Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пулсација во абдоменот

Пулсираноста во абдоменот е честа појава која дава чувство на непријатност кај луѓе од различни возрасни групи, без оглед на полот. Понекогаш таков симптом може да биде вообичаен и може да укаже на сериозна патологија. Честопати, симптомот се дијагностицира кај луѓето во централниот дел на стомакот, лево или подолу.

Етиологија

Причините за пулсирање во абдоменот можат да бидат многу. Најчестите се поврзани со:

 • повреда на гастроинтестиналниот тракт;
 • мачнини на абдоминалната аорта;
 • ефектите од менструалниот циклус;
 • можеби за време на бременоста.

Кај мажите и жените, овој симптом често се дијагностицира како резултат на абнормална функционалност на цревата. Пулсирањето може да се формира врз основа на дисбиоза , труење или прејадување.

Со развојот на патологијата таков знак укажува на прогресија на аорталната аневризма . Меѓутоа, ако бранбата се манифестирала само неколку пати, тогаш, најверојатно, била предизвикана од надворешни фактори.

Патолошките причини за пулсирачки сензации можат да послужат не само аневризма на аортата, туку и други заболувања:

 • тумори;
 • стеснување на абдоминалната аорта;
 • панкреатитис ;
 • заболување на црниот дроб;
 • нарушување на функционалноста на срцевиот мускул.
Панкреатит - можна причина за пулсирање во стомакот

Одредени абдоминални болки и непријатност може да бидат предизвикани од физички напор, вежбање или долг престој во непријатна положба. Доста често, лекарите ги забележуваат следните причини за симптомите:

Повеќето болести се развиваат на нерви. Честите промени во расположението , предизвикуваат зголемена подвижност и пулсираност во папокот.

Пулсирачки во десниот долен абдомен, исто така, може да се појават кај жени и кај млади девојки за време на менструацијата. Лекарите сметаат дека ова е нормален природен процес во кој претставникот на послаб пол се чувствува болка и непријатност.

Непријатни чувства надминуваат жена за време на менструацијата поради контракција на матката. На почетокот на менструалниот циклус, ендометриумот се одбива во женското тело, со цел конечно да се ослободи од содржината, матката треба да се намали. Затоа, жените толку често имаат болка.

Сепак, треба да се разбере дека болните напади треба да бидат благи и да не ја нарушат општата состојба и здравјето на жената. Ако синдромот на пулсации и болка се интензивира, тогаш ова може да укаже на хипертоничноста на матката, што е опасна состојба. Во овој поглед, ако постојат силни симптоми, на жената му се препорачува веднаш да се јават кај гинеколог.

Пулсација за време на бременоста

Пулсираноста во долниот дел на стомакот за време на бременоста е прилично честа појава што може да се појави во различни периоди на детето. Појавата на симптомот е поврзана со зголемување на матката, која почнува да ги притиска садовите. Оваа особина е особено карактеристична за идните мајки кои носат близнаци или тројки. Со такви чувства, лекарите ја препорачуваат жената да се смири, легне, малку да се релаксира и да размисли за нешто пријатно.

Во третиот триместар, една бремена жена може да почувствува бран поради икање на бебето. Во последните месеци фетусот може да ја проголта амнионската течност, но во овој процес нема ништо страшно. Лекарите препорачуваат пиење слатки сокови, јадејќи чоколадо или губење на тежината малку. Ако пулсирањето и искините на бебето продолжат понатаму, тогаш консултацијата со гинеколози е неопходна.

Пулсирањето во стомакот за време на бременоста, исто така, може да се активира со делумна или комплетна компресија на вената кава. Бидејќи во последниот триместар, кога матката е максимално зголемена, оваа вена се наоѓа по должината на 'рбетот, може да се појават болни напади и непријатност.

Симптоматологија

Клиничката слика на пулсациите во стомакот нема јасни показатели, бидејќи овој симптом се манифестира во различни болести кои имаат карактеристични симптоми.

Најчеста патолошка причина за болеста е аневризма на аортата. Со цел да се препознае болеста со текот на времето, лекарите обрнуваат внимание на таквите жалби:

 • постојани напади на болка;
 • тежина во стомакот ;
 • бледа сенка на кожата;
 • значително убод;
 • оштетена чувствителност.
Абдоминална аортна аневризма

Ако пулсирачката болка во долниот дел на стомакот од лево, десно, или во центарот се манифестира кај лице накратко и без дополнителни симптоми, тогаш нема ништо страшно за тоа. Во случај на влошување, пристапувањето на други манифестации на заболувања и продолжената пулсација во абдоменот треба да побараат медицинска помош.

Третман

Кога некој има пулсирачки стомак од лево или од десната страна, ова е причина за консултации во медицинска установа. Ако еден симптом еднаш се појавува, тогаш нема причина да се грижите. Со чести мачни болки, кои се придружени со други знаци, итно треба да се дијагностицира лекар.

Во третманот на таков индикатор, на пациентот мора да му се даде прва итна помош:

 • смири се;
 • да се идентификува природата и јачината на манифестациите;
 • се утврди дали симптомите зависат од промена на положбата на телото;
 • да дознае присуство на други патологии;
 • Откако ќе ја утврдите причината, може да ја запрете болката ако ви пречи.

Ако пациентот е дијагностициран со непријатна непријатност поради аортна аневризма, третманот се изведува хируршки.

Во случај на пулсирачка сензација во абдоменот поради диететски нарушувања, исхрана или патологија од страна на гастроинтестиналниот тракт, диеталната терапија ќе игра главна улога. Лекувањето со рецепт ќе зависи од засегнатиот орган.

Важна улога во ослободувањето на овој симптом е нормализирање на васкуларниот систем, за кој се користат седативни препарати, витамински и минерални комплекси и се одржуваат психотераписки сесии.

Ако жената често го пулсира абдоменот за време на бременоста, тогаш неопходно е да се посети лекар кој се грижи за да се осигура дека таа е во добра здравствена состојба. Најчесто, лекарите советуваат бремена мајка да се смират, како и:

 • промена на положба за време на престојот во хоризонтална положба при седење или стоење. По одредена активност, мајката ја подобрува циркулацијата на крвта и ќе помине абдоминална непријатност;
 • Ако иконите на детето се причина, тогаш само треба да чекате. Ако симптомот се појавува често и интензивно, треба да се спроведе подетален преглед;
 • при откривање на крварење и мачни болки во областа на матката, неопходна е итна хоспитализација на пациентот.

Превенција

Во зависност од можните етиолошки фактори, едно лице треба да се придржува до одредена превенција. Со цел да се спречи формирање на симптом од физиолошки причини, лекарите препорачуваат да се релаксираат повеќе, да ја балансираат исхраната, умерените спортови, да се извлечат од стрес и анксиозност.

Треба редовно да го проверувате вашето здравје, како и да ја користите вистинската храна која нема да предизвика прогресија на непријатност.

Сподели го овој напис:

"Пулсација во стомакот" се забележува кај болести:

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.