Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пилинг на кожата на нозете

Пилинг на кожата на нозете е специфичен симптом својствен во ограничен опсег на болести. Спротивно на општата заблуда, тоа може да се појави не само кај претставниците на послаб пол, туку и кај мажите и децата.

Во најголем дел од случаите, сосема безопасни предиспонирачки фактори придонесуваат за лупење на кожата, на пример, носејќи синтетичка облека или чевли. Во некои ситуации, знак може да предизвика габични инфекции и други патологии.

Во клиничката слика, покрај флекирањето на кожата, може да има симптоми како што се тешка чешање и горење, формирање на мали меурчиња или црвени точки на кожата почнувајќи од ногата и завршувајќи со коленото.

Дерматологот може да ја утврди причината за појавата на таква непријатна манифестација по извршената физичка проверка на проблематичната област и голем број лабораториски тестови.

Можете да се ослободите од лубеницата со користење на лекови за локална употреба, ова се масти и креми, како и со помош на традиционална медицина и рецепти за диета.

Етиологија

Причините за пилинг на кожата на нозете можат да бидат многу разновидни, поради што тие обично се поделени на физиолошки и патолошки.

Првата категорија на предиспонирачки фактори нема никаква врска со појавата на било кој патолошки процес во човечкото тело. Таквата група вклучува:

 • прекумерното загревање на просторијата во зимската сезона - електрични камини доведуваат до намалување на влажноста;
 • облечен облека или обувки од синтетички ткаенини, особено ако е тесен и непријатен. Ова води до пилинг на кожата, не само на нозете, туку и на теле и тибија;
 • промени поврзани со возраста во човечкото тело;
 • слаба исхрана, имено, недоволна потрошувачка на елементи во трагови, особено цинк, што е важно за кожата, како и полинезаситени масни киселини;
 • несоодветен режим на пиење - мора да запомните дека еден ден треба да пиете најмалку два литра чиста и негазирана вода дневно;
 • ненадејни климатски промени;
 • продолжен стрес или емоционален стрес;
 • непрофесионално спроведување на таква козметолошка постапка, како што се ослободување од несакани влакна на долните екстремитети. Ова, исто така, вклучува пилинг и манипулации со цел да се ослободи од целулитот;
 • навика да чести сали за сончање;
 • продолжена изложеност на директна сончева светлина;
 • почетокот на менопаузата кај женскиот;
 • зголемено потење на долните екстремитети.
Пилинг на кожата на нозете

Најчесто, пилинг на кожата на нозете е предизвикан од развојот на ваквите болести и патолошки процеси:

Најчесто се презентираат причините поради кои нозете на бебето можат да се скршат:

 • хелминтска инвазија ;
 • Кавасаки болест;
 • нивтиоза , која е наследна патологија;
 • црвена треска и сипаници ;
 • цревна дисбиоза ;
 • патологии на бубрезите;
 • надворешни дразби како силен ветер, претерано ладен или многу топол воздух;
 • себореичен дерматитис;
 • алергии на храна ;
 • недоволна хигиена кога се грижи за бебе или, обратно, прекумерна грижа за нејзината кожа;
 • цврсто притиснат пелени - додека кожата на нозете на детето ќе се олупи од внатрешната површина на бутовите;
 • користејќи парфимирани гелови или сапуни при капење на бебе.

Без оглед на изворот на главниот симптом, кога се појавува кај возрасен или дете, треба што побрзо да контактирате со дерматолог за квалификувана помош.

Симптоматологија

Бидејќи десквамацијата и сувоста на кожата на нозете најчесто предизвикуваат патологија на кожата, препорачливо е да се земат предвид најспецифичните симптоми за дополнителни клинички знаци.

Така, симптомите ќе вклучуваат:

 • тежок чешање и горење во долните екстремитети, што е најизразено помеѓу прстите;
 • формирање на мали меурчиња исполнети со јасна или серозна течност. Во случај на нивна специјална или случајна механичка повреда, тие пукна, што потоа доведува до појава на кора;
 • појавата на точки на црвена боја, кои можат да бидат мали и повеќе или големи, но локализирани во одредени области на нозете;
 • нарушување на интегритетот, деформација или промена во сенката на ноктите на нозете;
 • непријатен мирис што произлегува од нозете;
 • сува кожа ;
 • формирање на големи туберкули на кожата;
 • зголемена подложност на проблематичната област на надворешни стимули и допири;
 • бранува во погодената област;
 • експанзија на венската мрежа, која им дава на долните екстремитети синкава нијанса;
 • изразување на пајаковите вени и точка на хеморагии;
 • улцерација на кожата.
Пајакот на вените на нозете

Ваквите симптоми се специфични, што укажува на појава на одреден тип на инфекција. Доколку црвенилото и пилинг на кожата на нозете биле предизвикани од други заболувања, тогаш најкарактеристичните симптоми дополнително ќе бидат присутни во клиничката слика.

