Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повраќање на жолчката

Повраќањето на жолчката е рефлексен чин на само-прочистување на телото во случај на труење или развој на било која болест, во овој случај во црниот дроб, жолчните канали или панкреасот. По повраќање, пациентот обично чувствува горчлив вкус во устата долго време. Овој симптом не треба да се смета за одреден за било каква болест. Оваа карактеристика е присутна во клиничката слика на многу болести. За да се утврди причината и да се пропише правилниот третман може да биде само лекар по испитување.

Етиологија

Билето повраќање може да биде предизвикано од такви етиолошки фактори:

 • интестинална опструкција , која е предизвикана од голем број гастроентериолошки патологии;
 • пилорична стеноза ;
 • несакани ефекти од разни медицински супстанции;
 • болести со психосоматски етиологија;
 • патологија на билијарни болести;
 • неврогени фактори;
 • храна и токсично труење;
 • бубрежна болест;
 • труење со алкохол;
 • Фетална бременост - повраќање на жолчката во текот на раната бременост е сосема нормална.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат етиолошките фактори кои можат да предизвикаат повраќање на жолчката кај дете:

Несоодветна исхрана може да предизвика
повраќање на жолчката кај дете
 • неправилна исхрана - премногу масно и пржено бебе во исхраната;
 • прејадување;
 • труење со храна ;
 • абнормалности на дигестивниот систем.

Бидејќи имунолошкиот систем на новороденчето е значително послаб од оној на возрасен, состојбата на таквото дете бара итна медицинска помош. Продолженото повраќање може да доведе до дехидратација на телото на детето, кое е оптоварено со сериозни последици.

Симптоматологија

Гадење и повраќање на жолчката се дополнително придружени со следниве симптоми:

 • болка во стомакот , која може да биде различна не само во интензитет туку и во локализација;
 • горушица - оваа состојба се должи на фактот дека жолчката иритира на мукозната мембрана на желудникот и хранопроводникот;
 • ртење , со труење со храна може да биде со мирис на фетус;
 • формирање на жолто цут на јазикот ;
 • непријатност во абдоменот.

Треба да се напомене дека таква клиничка слика обично се забележува по жолчката да биде фрлена во стомакот. Сепак, слични симптоми може да бидат присутни и со други заболувања, затоа, за правилен третман, треба да се консултирате со лекар.

Севкупната клиничка слика може да биде дополнета со други знаци, во зависност од етиологијата на овој симптом. Значи, повраќањето на жолчката по пиењето алкохол може да се надополни со следните манифестации:

Ваквите симптоми јасно укажуваат на алкохолна интоксикација на телото.

Дијагностика

Пред сè, лекарот врши детален физички преглед на пациентот. Исто така ја излегува историјата и начинот на живот на пациентот, особено во однос на исхраната, пиењето и лековите. Понатамошната дијагноза ќе зависи од можната причина за повраќање на жолчката.

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

Ултразвук на абдоминалните органи

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од клиничката слика и проценетиот етиолошки фактор што го предизвика овој симптом. Како да се запре повраќањето со жолчката може да се каже само од доктор, откако ќе ја дознае причината и ќе направи точна дијагноза.

Третман

Третманот ќе зависи од основната причина. Општо земено, терапијата вклучува минимум супстанции за лекови.

Клиничарите забележуваат дека ако повраќањето е ретко, не е потребно да се спречи - телото се ослободува од штетни материи.

Ако возрасен или дете ја прекине жолчката долго време, тогаш може да се појави дехидрација , па на пациентот треба да му се даде колку што е можно повеќе течност. Во овој случај, добро прилагодени:

 • прочистена минерална вода без гас;
 • слаби бутови со супа;
 • чај без шеќер (добро прилагоден пијалок зелени сорти);
 • холеретичен билен чај;
 • лушпа од нане или камилица.

Ако овој симптом е предизвикан од труење со храна или алкохол, лекарот може да ја пропише употребата на сорбенти во форма на таблети, прав или веќе подготвена течност:

 • Атоксил;
 • активиран јаглерод;
 • "Стимол";
 • Sorbex.

На првиот ден е подобро да се одбие потрошувачката на храна. На вториот ден по подобрување на здравјето и елиминирање на повраќање, можете да одите на фракционо лесна исхрана, постепено враќање во нормална исхрана, ако тоа не му наштети на здравјето.

Што да направите со повраќање со жолчката може да се каже само за лекар. Можно е дека овој симптом не е едноставно труење со храна, туку развој на сериозна болест. Во овој случај, неовластеното преземање на лекови може само привремено да го елиминира симптомот, а не самото заболување.

Превенција

Во конкретниот случај не постои специфична превенција, бидејќи тоа не е посебна болест, туку е еден од симптомите на одреден патолошки процес. Можно е да се минимизира ризикот од развивање на овој непријатен симптом ако следните препораки се стават во пракса:

 • елиминација на алкохол и брза храна;
 • храната треба да биде не само урамнотежена, туку и редовна;
 • Сите гастроентеролошки патологии треба да се третираат брзо и правилно.

Следењето на овие едноставни правила ќе помогне да се избегнат патолошки процеси кои се поврзани со повраќање на жолчката.

