се идентификува патологијата, толку полесно ќе биде лекувањето лекарите. Ако се појави тумор, треба веднаш да отидете во медицинска установа за целосна дијагноза. Лекарот ќе треба да го дознае типот на тумор, зошто се појавил. За таа цел се доделуваат следниве методи на инструментална дијагностика:

 • радиографија;
 • Ултразвук и, доколку е потребно, МНР;
 • ако лекарот го сомнева туморот, може да им се препише биопсија на формацијата.

Медицински настани

Грутка на раката денес е отстранета од неколку техники - изборот го прави лекарот, имајќи ја предвид сериозноста на патологијата и општата состојба на пациентот. Најефективни се следните:

 • физиотерапија третман. Овој метод на терапија се користи само ако туморот на раката само што се формирал - инаку, ако процесот се одвива, нема да има ефект од третманот. Траење на курсот - еден месец. Процедурите се безболни за пациентот;
 • пункција Често се користи манипулација. Хигромата формирана на раката е пробиена со посебен шприц, а патолошкиот ексудат се исфрла од него. Потоа, раката е фиксирана со завој, така што празнината што останува останува постепено обраснат;
 • оперативна интервенција. Овој метод се користи само во најтешките клинички ситуации (со хигром со големина), или во случај на неефективност на претходно спроведената терапија. Падот е едноставно отстранет преку сечењето на четката.

Сподели го овој напис:

"Пад на раката" се забележува кај болести:

Хигромата на раката е патолошка форма исполнета со вискозен ексудат. Таа е поврзана со заедничка капсула или обвивка од тетивите. Прогнозата на патологија е обично поволна. Образованието не му дава на лицето значителен непријатност. Како по правило, само во естетски услови. Многу ретко хигима со четка може да достигне такви големи димензии. На позадината на образованието може да се развие воспалителен процес.

...

Фиброматозата е патолошки процес во текот на кој се случува замена на нормалното мускулно ткиво со сврзно ткиво. До денес, не беше можно да се дознае главната причина и патогенезата на појавата на таквата болест. Сепак, некои клиничари веруваат дека болеста е формирана во однос на позадината на генетската подложност и промени во хормоналните нивоа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.