Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемена салвација

Зголемена салванизација може да биде и физиолошка и патолошка манифестација. Ваквиот симптом нема ограничувања во однос на возрасната категорија и полот, поради што може да се случи и кај малите деца и жени во периодот на раѓање деца.

Голем број на предиспонирачки фактори може да бидат причина за формирање на тест функција, и само за децата ова може да биде сосема нормална манифестација.

Ако причината за зголемена салванизација е болест, тогаш тоа ќе биде придружено со други знаци, како што е синдром на болка или гадење .

Нормално, едно лице треба да има еден милилитар плунка пет минути, ако оваа бројка е многу повисока, тогаш е неопходно да се побара совет од квалификувани специјалисти. Лекарите ќе ги спроведат неопходните дијагностички мерки и ќе препишат терапија со цел да се елиминираат индивидуалните етиолошки фактори.

Етиологија

Следниве болести може да предизвика појава на таков непријатен симптом кај возрасни:

Зголемена салвација како резултат на болести на усната шуплина

Покрај горенаведените причини за зголемена салванизација, постојат неколку специфични фактори кои можат да предизвикаат појава на таква манифестација само кај дете. Тие се сосема безопасни и сосема нормални:

 • неспособност да ја проголта плунката. Сличен феномен е карактеристичен за децата од една година до две години, но поминуваат самостојно за околу четири години. Ако ова не се случи, тогаш е неопходно да се покаже бебето на ENT за деца, бидејќи прекумерната плунка може негативно да влијае на говорните способности;
 • Собирањето е главна причина, покрај патолошката појава, појавата на лигави во бебето. Ова е природен процес кој не укажува на никаква болест.

Покрај тоа, вреди да се истакне појавата на зголемена салвација во текот на бременоста. Од една страна, сличен симптом може да укаже на горенаведените патолошки состојби. Од друга страна, она што е најкарактеристично, зголемување на обемот на секретирана плунка е една од манифестациите на бременоста.

Класификација

Во зависност од причините за зголемена салванизација, постојат неколку форми на овој патолошки процес:

 • вистинска - салвација поради зголемена продукција на плунка од ефектите на еден од етиолошките фактори;
 • лажно - зголемена продукција на плунката е предизвикана од кршење на процесот на голтање, што е нормално кај едно дете, но кај возрасните е формирано против позадината на мозочните заболувања. Вториот извор е неправилно функционирање на мускулите и губење на способноста целосно да се покрие устата. Третата причина - уништување на усните, на пример, со нивна повреда или со таква болест како усна туберкулоза.

Покрај тоа, постојат неколку форми на саливација:

 • се појави на позадината на повредата на функционирањето на плунковните жлезди;
 • развој поради дефект на мозокот или 'рбетниот мозок;
 • формирана поради рефлексното влијание на внатрешните органи.

Видови на зголемена салванизација во зависност од времето на нејзиното појавување. Така, се случува симптом:

 • дневно - со болести може да се изрази во строго дефинирано време;
 • ноќ - често се случува на позадината на гастроинтестинални заболувања или црви;
 • во утринските часови - по спиење, ослободувањето на голема количина на плунка кај возрасните и децата е нормална функција;
 • пред или за време на оброкот - знак на глад и зголемен апетит;
 • по јадење - исто така укажува на паразити;
 • пароксизмално - често се случува со емоционален стрес.

Симптоматологија

Зголемена салватива кај возрасните укажува на присуство на болеста

Бидејќи, во повеќето случаи, децата и возрасните имаат зголемена салвација поради присуството на болест, главниот симптом може да се надополни со следните симптоми:

Ова се само главните манифестации кои можат да бидат придружени со зголемена продукција на плунката.

Во областа на медицината, таквото нарушување се нарекува хиперсаливација или poulizalism, а исто така има и неколку специфични знаци:

 • често голтање, кое е предизвикано од голема количина на плунка во усната шуплина;
 • саливација од устата - може да биде трајна или периодична. Течноста може да тече низ образите - со телото во хоризонтална положба, по должината на аглите на устата и во вратот. Многу често се гледа кај новороденчиња или во текот на одредени болести кај возрасните;
 • прекршување на интегритетот на површината на кожата, која честопати е под влијание на плунка;
 • формирање на чирови во областа на оштетување на кожата. Тие може да содржат гној или крв, а патогените микроорганизми често се присутни во течноста.

