Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Транспарентен вагинален исцедок

Транспарентен вагинален исцедок обично е присутен кај секоја жена или девојка по крајот на пубертетот, и за време на менопаузата, тие се минимални. Треба да се разбере дека таков резултат на функционирањето на жлездите не треба секогаш да се смета како манифестација на клиничката слика за било кој патолошки процес. За да се утврди причината за тешкиот исцедок може да се јави само специјалист по медицина по соодветната дијагноза. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Вагиналниот исцедок може да биде манифестација на одредени патолошки процеси (што е секогаш придружено со дополнителна клиничка слика), како и некои природни физиолошки промени во телото.

Последната група треба да ги содржи следните фактори:

 • период на овулација;
 • бременост;
 • период на доење;
 • сексуална возбуда;
 • како резултат на хормоналните лекови;
 • како реакција на стрес , силна нервна пречка.

Со вакви етиолошки фактори, изборот на транспарентна, густа или течна конзистентност мора да ги задоволи следните карактеристики:

 • нема мирис;
 • течната конзистентност може да се замени со желе;
 • нема иритација на мукозната мембрана на гениталните органи;
 • непријатност и други негативни фактори исто така се отсутни.

Што се однесува до патолошките процеси во клиничката слика за кои постои овој симптом, се разликува:

За да се утврди точната етиологија на испуштање, може да се јави само лекар, по соодветната дијагноза. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Симптоматологија

Во овој случај, нема општа клиничка слика, бидејќи природата на манифестацијата на симптомите целосно ќе зависи од факторот на појава на транспарентен вагинален исцедок.

Кај бактериската вагиноза, изобилните вискозни секреции имаат остар непријатен рибен мирис и се придружени со следниве симптоми:

 • како што болеста се влошува, секретите ја менуваат конзистентноста на леплива, вулгарна;
 • бојата на празнењето станува темно зелена;
 • непријатност за време на сексуалниот однос;
 • чешање и горење во вагината .

Во некои случаи, симптомите на вагинитис може да бидат присутни. Треба да се напомене дека не постојат надворешни знаци на воспалителниот процес.

Кај кандидијаза, испуштањето на богата бела слуз од вагината може да биде придружена со следната клиничка слика:

Габична плоча на ѕидовите на вагината со кандидијаза

Исто така, треба да се забележи дека количината на секрети на слуз може значително да ја надмине дневната стапка. Често, ваквата клиничка слика е придружена со кршење на менструалниот циклус .

Ако причината за изгледот на транспарентно исцедок од желе, со непријатен мирис е болест која е сексуално пренослива, тогаш може да се додадат следниве симптоми:

 • транспарентна трајна селекција. Во зависност од типот на СПБ, конзистентноста на празнењето може да варира (дебел, течен, сортен тип);
 • чешање и горење во вагината, кои се зголемуваат при мокрење;
 • болка за време на сексуалниот однос;
 • намалување на сексуалната желба ;
 • ниска одделна телесна температура ;
 • осип во областа на препоните;
 • формирање на чиреви или ерозии на вагиналната мукоза;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • општо влошување на здравјето;
 • лимфаденопатија , главно во препоните.

Во некои случаи, може да има и болка во долниот дел на стомакот , влечење, болна природа. Ако имате такви симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош, по можност со вашиот сексуален партнер.

Со цервикална ерозија, јасното вагинално празнење како што се влошува патолошкиот процес, може да се претвори во гноен-мукозен и да биде придружено со следната клиничка слика:

 • силна болка за време на сексуалниот однос, што доведува до намалување на сексуалната желба;
 • за време на сексот е можно ослободување од крв;
 • непријатност во долниот дел на стомакот;
 • повреда на менструалниот циклус.

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика не е секогаш знак за цервикална ерозија. Само лекар може точно да го утврди ова.

Ако причината за испуштањето не е патолошки процес, тогаш, како по правило, се појавуваат дополнителни симптоми.

Дијагностика

Ако транспарентниот исцедок од вагината не ги исполнува стандардите, постојат дополнителни знаци, тогаш треба да се јавите кај вашиот гинеколог за совет. Прво, докторот ги разјаснува поплаките на пациентот, историјата на болеста и животот, а потоа ги испитува надворешните генитални органи и вагината. Ако пациентот зема некои хормонални лекови, треба да го известите докторот.

