Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Уринација

Ерупција за време на мокрењето укажува на фактот дека уриногениталниот систем има свои специфични "дефекти", згора на тоа, во чести случаи причината е всушност венерични заболувања. Инфекцијата во овој случај се јавува преку сексуален однос, во некои случаи можеме да зборуваме за прекршувања во хигиенскиот режим или инфекција преку трето лице воспаление. Говорот за време на мокрењето може да се забележи и кај мажите и кај жените, за секој пол и специфична болест, како што можете да разберете, постојат свои особености.

Во зависност од тоа кој патоген е вклучен во одреден случај (паразити, вируси, габи или бактерии), сликата на симптоматските манифестации може да биде дополнета со други карактеристични знаци. Значи, симптомите може да се појават во форма на чувство на печење во процесот на мокрење или болка за време на (или после тоа), болка во долниот дел на стомакот, изменета боја на урината итн.

Мошне често, болка при мокрење како симптом поврзан со таква болест како циститис. Поради анатомските карактеристики на структурата на урогениталниот систем, циститисот е во голема мера подложно на жените, иако е дозволена можноста за појава на оваа болест кај мажите. Болеста е природно инфективна, главно предизвикана од E. coli. Циститисот не се пренесува преку сексуален однос, иако може да биде присутна некоја комуникација (на пример, почетокот на сексуалната активност поврзана со ингестија на бактерии кои предизвикуваат воспаление, итн.).

Во прилог на циститис, болката при мокрење може да ги придружува болестите како што се простатитис, уреаплазмоза, уретритис, гонореа, трихомонијаза, хламидија.

Сподели го овој напис:

"Намалување за време на мокрењето" се забележува кај болести:

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Мегууретер - конгенитална или стекната болест поврзана со проширувањето на уретерот. Оваа состојба предизвикува потешкотии во изливот на урина и предизвикува нарушување на бубрезите. Симптоматично се манифестира бифазично мокрење, треска, болка во стомакот, апатија, бледа кожа, силна жед. Со урина, гној и крв се излачуваат.

...

Ингоиналната хернија кај мажите е болест која се карактеризира со издавање на внатрешните органи кои ја сочинуваат абдоминалната празнина, преку јазот сличен на пресекот во пределот на препоните. Хернијалната кесичка може да вклучи мочен меур, апендикс, поголем оменум, дел од слепиот, сигмоид и тенко црево.

...

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...

Уреаплазмозата е сексуално пренослива болест и влијае на урогениталниот систем. Уреаплазмите можат да влезат во телото преку орално-генитални контакти, вертикално пренесување на мајката на бебето за време на периодот на доставување, генитален контакт. Симптомите на уреаплазмоза кај жените и кај мажите се свој. Но, така се случува, манифестациите што се појавуваат се многу слични со знаците на сосема различни болести.

...

Уретритисот е воспалителна болест во која влијае на уретрата (или уретрата). Уретритисот, чии симптоми се појавуваат во однос на позадината на изложеност на вируси или бактерии кои го предизвикале ова воспаление, може во свој тек да одговараат на природата на инфекцијата или неинфективниот процес.

...

Ентерококите се грам-позитивни коки, кои припаѓаат на подкласа на лактобацили. Обично, микроорганизмите од овој тип се поставени или во парови или во кратки синџири. Претходно, овие бактериски агенси беа припишани на стрептококи, но во 1984 година, научниците одлучија да ги направат посебни. До денес, 15 видови ентерококи се познати во медицината.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.