Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пилинг на кожата

Пилинг на кожата - симптом на одреден патолошки процес или берибери , кој се манифестира во форма на прекумерно количество мртви клетки на кожата на епидермисот. Покрај тоа, пилинг на кожата може да се должи на тешка сувост. Продолжената манифестација на ваков симптом е основа за медицински преглед. Неовластената употреба на лекови или традиционална медицина може да предизвика развој на сериозни компликации.

Етиологија

Пилинг на скалпот или рацете може да биде манифестација на дерматолошка болест, како и физичко и психолошко пореметување. Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори:

Покрај тоа, пилинг на кожата на лицето може да се набљудува по лосион за алкохол или други козметички производи базирани на оваа супстанција. Меѓутоа, по правило, симптомите исчезнуваат откако супстанцијата повеќе не се користи.

Пилинг на кожата кај новороденче може да се должи на алергиска реакција на смесата и козметичките средства.

Симптоматологија

Локализација на кожата пилинг

Во овој случај, тешко е да се изолира една клиничка слика, бидејќи природата на десквамацијата и локализацијата ќе зависи од основната причина.

Во алергиски реакции, најчесто се забележува црвенило и трескање на кожата на лицето, рацете, нозете и лактите. Клиничката слика може да биде:

 • црвенило се појавува на места, во форма на овални точки;
 • пилинг може да биде придружен со чешање;
 • кинење ;
 • кашлица , без очигледна причина.

Во посложени случаи, може да има кратко зголемување на телесната температура .

Во дерматолошки болести, овој симптом може да биде проследен со следните симптоми:

 • пилинг на скалпот;
 • косата станува кршлива, изобилно паѓа;
 • тежок чешање;
 • локална пораст на температурата;
 • жолта или кафеава плакета форма на местото на лушпести закрпи;
 • чувство на затегнатост на кожата.

Во зависност од видот на дерматолошката болест, пилинг на кожата на рацете или нозете може да се замени со меурчиња со течност во средината, која на крајот се распаѓа и се суши, формирајќи кафена кора.

Ако причината за пилинг на кожата околу устата, на лицето и торзото е системска болест, тогаш може да се забележат такви дополнителни симптоми:

 • осип, во повеќето случаи локализиран на лицето, торзото, рацете;
 • нарушување на функционирањето на зглобовите;
 • нарушувања на нервниот систем;
 • влошување на дигестивниот тракт;
 • нестабилен крвен притисок;
 • низок степен на телесна температура .

Поради фактот што природата на осипот и некои знаци на клиничката слика се слични на манифестацијата на алергиска реакција, пациентот не бара лекарска помош навремено, што доведува до брз развој на сериозни компликации.

Ако пилингот на кожата на лактите или на телото е знак за недостаток на витамини, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

Сепак, треба да се сфати дека таквата клиничка слика може да биде првична манифестација на сериозен патолошки процес, па затоа треба да се консултира лекар, а не да се само-лекува.

Пилинг на кожата на ушите

Честа манифестација на пилинг на кожата на телото бара итна медицинска помош, особено ако е придружена со дополнителни симптоми. Неовластените мерки можат да ги елиминираат само површни манифестации, но не и самата болест.

Дијагностика

Ако се појави овој симптом, треба да се консултирате со дерматолог . Прво, детален физички преглед се врши со утврдена општа историја. За точна дијагноза, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • стружење на погодената кожа;
 • тест за присуство на алергени;
 • тест за СПБ;
 • ултразвук на внатрешните органи.

Точната дијагностичка програма е пропишана од лекарот кој присуствува, во зависност од моменталните симптоми и општата историја, и може да биде дополнет со други методи за испитување.

Третман

За овој симптом нема една програма за лекување. Основна терапија е избрана поединечно, во зависност од основната причина.

Општо земено, третманот може да го содржи следново:

 • земајќи антиинфламаторни, антибактериски, антиалергични лекови;
 • локални подготовки за ослободување на чешање и горење;
 • земајќи витамински комплекси.

Ако главниот етиолошки фактор е зголемена сувост, тогаш лекарот може да земе крем против лушпата кожа на лицето.

Употребата на традиционална медицина за лупење на кожата на дланките, прстите, нозете или отсуството на вниманието преку телото е можна само по консултација со лекар и како додаток на главниот тек на лекување.

Самотревувањето во овој случај е силно обесхрабрено, бидејќи тоа може да доведе до развој на сериозни компликации. Кога погоре опишаните клинички манифестации треба да побараат медицинска помош.

Сподели го овој напис:

"Пилинг на кожата" се забележува кај болести:

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Атопичен дерматитис е хронична болест која се развива кај луѓе од различни возрасни групи кои се склони кон атопија. Многу луѓе збунуваат алергии и оваа болест. Но, тие имаат значителни разлики, особено во патогенезата на развојот и кај симптомите. Во некои клинички случаи, предиспозицијата за развојот на човечкиот организам на атопичен дерматитис е проследена со одреден ризик за развој на други атопични патологии, на пример, поллиноза или бронхијална астма.

