Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ги повикува

Побуните повраќаат може да бидат знак на претстојното ослободување на повраќање, а не придружено со повраќање. Ако овој симптом е хроничен, треба да побарате помош од гастроентеролог . Исто така, треба да се забележи дека гадењето и повраќањето, но без повраќање, може да бидат знак на токсикоза за време на бременоста .

Етиологија

Постојаното затајување може да се должи на следните фактори:

 • гастроентеролошка патологија;
 • жолчна стаза;
 • рана бременост;
 • нарушување на вестибуларниот апарат;
 • реакција на одредени лекови;
 • нетолеранција кон одредени видови храна;
 • хипертензија ;
 • кардиоваскуларна патологија;
 • потрес на мозокот и слични невралгични фактори;
 • психосоматика;
 • метаболички нарушувања;
 • морска болест ;
 • нервна диспепсија , анорексија или булимија ;
 • некои визии или мириси кои потсетуваат на нешто крајно непријатно од физиолошка гледна точка;
 • психолошко влијание - страв, анксиозност, тежок нервен притисок или стрес .

Одделно, неопходно е да се издвои етиологијата кај децата на помлади предучилишни возраст. Повраќање без повраќање кај деца може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • почетнички;
 • прејадување;
 • движење болест кога патувате во автомобил на долги растојанија.

Нешто поретко, но сепак, овој симптом може да се случи кога ќе ги четкате забите. Во овој случај, по правило, ова е привремен рефлекс, бидејќи детето само треба да се навикне на оваа постапка.

Симптоматологија

Како по правило, природата на манифестацијата на клиничката слика зависи од основната причина. Ако ова е само привремен рефлекс кога ги четкате забите, тогаш нема дополнителни знаци. Во овој случај, треба да ја смените пастата и четката за заби. Ако овие активности немаат посакуван ефект, тогаш треба да контактирате со невролог .

Ако овој симптом е предизвикан од гастроентеролошка патологија, тогаш клиничката слика може да биде дополнета со следните знаци:

Кога нервната диспепсија на стомакот може да се забележи речиси иста клиничка слика со само додаток дека едно лице има повраќање речиси секогаш после јадење. Не е важно што јадеше и во која количина. Наспроти позадината на таквите симптоми и постои силна губење на тежината.

Во случај на нарушувања во работата на вестибуларниот апарат и кардиоваскуларниот систем (тука треба да се вклучи хипертензија), клиниката може да се манифестира со такви дополнителни симптоми:

Манифестацијата на ваквите симптоми бара итна жалба за медицинска нега, бидејќи веројатно е дека не само што се развиваат сериозни компликации, туку и смрт.

Исто така, манифестацијата на овој симптом е скоро секогаш забележана со мозочен удар на мозокот или друга трауматска повреда на мозокот. Во такви случаи, клиничката слика може да се манифестира на следниов начин:

 • вртоглавица;
 • затемнување на очите, дезориентација;
 • краткорочна загуба на меморија ;
 • емтичките нагони се надополнети со повраќање;
 • повреда на моторната функција.

Ако некое лице ги има овие клинички манифестации, тогаш консултацијата со лекар е задолжителна, бидејќи само-лекувањето е неприфатливо.

Дијагностика

Програмата за дијагностички мерки ќе зависи речиси целосно од сегашната клиничка слика. Првиот е физички преглед на пациентот, со појаснување на поплаките и анамнеза.

Ултразвук на абдоминалните органи

Множеството дијагностички мерки може да го вклучат следното:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • КТ и МРИ на мозокот, ако постои сомневање за повреда;
 • гастроентеролошки студии.

Лекот може да препише правилен третман само по точна дијагноза. Ако пациентот зема лекови, треба да го известите докторот. Ова се должи на фактот дека одредени лекови може да доведат до заматена клиничка слика, како резултат на тоа, дијагнозата и понатамошниот третман ќе бидат неточни.

Третман

Основна терапија ќе зависи од тековната клиничка слика. Ако причината за овој симптом е гастроентеролошка патологија, тогаш можете да препишете такви лекови:

 • за подобрување на подвижноста на желудникот;
 • антигетик;
 • антибиотици ако болеста е заразна.

Бидете сигурни дека ќе се придржувате кон диеталната терапија, чија програма ќе зависи од етиологијата на болеста.

Во случај да се појави симптом кога ќе се четкаат забите на дете или кога одредени области во усната шуплина се засегнати, едноставно треба да го отстраните факторот кој предизвикува и да ги собереш поудобните предмети за хигиена.

Превентивни мерки, во овој случај, не, бидејќи тоа не е посебна болест. Препорачливо е да се следат правилата за здрав начин на живот и да се побара лекарска помош навремено.

Сподели го овој напис:

"Еметика се поттикнува" е забележана кај болести:

Агорафобијата е болест од невротичниот спектар, која спаѓа во групата на вознемирени фобични нарушувања. Карактеристична манифестација на патолози е стравот да се биде на јавни места и на отворени простори. Вреди да се напомене дека агорафобијата вклучува не само стравот од отворен простор, туку и стравот од отворени врати, стравот од присуство на голем број луѓе. Обично, чувството на паника кај некое лице произлегува од фактот дека тој нема можност да засолниште на безбедно место за него.

