Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повраќање крв

Повраќањето со крв е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес, во патогенезата од која има внатрешно крварење. Треба да се напомене дека во некои случаи, повраќање на крвта може да се појави со носеви, што не претставува посебна закана за животот. Во сите други случаи, крвта во повраќање е сигнал за будење до телото што се случува во патолошки процеси, што може да биде фатално. Само-лекувањето или игнорирањето на таков симптом е неприфатливо.

Етиологија

Повраќањето од крв може да има такви причини:

 • механичко оштетување на мукозната мембрана на хранопроводот или стомакот. Ова може да биде со силно gagging, сува кашлица за долго време;
 • висок притисок во стомакот или езофагусот;
 • проширени вени на хранопроводникот - во овој случај, повраќање ќе се меша со светло-црвена течност;
 • улцеративна лезија на дуоденумот или стомакот ;
 • цироза во напредната фаза;
 • акутен гастритис ;
 • болести на внатрешното уво;
 • патологија на рак;
 • токсично труење;
 • труење со алкохол;
 • внатрешни абдоминални повреди.
Солзи во хранопроводот поради прекумерна потрошувачка на алкохол

Одделно, неопходно е да се издвои етиологијата на овој симптом кај дете. Повраќање на крв кај дете може да се забележи во присуство на такви патолошки фактори:

 • пулмонална или епистакса;
 • воспаление на желудникот или езофагусот;
 • патологија на црниот дроб.

Оваа состојба на детето бара итна медицинска интервенција, бидејќи тоа не е за обична труење со храна.

Повраќање на крвта за време на бременоста може да се забележи кај тешки форми на токсикоза , и, по правило, во доцна бременост. Во овој случај, потребно е непосредно барање за медицинска нега, бидејќи продолженото повраќање води кон дехидрација , што го загрозува животот на мајката, но и на детето.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика ќе зависи од основната причина. Во принцип, хематемезата може да се надополни со такви симптоми:

Повраќање од крв по алкохол може да ги има следните дополнителни симптоми:

Присуството на таква клиничка слика бара прва помош и непосреден третман во здравствена установа. Невозможно е да се остави самостојно лице во таква состојба, бидејќи може да се задуши на емтичките маси.

Дијагностика

Со цел да се препише точниот третман, неопходно е да се дијагностицира и утврди етиологијата на развојот на таков симптом.

Прво, физички преглед на пациентот се врши, со појаснување на општата историја, ако тоа овозможува неговата состојба да се направи. Стандардната дијагностичка програма може да го содржи следново:

Ултразвук на абдоминалните органи

Дополнителни дијагностички методи ќе зависат од севкупната клиничка слика и предложената етиологија на болеста.

Третман

Третманот го пропишува само лекар, по точна дијагноза и идентификација на етиологијата на оваа болест. Ако причината за развојот на таков патолошки процес е алкохол, третманот може да го содржи следното:

 • детоксикација терапија;
 • храна за исхрана.

Општи упатства за грижа за лице во оваа состојба се следните:

 • пациентот треба да биде сместен во кревет на неговата страна и покриен со топол килим;
 • не можете да го оставите пациентот без надзор;
 • треба да се даде колку што е можно повеќе течност, бидејќи со тешка повраќање може да се појави дехидрација;
 • потрошувачката на храна треба да се напушти во првиот ден.

Следново е добро како течност за пиење:

 • минерална вода без гас;
 • топол зелен чај;
 • кученца лушпа;
 • лушпа од камилица или нане;
 • сок од брусница;
 • вода со лимон.

Што да направите кога повраќате крв по алкохол може да се каже само од лекар, па затоа не е препорачливо да земате лекови на ваша дискреција.

Генерално, општата програма за лекување може да вклучува такви медицински мерки:

 • гастрична лаважа (ако причината е заминување);
 • превентивни мерки за спречување на дехидрација;
 • антимеметички лекови - само докторот ја пропишува дозата и режимот;
 • билни препарати за ослободување на воспалителниот процес;
 • раствори со вода.

Диететската исхрана е исто така пропишана - потрошувачката на зачинета, масна, алкохолна и солена храна е исклучена.