...

Атопичниот дерматит кај децата е болест од воспалителна природа, предизвикана од алергиски реакции на одредени етиолошки фактори. Во народот го носи името "дијатеза". Во повеќето случаи, има хроничен тек и доста често придружуван од други патологии. 60% од децата во првата година од животот се дијагностицираат.

...

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...

Девергестијата е хронична кератоза, која се карактеризира со фоликуларна хиперкератоза. Оваа болест е локализирана на кожата и се манифестира во форма на лишајна рубера. Текот на болеста се менува со фаза на егзацербација и ремисија, лезиите можат да опфатат големи површини на кожата.

...

Кавасакивата болест е ретка, но опасна васкуларна патологија, класифицирана како системски васкулитис. За време на таквата болест се забележува напад на васкуларните ѕидови од клетките на нивниот имунолошки систем. Во моментов причините за формирање на таква болест остануваат за лекарите како бело место, но општо прифатено е дека патогените бактерии и вируси имаат патолошки ефект.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...

Васкулитис е група на болести во кои садовите се засегнати. Како што се развива патолошкиот процес, болеста може да се прошири и на други органи и ткива на човечкото тело. Најмногу подложни се мажите во средната возраст. Но, во медицинската пракса постојат случаи на развој на болеста кај деца, жени.

...

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...

Лупус е болест на автоимун тип, при што одбранбениот систем што го има човечкото тело (т.е. неговиот имунолошки систем) го напаѓа сопственото ткиво, игнорирајќи ги странските организми и супстанциите во форма на вируси и бактерии. Овој процес е проследен со воспаление и лупус, чии симптоми се манифестираат во форма на болка, оток и оштетување на ткивото низ телото, додека во својата акутна фаза, предизвикува појава на други сериозни болести.

...

Хиперандрогенизмот е патолошка состојба која се јавува кај девојчиња и жени и се карактеризира со зголемено ниво на андрогени во телото. Андрогинот се смета за машки хормон - исто така присутен во женското тело, но во мали количини, затоа, кога нивото се зголемува, жената има карактеристични симптоми, вклучувајќи и прекинување на менструацијата и неплодност, раст на косата кај машкиот тип и некои други. Промената на хормоналните нивоа бара итна корекција, бидејќи тоа може да предизвика развој на мноштво патологии во женското тело.

...

Хиповитаминоза - патолошки состојби кои почнуваат да напредуваат поради намалување на внесот на еден или неколку витамини. Едноставно кажано, тогаш - ова е недостаток на витамин. Најчесто, оваа состојба напредува во зима и пролет, кога едно лице троши минимално количество витамини. Вреди да се напомене дека хиповитаминозата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Нема ограничувања во врска со сексот.

...

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...

Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

...

Печурката микоза (печурка гранулом) е една од најпознатите непријатни болести, која се состои во формирање на малигни тумори на кожата. Со брзиот раст на габичната микоза се јавува оштетување на внатрешните органи, како и лимфните јазли.

...

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...

Дерматитис кај дете - кај педијатриска дерматологија и педијатрија се дијагностицира кај секој втор пациент со заболувања на кожата. Оваа болест е воспалителна и алергична по природа е подеднакво најдена кај момчињата и девојчињата. Причините за формирање на таква патологија ќе се разликуваат во зависност од варијантата на нејзиниот тек. Често, несоодветната грижа за бебето, влијанието на патогените бактерии и ефектот врз кожата на прекумерно високи или многу ниски температури делуваат како предиспонирачки фактор.

...

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...

Dyshidrosis е дерматолошка болест, која се карактеризира со формирање на меурчиња со течност на кожата. Патогенезата на таквите лезии е во блокадата на потните жлезди. Осип со оваа болест може да се појави на нозете, во дланката, помеѓу прстите.

...

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...

Дискератозата е патолошки феномен во кој се нарушени процесите на кератинизација на горниот слој на кожата, што е придружено со дезмолиза - распаѓање на меѓуклеточните мостови кои ги поврзуваат клетките на растот на епидермисот. Структурата на цитоплазмата станува малку зрнеста.

...

Мрсна себореа - е болест што се развива кај луѓето, без оглед на полот. Се карактеризира со оштетено функционирање на лојните жлезди, наспроти позадината на која се произведува голема количина поткожни маснотии, предизвикувајќи кожата брзо да расте маснотии, е предмет на воспаление и грубост.

...

Инфективен еритем е болест што е предизвикана од B19 паравирус. Патологијата може да влијае на луѓе од различни возрасни групи, но децата на возраст од 4 до 11 години се повеќе подложни на тоа. Кај возрасните, инфективната еритема се наоѓа во исклучително ретки случаи, но нејзиниот тек е посложена за нив, особено за жени на возраст од 30-35 години. Исто така, оваа патологија е многу опасна кога носи дете. Инфекцијата на мајката може да доведе до спонтан абортус. Особено опасна е инфекцијата на бремена жена за период од 10 до 26 недели.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.