Дијагностика

За да се утврдат причините за ваквиот симптом, ќе бидат потребни широк спектар на лабораториски и инструментални мерки, но пред да бидат назначени, специјалистот мора сам да изврши неколку манипулации. Така, примарната дијагноза ќе се состои од:

 • проучување на историјата на болеста и историја на животот на пациентот - да се идентификуваат можните болести кои довеле до зголемување на плазма кај деца и возрасни;
 • спроведување на темелно физичко испитување со цел идентификување на присуството на дополнителни симптоми;
 • преглед на пациентот или неговите родители за времето и интензитетот на манифестацијата на главната карактеристика;
 • функционален преглед на плунковните жлезди и мерење на количината на плунка произведена.
Биопсија на малата плунковна жлезда

Само по ова, се назначуваат други методи за утврдување на точна дијагноза, како и за консултација со специјалисти од потесни области на медицината.

Третман

Како да се ослободи од зголемената саливација може да се реши само од присутните лекар врз основа на главниот предиспонирачки фактор кој служеше како извор на овој симптом.

Така, третманот може да вклучува еден, неколку или сите методи опишани подолу:

 • лекови - да се елиминираат патолошките бактерии и дополнителни клинички манифестации;
 • придржување кон диетата;
 • употребата на рецепти за традиционална медицина - да се елиминира овој конкретен симптом, а не да се третира основната болест;
 • вршење на хируршка операција - според индикации, во случај на тешка состојба на пациентот, како и во случаи на неефективност на конзервативните методи на лекување;
 • Гимнастички вежби за мускулите на лицето;
 • зрачење на главните плунковни жлезди;
 • инјектирање со инјектирање на супстанца како што е ботулински токсин во паротидните плунковни жлезди, со што се задржува секрецијата на плунката до осум месеци.

Компликации и превенција

Последиците од игнорирање на ваков симптом може да бидат:

 • оштетување на кожата на лицето поради постојаното влијание на плунката и бактериите во него;
 • појава на чиреви на местото на нарушување на интегритетот на кожата;
 • дехидратација ;
 • нарушување на спиењето;
 • психолошки непријатност.

Специфични превентивни мерки од појавата на изобилство на саливација не постојат. Само е потребно да се елиминираат етиолошките фактори навремено.

Сподели го овој напис:

"Зголемена салвазација" се забележува кај заболувања:

Апсанс (fr. "Отсуство") или мал напад е вид на епилептични напади кои се карактеризираат со краткотрајно губење на свеста или сончева свест во отсуство на видливи конвулзии. Често се комбинираат со други видови на епизофагија. Вклучени во структурата на генерализирана епилепсија идиопатска природа. Децата 4-7 години почесто се болни. Оваа болест првпат беше спомната во 1705, терминот беше воведен во 1824 година.

...

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...

Дислокација на забот - поместување на стоматолошката единица како резултат на механички оштетувања, што доведува до поместување на забот од алвеоларната дупка и оштетување на сврзното ткиво. Овој вид нарушување на интегритетот на зглобот не може да се појави поради внатрешни патолошки процеси: главната причина е само надворешно оштетување.

...

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

...

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...

Хименолепидозата (синдром џуџеста тенија) е паразитарна болест која е претежно дијагностицирана кај деца од 4 до 14 години. Во текот на таквата болест, органите на дигестивниот систем се претежно погодени.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума, непосредно во контакт со вратот на забот и гингивалните папили лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Хиперестезијата (синхрониска хиперсензитивност) може да укаже на зголемена ментална ексцитабилност или прекумерна подложност на кожата, барем - заби, дел од главата, на надворешни стимули. Патологијата може да се развие кај возрасни и деца.

...

Хипертрофичниот гастритис е форма на хроничен гастритис, кој се карактеризира со постепен раст на мукозната мембрана во стомачната празнина. Како резултат на тоа, во органот се формираат цистични неоплазми, патолошки извирања, полипи, итн. Бидејќи болеста е хронична, за долго време нејзините симптоми можеби не се манифестираат. Но, тоа не значи дека нема проблем. Неконтролираниот раст на слузницата може да предизвика нарушување на функционирањето на желудникот. Како резултат на тоа, целиот дигестивен процес е нарушен.

...

Хипоталамичен синдром - збир на нарушувања, појавата на која се должи на нарушеното функционирање на хипоталамусот. Оваа болест често се развива во адолесценција и репродуктивна возраст. Кај жените, се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите. Проблемот со ова нарушување е тоа што е доста распространет, во повеќето случаи тоа влијае на младите луѓе, се развива брзо и има многу компликации.

...

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразите на други воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...