Превенција

Не постојат конкретни мерки за спречување на повраќање со примеси од крв, бидејќи тоа не е посебна болест, туку компонента на клиничката слика за одреден патолошки процес. Треба да ги следите правилата за здрав начин на живот и да се консултирате со лекар ако не се чувствувате добро.

Сподели го овој напис:

"Повраќање со крв" се забележува кај заболувања:

Хеморагичен васкулитис кај децата е имунопатолошко заболување кое се манифестира со воспаление на ѕидовите на капиларите и нивната прекумерна кршливост, како резултат на што се формираат повеќе микротромби, а капиларите на кожата и внатрешните органи се погодени со развој на петехијални хеморагии.

...

Хеморагичниот гастритис е акутен воспалителен процес кој влијае на гастричната слузница, што доведува до формирање на ерозии и крварење. Во изминатите 10 години, лекарите го забележаа растот на оваа болест. Во главната група за ризик, луѓето кои земале кортикостероидни лекови и страдаат од алкохолизам. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...

Хеморагичниот синдром е патолошка состојба која се карактеризира со зголемено васкуларно крварење и развој како резултат на оштетена хомеостаза. Знаци на патологија се појава на кожни и мукозни хеморагии, како и развој на внатрешно крварење. Оваа болест може да се развие на било која возраст - и кај новороденчињата и кај постарите лица. Постојат акутни и хронични форми на оваа патолошка состојба. Во акутна форма, потребна е итна медицинска нега кај деца или возрасни, а во случај на хронична форма, комплексен третман на патологијата.

...

Гастроинтестинално крварење - е протокот на крв од оштетените крвни садови во шуплината на органите кои го сочинуваат дигестивниот систем. Главната ризична група за појава на такво нарушување вклучува постари лица - од четириесет и пет години до шеесет години, но понекогаш се дијагностицира кај деца. Вреди да се спомене дека се јавува неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените.

...

Гастрично крварење е патолошки процес кој се карактеризира со одлив на крв од оштетените крвни садови на желудникот во луменот на органот. Оваа клиничка манифестација може да биде предизвикана од гастроентеролошко заболување, како и патологија на други органи или телесни системи, неконтролиран внес на тешки лекови и трауми.

...

Горушица - чувство на печење во градите, кое е придружено со непријатност од различни степени на манифестација, и е еден од главните симптоми на гастроинтестинални заболувања. Често се појавува веднаш или во рок од еден час по јадење храна. Најчестите причини за изразување на такво чувство се прејадување или јадење премногу жешко оброк. Таквото нарушување може да се случи дури и кај луѓе кои никогаш не страдале од горушица. Оваа група вклучува бремени жени. Лекарите велат дека од четворица бремени жени, три ќе покажат знаци на горушица.

...

Цревната инвагинација е болест која се карактеризира со воведување на еден дел од цревата во друг, што предизвикува опструкција на гастроинтестиналниот тракт. Кај возрасните, патологијата се јавува во изолирани случаи, бидејќи дијагнозата и третманот често се изведуваат дури и кај доенчиња.

...

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...

Megacolon е патологија која се карактеризира со хипертрофија на внатрешен орган, како што е дебелото црево. Кога се јавува, се зголемува нејзиниот лумен, задебелување на ткивото и продолжување на цревата, што доведува до функционален дефект. Во зависност од формата на текот на болеста, етиолошките фактори ќе варираат, почнувајќи од вродената незрелост на инервативниот апарат на овој орган и завршувајќи со дефицит на витамин. Исто така постои идиопатска форма на болеста во која причините за нејзиниот развој остануваат нејасни.

...

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...

Со болест како што е порталната хипертензија, се подразбира синдром кој се јавува како резултат на оштетен проток на крв во комбинација со зголемување на крвниот притисок во порталната вена. Портална хипертензија, чии симптоми се базираат на манифестации карактеристични за диспепсија, асцит, спленомегалија, проширени вени на стомакот и хранопроводот, како и гастроинтестинално крварење, како радикален метод на третман, ја вклучува потребата за хируршка интервенција.