Сподели го овој напис:

"Повраќање на жолчката" се забележува кај заболувања:

Дуодегонастичен рефлукс (GHD) е синдром поврзан со вакви заболувања на дигестивниот систем како гастритис, гастричен чир, дуоденитис. Се манифестира со фрлање на жолчката во дуоденумот во стомачната празнина.

...

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...

Билијарната колика е клинички знак кој се карактеризира со изразена болка, често неподнослива во природата. Синдромот на болка од оваа природа се манифестира во моментот кога каменот во жолчното кесе влезе во вратот или во цистичниот жолчен канал.

...

Камења во жолчниот меур се формираат поради проблеми со метаболизмот во телото. Тие стануваат причина за JCB. Конкрециите формирани во органот може да се лоцираат насекаде - и во мочниот меур и во каналите, па дури и во црниот дроб, додека нивната форма и големина варираат од многу мал (песок) до многу голем.

...

Медицинскиот хепатитис е воспалителен процес во црниот дроб, поттикнат од одредени лекови. Ако третманот на болеста не се започне навремено, тогаш можно е појава на некротични процеси во зафатениот орган и цироза. Во напредните фази постои фатален исход. Според статистичките податоци, дрога хепатитисот е три пати почесто дијагностициран кај жени отколку кај мажи. Оваа околност нема научно објаснување.

...

Megacolon е патологија која се карактеризира со хипертрофија на внатрешен орган, како што е дебелото црево. Кога се јавува, се зголемува нејзиниот лумен, задебелување на ткивото и продолжување на цревата, што доведува до функционален дефект. Во зависност од формата на текот на болеста, етиолошките фактори ќе варираат, почнувајќи од вродената незрелост на инервативниот апарат на овој орган и завршувајќи со дефицит на витамин. Исто така постои идиопатска форма на болеста во која причините за нејзиниот развој остануваат нејасни.

...

Недостигот на кардија на желудникот е патолошки процес, кој се манифестира во форма на недоволно затворање на сфинктерот (вентил) помеѓу хранопроводникот и желудникот. Во медицината, оваа болест се нарекува и халасија. Главната функција на срцевиот сфинктер е да го блокира обратниот излез на варената храна од желудникот во хранопроводот. Опасно е со формирање на чиреви и изгореници на површината на мукозната кожа. Најсериозната компликација на кардиоваскуларната неуспех е малигната дегенерација на епителните клетки.

...

Цревната перфорација е опасна патолошка состојба која се развива како резултат на агресивни ефекти на ѕидовите на малите и големите црева на различни егзогени и ендогени фактори, поради што е нарушен интегритетот на мукозната мембрана. Таквата состојба во медицинската литература се нарекува и перфорација на малото или дебелото црево (во зависност од локацијата). Болеста бара обезбедување на итна медицинска помош, бидејќи без него може да биде фатална. Цревната перфорација може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги новородените деца. Затоа, ако се појават првите симптоми, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за квалификувана помош.

...

Хепатална колика е патолошки процес кој се карактеризира со напади на болка во десниот хипохондриум и се манифестира во присуство на камења во жолчниот меур или систематска злоупотреба на масна "тешка" храна. Нема јасни ограничувања за родот, но според статистичките податоци, оваа болест најчесто се среќава кај жени. Во ризик, луѓето во возрасната група од 40-60 години.

...

Полипоза на жолчното кесе е патолошки процес кој води кон раст на формации слични на тумор на површината на мукозниот слој на ѕидовите на овој орган. Треба да се разбере дека оваа болест не е онколошко заболување, туку укажува на предиспозиција на телото кон формирање на малигни неоплазми. Во повеќето случаи, третманот на патологијата е радикален. Конзервативната терапија само го успорува развојот на болеста.

...

Диуденален рак - болеста е доста честа и тешка. Во овој случај, канцерогениот процес влијае на почетниот дел од тенкото црево - дуоденумот. Со симптоми, оваа болест може да биде тешко да се разликува од другите карциноми на цревата. Во исто време, лицата над 50-годишна возраст страдаат од оваа болест. Кај младите, овој тип на рак е исклучително редок.

...

Рефлуксниот гастритис е хроничен воспалителен процес кој води до исфрлање на содржината на дуоденумот во стомакот. Патолошкиот процес е предизвикан од дефект на вратарот. Како резултат на тоа, се јавува воспаление на стомачните ѕидови, бидејќи не може да се справи со патолошки агресивната средина. Оваа болест нема ограничувања во поглед на возраста и полот, но ретко се дијагностицира кај децата.

...

Антракс е зоонозна инфекција, која се карактеризира со оштетување на кожата, белите дробови и цревата. Возбудливиот агенс на антраксот е Bacillus anthracis. Овој патоген продира во човечкото тело преку оштетена кожа, мукозни мембрани на дишните патишта, како и дигестивниот тракт. Оваа болест спаѓа во категоријата на најопасни, бидејќи постои голема веројатност за смрт. Може да влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

...

Цревната стеноза е болест која е придружена со стеснување на луменот во цревата. Многу луѓе ја збунуваат стенозата со атрезија. Со стеноза се јавува стеснување на цревниот лумен, а со атрезија, целосно се преклопува и храната не поминува по неа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.