Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Исечете ги очите

Сечењето во очите е симптом кој се манифестира со механички ефект врз органот на видот или е знак на болест. Најчесто, оваа состојба се карактеризира со пациенти како " чувство на песок во очите ". Речиси секогаш клиничката слика е придружена со кинење и чешање. Овој симптом никогаш не е независна болест. Третманот треба да биде пропишан само од лекар, по поставување на точна дијагноза и идентификација на етиологијата.

Етиологија

Намалувањето на очите може да биде предизвикано од болести и изложеност на надворешни стимули. Првата група го вклучува следното:

Што се однесува до стимули, овде треба да се истакне следново:

 • изложеност на надворешно опкружување - силен ветер, мраз, ненадејни промени во температурата, изложеност на сонце на мрежницата;
 • механичко оштетување на рожницата поради туѓо тело, прашина, нечистотија;
 • неточни контактни леќи или очила. Во некои случаи, овој симптом може да се забележи само првиот ден, во фаза на зависност;
 • пренапон на визија - долга работа на компјутерот, читање во слаба светлина, работа со мали предмети кои бараат силен напон на гледање;
 • козметика со слаб квалитет;
 • изложеност на мукозната мембрана на окото на хемиска или токсична супстанција, гасови;
 • промени во возраста.

Ако некое лице има долго време (повеќе од еден ден), има болка во очите и овој симптом е придружен со дополнителни симптоми, треба да се обратите кај офталмолог за помош. Независна употреба на лекови може да доведе до влошување на состојбата и може да предизвика губење на видот.

Симптоматологија

Општата клиничка слика вклучува следново:

 • црвенило на мукозната мембрана на окото;
 • лакримација;
 • дилатација на крвните садови на површината на окото, што доведува до црвенило;
 • зголемена подложност на светлосни стимули;
 • непријатност во органот на видот;
 • чешање, кое може да се зголеми само откако лицето трие очи со рацете (ова е особено забележано кај децата);
 • црвенилото може да влијае на ирисот;
 • збивање на очните капаци поради гноен секрет;
 • подпнатост на очните капаци .
Симптоми кои ја придружуваат болката во очите

Во некои случаи, севкупната клиничка слика може да биде придружена со намалување на визуелната острина или двоен вид . Вториот, по правило, е на краток рок.

Ако болката во очите е предизвикана од заразна болест, тогаш клиничката слика може да биде дополнета со следниве карактеристични карактеристики:

Во случај кога овој симптом е предизвикан од несакани ефекти од одредени лекови, тогаш ќе се забележат знаци на интоксикација .

Пресекот во очите може да се должи на акутна респираторна инфекција, која се карактеризира со следниве манифестации:

Треба да се напомене дека таква клиничка слика може да биде присутна и во почетните фази на развој на одредени автоимуни болести. Затоа, невозможно е самостојно да се споредуваат причините и да се лекува, но треба да се јавите кај доктор.

Дијагностика

Како по правило, овој симптом треба да се однесува на офталмолог. Доколку постои дополнителна клиничка слика, чии симптоми не можат да се сметаат за офталмолошка природа, треба да се јавите кај терапевтот . По првичниот преглед, тој може да го пренасочи пациентот на специјалист.

Дијагностичката програма ќе зависи од тековната клиничка слика и собраната историја и може да го вклучи следново:

Офталмолошки преглед
 • надворешно испитување на окото;
 • микроскопско испитување на бришење земен од површината на мукозната мембрана на окото;
 • микроскопско испитување на секретите земени од очните капаци;
 • примероци во боја за да се исклучи или потврди "синдром на суво око";
 • стандардни лабораториски тестови (крв, урина и измет за општа анализа);
 • имунолошки студии.

Врз основа на испитувањето и добиените резултати, лекарот ќе може да пропише правилен третман.

Третман

Ако причината за симптомот е туѓо тело или механичко оштетување, тогаш е пропишана хируршка интервенција, проследена со рехабилитациона терапија со лекови.

Кога се дијагностицира болеста, се спроведува соодветна основна терапија. Во сите други случаи, лекарот може да го пропише следново:

 • капки за очи за да се елиминира симптомот;
 • заштитни леќи или очила за работа на компјутер;
 • облоги на лушпа на билки или масти за очи.

Со овој симптом, тешко е да се изолира една клиничка слика, бидејќи сè ќе зависи од основната причина.

