Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оток под очите

Отекувањето под очите - може да биде не само надворешен козметички дефект, туку исто така делува како симптом на релативно мал број на болести. Вреди да се одбележи дека симптомот често се јавува кај децата. Голем број на предиспонирачки фактори можат да станат причина за појава на таков знак, поради што обично се поделени во две големи групи - патолошки и физиолошки.

Ако отокот не е знак на болеста, тогаш нема да се забележат дополнителни симптоми. Во случаи со патолошко потекло, клиничката слика може да биде дополнета со болка и црвенило, фотофобија и зголемено кинење .

Дознајте природата на задуеност под очите кај децата и возрасните може само да лекарите по проучувањето на резултатите од лабораториски и инструментални испитувања. Симптоматската терапија се базира на конзервативни методи.

Етиологија

Оток под око може да се појави во апсолутно секој човек, без оглед на возрасната група или полот. Покрај тоа, секоја категорија на луѓе има свои карактеристични провокативни фактори.

Најчестите поплаки за отекување на очите се појавуваат кај жените, кои се поврзани со такви поединечни извори:

 • ирационална употреба на козметиката, имено, нејзиното ненавремено миење на лицето. Покрај тоа, навиката за отстранување на шминка непосредно пред спиење секогаш води до оток под очите веднаш по спиење;
 • неправилна употреба на навлажнувачки или негувачки креми за долните и горните очни капаци. Употребата на такви супстанции, за разлика од нивната намена, на пример, со нивна примена на кожата која е близу до долното очен капак, предизвикува клетките да станат презаситени со течност и отече. Ова се должи на фактот дека таквата козметика е 80% вода;
 • постапката на поткожно инјектирање на ботокс - ова за кратко време ја влошува лимфната дренажа, што предизвикува оток под очите;
 • крајот на менструалниот циклус - во овој период е карактеристично за телото на жените да задржат течност;
 • периодот на раѓање, особено, доцни термини - до едема доведува до кршење на процесот на отстранување на течните соли од телото за време на бременоста;
 • навика да плаче многу, особено пред спиење.

Патолошки причини што доведуваат до формирање на оток под очите, карактеристично за двата пола:

 • широк спектар на алергиски реакции - таквиот едем доста брзо и самостојно поминува, но кога одново се развива ре-контактот со алерген;
 • рак на окото;
 • склеритис и птоза, блефаритис и трипаносомијаза, пресврт на очните капаци и други очни органи;
 • текот на воспалителните процеси во блиските сегменти. На пример, оток под десното око се развива против позадината на воспаление на вистинските синуси на носот. Ова исто така вклучува еднострано оштетување на патолошкиот процес на забите и непцата;
 • воспаление на лакримална жлезда или фацијален нерв;
 • претходно дијагностициран конјунктивитис ;
 • воспаление на орбиталните влакна или трепките на трепките;
 • интервертебрална хернија , со локализација во цервикалниот 'рбет;
 • бубрежно заболување што води до дисфункција на овој орган;
 • заболување на црниот дроб;
 • оштетена венска или лимфна дренажа;
 • механички оштетувања на очите, односно модринки и изгореници. Каснувањата од инсекти, исто така, припаѓаат на оваа категорија;
 • фрактури на коските на черепот;
 • дисфункција на ендокриниот систем, особено тироидната жлезда и хипофизата;
 • периорбитален целулитис;
 • нефротски синдром ;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • пиелонефритис и остеохондроза .
Птозата е можна причина за оток под очите.

Физиолошките причини за развој на оток под очите се:

 • недостаток на спиење;
 • потрошувачка на големи количества солена храна;
 • ингестија на течност непосредно пред спиење;
 • природни процеси на стареење на телото, што подразбира промени во кожата и мускулно-лигаментозен апарат на очите;
 • напрегање на очите, на пример, кога долго време работите на компјутер, читате книга или гледате телевизија на блиска оддалеченост од лицето;
 • вишок ултравиолетово зрачење;
 • зреење на млечни заби;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • негативни ефекти од чадот од тутун;
 • индивидуалните карактеристики на очните капаци - вишокот масно ткиво може да се наследат;
 • користејќи козметика со низок квалитет.

Оток под очите на детето може да се должи на:

 • синузитис и конјуктивитис;
 • недостаток на витамини или хиповитаминоза ;
 • алергични на храна, растенија, каснувања од инсекти или лекови;
 • бубрежна и срцева слабост ;
 • хормонална нерамнотежа;
 • зголемен тон на крв;
 • несоодветен сон;
 • прекумерно оптоварување на визуелниот апарат;
 • нездрава исхрана, поради што во детското тело се акумулира голема количина сол и вода;
 • ГИ патологија;
 • зголемен интракранијален притисок;
 • оптоварена наследност;
 • долго плаче - најчесто предизвикува оток под очите на доенчињата;
 • погрешен став за спиење кога главата е пониска во споредба со телото.

