Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мускулна вкочанетост

Мускулната вкочанетост е клинички знак кој се карактеризира со зголемен мускулен тон и отпор на скелетните мускули кога се обидува да изврши некоја акција. Сексуалните и возрасните ограничувања немаат овој клинички знак, затоа се дијагностицира и кај возрасни и кај новороденчиња.

Причината за појава на таков симптом е, како по правило, развој на нарушувања во функционирањето на централниот или периферниот нервен систем. Сепак, само лекарот може да го утврди овој фактор токму со преземање на потребните дијагностички мерки.

Третманот се изведува преку конзервативни и радикални методи на лекување. Прогнозата ќе зависи од тоа што предизвика манифестација на таков клинички знак, фаза и форма на основната болест и навременоста на почетокот на терапевтските мерки.

Етиологија

Ригидноста на мускулите може да биде знак за вакви заболувања:

Кај децата (вклучувајќи новороденчиња), вкочанетоста може да се должи на такви етиолошки фактори:

 • мобилност на новороденчињата, односно недоволна количина на физичка активност во согласност со возраста;
 • вродени или стекнати болести кои влијаат на нервниот систем и мозокот;
 • повреди на окципиталниот регион, главата;
 • системски или автоимуни болести.

Покрај тоа, треба да се забележи дека во првите месеци од животот вкочанетоста на мускулите на вратот и другите делови на телото кај доенчињата е сосема нормален физиолошки фактор, но консултацијата со лекар нема да биде излишна. Кај возрасните, вкочанетоста на нозете и општата вкочанетост може да бидат резултат на долг престој во погрешна положба или со седентарен животен стил. Во овој случај, самиот симптом исчезнува по некое време, но самиот третман не е потребен.

Вкочанет врат

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе зависи од основната причина, бидејќи ова е само симптом, а не посебна болест. Значи, кај детето, ригидноста на мускулите ќе се карактеризира со следниов симптомски комплекс:

 • мобилност на новороденчињата;
 • колена притиснат против телото, воопшто, заглавувањето на бебето е стегнато;
 • повреда на природните физиолошки рефлекси;
 • зголемен мускулен тонус во долните екстремитети.

Слична клиничка слика може да биде присутна кај возрасните, меѓутоа, покрај специфичните симптоми кои ќе го карактеризираат овој синдром, клиничката слика ќе биде придружена со знаци на фактор на основна причина. Така, клиниката може да вклучува:

Дополнителна клиничка слика ќе се карактеризира со основна причина, затоа, со првите симптоми, итно треба да се консултирате со лекар. Само-лекувањето може да доведе до неповратни патолошки процеси.

Дијагностика

Ако овие симптоми се присутни кај децата, најпрво треба да се јавите кај вашиот педијатар . Во случај на возрасни, примарниот преглед го врши терапевт . Општо земено, ќе бидат потребни консултации со такви специјалисти:

Примарна дијагноза вклучува физички преглед на пациентот, појаснување на личната и семејна историја и природата на тековната клиничка слика. Покрај тоа, може да се спроведат такви лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • ОВК и распоредени ЛХЦ;
 • уринализа;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ / МРИ на мозокот;
 • васкуларна доплерографија;
 • ЕКГ
ЕКГ постапка

Точна дијагностичка програма ќе се состави поединечно, во зависност од податоците собрани за време на почетниот преглед.

Третман

Основна терапија ќе биде насочена, пред сè, до отстранување на основната причина. Симптоматската терапија може да го содржи следново:

 • вежби за физичка терапија и масажа;
 • земајќи лекови против болки и нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • земајќи витамини Б6, Б12, Б1.

Покрај тоа, за време на третманот вежба е целосно исклучена. Во некои случаи и строго според препорака на лекар, може да се спроведе постапка за загревање.

Прогнозата, во овој случај, ќе зависи од основната причина и навременоста на почетокот на терапевтските мерки. Сепак, во секој случај, побргу се иницираат специфични терапевтски мерки, толку се поголеми шансите за целосно закрепнување.

Превенција

За жал, во овој случај нема конкретни превентивни мерки, бидејќи ова е синдром, а не посебен патолошки процес. Во принцип, треба да ги следите превентивните препораки за оние болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Ригидност на мускулите" е забележана кај заболувања:

Деменција со малите тела на Леви (синдром на мали дифузни левичарски тела) е патологија против која се развиваат когнитивни нарушувања. Карактеристика на оваа форма е пристапот на моторни нарушувања. Вреди да се одбележи дека болеста речиси секогаш се случува кај луѓе над 60 години.

...

Хепатална енцефалопатија е болест која се карактеризира со патолошки процес кој се јавува во црниот дроб и го зафаќа централниот нервен систем. Резултатот од оваа болест се невропсихијатриски нарушувања. Оваа болест се карактеризира со промени во личноста, депресија и интелектуално оштетување. Само да се справи со хепаталната енцефалопатија нема да работи, не може без медицинска интервенција.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.