Дијагностика

За да се дознаат причините за развојот на лупење на кожата на прстите или било која друга локализација, е можно само со помош на лабораториски и инструментални испитувања, на кои претходат такви манипулации од примарната дијагноза:

 • проучување на медицинската историја на не само пациентот, туку и неговите непосредни роднини - да се потврди или побие патолошката основа на главниот симптом;
 • собирање и анализа на животната историја - ова може да укаже на безопасен фактор во формирањето на чешање и пилинг на кожата на долните екстремитети;
 • внимателно испитување на проблематичната област - да се процени сериозноста на кожните лезии;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - ова е потребно за да се одреди првиот пат на појава и сериозност на главниот симптом. Покрај тоа, тоа ќе помогне да се направи слика на целосниот симптоматски курс на одредена болест.

Основа на дијагнозата се следните лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна биохемија;
 • бактериска култура и крвен тест за хормони;
 • микроскопско испитување на измет;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • хистолошка студија на честички на кожата, земени со стружење;
 • бакспоевска течност, дел од меурчиња, доколку ги има.

Инструменталната дијагноза е ограничена на примената на ултразвук - за откривање на лезии на внатрешните органи.

Доколку, по такви постапки, не е утврден предиспонирачкиот фактор, тогаш ќе бидат потребни дополнителни консултации со педијатар или ендокринолог , гастроентеролог или алерголог , нефролог и генетичар .

Третман

До денес, постојат голем број начини да се ослободат од пилинг и чешање на кожата на нозете, но тие се засноваат на имплементација на конзервативни терапии.

Првата категорија на лековити супстанции е претставена со масти и креми, кои се избрани од страна на лекарот кој го посетува секој пациент поединечно, во зависност од тежината на лукот и кожата.

Втората група методи вклучува голем број на рецепти од традиционалната медицина, кои вклучуваат готвење дома:

 • маст за сува кожа и пилинг;
 • мешавини за завиткување;
 • decoctions за бањи.
Миење на кожата маст

За терапевтски обвивки најдобро е да се користи мешавина од:

 • жолчки од јајце и растително масло;
 • бебе крем и инфузија од камилица;
 • маслиново масло и сок од лимон;
 • компир скроб и доматна паста;
 • маст крем, морков и сок од репка;
 • морско млеко и сок од тиква;
 • топло млеко и леб без кора.

Слични компоненти се користат за добивање на домашна крема, само во такви ситуации како основа се зема каков било детски крем. Најдобро е да се применат такви маски на нозете на нозете на нозете.

Најефикасните билки и растенија за нога бањи од ронлива кожа кај деца и возрасни се:

 • камилица и календула;
 • нане и репка;
 • липа и даб кора;
 • вртење и целандин;
 • мајчина душица и конска опашка;
 • коприва и расани.

И покрај ефикасноста на народните лекови со цел да се ослободи од црвенило, чешање и лупење на нозете или во други делови на нозете со нивна помош, вреди да се консултирате со вашиот лекар. Ова е неопходно за да се спречи развојот на алергиски реакции, што само ќе го влоши проблемот.

Треба да се напомене дека горенаведените методи на терапија се способни да се ослободат само од надворешниот знак, но тие не го елиминираат етиолошкиот фактор.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне појава на ронлив кожа на долните екстремитети, неопходно е:

 • носат само високо квалитетна облека и обувки;
 • редовно ја храни и ја навлажнува кожата на нозете со помош на производи за нега;
 • изберете вистински сапун и гелови за туширање;
 • води активен животен стил;
 • направи гимнастика за зајакнување на мускулите на нозете;
 • во случај на дополнителни симптоми, веднаш консултирајте се со дерматолог, а не самостојно да го лекувате симптомот дома.

Навремениот третман за квалификувана помош и усогласеност со сите препораки на лекарот што следува обезбедува поволна прогноза.

Сподели го овој напис:

"Пилинг на кожата на нозете" се забележува кај болести:

Полиневритис е болест која е повеќекратно нарушување на крајности на периферните нерви. Се манифестира во форма на пареза, намалена чувствителност, како и во форма на различни нарушувања на трофичниот тип.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.