Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остро мирис на урина

Остриот мирис на урината е отстапување на кое можат да бидат изложени и возрасните и децата. Многу често, овој симптом останува незабележан од луѓе, но кога се појавува, вреди да се консултира клиничар.

Широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во сите случаи не се поврзани со текот на патолошкиот процес, можат да влијаат врз појавата на непријатниот мирис, понекогаш оваа манифестација ќе биде сосема нормална.

Симптомите што ја надополнуваат клиничката слика ќе бидат потполно диктирани од основната патологија, но постои група на симптоми кои секогаш се присутни заедно со силниот мирис на урината.

Поради фактот дека таков знак е специфичен, нема проблеми во дијагностичкиот процес. Сепак, дијагнозата бара интегриран пристап и вклучува лабораториски тестови и инструментални испитувања.

Ако мирисот на урината стане остра и непријатна, тогаш тактиката на терапија целосно ќе зависи од предиспонирачкиот фактор. Во повеќето случаи, доволно конзервативни средства за медицина.

Етиологија

Остриот непријатен мирис на урината може да предизвика различни причини, и тие не секогаш имаат патолошка основа. Сепак, треба да се забележи дека изворите на таквите манифестации кај возрасните и децата ќе бидат различни.

И покрај фактот што мажите и жените, исто така, имаат индивидуални провокатори за појава на таков непријатен симптом, во најголем дел од случаите, нејзиниот изглед може да биде предизвикан од:

 • патологии на уринарниот систем - вреди да се забележи дека урината го менува својот мирис долго пред да се појават првите клинички симптоми кои се карактеристични за оваа група на патологии. Во оваа категорија треба да се вклучи пиелонефритис - во овој случај, влијае на тубуларниот систем на бубрезите, уретритисот е воспалителна лезија на уретрата, а исто така и циститис или воспаление на мочниот меур. Многу ретко, пиелитис , кој влијае на бубрежната карлица, делува како провокатор.
 • сексуално преносливи инфекции - асоцијацијата на СПБ со урина е предизвикана од непосредната анатомска близина на уринарниот и репродуктивниот систем. Во оние ситуации каде уринарниот мирис драматично се променил, треба да се испита од страна на венеролог. Клиничарот може да дијагностицира едно од овие болести - кламидија - по околу 2 недели по инфекцијата, исфрлањето ќе го промени својот мирис, микоплазмоза - доведува до воспаление на бубрезите и репродуктивниот систем;
 • широк спектар на болести на црниот дроб , што доведува до зголемување на нивото на билирубин во урината, што предизвикува промена во мирисот на оваа човечка биолошка течност;
 • текот на дијабетес мелитус - со непријатниот мирис на урината кај жените и мажите личи на ацетон или кисела јаболка. Игнорирањето на таков симптом со оваа болест може да биде комплицирано од дијабетична кома;
 • сериозни метаболички нарушувања - ова вклучува фенилкетонурија, триметиламинурија и леуциноза. Во првиот случај, урината ќе мириса како мувла, во втората, расипана риба, а во третиот, изгорениот шеќер или јаворов сируп;
 • протокот на супуративни или гангренозни процеси во ректумот;
 • формирање на уринарна и ректална фистула .

Причините за остар мирис на урина кај жените се:

 • трихомонијаза , во која има воспаление на грлото на матката и вагината;
 • недоволно внесување на течност во телото - додека жената е придружена со мирис на амонијак;
 • продолжен пост;
 • злоупотреба на антибактериски супстанции и витамини од групата Б;
 • периодот на раѓање - мирисот на урината за време на бременоста се менува на позадината на хормоналната нерамнотежа . Вреди да се забележи дека во такви ситуации, самиот прв утрински дел од урината ќе има најмногу лошо мирис;
 • проток на менструацијата;
 • пиење пијалок како пиво.
Трихомонијаза - можна причина за силниот мирис на урината

Кај мажите, на позадината може да се појави остар мирис на урина:

Многу ретко има остри мириси на урината кај детето, кое може да биде предизвикано од слични патологии како кај возрасните, но постојат неколку фактори кои се карактеристични само за децата:

 • генетски болести, честопати поврзани со метаболизмот - во такви ситуации, урината на бебето ќе биде непријатна за мирис од првите денови од животот, што нормално не треба да биде;
 • воспаление на урогениталниот систем;
 • мајчината употреба на зелка - таква причина важи само за бебиња кои се доени;
 • промена на млечната формула;
 • воведување на комплементарни јадења во исхраната на детето.

Покрај тоа, кај постарите деца и кај возрасните, урината често има остар непријатен мирис поради потрошувачката на одредени видови храна или пијалоци. Најчесто одговорни за појавата на таков знак се:

 • морски плодови;
 • кромид и лук;
 • речиси сите видови на риби;
 • пушено месо;
 • алкохол;
 • Аспарагус и друг зеленчук со зелена боја - додека мирисот на урината често е сличен со скапаната зелка, амонијакот и расипаните јајца.

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, мирисот на урината станува непријатен долго пред појавата на болеста. Сепак, клиничарите идентификуваат неколку симптоми кои се случуваат без оглед на тоа што ја предизвикало ужасната миризба. Оваа категорија на манифестации вклучува:

 • синдром на болка со абдоминална локализација;
 • честа мокрење ;
 • присуство на патолошки нечистотии во урината, имено крв;
 • менување на сенката на урината;
 • ненадејна промена на расположението;
 • постојана жед;
 • слабост и општа слабост;
 • остра губење на тежината;
 • аверзија кон храната;
 • појава на горење во процесот на празнење на мочниот меур;
 • сувост во устата ;
 • непријатност при сексуален однос;
 • зголемување на големината на абдоменот;
 • ширење на болка во долниот дел на грбот;
 • нарушување на менструалниот циклус - женскиот;
 • воспаление на вулвата;
 • намалување на дневниот волумен на емисија на урина;
 • знаци на интоксикација .