Вознемиреноста под очите на новородените се смета за нормална манифестација - во такви случаи, тоа е одговор на телото на детето на нови услови за живеење, односно надвор од матката на мајката.

Симптоматологија

Ако очите на детето или на возрасните почнаа да се излегуваат наспроти позадината на физиолошките предиспонирачки фактори, тогаш главниот симптом нема да биде надополнет со други симптоми.

Оток под очите

Сепак, спротивниот модел е забележан во случаи на патолошка природа на отокот, додека оток ќе делува како прв знак. Меѓу најкарактеристичните локални симптоми се:

 • зголемена чувствителност на светлина;
 • кинење;
 • црвенило на склерата и кожата околу очите;
 • чешање и горење во очите .

Најчести дополнителни симптоми на оток карактеристика на патолошки предиспонирачки фактор се:

Во секој случај, во зависност од етиолошкиот фактор, клиничката слика ќе има индивидуален карактер.

Дијагностика

Во случај на појава на дополнителни симптоми, неопходно е да се консултира со општ лекар или педијатар кој ќе спроведе примарни дијагностички мерки и, доколку е потребно, ќе го упати пациентот на консултации со лекарите од тесните области на медицината. Покрај тоа, посета на доктор се препорачува и во отсуство на други знаци, освен оток, бидејќи некои болести можат да се појават во латентна форма.

Така, примарната сеопфатна дијагноза вклучува:

Нормална анализа на урината
 • студијата на клиничарот од медицинската историја на не само пациентот, туку и неговите блиски роднини;
 • анализа на животната историја на пациентот;
 • темелно физичко испитување, вклучувајќи ја и проблематичната област, за да се утврди присуството на други надворешни знаци на оваа или онаа болест;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за да се утврди за прв пат изразување на оток и интензитетот на манифестацијата на придружните симптоми;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • крвен тест за хормони и тумор маркери;
 • Х-зраци со или без контрастен агент;
 • Ултразвук, КТ и МРИ.

По утврдувањето на најкарактеристичниот предиспонирачки фактор, пациентот може да се упати на консултации со гастроентеролог , ендокринолог , кардиолог и други специјалисти. Во зависност од кој доктор ќе оди, ќе треба да подлежи на специфични лабораториски и инструментални дијагностички процедури.

Третман

Тактиката за тоа како да се отстрани отокот под очите ќе зависи директно од етиолошкиот фактор. Во некои случаи, доволно е да се смени исхраната, да се одреди доволно време за спиење, да се елиминира контакт со алергенот или целосно да се одбие да се земат одредени лекови.

Ако отечените очи се последица на текот на болеста, третманот може да вклучува:

 • земање лекови, како што се антихистаминици, хепатопротектори, стероидни и нестероидни антиинфламаторни лекови, ензими, лекови против болки, мускулни релаксанти итн .;
 • физиотерапија;
 • исхрана - да се намали количината на сол во телото;
 • лековити мази, маски и креми за локална употреба;
 • козметолошки процедури, особено мезотерапија и криолиза;
 • терапевтска масажа на проблематичната област;
 • гимнастика за очните капаци;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина за оток под очите дома, вклучително и правење облоги врз основа на суровини компири или краставици, камења од лушпа и употреба на коцки за мраз.

Хируршкиот третман е индициран со неефективноста на конзервативните терапии или според индивидуалните индикации, во зависност од етиолошкиот фактор.

Превенција

За да се намали веројатноста за оток под очите кај децата и возрасните, треба да ги следите само овие едноставни правила:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • обезбедување добар одмор;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • употребата на висококвалитетна козметика;
 • назначување мала количина на време за да ги одморите очите кога работите на компјутер или читате книги;
 • неколку пати годишно да се прегледа на клиниката со посети на сите лекари.

Прогнозата на оток под очите често е поволна, бидејќи овој симптом е изговорен, што ги тера луѓето да бараат квалификувана помош.

Сподели го овој напис:

"Отекување под очите" се забележува кај болести:

Флукс на гума за џвакање е популарно име за патологијата на периотитот. Овој термин во медицинската пракса значи воспаление на перистоумот. Многу луѓе се убедени дека периоститисот се развива само во коските на вилицата, иако патологијата всушност може да се појави во различни коски на телото. Затоа, за да не се збуни, воспалението на перистоумот во вилицата се нарекува флукс на гума за џвакање. Оваа болест се карактеризира со појава на грутка на гума за џвакање, која се наоѓа во коренот на заболениот заб. Оваа грутка е болна, бидејќи содржи гној што го уништува ткивото и предизвикува воспаление.

...

Суперинфекцијата е состојба во која едно лице со една инфекција истовремено стекнува и втора. Тоа е, тоа е процес со кој веќе инфицираните клетки на еден организам се заразени со вирус од друга природа. Опасноста е дека суперинфекциите можат да доведат до развој на отпорен вирус на вирусот кој не може да се излечи со антибиотици.

...

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.