Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Напади напади

Задушување во медицината се дијагностицира како крајна фаза на диспнеа. Во исто време, лицето чувствува силен недостаток на кислород. Понекогаш нападот може да се случи во текот на ноќта, за време на спиењето. Во ова време од денот, целото човечко тело почива, а уште повеќе мозокот, затоа, острата асфиксија се чувствува болно неколку пати посилно отколку во текот на денот. Тоа е ноќна манифестација на симптомот кој укажува на патологии со различна комплексност, кои исто така влијаат на организмот и на сите системи на различни начини.

Етиологија

Зголемена диспнеа е формирана во човечкото тело од различни причини. Најчесто, лекарите дијагностицираат симптом кој се манифестира од прогресијата на тешките патологии:

Понекогаш лекарите дијагностицираат мешана астма , која се карактеризира со оштетување на бронхијалното дрво. Друга предизвикана причина за гушење е пулмонален едем , комплицирано егзацербација на опструктивна белодробна болест , анафилактичен шок , туѓо тело во дишните патишта, напади на паника , отекување на гласните жици.

Ако некое лице се манифестира со напади на ноќно задушување, тогаш, најверојатно, причината е лево вентрикуларна инсуфициенција. Доста често, овие бројки се многу слични на кашлица .

Симптоматологија

За време на тешкото дишење, телото доживува итен сигнал за неизбежна смрт, па почнува силен страв и паника. Едно лице може да се задуши, бидејќи срцето, белите дробови или крвните садови се оштетени. Во моментите на таквите напади, пациентот станува тешко да дише, кожата добива сина нијанса, во градите се чувствува силна затегнатост.

Како по правило, таков симптом се манифестира многу остро, пароксизмален начин. Задушувањето се манифестира во карактеристична севкупна клиничка слика:

Напад на астма кај астма се карактеризира со манифестација на горенаведените симптоми. За да може полесно за лекарот да ја препознае болеста, важно е пациентот да каже за сите манифестации. Астма може да се манифестира во такви симптоми:

 • свирка кога дише;
 • отежнато дишење;
 • кашлица;
 • недостаток на здив;
 • чувство на недостаток на кислород;
 • чувство на кома во грлото ;
 • врз основа на стрес или при спортување.
Симптоми на бронхијална астма

Комплицираниот напад на болеста, како и асфиксијата, се манифестира во манифестација на блед тон на кожата, син назолабијален триаголник и екстремитети на прстите, чувство на стегање во градите. Дури и при тешкото дишење, пациентот може да доживее вознемиреност, анксиозност и страв од смрт.

Може да има напади на ноќна астма во срцева слабост . Тоа е поврзано со нарушена циркулација на крвта. За да се дијагностицира појавата на симптом за таква причина е можно за одредени симптоми:

 • ладна пот;
 • има отежнато дишење во белите дробови;
 • сува пароксизмална кашлица ;
 • меѓуребрените простори се нацртани;
 • зголемени вени во вратот.

Симптомите на болеста привремено можат да се премавнат ако некое лице заземе вертикална положба, односно седи или почнува да оди.

Проголтувањето на туѓо тело во дишните патишта на пациентот се карактеризира со напади на гушење и кашлање, може да се појави хиперемија на лицето и постепено формира цијаноза .

Дијагностика

За да се дијагностицира болеста, пациентот треба да спроведе серија специфични испитувања. За време на проучувањето на телото, важно е да се утврди точната причина за појава на тежок симптом, бидејќи зависи од тоа каква терапија го чека пациентот.

За да се утврди дијагноза на срцева слабост и бронхијална астма, лекарите ги користат следниве методи за испитување:

 • комплетна крвна слика, урина;
 • анализа на спутум;
 • радиографија на белите дробови;
 • електрокардиограм;
 • текст за алергии.

За време на испитувањето, исто така е важно пациентот да посети алергија, специјалист за ЕНТ и стоматолог.

Бидејќи нападите со астма имаат различна етиологија, важно е да се спроведе диференцијален преглед. За да се идентификува астмата, лекарот ги користи следните знаци:

 • возраста е млада;
 • ненадеен почеток на болеста;
 • пароксизмална кашлица;
 • недостаток на здив;
 • изменета респираторна стапка;
 • бронхијална опструкција и бронхијална хиперреактивност;
 • сува свирежи со свирче.

Се разликува од опструктивниот бронхитис поради тоа што оваа болест се развива кај постарите лица, но исто така се карактеризира со недостаток на здив и продуктивна кашлица. Кога ги слушате белите дробови, лекарот може да открие сува или влажна болка.

Срцевата астма или срцевата слабост се карактеризира со дијагноза на патологија на срцето или крвните садови, како и краток здив, влажни боцки, тахикардија и аритмија .

Симптоми на срцева астма

Третман

Многу луѓе кои имале слични напади се заинтересирани за прашањето како брзо и ефективно да го отстранат нападот. Акутниот недостаток на кислородот доведува до значителни тешкотии за лицето и може многу ретко да се појави дека не можете да чекате за медицинска помош, па лекарите ве советуваат веднаш да започнете со прва помош за време на нападот.

Пациентот се препорачува да земе вертикална позиција на телото со поддршка на рацете. Следно треба да се јавите на брза помош. Во периодот на чекање, можете да одржувате релативно нормална состојба со такви методи:

 • да го зголеми снабдувањето со кислород со отворање прозорец или одење на балкон;
 • топли раце и нозе со шише со топла вода или топла вода;
 • смири пациентот;
 • спроведува одвлекување на постапки;
 • направи светлина масажа на грбот и градите;
 • Можете да дадете лек за проширување на бронхиите.

