Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Приливи на кашлање

Кашлавските напади кај возрасно лице или дете - најчесто делуваат како заштитна реакција на човечкото тело до иритација на мукозниот слој на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, овој симптом е дел од клиничката слика на ограничен опсег на патолошки состојби. Покрај тоа, постојат безопасни фактори како што се вдишување на сув воздух.

Најчесто, силен напад на кашлица е придружен со производство на спутум, што може да се разликува по боја и конзистентност. Исто така, се забележани диспнеа , астма и болка во градниот кош.

Пулмонолог може да направи точна дијагноза по испитување на резултатите од лабораториски и инструментални дијагностички мерки, како и врз основа на информациите добиени при темелно испитување на пациентот.

Третманот на епизодите на кашлање се изведува со употреба на конзервативни методи, особено со земање лекови. Сепак, понекогаш може да се бара медицинска интервенција за да се отстрани основната болест.

Етиологија

Денес, нема толку многу фактори кои предизвикуваат појава на епизоди на кашлање, што во голема мера го поедноставува процесот на утврдување на точна дијагноза.

Најчестите причини за ваквите манифестации кај возрасните и децата се:

 • воспалителна лезија на белите дробови ;
 • локализација на воспалителниот процес во бронхиите - вреди да се забележи дека нападите со кашлица со бронхитис често се јавуваат ноќе;
 • бронхијална астма ;
 • спазам од бронх, кој најчесто се јавува под влијание на одреден иритант со алергии;
 • стегање на респираторниот тракт во лимфните јазли промени во големина;
 • хронична опструктивна пулмонална болест ;
 • проширување или оток на тироидната жлезда;
 • формирање на малигнен или бенигнен тумор во горниот респираторен тракт;
 • пенетрација на туѓ предмет во органите на респираторниот систем;
 • изложеност на механички дразби - ова вклучува вдишување на прашина заедно со воздухот;
 • неповолни работни услови или услови за живеење, поради што едно лице е принудено постојано да вдишува различни хемикалии кои имаат силен мирис или чад од цигари;
 • влијанието на термичките фактори, имено инхалација на прекумерно ладен или интензивно топол воздух.

Не невообичаено е појавата на најсилната кашлица во текот на ноќта кај дете и возрасен - вреди да се спомене дека, во зависност од возрасната група, етиолошките фактори може да се разликуваат.

На пример, кашлањето ноќе кај возрасните е предизвикано од:

 • гастричен рефлукс, во кој содржината на стомакот е фрлена во ларинксот;
 • бронхијална астма;
 • срцева слабост ;
 • синузитис ;
 • широк спектар на настинки;
 • недостаток на железо во телото.

Епизодите на ноќна кашлица кај дете се претставени со такви провокативни извори:

 • алергиска реакција на околните објекти, особено на пената, која е исполнета со перници или голема количина прашина во просторијата за спиење;
 • Круп - опасноста од болест е тоа што е ненадејно. Кога манифестацијата се случува во текот на ноќта, детето честопати се плаши дека само може да го зголеми нападот на асфиксија, затоа подоцна децата одбиваат да спијат;
 • текот на една од горенаведените болести;
 • непријатна положба на телото за време на спиењето, особено кога душекот не е доволно цврст;
 • сув и ладен воздух во собата на бебето.

Класификација

Експертите од областа на пулмонологијата идентификуваат неколку основни опции за изразување на таков симптом, зошто кашлицата е:

 • сува или непродуктивна - се карактеризира со отсуство на спутум;
 • влажни или продуктивни - придружени со ослободување на влага од бронхиите.
Класификација на кашлица

Одделување во зависност од времето на настанување:

 • утрото - најчудно на лицата кои го злоупотребуваат пушењето тутун, вклучувајќи и пасивни. Исто така е забележано кај пациенти со ХОББ, бронхијална астма, инфективни и воспалителни процеси, абсцеси на светлина или бронхиектазии ;
 • ноќни - во повеќето случаи, постојат напади на алергиска кашлица, како и формирање на сличен симптом кај пулмонална туберкулоза или астма ;
 • редовно се повторува во текот на денот - често изразен во пневмонија и бронхитис.

Природата на манифестациите на ненадејни напади на кашлица се дели на:

 • гласно и лаење - може да укажуваат на голема кашлица , компресија на трахеата со неоплазма, ларингеална болест или хистерија ;
 • тивка - често зборува за воспалителни лезии на лигаментите;
 • молчи - укажува на појава на чирови на гласните жици.

Покрај тоа, ненадејни напади на кашлица се:

 • акутен - се смета како таков, ако не постои повеќе од три месеци;
 • хроничен, кој трае подолго од три месеци.

