Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемен апетит

Зголемен апетит - симптом кој се карактеризира со прекумерна потрошувачка на храна, може да биде манифестација и на одредени болести и прекумерно физичко насилство, некои физиолошки промени во телото. Исто така, не се исклучува зголемен апетит за некои психолошки проблеми - депресија , тежок стрес , страв од умирање од исцрпеност. Го зголемува апетитот и зема некои лекови.

Да се ​​утврди коренот на факторот на зголемен апетит кај дете или возрасен може да биде само квалификуван доктор, преку неопходни лабораториски и инструментални методи на истражување. Само-третманот, игнорирајќи го симптомот е неприфатлив.

Етиологија

И надворешните и внатрешните фактори можат да предизвикаат манифестација на таков симптом. Надворешните етиолошки фактори вклучуваат следниве болести:

Надворешните фактори кои исто така може да предизвикаат оваа клиничка манифестација вклучуваат:

 • климактериски период ;
 • за време на бременоста во раните фази, но не и исклучок и доцнење на родените деца;
 • пред менструацијата и за време на овулацијата;
 • хроничен стрес, депресија, постојана нервна напнатост;
 • физички или психолошки замор, не е исклучок, и хроничен замор синдром ;
 • дехидратација ;
 • земање одредени лекови кои предизвикуваат глад.
Дехидрацијата е можна причина за зголемен апетит.

Зголемен апетит кај постарите лица може да се должи на проблеми со меморијата, намалена концентрација и болести кои се карактеризираат со ментална ретардација. Во овој случај, тоа ќе се должи на фактот дека лицето едноставно заборава дека неодамна е изеден, а против позадината на ова може да се чувствува глад.

Зголемен апетит во постнаталниот период се должи на следново:

 • навика да јаде повеќе храна за време на бременоста;
 • доење;
 • карактеристики на дневниот режим - чест недостаток на спиење, постојана тензија, хроничен замор.

Зголемен апетит кај дете често се должи на такви етиолошки фактори:

 • индивидуални карактеристики на организмот;
 • фаза на засилен раст;
 • пубертет;
 • период на опоравување од акутни заразни болести;
 • тумор на мозокот во регионот на хипоталамусот (оваа област е одговорна за чувството на глад);
 • земајќи стероидни лекови.

За да се утврди зошто се зголемува апетитот на дете или возрасен, квалификуван лекар може да го стори тоа со правилно испитување. Врз основа на ова, треба да се каже дека само-третманот е неприфатлив и може да доведе до развој на сериозни компликации, вклучувајќи и иреверзибилни патолошки процеси.

Симптоматологија

Не постои општа клиничка слика со зголемен апетит, бидејќи ова е клиничка манифестација на одредена болест, а не посебен патолошки процес.

Со вишок на тироидни хормони, зголемен апетит ќе биде придружен со следнава клиничка слика:

Покрај тоа, жените може да доживеат промена во менструалниот циклус, додека мажите можат да имаат проблеми со потенцијата и намалување на сексуалната желба .

Парадоксално, но со гастритис , исто така, може да се забележи зголемен апетит, но во овој случај не се работи за сите форми на оваа гастроентеролошка болест.

Зголемен апетит за гастритис може да се должи на неконтролирана секреција на гастричен сок, синдромот на " гладна болка ". Во овој случај, следната клиничка слика ќе биде присутна:

 • болката со гастритис може да биде локализирана под лажицата, што дава назад, но можно е да се најде друга локализација на непријатни сензации;
 • болки во глад - лицето ќе почувствува тежок непријатност со долго отсуство на храна во стомакот;
 • промена во чинот на дефекацијата - може да биде продолжено опстипација или, напротив, тешки напади на дијареа;
 • гадење , понекогаш со повраќање . Овој симптом најчесто се манифестира после јадење масна, тешка храна;
 • горушица , поткопувајќи со непријатен мирис или воздух, во зависност од формата и тежината на развојот на болеста;
 • зголемена надуеност, татнеж во стомакот ;
 • чувство на полност во стомакот, без оглед на количината на конзумирана храна.
Симптоми на гастритис

Зголемен апетит, во кој постои губење на телесната тежина, е јасен знак за хелмитските инвазии во телото, што ќе се карактеризира со следнава клиничка слика:

Зголемен, па дури и неконтролиран апетит може да биде присутен со невроза , тежок стрес, булимија. Во овој случај, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • едно лице јаде речиси цело време, освен за спиење;
 • во исхраната на пациентот почнува да доминира со висока калорична храна;
 • изолација, депресивна состојба;
 • против позадината на прекумерната потрошувачка на храна, може да се забележи гадење со повраќање, сепак, дури и по такви реакции на телото, лицето не престанува да јаде;
 • пациентот може да ја проголта храната без џвакање;
 • Нема ограничувања во вкусовите параметри;
 • особено интензивни напади на прејадување во текот на ноќта.

