Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Раздразливост

Раздразливоста е симптом кој често оди заедно со замор. Тие се надополнуваат едни со други и се манифестираат од несоодветна организација на работното време и одмор. Кога некое лице нема нормално слободно време, други работи се акумулираат за време на одмор, потоа постепено се појавуваат хроничен замор и раздразливост. Затоа лекарите убедливо препорачуваат сите луѓе правилно да одвојат време за работа и одмор.

Етиологија

Зголемена раздразливост се формира врз основа на синдром на хроничен замор . Симптомите на симптомите, исто така, може да бидат предизвикани од главоболки , егзацербација на хронични болести, физичка исцрпеност , недостаток на спиење, неуспех во дневниот режим. Ако некое лице подлегне на раздразливост, тогаш неговата хормонална позадина почнува да се менува и неговиот имунитет се намалува.

Клиничарите утврдиле дека причините за раздразливост се внатрешни и надворешни.

Внатрешните предизвикувачки фактори вклучуваат следниве болести:

Надворешните фактори на лекарот вклучуваат причини поврзани со надворешната средина, кои предизвикуваат незадоволство. Симптомот може да биде предизвикан од погрешните постапки на луѓето, сообраќајниот метеж, катаклизми или други досадни нешта.

Причините се поделени во три категории:

 • физиолошки - често дијагностициран кај женската пред менструација, кога хормоналните промени, исто така, може да се појават во текот на бременоста, менопаузата, тироидната болест. Прогресивната нервоза и раздразливоста кај жените може да резултира од чувство на глад, недостаток на витамини и елементи во траги и употребата на лекови;
 • психолошки - карактеристика на манифестацијата на недостаток на спиење, замор, анксиозност, страв, стрес, зависност од никотин, алкохол или дрога;
 • генетски - прекумерни ефекти врз нервниот систем. Раздразливоста не е симптом, туку карактерна особина.

Постојана раздразливост може да биде знак на такви патологии - дијабетес , АРВИ , грип , стрес , ментални болести.

Стресот може да предизвика раздразливост.

Ако раздразливоста се манифестира заедно со солзи , тогаш најверојатно проблемот лежи во соматски болести, недостаток на витамини, бременост или хормонални пореметувања кога почнува менструацијата.

Исто така, симптомот често се манифестира без објективни причини. Како по правило, кај возрасните, овој феномен е поврзан со соматски нарушувања или внатрешни искуства. Во такви околности се јавува иритација кај лицата со ментални пречки во развојот. Групата на такви поединци ги вклучува оние кои не можат да ја прифатат реалноста на светот, се согласуваат со одредени правила и се справат со социјалните проблеми. Во такви случаи, на луѓето им се дијагностицира "ментално растројство", а одвреме-навреме може да се појави и раздразливост, агресија, бес или други манифестации.

Претходно беше споменато дека раздразливост често се појавува кај жени со хормонални нарушувања. Сепак, овој симптом се повеќе се формира кај мажите. Ова не е изненадувачки, бидејќи машкото тело ослободува многу хормони кои можат да се намалат или зголемат.

Во периодот на недостаток на тестостерон, посилниот секс покажува ненормална нервоза , агресија и раздразливост. Формирањето на особина може да биде поврзано со стравот од импотенција.

Симптом, исто така, може да се појави кај малите деца од две години. Причините за раздразливост можат да бидат такви фактори:

 • психолошки;
 • физиолошки;
 • генетски.

Раздразливоста исто така може да се манифестира како симптом на тешки патологии - перинатална енцефалопатија, алергии, инфекции, нетолеранција на храна, психијатриски болести.

Симптоматологија

Раздразливоста кај мажите и кај жените се манифестира со зголемена ексцитабилност и формирање на негативни емоции во однос на помалите провоцирачки фактори. Секоја мала работа може да предизвика лице напад на гнев и раздразливост. За да може да го разликува овој симптом и да знае како да го спречи, пациентот треба да ги разбере симптомите во кои тој се манифестира.

Кога раздразливост кај луѓето:

 • интонација и гласност на разговорите промени;
 • поостри движења;
 • го забрзува движењето на очното јаболко;
 • дехидрирана уста;
 • дланките пот;
 • дишењето станува премногу брзо.

Понекогаш можеби ќе сакате да се ослободите од сите ваши емоции, или во психологијата овој процес се нарекува "исфрлање негативни емоции". Ако не направите себе си емоционален исцедок, тогаш повремено може да се појават блесоци на гнев, невроза и други негативни реакции. Таквите знаци го информираат лицето за ментално растројство и го принудува пациентот да се консултира со психотерапевт .