Горенаведените симптоми ќе бидат карактеристични за возрасните и децата, но треба да се запамети дека секој патолошки процес кај детето се развива побрзо и потешко.

Во принцип, симптомите ќе бидат индивидуални за секој пациент, бидејќи директно зависи од факторот кој предизвикува. Сепак, во некои ситуации, освен што урината стана остра и непријатна за мирис, не се забележуваат други манифестации. Во секој случај, неопходно е да се консултирате со уролог и да го покажете детето на педијатарот .

Дијагностика

Клиничарот ќе може да ја утврди причината поради која се појавува смрдеата на урината, само откако ќе ги проучи резултатите од лабораториски и инструментални испитувања и самостојно ќе спроведе неколку дијагностички процедури.

Така, сеопфатната дијагноза треба да се состои од:

Анализа на урина Зимницки
 • проучувајќи ја медицинската историја на пациентот не само од страна на пациентот, туку и од неговите блиски роднини - ова е неопходно не само да се бара патолошки етиолошки фактор, туку и да се потврди или побие влијанието на оптовареното наследство;
 • собирање и анализа на животната историја на пациентот;
 • темелно физичко испитување, особено на надворешните генитални органи;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се разјасни за прв пат и интензитетот на сериозноста на непријатниот мирис на урината, како и лекувањето на комплетната симптоматска слика;
 • општа клиничка анализа на урина - додека експертите обрнуваат внимание на својата сенка, текстура и присуство на дополнителни подмножества;
 • општа анализа и биохемија во крвта;
 • бактериска уринарна култура;
 • примероци за Нечипоренко и Зимницкий;
 • Х-зраци на перитонеумот;
 • Ултразвук на бубрезите;
 • КТ и МРИ.

Само по извршувањето на горенаведените манипулации, лекарот ќе може да изготви најефикасна тераписка тактика со цел да се бори против остриот мирис на урината.

Третман

Самостојно да се ослободиме од таков непријатен симптом е можно само во оние случаи кога тоа беше предизвикано:

 • употребата на одредени производи;
 • злоупотреба на дрога;
 • пиење голема количина на алкохол.

Во такви ситуации, пациентите треба да ја преиспитаат исхраната и да одбијат лекови.

Можно е да се ослободите од непријатно мирис на урината со помош на народни лекови. Најефективен ќе биде:

 • боровинки;
 • knotweed;
 • боровинки;
 • билки и растенија кои имаат диуретичен ефект.

Сепак, пред примена на рецепти за алтернативна медицина, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Во сите други случаи, само-третманот е строго забранет, бидејќи ова може само да го влоши проблемот. Терапијата може да вклучува:

 • лекови, на пример, антибактериски и антивирусни;
 • физиотерапевтски процедури - најчесто индицирани за време на воспалителниот процес;
 • хируршка интервенција - се врши според поединечни индикации или со неефективност на конзервативните методи на лекување.

Превенција и прогноза

Со цел мажот, жената или детето да не се соочуваат со непријатниот мирис на урина, потребно е:

 • води здрав начин на живот;
 • јаде право и избалансиран;
 • рационална употреба на лекови;
 • имаат само заштитен секс;
 • навремено ја елиминира патологијата на урогениталниот систем;
 • редовно се подложени на целосен медицински преглед.

Прогнозата целосно зависи од тоа зошто се појавува непријатен мирис на урина, но во повеќето случаи прогнозата е поволна, а рецедивите речиси никогаш не се развиваат.

Сподели го овој напис:

"Силен мирис на урина" се забележува кај болести:

Дехидратацијата е процес кој се појавува како резултат на голема губење на телесната течност, чиј обем преовладува неколку пати во однос на износот што едно лице го троши. Како резултат на тоа, постои дефект на нормалните перформанси на телото. Често се манифестира со треска, повраќање, дијареа и зголемено потење. Најчесто се јавува во топла сезона или при вршење на тежок физички напор со не многу течност. Секоја личност е предмет на такво нарушување, без оглед на полот и возраста, но според статистичките податоци, најчесто се предиспонирани деца, деца од старосна група и лица кои страдаат од хроничен тек на една или друга болест.

...

Уретралната стриктура е патологија која се карактеризира со намалување на луменот на уретерот и проширување на системот за собирање на бубрезите, што доведува до нарушување на одлив на урина од бубрезите. Уретер е орган во форма на шуплива цевка која го поврзува бубрегот со мочниот меур. Нејзината главна задача е да се отстрани урината од бубрегот. Од физиолошки и анатомски причини, уретерот може да се прошири, но за време на формирањето на стриктури постои фибросклеротична промена во субмукозните, мускулните и надворешните слоеви на органот. Овој процес доведува до атрофија на мускулниот слој и раст на сврзното ткиво на лузни.

...

Уретероцелата - е дефект на уретерот, кој е карактеристичен за проширувањето на нејзиниот дистален дел и протекување во шуплината на мочниот меур. Најчесто, жените страдаат од оваа патологија, независно од возрасната група.

...

Циститис кај деца е инфективна болест која влијае на мукозната мембрана на мочниот меур и нејзиниот субмукозен слој. Треба да се напомене дека за да се започне воспалителниот процес од ваква природа, хипотермијата или долгиот престој во влага е сосема доволна. Сепак, само докторот може да ја утврди точната причина за развојот на таквата болест.

...

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.