Се подразбира дека таквата исхрана негативно влијае на состојбата на дигестивниот систем и води не само кон дебелина , туку и на други болести на кардиоваскуларниот систем, панкреасот и мускулно-скелетниот систем.

Зголемен апетит може да биде манифестација на рак, особено рак на желудникот . Во овој случај, следната клиника ќе биде присутна:

 • и покрај зголемениот апетит, едно лице драматично ја губи тежината;
 • чувство на полнота и полнота во стомакот;
 • недостаток на задоволство од сатурација;
 • аверзија кон одредени видови на храна, што не беше претходно;
 • болка на досадна, угнетувачка природа на стомакот;
 • промена во чинот на дефекацијата - дијареата се заменува со продолжено запек;
 • слабост, летаргија;
 • зголемена телесна температура;
 • општа слабост, раздразливост.

Треба да се напомене дека слична клиничка слика може да биде присутна и кај други гастроентеролошки заболувања, а природата на болката е скоро идентична со пептичниот улкус на желудникот , па затоа е неопходно да се контактира лекар кој ќе спроведе преглед и ќе утврди точна дијагноза.

Апетитот се зголемува кај луѓето со тумор на мозокот, имено, со локализација на туморот во регионот на хипоталамусот, кој ќе биде проследен со следната клиничка слика:

 • главоболка и вртоглавица;
 • честа гадење, ретко придружена со повраќање;
 • психолошки нарушувања - губење на когнитивните вештини, остри промени во расположението, необично однесување, агресија;
 • визуелни и слушни халуцинации;
 • оштетување на говорот ;
 • промена во вкусовите параметри.

Како што туморот расте, ќе бидат зафатени и други делови од мозокот, што ќе предизвика развој на соодветните симптоми.

Симптоми на тумор на мозок

Прекумерното јадење може да биде диктирано од психолошки проблеми (да не се мешаат со ментални нарушувања). Како по правило, во такви случаи нема дополнителни симптоми. Лицето може да ја "искористи" депресијата, нервната напнатост и личните проблеми, вклучувајќи го и стравот. Сепак, треба да се сфати дека присуството на таков фактор може да доведе до гастроентеролошки болести и хронична прејадување.

Зголемен апетит пред менструацијата и за време на раната бременост може да се должи на природните физиолошки промени во телото и не претставува закана за животот, но тоа не значи дека јадењето храна може да биде неконтролирано. Истото важи и за прекумерни количини на храна потрошени за време на менопаузата или за време на менопаузата, односно периодот на природни промени во женското тело.

Дијагностика

Првично, лекарот врши физички преглед на пациентот, со собирање на општа историја и начин на живот на пациентот како целина. За да се разјасни дијагнозата, може да се спроведат такви лабораториски и инструментални методи за истражување:

 • урина и крвни тестови;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • земање примероци од крв за присуство на туморските маркери;
 • крвен тест за хормони;
 • Ултразвук на тироидната жлезда;
 • Ултразвук на абдоминалните органи;
 • FGDS;
 • КТ скенирање, МРИ на абдоминалната празнина.

Точната програма за испитување се определува поединечно, во зависност од моменталната клиничка слика и собраната историја за време на почетниот преглед.

Третман

Текот на третманот ќе зависи од утврдената корелација, бидејќи нејзината елиминација ќе повлече нормализација на апетитот на пациентот.

Во некои случаи, покрај третманот со лекови и задолжителна исхрана (како со гастритис и други гастроентеролошки, онколошки патологии на гастроинтестиналниот тракт), потребен е курс за психотерапија.

Ако неконтролираниот апетит се дијагностицира кај бремени жени или деца, тогаш терапијата со лекови е минимизирана, бидејќи може да му наштети на телото на децата во двата случаи.

Прекумерниот апетит за време на менструацијата, во повеќето случаи, не бара посебен третман. Жената може да се препорача да се прилагоди на исхраната и да ја зголеми физичката активност.

Превенција

Во овој случај, нема насочени превентивни мерки. Неопходно е општо да се набљудува културата на храна и да се консултирате со лекар ако не се чувствувате добро, а не да извршувате терапевтски мерки на ваша дискреција.