Дисфагија е нарушување на голтањето кое се јавува кај одредени заболувања на фаринксот, езофагусот или централниот нервен систем. Во повеќето клинички ситуации, овој симптом е забележан во присуство на патологии на хранопроводот (дисфагија на хранопроводот). Езофагусот е еден вид мускулна цевка, чија главна функција е да се движи доаѓањето на храната од задниот дел на орофаринксот директно во стомачната празнина.

...

Загулум апсцес - гноен воспаление на лабавите ткивни и лимфни јазли во фарингеалниот простор. Влошувачкиот простор е локалитет анатомски локализиран зад фаринксот. Вреди да се напомене дека фарингеалниот апсцес почесто се дијагностицира кај децата отколку кај возрасните. Ова се должи на структурните карактеристики на фаринксот и фарингеалната област. Во медицинската литература, оваа патолошка состојба се нарекува и пост-фарингеален апсцес или ретрофарингеален апсцес.

...

Малигнен невролептичен синдром (син ЗНС) - патолошка состојба која се развива на позадината на долгорочна употреба на психотропни супстанции (неуролептици или антипсихотици). Вреди да се спомене дека болеста може да се развие дури и во совршено здрава личност, која поради некоја причина била препишана да зема такви лекови.

...

Горушица - чувство на печење во градите, кое е придружено со непријатност од различни степени на манифестација, и е еден од главните симптоми на гастроинтестинални заболувања. Често се појавува веднаш или во рок од еден час по јадење храна. Најчестите причини за изразување на такво чувство се прејадување или јадење премногу жешко оброк. Таквото нарушување може да се случи дури и кај луѓе кои никогаш не страдале од горушица. Оваа група вклучува бремени жени. Лекарите велат дека од четворица бремени жени, три ќе покажат знаци на горушица.

...

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...

Катарлалниот езофагитис е лезија на мукозната мембрана на езофагусот, што е предизвикано од воспалителниот процес. Треба да се забележи дека во повеќето случаи, катарлалниот езофагитис е резултат на други гастроентеролошки болести, што е секундарно, но не се исклучува самостоен развој на патолошкиот процес.

...

Коронарната инсуфициенција е патолошка состојба во која коронарниот проток на крв е делумно намален или целосно запира. Како резултат на тоа, срцевиот мускул ќе добие недоволно хранливи материи и кислород. Оваа состојба е најчестата манифестација на CHD. Најчесто, тоа е акутна коронарна инсуфициенција зад инфарктот на срцевиот мускул. Ненадејна коронарна смрт е исто така директно поврзана со овој патолошки процес.

...

Лекаргискиот енцефалитис (сино-зомби-болест, епидемичен енцефалит, поспан енцефалитис Економио) е вирусно заболување кое се карактеризира со патолошка поспаност во комбинација со оштетувања на окуломоторите или други невролошки симптоми.

...

Лажна (имагинарна) бременост - е ментално растројство кое лежи во погрешната доверба на женски претставник дека таа ќе стане мајка. Причината за ова е присуството на карактеристични симптоми.

...

Мијастенија е невромускулна болест со карактеристичен хронично-релапсирачки или хронично прогресивен курс. Мијастенија, чии симптоми се манифестираат со брз патолошки замор, означен во регионот на мускулите со пресечени мускули, може да напредува кон вакви услови, чии карактеристики ги прават слични на парализа.

...

Erythema multiforme exudative - акутна болест која влијае на кожата и мукозните мембрани во човечкото тело. Се карактеризира со појава на полиморфни лезии, како и рекурентен проток. Најчесто болеста ги погодува луѓето од средна и млада возраст, но исто така се дијагностицира кај деца. Erythema multiforme е прилично честа болест која најчесто се чувствува за време на оф-сезона.

...

Движење болест е состојба во која едно лице има непријатни чувства, како што се мачнина, вртоглавица и зголемено потење. Државата се формира за време на движење на болести на воден транспорт, но понекогаш може да се манифестира во автомобили, автобуси, авиони и возови. Во медицината, болеста се означува со терминот "кинетоза".

...

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

...

Невралгија на тригеминалниот нерв или болниот крлеж на Троусо е честа болест на периферниот нервен систем, кој се карактеризира со појава на интензивна пароксизмална болка во областа на премин на една од гранките на тригеминалниот нерв. Вреди да се напомене дека тригеминалниот нерв е мешан нерв кој е "одговорен" за иннервацијата на мускулите на лицето, како и за инервацијата на мастичните мускули.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.