Симптоматологија

Нападите од силна кашлица кај возрасен и дете ќе бидат придружени со оние клинички манифестации кои се карактеристични за една или друга основна болест. Бидејќи скоро сите од нив спаѓаат во категоријата патологии на органите на респираторниот систем, најчесто како дополнителни симптоми се:

 • постојана сува кашлица ;
 • секреција на спутум, која може да биде жолто-зелена или 'рѓосана, жолта или чиста, вискозна или дебела. Покрај тоа, во некои ситуации, тоа е придружено со непријатен мирис, а понекогаш и може да биде пенливо или да има ленти од крв и гној;
 • болка и затегнатост во градите;
 • недостаток на здив, што се појавува не само за време на физичката активност, туку и при мирување или во хоризонтална положба на телото;
 • чувство на недостаток на здив;
 • астма напади;
 • свирче издишување и инхалација;
 • болна црвенило на кожата на лицето;
 • назална конгестија ;
 • зголемување на температурата;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • недостаток на спиење;
 • одбивање на храна;
 • болен изглед;
 • општа слабост и слабост;
 • главоболки ;
 • зголемување на фреквенцијата на респираторните движења.
Симптоми кои ја придружуваат сувата кашлица

Горенаведените симптоми треба да се припишат и на возрасните и на децата, но вреди да се запамети дека во втората категорија на пациенти, секоја болест е потешка, соодветно, клиничките манифестации, вклучувајќи го и главниот, се изразени многу посилни.

Дијагностика

Дознајте зошто постојат силни напади при кашлање, може да пулмонолог , по спроведувањето на сеопфатна дијагноза, која вклучува:

 • проучување на историјата на човечката болест - да се бараат хронични заболувања на органите на респираторниот систем кои можат да се влошат;
 • собирање и анализа на животна историја - ова треба да содржи информации за работните услови и квалитетот на вдишаниот воздух;
 • испитување на пациентот, кој задолжително треба да вклучува слушање со форендоскоп;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се утврди интензитетот на сериозноста на главниот симптом и присуството на дополнителни клинички знаци;
 • општ клинички тест за крв;
 • бактериска култура и микроскопско испитување на спутум;
 • Х-зраци на градната коска;
 • спирометрија;
 • бронхоскопија;
 • примероци со бронходилататор;
 • бронхијален провокативен тест;
 • определување на составот на гасот во крвта;
 • фибробронхоскопија;
 • биопсија на белите дробови;
 • ангиопулмонографија;
 • КТ и МРИ на градите.

Само откако ќе се запознаат со податоците од сите горенаведени дијагностички мерки, може да се состави ефикасна тактика за лекување на напади на гушење кашлица.

Третман

Конзервативните методи на терапија се користат директно за да се запре главната клиничка манифестација.

Третман на напади на сува кашлица кај дете или возрасен со помош на лекови вклучува земање:

 • антитескуси;
 • муколитични агенси;
 • бронходилататори;
 • експекторант лекови.
Алгоритам за избор на лекови за кашлање

Лековите можат да се администрираат на пациентот на неколку начини:

 • орално, односно во форма на таблети, сирупи и мешавини;
 • вдишување;
 • инјекција

Многу е важно да се забележи дека не е препорачливо да земате муколитици и антитескуси во исто време, бидејќи тоа ќе доведе до стагнација на спутум.

Друг начин за лекување на кашлица е традиционалната медицина која сугерира инхалација врз основа на:

 • камилица и календула;
 • валеријана и нане;
 • чад;
 • расадник и дива роза;
 • лисја на корени од viburnum и глуварче;
 • кентаур и бледо;
 • малини и мудрец.

Физиотерапевтските процедури се сметаат за не помалку ефикасни методи за отстранување на напади на кашлица, имено:

 • акупунктура;
 • медицинска електрофореза;
 • UHF;
 • загревање.

Покрај тоа, терапијата треба да вклучува и терапевтска масажа на градите.

Горенаведените методи, што да се прави и како да се третираат напади при кашлање кај деца и возрасни, се насочени само кон елиминирање на особината, а не на предиспонирачкиот фактор што го предизвика.

Можно е да се отстрани основната болест и конзервативно и хируршки, на пример, ако некој туѓ објект дојде во контакт или ако е откриен онколошки тумор.

Превенција и прогноза

За да не се ослободи од напади, силна суша или влажна кашлица треба:

 • се откажува од лошите навики, особено од пушењето цигари;
 • користете лична заштитна опрема кога работите во прав со воздух или во контакт со хемикалии;
 • следење на квалитетот на вдишениот воздух - доколку е потребно, освежително и навлажнување;
 • избегнување на хипотермија;
 • да се вклучат во раното откривање и сложена елиминација на било која болест или група на етиолошки фактори;
 • неколку пати во годината да се спроведе целосна превентивна проверка со посета на сите лекари.

Честопати, прогнозата за кашлање е поволна, но во тешки случаи, тие можат да доведат до гужвање, краткотрајна губење на свеста и спонтан пневмоторакс .

Сподели го овој напис:

"Напади на кашлица" се забележува кај заболувања:

Астматската кашлица е забрзано издишување низ устата, што се јавува како резултат на воспаление или стеснување на луменот на бронхиите поради мускулни грчеви, едем на субмукозниот слој и изобилен исцедок на вискозниот спутум. Доста често, овој тип на кашлица се нарекува алергичен, бидејќи патолошкиот процес може да се појави во однос на позадината на надворешните стимули. Во некои случаи, манифестацијата на овој тип кашлица може да се должи на присуството на астма или опструктивен бронхитис.

...

Оваа болест е придружена со трахеитис во форма на воспалителен процес кој се манифестира на ѕидовите на мукозната мембрана на респираторната трахеа, кои започнуваат од ларинксот и се разгрануваат во многу мали гранки кои завршуваат во белите дробови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.