Сподели го овој напис:

"Зголемен апетит" е забележан кај заболувања:

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Хебефренија (синхрофрена шизофренија) е доволно ретка генетски предизвикана болест поврзана со дезинтеграцијата на личноста. Недостатокот од третман и психотерапевтска помош е полн со сериозни последици не само за пациентот, туку и за неговите роднини.

...

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

...

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

...

Хиперосмоларната кома е компликација на дијабетес мелитус, кој се карактеризира со хипергликемија, хиперосмоларна крв. Се изразува во дехидрација (дехидрација) и отсуство на кетоацидоза. Се забележува кај пациенти постари од 50 години кои имаат инсулин-зависен тип на дијабетес мелитус, може да се комбинираат со дебелина. Најчесто се јавува кај луѓе поради лош третман на болеста или негово отсуство.

...

Хипоманија (нарушено расположение) е афективно нарушување кое се карактеризира со почетниот степен на манија и речиси целосно отсуство на клиничката слика која е карактеристична за психијатриска болест.

...

Хипоменореа (син Сиромашна месечна) - прекршување на менструалниот циклус, кога мала количина крвава течност се секретира од гениталниот тракт (помалку од 50 милилитри). Патологијата може да биде примарна и секундарна.

...

Хипоталамичен синдром - збир на нарушувања, појавата на која се должи на нарушеното функционирање на хипоталамусот. Оваа болест често се развива во адолесценција и репродуктивна возраст. Кај жените, се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите. Проблемот со ова нарушување е тоа што е доста распространет, во повеќето случаи тоа влијае на младите луѓе, се развива брзо и има многу компликации.

...

Дистимија или ситна депресија е депресивно нарушување на хроничниот тип, кое продолжува со мало изразување на симптоми, има долга и долготрајна природа. Песимистичките гледишта за животот се својствени за луѓето кои се соочуваат со таква патологија, и тие се, исто така, скептични за оние позитивни емоции што можат да ги искусат други индивидуи. Вреди да се напомене дека според друга дефиниција, оваа болест значи хронична депресија, чии симптоми практично не се појавуваат.

...

Меѓу автоимуните болести, дифузниот токсичен зглоб или болеста базирана на Гравс е една од најчестите. Тоа негативно влијае на голем број на органи, вклучувајќи го и нервниот систем, како и срцето. Оваа болест се карактеризира со зголемување на големината на тироидната жлезда со постојано зголемување на производството на тироидните хормони (тиротоксикоза).

...

Идиоцизмот (идиотизмот) е најтежок степен на ментална ретардација (ментална ретардација), во која размислувањето и говорот се речиси целосно отсутни. Некои психијатри сугерираат да не го користат името на болеста, а не да ги повикуваат пациентите "идиоти", бидејќи условите почнаа да бидат навредливи и отиде подалеку од опсегот на медицината.

...

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...

Липодистрофија - е прилично ретка болест во која едно лице е целосно отсутно во масното ткиво, неопходно за секој организам, бидејќи учествува во многу метаболички процеси. Ваквата болест се разликува од обичната дистрофија во тоа што нема намалување на телесната тежина, а жртвата не изгледа исцрпена.

...

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...

Некаториозата е паразитарна болест која е предизвикана од пенетрацијата на неглинските гелминци во телото. Најраспространетата болест е во Африка, Азија, делумно во САД, Австралија и Индија.

...

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...

Дијабетес мелитус тип 1 е инсулин-зависен тип на болест која има доста специфични причини. Најчесто тоа ги засега младите луѓе на возраст до триесет и пет години. Главниот извор на оваа болест е генетска предиспозиција, но експертите од областа на ендокринологијата прават разлика помеѓу други предиспонирачки фактори.

...

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...

Prader-Willi синдромот е прилично ретка патолошка состојба која се наследува. Се карактеризира со фактот дека седумте гени на петнаесеттиот татковски хромозом не функционираат (или не функционираат целосно).

...

Циклотимијата е ментално афективно нарушување кое е тип на манично-депресивна психоза и се карактеризира со наизменични периоди на емоционална возбуда и депресија. За разлика од манично-депресивна психоза, со циклуси и промени на расположението се помалку изразени, а главната карактеристика на нарушувањето е периодичноста. Значи, со патологија како што е циклотимијата, може да се повторат или периоди на еуфорија или депресија, но исто така се забележуваат и алтернативни промени на периодите.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.