Исто така во посебни случаи, пациентот може да користи аеросоли со посебна супстанција. Понекогаш, за да го донесат пациентот во живот, им се дава мирис на амонијак или тие даваат една капка во коренот на јазикот.

По доаѓањето на докторот, децата и возрасните со напад на асфиксија се хоспитализирани во болницата. Во болницата се користи терапија со лекови, која ви овозможува да ја нормализирате протокот на дишните патишта, да ги елиминирате грчевите и задушеноста на ларинксот и да го подобрите празнењето на спутумот. Во третманот на таквите лекови се користат:

 • глукокортикостероиди;
 • антихистамински лекови;
 • вродена инхалација со минерални води.

Ако нападите на астма кај дете или возрасен се јавуваат доста често, а потоа без стручна помош од лекар не можете да го отстраните застрашувачкиот симптом.

Сподели го овој напис:

"Напади на гушење" се забележува кај болести:

Алергиската кашлица не е независна болест, туку е реакција на телото на ефектите на алергенот, а тоа е прилично тешко да се ослободи од неа. Алергиската кашлица се јавува доста често и кај возрасни и кај деца, и кај децата, оваа болест страда уште полошо, има тешкотии при дишењето, што е поврзано со структурните карактеристики на нивниот респираторен систем.

...

Аневризмата на срцето е екстремно тешка патолошка состојба, која во секое време може да предизвика масовна загуба на крв и да доведе до смрт на пациентот. Аневризма се формира поради разредување и испакнување на миокардниот дел, и со секој последователен срцев импулс, неговите ѕидови стануваат само потенки, па затоа само прашање на одредено време, кога без лекување ќе се скрши срцевата аневризма.

...

Аортна стеноза е патолошки процес кој води до стеснување на аортата во областа на вентилот. Како резултат на тоа, е нарушен природниот одлив на крв од комората. Овој тип на болест се однесува на злото на кардиоваскуларниот систем. Во отсуство на навремен третман, можно е развој на сериозни компликации, до смртоносен исход. Патологијата е забележана дури и кај новороденчињата. Конзервативниот третман за таков дефект речиси никогаш не се користи. Најчесто се врши замена на аортната валвула.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

...

Вагонијата не е најчестата патолошка состојба која се јавува во позадина на зголемениот тон на вагусниот нерв, кој е одговорен за функционирањето на внатрешните органи, крвните садови и ендокрините жлезди. Се среќава кај возрасни и деца.

...

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...

Описторхијата е патолошки процес кој предизвикува сериозна штета на слезината, црниот дроб, панкреасот. Фактори кои придонесуваат за формирање на оваа болест, се во поразот на телесната мачка. Во текот на болеста долго време се карактеризира со чести егзацербации, што може да резултира со рак на панкреасот и црниот дроб.

...

Медијастиналниот тумор е неоплазма во медијастиналниот простор на градите, кој може да биде различен во морфолошката структура. Бенигна неоплазми често се дијагностицира, но за секој трет пациент има онкологија.

...

Пневмонитисот е патолошки процес кој резултира со пораз на алвеолите или плевралното ткиво. Како по правило, оваа болест нема инфективна компонента. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во отсуство на навремена и правилна терапија може да биде фатална. Доста често, преосетливиот пневмонитис се нарекува алвеолитис. Нема фундаментална разлика во ова.

...

Силикозата на белите дробови е патолошка состојба предизвикана од пролонгирана експозиција на прашина што содржи силика во човечките респираторни органи. Овој патолошки ефект доведува до пролиферација на сврзното ткиво и формирање на нодули во ткивото на белите дробови.

...

Кон-синдром е болест (тумор) на надбубрежните жлезди, која се карактеризира со зголемување на ослободувањето на алдостерон, манифестирано со намалување на ренин, зголемување на крвниот притисок и намалување на содржината на калиум во телото. Оваа болест е опишана во 1955 од страна на Џером Конном и има второ име - примарен хипер алдостеронизам (PGA). Основата е прекумерно формирање на хормони од надбубрежните жлезди.

...

Цревната стеноза е болест која е придружена со стеснување на луменот во цревата. Многу луѓе ја збунуваат стенозата со атрезија. Со стеноза се јавува стеснување на цревниот лумен, а со атрезија, целосно се преклопува и храната не поминува по неа.

...

Тератома е тумор во форма на тумор кој се формира за време на бременоста и затоа се состои од ембрионски клетки. Главен фактор на појава е патолошкиот развој на ткивата на идниот фетус. Оваа повреда е причина што таков тумор содржи знаци на некои органи, кои по природа не треба да бидат вклучени во анатомската структура на засегнатиот орган. Често, оваријалниот тератома содржи мали елементи или честички на кожата, косата, мускулите или нервното или лимфното ткиво.

...

Токсокорозата е честа зоонозна болест (хелминтијаза), која се развива против позадината на ларвите на токсокара кои влегуваат во човечкото тело. Таа е широко распространета кај граѓаните на Африка, Русија и Англија, често влијае врз возрасните, но најчесто се јавува кај деца на возраст под 4 години. Преваленцата на болеста во региони од различни земји не е разјаснета, бидејќи не е предмет на задолжителна регистрација, но лекарите веруваат дека луѓето едноставно не се свесни за симптомите на токсокаријаза кај луѓето, па затоа не знаат дека паразитите живеат во нивните тела.

...

Ендемичен гуша (дифузен) е патолошка состојба во човечкото тело поврзана со дефицит на јод, зголемување на големината на тироидната жлезда и намалување на неговата функционалност. Соодветен раст и развој на човекот е првенствено погоден од правилното функционирање на ендокриниот систем.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.