Кога се јавува раздразливост, мажите се жалат на замор, поспаност и депресија. Но, женското тело, со појава на хормонални пореметувања, предизвикува такви знаци - треска , нарушување на спиењето , промени во расположението, конфликт, анксиозност, анксиозност.

Третман

Се поголем број луѓе се прашуваат како да се ослободат од раздразливоста. Во современиот свет, ова прашање е многу релевантно, бидејќи бројот на надворешни активирачки фактори е зголемен и луѓето се многу поподложни на нив. Во овој поглед, лекарите нудат различни начини за справување со раздразливоста.

За сите пациенти, лекарите добиле општи правила на однесување при идентификување на раздразливост:

 • алтернативна работа;
 • постојано се вклучи во физичкиот и менталниот стрес;
 • кога работите дома, можете да направите чистење или готвење, а за канцелариски работници можете да излезете на прошетка;
 • пијат дневна стапка на вода;
 • добие доволно спиење;
 • воздухот во собата;
 • јаде здрава храна.

Со оглед на прашањето како да се справат со раздразливоста, може да изгледа дека нема ништо комплицирано за тоа. Сепак, многу луѓе кои предизвикаа симптом на надворешни стимули, има потешкотии во адекватната елиминација на особината. Често, луѓето се обидуваат да го намалат стресот со никотин и алкохол, но ова е сосема погрешно. Користењето на овие алатки може само да ја влоши ситуацијата, да го оштети мозокот и другите клетки и ткива на телото.

Исто така, лекарите не се советуваат да се справат со болеста со употреба на силно кафе и чај. Тие водат само до привремен ефект на активност, а потоа замор и агресивност се враќа со нов интензитет.

Психолозите советуваат сите пациенти да се справат со напади на раздразливост на едноставни начини:

 • не се фокусира само на негативни емоции;
 • Изразувајте ги вашите проблеми на роднини и пријатели;
 • да се воздржат од испади на гнев, не ги покажуваат на блиски луѓе;
 • да научат да даваат во различни ситуации;
 • постави реални цели;
 • направи повеќе спортови и оди надвор;
 • автоматска обука;
 • добие доволно спиење;
 • со чести манифестации на раздразливост и замор, потребен е краток одмор.

Третманот со лекови може да се користи при терапија со симптоми. Лековите се препишуваат на пациентот со тешка раздразливост и развој на ментални болести.

Ако се појави раздразливост за време на бременост или од депресија, антидепресивите се препишуваат на пациентот. Тие го подобруваат расположението на пациентот и го намалуваат нападот на негативните емоции.

Ако причината за симптомот е недостаток на сон, тогаш се препишуваат хипнотички и седативни лекови. Полн сон ќе доведе до нормализација на менталната состојба и пациентот ќе биде порелаксиран.

Исто така во третманот на таквите манифестации на голема помош им се помагаат народни лекови. За да го смири нервниот систем, лекарите препорачуваат употреба на лековити билки:

 • валеријана;
 • motherwort;
 • борба трева;
 • коријандер

Во инфузијата, можете да додадете мед, ореви, бадеми, лимон, сливи. Сите овие природни производи имаат многу корисни елементи во трага и имаат антистресен ефект.

Во терапијата на раздразливост, на лекарите им се советува прво да пробаат разни методи на само-третман, кои ќе бидат насочени кон анализирање на сопственото однесување и прифаќање на реалностите. Ако некое лице научи да се контролира себеси, неговата ментална состојба значително ќе се подобри и раздразливоста ќе исчезне.

Сподели го овој напис:

"Раздразливост" е забележано кај заболувања:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

...

Аденомот формиран на тироидната жлезда е бенигна неоплазма со јасни рабови и фиброзна капсула. Таквиот тумор не е лемење на околните ткива, има мала големина и е апсолутно безболен. Опасноста од аденом на тироидната жлезда е во нејзина можна дегенерација во малигната неоплазма, па ако туморот брзо расте, се посочува неговото итно отстранување. Операцијата се состои од ексцизија на неоплазмата заедно со капсулата, проследена со испраќање за хистолошко испитување за да се потврди или побие присуството на канцерски клетки во аденомот.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Ангиодисплазијата е патолошки процес, како резултат на кој се зголемува бројот на поткожни садови. Во случај на гастроинтестинален тракт, ова може да доведе до внатрешно крварење, што е крајно опасно за животот. Се забележува дека таквата васкуларна болест може да биде вродена. Кај новороденчињата, капиларната ангиодисплазија е локализирана во регионот на лицето, долните екстремитети, поретко во рацете.

