Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повраќање

Повраќање - неконтролирана ерупција на стомачните содржини преку устата, поретко низ носот. Како по правило, манифестацијата на таков симптом укажува на присуство на одреден патолошки процес во телото. Сепак, повраќањето за време на бременоста е целосно природен физиолошки процес кој треба да се контролира. Со продолжено повраќање може да се појави дехидрација , што претставува закана за здравјето на мајката, но и на детето.

Етиологија

Појавата на овој симптом може да се должи на патолошки и физиолошки процеси. Првата група треба да ги вклучи следните фактори:

 • гастроентеролошка патологија;
 • токсични и труење со храна ;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • онколошки процеси;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • психолошки проблеми - тежок стрес , нервен преоптоварување;
 • болест на движење

Физиолошката група на етиолошки фактори вклучува следново:

 • почетнички;
 • за време на бременоста;
 • со воведување на комплементарни храни (повраќање кај доенчиња).

Причината за повраќање со крв може да биде било која гастроентеролошка патологија, која е во акутна фаза или предизвика внатрешно крварење.

Треба да се напомене дека ова не се сите етиолошки фактори кои можат да предизвикаат повраќање на жолчката или крвта. Во секој случај, ако таквиот симптом е забележан повеќе од неколку часа, и нема олеснување, треба да побарате медицинска помош. Многу е веројатно дека ова е реакција на телото на специфичен патолошки процес или тешко труење. Продолженото повраќање со крв, жолчка или едноставно остатоци од храна може да доведе до целосна дехидрација и нарушена рамнотежа на водата и солта. Антиеметиците можат да бидат препишани само од лекарот што посетува, по утврдувањето на етиологијата и правилната дијагноза.

Видови

Видови на повраќање

Најчести:

 • повраќање со жолчката - може да укаже на проблеми со црниот дроб, жолчните канали, панкреасот;
 • повраќање на крв е симптом на патолошки процес опасен по живот кој укажува на внатрешно крварење;
 • течност за повраќање и внес на храна - најчесто укажува на храна, алкохол или токсично труење.

Во секој случај, ако возрасните или детето долго траат, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Симптоматологија

Дополнителни знаци на клиничката слика ќе зависат од основната причина. Во принцип, овие симптоми може да се забележат:

Ако детето има дијареа, тоа обично укажува на труење со храна. Во некои случаи, повраќање може да се појави кај дете без треска и дијареа. Во овој случај, труење со храна речиси е целосно исклучено, што укажува на развој на одредена болест.

Повраќањето на жолчката по алкохол има речиси иста клиничка слика како и при труење со храна. Доколку крвта се појави во повраќањето, покрај примерокот на жолчката, итно е да се побара лекарска помош, бидејќи тоа укажува на развој на внатрешно крварење.

Дијагностика

Прво, се врши детален физички преглед и се утврдува општа историја доколку општата состојба на пациентот го дозволува (на пример, ако пациентот постојано се крши, тешко е да се направат овие постапки). За точна дијагноза и препишување на правилен третман, треба да се направи детална дијагноза, која може да вклучува такви методи на лабораториски и инструментални испитувања:

Дополнителни дијагностички методи ќе бидат избрани во зависност од клиничката слика, општата историја и возраста на пациентот. Исто така се зема предвид и наводната етиолошка причина за повраќање кај возрасно лице или дете.

Третманот и антимеетските лекови за деца и возрасни ги пропишува само лекар, по точна дијагноза.

Третман

Како да се спречи повраќање кај дете или возрасен, што може да му се даде на детето со повраќање може да му каже само лекарот што го посетува по испитување и појаснување на етиологијата на болеста. Општо земено, ако возрасен или дете се растури поради труење со храна (што се случува најчесто), третманот се состои од следниве мерки:

 • исхрана;
 • лек за повраќање (ако е можно, оваа точка е исклучена за време на бременоста);
 • пациентот треба да лежи колку што е можно, по можност на негова страна и под топло ќебе;
 • треба да консумираат колку што е можно топла течност (супа колкови, мента, вода со лимон, зелен чај);
 • лекови за да се стабилизира работата на желудникот.
Повраќање кај дете

На првиот ден пациентот треба целосно да одбие да јаде. Лекарот исто така може да ви каже што да го нахраните детето по повраќање, со оглед на целокупната клиничка слика и развојните карактеристики на телото на детето.

Што се однесува до лековите, лекарот може да пропише сметка за повраќање или без силоси. Првиот ви овозможува да го елиминирате гадењето и да ја стабилизирате работата на стомакот, а вториот да ги отстраните спазмите. Во секој случај, сметот и другите средства за повраќање кај дете ги пропишува само лекар.

Самолечението не само што може да доведе до развој на компликации, туку и на нејасна клиничка слика, што во голема мера ја комплицира дијагнозата на болеста.