...

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...

Хепатитис А (Боткиновата болест) е вирусна инфективна болест со акутен тек кој ги зафаќа луѓето од различни возрасни групи. Во случај на прогресија на таквата патологија, се забележува развој на воспалителен процес во ткивата на црниот дроб. Таквите патолошки промени доведуваат до нарушување на неговото функционирање. Претходно, оваа болест се смета за фатална, но сега постои можност да се спроведе неговата превенција - развиена е специјална вакцина која може да се администрира и за возрасни и за деца.

...

Хепатомегалијата на црниот дроб е главен знак дека се појави дефект во нормалното функционирање на овој орган. Со прогресија на таква состојба, големината на црниот дроб се зголемува. Најчеста причина за хепатомегалија е труење на телото со разни отрови и токсини.

...

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

...

Хипермагниемијата е патолошка состојба која се манифестира со зголемување на концентрацијата на магнезиум во крвотокот (2,2 mmol / литар над утврдената норма). Нивото на магнезиум во човечкото тело е контролирано од истите механизми како калциум, бидејќи овој елемент е исто така тесно поврзан со структури на коски и 'рскавици. Оваа патолошка состојба може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...

Црви (црви) - група на паразитски црви кои влегуваат во човечкото тело и почнуваат да го паразитираат. Болестите што ги предизвикуваат кај децата и возрасните се нарекуваат хелминтични инвазии или хелминтни инфекции. До денес, научниците знаат неколку стотици видови на црви кои можат да се паразитираат во човечкото тело. Некои не предизвикуваат тешка повреда на виталните органи, додека други, напротив, предизвикуваат опасни компликации и може да го загрозат животот на пациентот. Затоа, важно е внимателно да ги набљудувате превентивните мерки, така што гелминтните јајца да не навлезат во телото.

...

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...

Klebsiella е патоген кој предизвикува развој на неколку болести во човечкото тело и зазема водечко место меѓу опортунистичките бактерии. Тежината на текот на болеста зависи од состојбата на имунитетот, кој може да варира од блага инфекција до тешка сепса.

...

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...

Пулмоналната хипертензија не е независна болест, туку специфичен синдром на одредени патологии кои се поврзани со една посебна карактеристика - се зголемува крвниот притисок во пулмоналната артерија. Исто така, за време на прогресијата на овој патолошки процес, забележано е зголемување на оптоварувањето на десната комора, кое подоцна ќе доведе до хипертрофија.

...

Белодробна инсуфициенција е состојба која се карактеризира со неможноста на пулмоналниот систем да го одржува нормалниот гасен состав на крвта или се стабилизира поради силниот пренапон на компензаторните механизми на респираторниот апарат. Основата на овој патолошки процес е нарушување на размената на гасови во белодробниот систем. Поради тоа, потребното количество кислород не се доставува до човечкото тело, а нивото на јаглерод диоксид постојано се зголемува. Сето ова предизвикува кислород гладување на органи.

...

Лимфаденитис е воспалителен процес локализиран во лимфните јазли. Во ретки случаи, тоа е независна патологија, најчесто неговото присуство е еден вид на симптом кој сигнализира дека има патолошки реакции во човечкото тело. Вреди да се напомене дека симптомите на лимфаденитис можат да се менуваат - сето тоа зависи од тоа каков тип на патологија напредува кај луѓето.

...

Нарушување на метаболизмот на мастите доведува до липоматоз - болест што се карактеризира со брзо формирање на таканаречени "масти", понекогаш со присуство на капсули. Болеста влијае на внатрешните органи или поткожното масно ткиво. Ако вен нема капсула која е формирана од клетките на сврзното ткиво, тогаш ова може да биде причина за појава на малигни тумори.

...

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...

Невритот е воспалителна болест која ги зафаќа периферните нерви. Како резултат на тоа, се забележуваат патолошки промени во структурата на нервниот ткиво. Ако воспалителниот процес го погоди багажникот на периферниот нерв, тогаш лицето ќе има моторни оштетувања, како и намалување на чувствителноста. Во тешки клинички ситуации, невритисот може да предизвика парализа.

...

Невропатија е болест на нервниот систем на не-воспалителна природа, која напредува поради оштетување или осиромашување на нервните клетки. Патологијата не е ограничена со возраст или пол. Вреди да се напомене дека оваа состојба на болеста може да влијае на едно нервно влакно и неколку одеднаш, и тие не се секогаш лоцирани во една точка на телото.

...

Нефролитијаза - сега е доста дијагностицирана болест во која се забележува формирање на бубрежни камења. Вреди да се напомене дека анализата може да се појави кај возрасни и деца. Постои болест во однос на позадината на протокот во сложените хемиски процеси во човечкото тело. Меѓу предиспонирачките фактори емитираат слаба исхрана, присуство на инфективни процеси и генетска предиспозиција.

...

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...

Полицистична бубрежна болест или полицистична болест е дефект во ембрионалниот развој на бубрежните тубули, кој се карактеризира со формирање на цисти од различни големини во паренхимот на органот. Патолошкиот процес истовремено влијае на два бубрези. Големината на патолошките формации се различни - од пинхед до голема цреша. Внатре во цистите е ексудат светло или кафеава (желе-како).

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.