Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пинк урина

Пинк урина - оваа боја на течноста може да се земе како поради одредени патолошки процеси во урогениталниот систем, така и поради специфични производи во човечката исхрана. Во вториот случај, ова не е причина за загриженост, бидејќи не претставува закана за здравјето.

За да се утврди точно зошто урината кај деца или возрасни стана розева, може да биде само лекар со спроведување на примарниот преглед и изведување на сите потребни дијагностички процедури. Само-третманот е неприфатлив и може да доведе до развој на сериозни компликации, во овој случај не се исклучуваат неповратни патолошки процеси и смрт.

Етиологија

Сите етиолошки фактори, во овој случај, се поделени во две групи - ендогени и егзогени.

Групата на ендогена етиологија го вклучува следното:

Пинк урина кај жени може да се должи на следново:

 • циститис ;
 • стагнација на крв во карличните органи, што може да се должи на продолженото отсуство на секс;
 • руптура на мали садови;
 • првиот ден од менструалниот циклус;
 • постпартален период;
 • земање хормонални орални контрацептиви;
 • егзацербација на постоечките гинеколошки заболувања.

Кај мажите, розовата урина, исто така, може да зборува за траума на уретрата или развој на простатитис . Во поретки случаи, овој симптом може да биде присутен кај болести кои се сексуално преносливи.

Пинк урината кај дете може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • системски болести;
 • присуството во исхраната на доенчињата специфични производи кои можат да предизвикаат присуство на розови нијанси во урината;
 • како последица на реакцијата на урината со хемискиот состав на материјалите на самата пелена.

Во секој случај, ако има розова урина кај дете, треба да се консултирате со педијатар за совет, дури и ако не постои дополнителна клиничка слика.

На егзогените етиолошки фактори кои можат да доведат до таков симптом треба да бидат:

 • присуство во исхраната на храна со соодветна боја - цвекло, моркови, домати, јагоди, капини, црни и црвени рибизли;
 • храна која е богата со бои за храна, ова треба да вклучува слатки газирани пијалаци и алкохол;
 • земање одредени лекови.

Во вториот случај, сатурацијата на бојата ќе зависи од pH вредноста на течноста.

Причини за розова урина

Пинк-урината за време на бременоста може да се должи на истите етиолошки фактори или навики за јадење на жената, бидејќи во ова време, вкусовите параметри може драматично да се променат. Потребна е консултација со лекар.

Симптоматологија

Не постои единствена клиничка слика, бидејќи тоа е неспецифичен симптом, а не посебна болест. Клиниката ќе зависи од тоа што точно ја предизвикала оваа боја на урината.

За болестите на бубрезите ќе има таква типична клиничка слика:

При заразни болести на урогениталниот систем, овој симптом може да биде придружен со следната клиничка слика:

 • честа потреба за мокрење, количината на испуштена течност во исто време е скудна;
 • процесот на празнење на мочниот меур може да биде проследен со болка, согорување;
 • кај жени, има одмор од вагината, што може да има остар непријатен мирис;
 • нарушување на менструалниот циклус , празнењето може да биде скудно или, напротив, премногу изобилно;
 • болка во препоните , лелекање, влечен карактер;
 • целосно отсуство или намалување на сексуалната желба .

Ако розовата урина е предизвикана од болести кои се пренесуваат сексуално, тогаш погоре опишаната клиничка слика може да биде придружена со воспаление на цервикалните и ингвиналните лимфни јазли, осип во областа на надворешните генитални органи и тежок чешање.

Без оглед на тоа што се случува клиничката слика и колку е недвосмислена, третманот може да го опише само лекарот по завршната дијагноза.

Дијагностика

Првиот чекор ќе биде консултација со лекар и физички преглед, при што ќе се собере лична и семејна историја, сегашната клиничка слика е точно утврдена. Истражувањето може да се спроведе:

Дијагностичките мерки може да вклучуваат:

Анализа на урина Зимницки
 • општа клиничка и детална биохемиска анализа на крвта;
 • уринализа - општа студија, според Нечипоренко, Зимницкий;
 • уретрален брис (вагината) - за микроскопски преглед;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • тест за присуство на СПБ;
 • КТ скен, МНР на бубрезите.

Точната листа на дијагностички мерки ќе се утврди само по првичниот преглед.

Третман

Третманот може да биде конзервативен и радикален. Вториот се користи во случаи кога причината за оваа уринарна боја е бенигна или малигна неоплазма.

Општо земено, текот на третманот може да ги вклучува следните терапевтски мерки:

 • земање посебни лекови;
 • исправка на исхраната и начин на живот;
 • физиотераписки активности.

Терапијата со лекови може да вклучува:

 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • антиспазмодии;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • диуретици;
 • имуномодулатори;
 • мултивитамини;
 • за подобрување на бубрежниот проток на крв.

Времетраењето, режимот и дозата може да се утврди само од страна на лекарот што посетува, невозможно е самостојно да се прават корекции. Во бременоста терапијата со лекови е исклучена ако е можно. Нормализацијата на состојбата на жената и бојата на урината за време на бременоста може да се постигне преку традиционалната медицина, но само во некои случаи.

Во принцип, ако започнете навремени терапевтски мерки, тогаш може да се избегнат компликации и повторување на болеста.

Превенција

Во врска со превентивните мерки, треба да се истакнат следните препораки:

 • лична интимна хигиена;
 • исправно, од медицински аспект, елиминирање на сите болести;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • користат бариери за контрацепција.

Исто така, систематски се препорачува да се подложат на медицински преглед, а не само да се лекуваат.

Сподели го овој напис:

"Пинк урина" се забележува кај болести:

Гинтер-овата болест е ретка наследна болест која се карактеризира со нарушување на метаболизмот на пигментот и акумулација на супстанција во ткивата, што доведува до дефигурирање на изгледот на пациентот во подоцнежните фази.

...

Порфирија е група на вродени болести предизвикани од зголемување на нивото на порфирините во телото, како и супстанциите што ги формираат. Порфирините се супстанции кои се синтетизираат од страна на сите клетки на телото, поголем степен во коскената срцевина или црниот дроб, бидејќи тие се наменети да произведат хемоглобин, или поточно, не протеински дел од него и различни ензими. Нивната голема акумулација, или, напротив, недостатокот на тоа води до појава на таква болест.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.