...

Ракот на желудникот е рак кој е проследен со појава на малигна неоплазма која се формира врз основа на епителот на гастричната слузница. Ракот на желудникот, чиишто симптоми се најчести кај пациенти на возраст од 40-45 години (иако е дозволено порано ограничување на возраста од 30-35 години), е втор во инциденцата и последователна смртност, следена за рак на белите дробови кај како критериуми за споредба.

...

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...

Рефлуксниот гастритис е хроничен воспалителен процес кој води до исфрлање на содржината на дуоденумот во стомакот. Патолошкиот процес е предизвикан од дефект на вратарот. Како резултат на тоа, се јавува воспаление на стомачните ѕидови, бидејќи не може да се справи со патолошки агресивната средина. Оваа болест нема ограничувања во поглед на возраста и полот, но ретко се дијагностицира кај децата.

...

Антракс е зоонозна инфекција, која се карактеризира со оштетување на кожата, белите дробови и цревата. Возбудливиот агенс на антраксот е Bacillus anthracis. Овој патоген продира во човечкото тело преку оштетена кожа, мукозни мембрани на дишните патишта, како и дигестивниот тракт. Оваа болест спаѓа во категоријата на најопасни, бидејќи постои голема веројатност за смрт. Може да влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

...

Mallory-Weiss синдромот е гастроентеролошка болест која е предизвикана од надолжните руптури на абдоминалната мукоза на хранопроводот, што доведува до гастроинтестинално крварење. Поради фактот што клиничката слика, во овој случај, се изговара, дијагнозата се спроведува навремено и евентуално лекување со конзервативни методи на терапија и исхрана. Ако постои сериозно крварење или конзервативна терапија не е соодветна, се користи хируршка интервенција.

...

Цревната стеноза е болест која е придружена со стеснување на луменот во цревата. Многу луѓе ја збунуваат стенозата со атрезија. Со стеноза се јавува стеснување на цревниот лумен, а со атрезија, целосно се преклопува и храната не поминува по неа.

...

Чума е акутна болест на заразна природа, која е особено опасна инфекција и се карактеризира со ендемичност. Како што напредува патологијата, постои појава на лимфни јазли, кожа, како и изразен синдром на интоксикација. Чумовите на чума се присутни на сите континенти освен Антарктикот и Австралија. Пренос на носители се црни стаорци.

...

Езофагитис е воспалителен процес во областа на мукозната мембрана на хранопроводот. Манифестирање на металоиди, горење болка зад градниот кош и повреда на функцијата на голтање. Таа има акутна и хронична форма. Околу 40% од случаите во почетната фаза продолжува без особено изразени симптоми. Воспалението на езофагусот се протега на сите возрасни категории. Езофагитисот може да се манифестира кај деца на возраст под една година, кои имаат дефицит на езофагеален сфинктер.

...

Ерозивниот антрален гастритис е воспалителен процес кој води до патолошки промени во антралниот регион на стомакот, кој е најблиску до дуоденумот. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во спротивно, може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи чир на желудник и внатрешно крварење. Последново е често фатално. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...

Ерозивниот гастритис е една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со појава на ерозии на мукозата на желудникот. Главната разлика помеѓу овој тип на болест и обичниот гастритис е присуството на голем број на мукозни подрачја кои се склони кон ерозија, промена во неговата боја, тешка црвенило и воспаление.

...

Ерозивниот езофагитис е гастроентеролошка болест, која се карактеризира со акутен воспалителен процес со оштетување на слузокожата на езофагеата. Во повеќето случаи, оваа болест е секундарна после акутно или хронично воспаление на хранопроводот.

...

Дуоденален улкус е хронична болест на повторлива природа, чии манифестации се состојат во формирање на чир концентриран во ѕидот на засегнатиот орган. Дуоденален улкус, чии симптоми се појавуваат кај пациенти, главно во однос на позадината на инфекцијата од бактеријата Helicobacter pylori, има тенденција кон прогресија, поради што патолошкиот процес може исто така да го искористи стомакот и другите органи на дигестивниот систем.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.