Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ретко мокрење

Ретко мокрење е симптом на патолошки процес во областа на бубрезите, поретко во други телесни системи. Во некои случаи, причина за ретка мокрење може да биде физички физиолошки процеси во телото.

Точната причина за овој симптом може да се утврди само од лекар преку лабораториски и инструментални методи на истражување. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Причината дека едно лице има мала урина може да биде такви болести на генитоуринарниот систем:

Ретко мокрење кај мажите може да биде манифестација на акутен или хроничен простатитис , помалку циститис .

Ретко мокрење кај жените е манифестација на вакви заболувања:

Одделно, потребно е да се издвои етиологијата на таков симптом кај децата. Ретко мокрење кај детето може да се должи на следните фактори:

 • од раѓање до една година - престанок на доењето, комплетна транзиција кон вештачка исхрана;
 • во периодот од раѓање до три месеци - недоволно количество млеко или содржина на масти;
 • од шест месеци до една година - воведување на нови производи во исхраната;
 • од 9 месеци до две години - одбивање на шишето, откажување од брадавиците и доењето;
 • од една година до три години - недоволно количество дневно течност, неправилно формулирана диета.

Покрај тоа, треба да се сфати дека, покрај надворешните етиолошки фактори, недоволното уринирање кај деца од едногодишно дете може да укаже на заразни болести во урогениталниот систем.

Стапката на урина кај децата

Ретко мокрење кај жените е забележано во раната бременост, што може да се должи и на двете болести кои се поврзани со етиологијата, и на природните физиолошки промени во телото.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика ќе зависи од провоцирачкиот фактор. Во случаи на заболувања на бубрезите, слабо мокрење може да биде придружено со следната клиничка слика:

 • ретко мокрење е секогаш придружено со чешање и горење. Сензациите од иста природа можат да бидат присутни за време на сексуалниот однос;
 • болка на влечење, болка во природата во долниот дел на стомакот;
 • намалување на сексуалната желба ;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • промена на менструалниот циклус - празнење може да биде ограничено, циклусот станува пократок во времето;
 • присуство на нечистотии на трета страна во урината.

Слични симптоми може да се појават со уролитијаза . Во овој случај, болката се додава на симптомите во долниот дел на стомакот , што може да се даде во задниот дел, има болка во долниот дел на грбот.

Кај мажите, причината за слабо мокрење е често акутен или хроничен простатит . Во овој случај, симптомот ќе биде проследен со следните клинички знаци:

Манифестацијата на овој симптом во случај на габични заболувања кај жените исто така не е исклучена, која ќе биде придружена со следниов симптоматски комплекс:

Слична клиничка слика се случува кај венерични заболувања, со единствено дополнување дека ингиминалните лимфни јазли може да се воспалени и има осип во областа на надворешните генитални органи во форма на точки, чиреви или мали ерозии.

Симптоми на сексуално преносливи болести

Ако причината за ретка мокрење ( олигурија ) е дехидрација поради недоволно внесување на течности, тогаш, како по правило, нема дополнителни симптоми, а процесот на екскреција на мочниот меур се нормализира по отстранувањето на овој провоцирачки фактор.

Дијагностика

Зошто некој има проблеми со мокрење, лекарот може да каже по потребните дијагностички процедури. Пред физички преглед е потребно, при што лекарот мора да го дознае следново:

 • колку долго овој симптом почна да се манифестира;
 • кои дополнителни знаци се случуваат;
 • дали постои историја на хронични заболувања на генитоуринарниот систем;
 • Дали пациентот досега земал лекови, дали бил подложен на операција на урогениталниот систем?

Следниве лабораториски и инструментални истражувачки методи исто така може да се спроведат:

 • општа клиничка анализа на урина и крв;
 • вагинален тест за бактериолошки преглед;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • Х-зраци испитување на абдоминалната празнина.

Во зависност од тековната клиничка слика и собраната историја за време на почетниот преглед, дијагностичката програма може да варира.

Третман

Третманот може да се спроведе и со конзервативни методи, со помош на лекови и исхрана, и оперативен - со уролитијаза или со присуство на образование во урогениталниот систем.

Во однос на терапијата со лекови, изборот на лекови ќе зависи од утврдениот провоцирачки фактор.

Употребата на традиционалната медицина е дозволена, но само по консултација со вашиот лекар и како додаток на главниот тек на лекувањето.

Во повеќето случаи, болеста која го предизвикала развојот на овој патолошки процес треба да се третира сеопфатно. Со навремено започнување на терапевтски мерки, може да се избегнат компликации и повторување на болеста.

Превенција

Целни превентивни мерки не се, бидејќи тоа е последица на одредена болест. Ако се појави таков симптом, неопходно е да се консултира лекар, а не самостојно да се спроведува третманот, без да се постави дијагноза.

Сподели го овој напис:

"Ретко мочање" се забележува кај заболувања:

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

...

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...

Ishuria - уринарна ретенција, која се карактеризира со неможност за празнење на мочниот меур. Ова е симптоматска манифестација на различни патологии: уролитијаза, повреди на уретрата, циститис, пиелонефритис, простатит. Проблемите со мокрењето се појавуваат поради примарна болест.

...

Олигуријата, или намалувањето на екскрецијата на урина, не е болест сама по себе, но се смета дека е симптом кој укажува на проблем со бубрезите или уринарниот систем како целина. Се јавува кај деца, адолесценти и возрасни.

...

Циститис кај деца е инфективна болест која влијае на мукозната мембрана на мочниот меур и нејзиниот субмукозен слој. Треба да се напомене дека за да се започне воспалителниот процес од ваква природа, хипотермијата или долгиот престој во влага е сосема доволна. Сепак, само докторот може да ја утврди точната причина за развојот на таквата болест.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.