Лек за повраќање во текот на бременоста се користи само ако е невозможно да се елиминира овој симптом со средства без лекови. Првично, лекарот може да пропише хербални лекови за подобрување на состојбата, одредена диета.

Долгорочната манифестација на овој симптом кај децата, како и кај возрасните, бара комплексен медицински третман, многу често овој симптом сигнализира одредена гастроентеролошка патологија или недоволна исхранетост. Самиот третман може да го елиминира овој симптом, но не и самата болест.

Превенција

Како такви, нема превентивни мерки за повраќање. Бидејќи повраќањето кај деца и возрасни често се почитува со неправилна исхрана или развој на одредени гастроентеролошки патологии, треба да се преземат сите превентивни мерки против овие патолошки процеси. Ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар, а не да се обидувате самите да ги отстраните симптомите.

Сподели го овој напис:

"Повраќање" се забележува кај заболувања:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Мозочниот апсцес е болест која се карактеризира со ограничена акумулација на гноен ексудат во мозокот. Обично, гнојна маса во мозокот се појавува кога телото има место за инфекција лоцирано надвор од границите на централниот нервен систем. Во некои клинички ситуации, неколку лезии со гноен содржина може да се формираат во мозокот одеднаш. Оваа болест може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи. Најчесто ова се должи на траума на черепот.

...

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Паратироидниот аденом е мал бенигрен раст од 1 до 5 см во големина, кој може независно да синтетизира паратироиден хормон, предизвикувајќи симптоми на хиперкалцемија кај едно лице. Паратироидните жлезди се наоѓаат на задната површина на тироидната жлезда, а нивната главна цел е да произведат паратироиден хормон, кој е вклучен во метаболизмот на калциум фосфор во телото. Аденомот води кон фактот дека паратироидниот хормон почнува да произведува повеќе од потребно, што ги предизвикува симптомите на оваа болест.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Адреногениталниот синдром е генетска патологија на надбубрежниот кортекс (ендокрини жлезди, кои се наоѓаат во близина на бубрезите), во кои има недостаток на ензими за време на синтезата на хормоните. Бројот на андрогени се зголемува, што предизвикува развој на вирилизација.

...

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...

Интоксикација со алкохол е комплекс на нарушувања во однесувањето, физиолошки и психолошки реакции кои обично почнуваат да напредуваат по пиење високи дози на алкохол. Главната причина е негативното влијание врз органите и системите на етанол и неговите распаѓање производи, кои не можат да бидат отстранети од телото за долго време. Оваа патолошка состојба се манифестира со недостаток на координација на движењата, еуфорија, дезориентација на ориентацијата во просторот, губење на вниманието. Во тешки случаи, интоксикација може да доведе до кома.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...

Ангиодисплазијата е патолошки процес, како резултат на кој се зголемува бројот на поткожни садови. Во случај на гастроинтестинален тракт, ова може да доведе до внатрешно крварење, што е крајно опасно за животот. Се забележува дека таквата васкуларна болест може да биде вродена. Кај новороденчињата, капиларната ангиодисплазија е локализирана во регионот на лицето, долните екстремитети, поретко во рацете.

...

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетките на васкуларните, мускулните и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Ангиотрофнеурозата е колективен концепт кој вклучува вазомоторна и трофична инервација на ткивата и органите. Оваа болест е дијагностицирана и кај жените и кај мажите, меѓутоа во првите се открива 5 пати почесто. Ризичната група вклучува луѓе од 20 до 50 години.

...

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Анисокоријата е патолошки процес на офталмолошка природа, во која еден ученик станува поголем од другиот. Таквиот феномен, ако постои мала разлика помеѓу големината на учениците, е бениген по природа и доста често е конгенитален. Во сите други случаи, анизокоријата е последица на одредени етиолошки фактори.

...

Анкилостомидози - хелминтијаза предизвикана од црви на групата на нематодози, што се, кружни циеви, кои, исто така, вклучуваат човечки roundworm и pinworms. Хуковерм, во зависност од видот на патогенот, може да биде од две форми: некатроза и анкилостома.

...

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

...

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...

Апендицитисот е воспалителен процес кој влијае на апендиксот кој се наоѓа во цекумот, овој додаток се нарекува апендикс. Апендицитис, чии симптоми може да се разликуваат во зависност од тоа дали воспалителниот процес се манифестира во акутна или хронична форма, а во втората форма не е толку честа појава сега, и главно поради тоа што е невозможно да се отстрани апендиксот поради развојот на компликации.

...

Аппендицит у ребёнка - представляет собой воспаление червеобразного отростка, которое считается одним из распространённых ургентных недугов в детской хирургии, поскольку составляет примерно 75% экстренных врачебных операций.

...

Аргироз (син. аргирия) – относится к категории дерматологических недугов и возникает на фоне повышенного поступления, скопления и отложения ионов серебра в человеческом организме. Примечательно то, что болезнь является неизлечимой, а также наиболее часто диагностируется среди представителей мужского пола.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.