Превенција

Лекарите препорачуваат да се практикуваат следниве работи:

 • кога сте на сонце, треба да користите очила за сонце;
 • ако специфичноста на професионалната активност подразбира работа на компјутер, треба да се користат специјални заштитни очила;
 • хигиена на органите на видот;
 • навремено и правилно лекување на сите заболувања;
 • полагање на рутински преглед од офталмолог најмалку еднаш годишно.

Исто така треба да го исклучите лекот за само-лекување и при првите знаци треба да контактирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Рез во очите" се забележува кај болести:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Алергискиот конјуктивитис е акутно воспаление на конјуктивата, која е предизвикана од имунолошкиот одговор на телото на алерген. Според официјалните статистички податоци, болеста е дијагностицирана кај 15% од жителите на планетата. Најчесто, болеста влијае врз децата и младите луѓе. Но, за постарите луѓе болест не е исклучок.

...

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...

Астигматизмот е прекршување на рефракцијата поврзана со неправилноста на обликот на рожницата или леќата на окото. Астигматизмот, чиишто симптоми лежат во закривената визија на линии и предмети, е најчестата причина за слабиот вид и може да биде кратковидо, долгоочекувана или дури и комбинирана. Во вториот случај, хиперпија е забележана долж една оска на перцепција, и миопија долж другиот.

...

Астигматизмот на очите е визуелно оштетување, во кое се менува визуелниот фокус. Како резултат на таквата повреда, сликата на мрежницата на окото се пренесува со дисторзија - може да биде нејасна, искривена или двојно. Многу често се забележува астигматизам кај децата. Сепак, исто така вреди да се напомене дека астигматизмот кај деца под една година може да биде физиолошки по природа и не бара корекција.

...

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...

Енцефалитис кој е пренесен со глодање е сериозна заразна болест која се пренесува на луѓето од крлежи на енцефалитис. Вирусот се шири во мозокот и 'рбетниот мозок на возрасен или дете, предизвикува тешка интоксикација и влијае на централниот нервен систем. Тешките енцефалитички форми без навремено лекување можат да доведат до парализа, ментални нарушувања, па дури и смрт. Како да ги препознаеме симптомите на опасна патологија, што да правиме ако се сомневате дека е инфекција што се пренесува преку крлежи и што е значењето на вакцинацијата во спречувањето и лекувањето на смртоносната болест?

...

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...

Конјуктивитис е болест која се карактеризира со воспаление во областа на мукозната мембрана на окото. Овој вид на воспаление се јавува поради влез на микроби, вируси или габи на неа. Во некои случаи, името на болеста се дефинира како "зајаци очи", бидејќи конјунктивитисот, симптомите на кои пациентот се соочува, еден од оние вклучува значајна црвенило на очните капаци.

...

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...

Тригеминалниот нерв е еден од најголемите кранијални нерви кои се протегаат на површината на забите и лицето. Како невритис на тригеминалниот нерв, вообичаено е да се дефинира ништо друго освен воспаление на овој нерв, што е придружено со карактеристични сензации на болка долж неговите гранки. Покрај оваа манифестација, парезата (т.е. нецелосната парализа), комплетната парализа, како и општата загуба на чувствителност, исто така стануваат актуелни. Во овој случај, невритисот на тригеминалниот нерв, симптомите на главниот тип на кои што укажавме, можат да бидат предизвикани од изложеност на различни фактори.

...

Халијазин или градски град - бенигнен тумор, локализиран во дебелината на горниот или долниот очен капак. Секој човек може да страда од проблемот, без оглед на полот и возраста, но најчесто се дијагностицираат луѓе на возраст над 30 години.

...

Халијазин кај дете е раширена болест, која се карактеризира со формирање во горниот или долниот очен капак на мал јазол, склони кон постепено зголемување. Воспалителниот процес на органите на видот влијае подеднакво кај девојчињата и момчињата.

...

Кламидијалниот конјунктивитис се нарекува инфекција на мукозната мембрана на окото со хламидија, која е придружена со воспаление на конјунктивата. Поради прогресијата на оваа болест, преодните набори и конјунктивата се развиваат и стануваат воспалени, а гноен издутува истекување од очите. Еден од најкарактеристичните симптоми на болеста е појавата на осип, локализиран на долниот очен капак.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.