...

Анкилостомидози - хелминтијаза предизвикана од црви на групата на нематодози, што се, кружни циеви, кои, исто така, вклучуваат човечки roundworm и pinworms. Хуковерм, во зависност од видот на патогенот, може да биде од две форми: некатроза и анкилостома.

...

Кимомерли аномалија е патолошки процес во кој се формира дополнителен лак во цервикалниот прешлен. Ова доведува до развој на синдром на компресија, оштетена координација на движењата, мускулна слабост и други нарушувања на телото.

...

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

...

Апнеа е патолошки процес предизвикан од еден или друг етиолошки фактор кој води кон краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето. Апнеа за ноќно спиење кај новороденчињата е доста честа појава - до 60% од случаите. Кај недоносените бебиња, оваа бројка достигнува 90%. Во овој случај, можно е како прекршување на процесот на дишење и негово запирање, но не повеќе од 10 секунди. Во повеќето случаи, апнеја за спиење исчезнува за 3-5 недели.

...

Апраксија е болест која се карактеризира со кршење на спроведувањето на сложени насочени дејства кои едно лице има способност и желба да ги извршуваат. Проблемот не е поврзан со мускулна слабост или нарушување на координацијата на движењето, но се јавува во практична фаза.

...

Што е хипертензија? Ова е болест која се карактеризира со показатели за крвен притисок над ознаката 140 mmHg. ул. Во овој случај, пациентот ќе доживее главоболки, вртоглавица и гадење. Елиминирање на сите симптоми може да биде само специјално избрана терапија.

...

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...

Астенинскиот синдром (астенија) е невропсихијатриска болест која обично е вклучена во клиничката слика на невропсихијатриски, нозолошки форми, како и соматски комплекси на симптоми. Оваа состојба се манифестира со емоционална нестабилност, слабост, зголемен замор.

...

Астено-вегетативниот синдром е функционално нарушување на автономниот нервен систем кој ја регулира нормалната активност на сите внатрешни органи и системи на телото. Основата на болеста е нарушување во текот на импулсите од нервните завршетоци до ткивните клетки или нарушувања се забележани помеѓу невроните на централниот нервен систем и периферните системи со задолжително учество на автономниот матични клетки.

...

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Атипичниот аутизам (синдром на нарушување на аутистичкиот спектар, инфантилен аутизам) е невропсихијатриска болест која предизвикува кршење на перцепцијата и разбирање на околната реалност. Оваа болест може да доведе до неповратна ментална ретардација или RRD. Развојот на таков патолошки процес се должи на кршењето на мозочните структури, што во повеќето случаи е неповратно.

...

Автоагресијата е психијатриско нарушување кое се карактеризира со фактот што лицето намерно му нанесува физичка штета на себе: тој ги исечува или гребе рацете, се удира, ја раскинува кожата, ја раскинува косата и така натаму. Обидите да се изврши самоубиство, односно самоубиство, исто така, треба да се припишат на авто-агресија.

...

Автоимуниот гастритис е патолошки процес на непозната етиологија во која телото почнува да произведува клетки кои го уништуваат ткивото на стомакот, што резултира со воспалителен процес. Според статистичките податоци, оваа форма на гастритис ретко се дијагностицира - не повеќе од 10% од вкупните случаи на гастритис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...

Апакија е вродена или стекната болест која се карактеризира со отсуство на леќа во органите на видот. Најчесто, патологијата е секундарна по природа и се развива претежно кај лица постари од 40 години. Недостатокот на терапија води до целосно губење на видот.

...

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...

Афективни нарушувања (синхрониски промени во расположението) - не се посебна болест, туку група на патолошки состојби кои се поврзани со нарушување на внатрешните искуства и надворешно изразување на расположението на лицето. Таквите промени може да доведат до неправилно прилагодување.

...

Ахлорхидрија е гастроентеролошко нарушување, во кое не постои хлороводородна киселина во стомакот. Тоа е, производството на супстанцијата се спушта до критични граници, или е сосема отсутно. Првичниот развој на таков патолошки процес продолжува без симптоми, што доведува до задоцнета дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

...

Безоар е патолошки процес во кој се формира камен во стомакот. Во некои случаи, неговата големина може да достигне до 20 cm во дијаметар. Образованието може да биде единечно или повеќекратно. Најопасно е целосно полнење на стомачниот простор, поради што неговото функционирање запира.

...

Бесконечен холециститис е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на калкули во органот, за разлика од болест на жолчни камења. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.