За дијагнозата може да се користат следните лабораториски и инструментални методи на испитување:

Колпоскопија
 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • општ уринарен тест;
 • тест на крвта за СПБ и хепатитис;
 • хормонални студии;
 • вагинален тест;
 • продолжена колпоскопија;
 • ПЦР тест;
 • цитолошки преглед;
 • биопсија, ако постои сомневање за рак;
 • бактериска култура;
 • Ултразвук на карличните органи.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди етиологијата на патолошкиот процес и да пропише најефективен курс на лекување.

Третман

Основната терапија ќе биде насочена кон елиминирање на главниот фактор. Конзервативните методи на лекување не секогаш се препорачливи, можеби е потребна хируршка интервенција.

Терапијата со лекови може да вклучува такви лекови:

 • антибиотици;
 • антифунгални;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • имуномодулатори;
 • антибактериски супозитории и топични препарати;
 • витамин и минерален комплекс.

За време на третманот се препорачува да се исклучи сексуалниот однос. Исто така забрането алкохол, пушење, злоупотреба на масни и нездрава храна.

Превенција

Што се однесува до превенцијата, не постојат препораки како такви, бидејќи ова е само симптом, а не посебна болест. Сепак, препорачливо е да се придржувате на следниве општи препораки:

 • употребата на бариерни методи на контрацепција при сексуални односи со нередовни сексуални партнери. Оптимално е целосно да се елиминираат таквите врски;
 • правилно балансирана исхрана;
 • редовни посети на гинеколози;
 • интимна хигиена.

Сподели го овој напис:

"Транспарентен исцедок од вагината" се забележува кај болести:

Вагинална циста е шуплива маса исполнета со транспарентни содржини. Може да се формира во горните делови или на задниот дел на вагината. Често постои цистична трема од вагината. Обемот на тумори може да варира од еден до десет сантиметри. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување го има шифрата N76. Оваа болест не е многу честа - кај гинекологијата таа се јавува само кај два проценти од женските.

...

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...

Уреаплазмата предизвикува кај мажите и жените таква патологија како уреаплазмоза. До 1998 година, медицинската заедница ја припишува оваа инфекција на сексуално преносливи болести, но подоцна беше одлучено дека патогенот припаѓа на опортунистичката микрофлора, односно, микроорганизмот е во здрава состојба во организмот во мали количини, но може да предизвика болест појавата на поволни услови за нејзина активна репродукција. Така, и покрај фактот дека уреаплазмата не е СПБ, сепак се пренесува од човек на човек преку секс (во 45% од случаите). Но, исто така, може да биде инфицирано од домаќинства (обично, ова води кон развој на уреаплазма инфекција кај различни органи). Инфекција се пренесува и од бремена жена до бебе за време на породувањето.

...

Уреаплазмозата е сексуално пренослива болест и влијае на урогениталниот систем. Уреаплазмите можат да влезат во телото преку орално-генитални контакти, вертикално пренесување на мајката на бебето за време на периодот на доставување, генитален контакт. Симптомите на уреаплазмоза кај жените и кај мажите се свој. Но, така се случува, манифестациите што се појавуваат се многу слични со знаците на сосема различни болести.

...

Хроничниот ендометритис е хронична воспалителна болест која влијае на внатрешниот слој на матката. Таа е предизвикана од разни инфективни агенси - вируси и бактерии. Оваа болест е многу опасна за здравјето на жената, бидејќи поради прогресијата во репродуктивниот орган се нарушени процесите на раст и отфрлање на ендометриумот. Ова, од своја страна, доведува до нарушување на менструалниот циклус, крварење на матката, спонтан абортус и неплодност. Но, ако е време да се дијагностицира патологијата и да се излечи, тогаш работата на женските генитални органи е нормализирана и ќе биде можно да забремените.

...

Цервикалниот ектопион е инверзија на мукозната мембрана на цервикалниот канал во вагината, што доведува до формирање на воспаление и често предизвикува прилично сериозни компликации. Главната причина за појава на таква болест е трауматска повреда на грлото на матката, која често се поврзува со трудот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.