Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Иритација на кожата

Иритацијата на кожата е главно резултат на изложеност на надворешни фактори (т.е. иританти), и, пред сè, овој симптом кореспондира со состојба како што е дерматитис. Иритација на кожата може да се појави во широк спектар на делови од телото.

Кога се изложени на иританти на кожата се зборува за овој вид на дерматитис, како контактен дерматитис (постои во различни форми, тие, пак, зависат од факторот на влијание и од областа на локализација). Друг вид на дерматитис е токсидермија, во кој случај станува збор за навлегување на иритант во телото.

Сама по себе, иритацијата може да се случи истовремено во форма на неколку феномени, а тоа е чешање, црвенило, горење на кожата, воспаление, плач - односно речиси секоја промена на состојбата на кожата.

Исто така, иритација на кожата може да се појави на позадината на изложеноста на паразитски грини и други паразити, што исто така е придружено со дополнителни феномени (вклучувајќи ги и оние претходно наведени). Иритација на кожата, според тоа, може да се забележи на позадината на шуга, демодекоза и голем број други кожни болести.

Сподели го овој напис:

"Иритација на кожата" се забележува кај заболувања:

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Алергиски дерматитис е воспаление на кожата што се јавува како резултат на директна изложеност на кожата од иритант (алерген). Алергиски дерматитис, чии симптоми се манифестираат во форма на чешање, црвенило на одреден дел од кожата, како и во формирањето на меурчиња со течност во комплексот со ерозии на него, се појавува, како и други видови на алергиски болести, кај оние пациенти кои имаат предиспозиција за овој тип дерматитис, како и кај пациенти кои се предиспонирани за алергиски реакции на алергенот што ги погодува.

...

Demodex е крлеж што се населува и паразитира во медиумот на фоликулите на косата, и влијае на луѓето кај цицачите. Демодекс, чии симптоми влијаат на болеста Демодекоза, исто така живее во жлездите на 'рскавицата на очните капаци и во лојните жлезди и, и покрај сопствената мала, на прв поглед, големината, предизвикува штета во просек 97% од светската популација.

...

Дерматитис е општа дефиниција која подразбира воспаление на кожата, предизвикана од дејството на одредени фактори (внатрешни или надворешни). Дерматитис, чии симптоми може да се развијат со биолошки, хемиски или физички ефект од различни видови фактори, соодветно, може да се манифестира во одредена форма, утврдена од карактеристиките на овој ефект, во овој напис ќе разгледаме која општа варијанта е дерматитис.

...

Инфективен дерматитис е дерматитис предизвикан од заразни болести, како што се мали сипаници, рубеола, црвена треска итн., Односно во овие случаи делува како карактеристичен симптом за овие болести. Покрај тоа, инфективниот дерматитис, чии симптоми можат да се развијат и поради други болести, може да се манифестира како независна форма, односно во форма на посебна независна болест, а не симптом.

...

Фистулата од ректумот е претежно резултат на акутна или хронична форма на парапроктитис, се манифестира во форма на патолошки канали кои лежат во областа помеѓу кожата и ректумот или помеѓу адректалното влакно и ректумот. Фистула од ректумот, симптоми кои се појавуваат на оваа позадина како гнојни празнења измешани со крв или крварење од дупка формирана како резултат на патолошки процес, исто така е придружена со силна болка, иритација на кожата и локално чешање во комбинација со изразена форма на воспаление.

...

Себороичниот дерматит се манифестира во форма на воспаление на кожата, кое се развива во позадината на зголемениот процес на екскреција на себум, кој е променет во индикаторите за квалитет, со истовремено активно влијание на одредени микробиолошки агенси кои припаѓаат на опортунистички габи. Себороичниот дерматитис, чии симптоми се карактеризираат со нивната бавна прогресија во актуелните манифестации, може да се прошири од поединечни области на концентрација до пораз на целото тело.

...

Трихомонијазата (трихомонијаза) е воспалителна болест во која влијае на урогениталниот систем на мажи и жени. Тоа предизвикува појава на вагината Трихомонас, дејствувајќи како наједноставна - тоа не е микроба, туку едноклеточно суштество. Трихомонијазата, чија симптоми се предизвикани од ова суштество, за разлика од микробите, е повеќе прилагодена на условите на животната средина на телото, како и на обиди да се влијае врз него со антимикробните лекови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.