Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дигестивно нарушување

Пореметување на варење или диспепсија е нарушување на соодветната функционална активност на желудникот, болката и варењето на варењето.

Синдром диспепсија вклучува болка и непријатност, локализирана во областа "под лажица" (епигастричен регион). Непријатност во овој случај може да имплицира такви манифестации како чувство на тежина, рано ситост или пренатрупаност на стомакот. Раната сатурација може да се случи речиси веднаш откако едно лице почнува да јаде и не зависи од количината на храна што ја јаде.

Чувството на пренатрупаност во желудникот може да биде диктирано од претходниот оброк и од недостаток на поврзаност со овој фактор. Експлозивен во областа на епигастриумот е чувство на дистензија, мора да се разликува од надуеност во видлива форма. Исто така, меѓу манифестациите на диспепсија може да биде мачнина.

Симптомите поврзани со варење може да бидат предизвикани од разни болести на гастроинтестиналниот тракт, особено може да биде гастричен улкус, холелитијаза (холелитијаза), гастроезофагеална рефлуксна болест, панкреатитис (хронична форма). Наведените опции укажуваат на синдром на органска диспепсија. Ако дијагнозата на состојбата на пациентот не открие која било од варијантите на наведените патологии, тогаш диспепсијата е функционална.

Сподели го овој напис:

"Нарушување" се забележува кај болести:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...

Вирусен менингитис е акутна инфламаторна болест која претежно влијае на мека обвивка на мозокот. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Но, болеста може да влијае на младите луѓе под 30-годишна возраст. Болеста може да биде или зависна од самостојност или може да биде последица на сериозните заразни болести кои претходно биле доживеани.

...

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

...

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...

Клонорхозата е хелминтична болест која е предизвикана од паразитски организми кои се локализирани во човечкиот црн дроб и панкреасот, живеат во телото на некои предаторски риби (месојадични 'рбетници). Паразитот спаѓа во групата на трематодози на хелминти Clonorchis sinensis, исто така наречени кинески флукс, кои припаѓаат на црниот дроб.

...

Коронарната инсуфициенција е патолошка состојба во која коронарниот проток на крв е делумно намален или целосно запира. Како резултат на тоа, срцевиот мускул ќе добие недоволно хранливи материи и кислород. Оваа состојба е најчестата манифестација на CHD. Најчесто, тоа е акутна коронарна инсуфициенција зад инфарктот на срцевиот мускул. Ненадејна коронарна смрт е исто така директно поврзана со овој патолошки процес.

...

Менингококната инфекција предизвикува антропонични болести - менингитис, менингококната сепса со фулминантен курс. Речиси 80% од сите клинички случаи се јавуваат кај деца. Клиничарите забележуваат дека врвот на болеста се јавува во текот на топла сезона, но лезиите се дијагностицираат во текот на целата година.

...

Ингоинална хернија е патолошка формација која се јавува кога органот лоциран во перитонеалниот регион (поголемиот оменум, цревата, јајниците) го остава абдоминалниот ѕид преку ингвиналниот канал. Ингвиналната хернија, чиишто симптоми се манифестираат особено во форма на туморско издвојување локализирано во ингвиналниот регион, како и во сенка на болка со различни степени на интензитет, е најчестата варијанта на формирањето на херниите.

...

Мочниот меур, при испитување на органите на машкиот урогенитален систем, е органот најчесто подложен на лезии со различен степен. Ракот на мочниот меур, чии симптоми се слични во однос на манифестации со циститис, се манифестира неколку пати почесто кај мажите отколку кај жените, тоа се јавува главно кај луѓе од двата пола од 40 до 60 години.

...

Според нејзината распространетост, ракот на јајниците е рангирана на седмо место меѓу видовите на рак кои се релевантни за жените. Најчесто, текот на болеста се карактеризира со сопствена невидливост, а знаците што укажуваат на тоа веќе се манифестираат кога ракот во голема мера се шири. Вреди да се забележи дека ракот на јајниците, чии симптоми се карактеризираат со слична карактеристика, е откриен во почетната фаза кај само една третина од жените.

...

Термоневроза - мало зголемување на температурата, кое не е поврзано со присуство на инфекција или воспаление во телото, може да трае од неколку часа до две или три недели. Специјалисти ја одредуваат состојбата на вегетативно-васкуларна дистонија, бидејќи центарот на терморегулацијата на телото се наоѓа во кортексот на мозокот: тој придонесува за појава на спазам во садовите лоцирани на површината на кожата, што предизвикува нарушувања во телесната температура.

...

Ерозијата на желудникот е кршење на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган. Карактеристична особина е тоа што нејзините подлабоки ткива не се подложени на процесот на болеста, и по заздравувањето ерозијата не остава траги зад себе. Оваа болест во комбинација со ерозивно оштетување на дуоденумот се наоѓа во петнаесет проценти од случаите на сите регистрирани заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.