Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прекумерно потење

Зголемено потење е рефлексен процес во телото врз ефектот на висока температура на воздухот во околината. Системот за терморегулација ослободува значителна количина на течност, со цел да се избегне прегревање на телото и да се нормализира внатрешната температура. Во медицината, овој симптом е означен со терминот "хиперхидроза".

Исто така, едно лице може упорно да се поттае додека си играте спорт или други физички вежби. Ако силно испуштање на течност со мирис на мирис не е предизвикано од годишните времиња или физичкото образование, ова може да укаже на појава на болест во терморегулација или потни жлезди.

Етиологија

Пот се појавува на површината на кожата поради работата на специјалните жлезди на надворешната секреција. Составот на природна екскреција содржи многу минерална сол, уреа, амонијак, разни токсични супстанции и отпадни производи. Понекогаш пот може да се манифестира со силен мирис, а понекогаш и едвај забележлив. Тоа зависи од карактеристиките на телото на маж или жена.

Клиничарите идентификуваат заеднички причини за прекумерно потење кај сите групи на населението. Таков симптом може да се случи под влијание на некои индикатори:

Зголемено потење кај жените најчесто се манифестира за време на менопаузата и бременоста. Кај жените, на возраст од 45-50, нивото на полови хормони почнува да се намалува, а во адолесценцијата кај девојките, напротив, се зголемува. Во овој период започнуваат хормоналните промени, кои се развиваат заедно со нарушување на терморегулацијата. Жената има зголемено потење и често се фрла во треска без очигледна причина.

Прекумерното потење за време на бременоста е нормално во првиот триместар, во време кога телото повторно се прилагодува на ново ниво на хормони. Зголемувањето на телесната тежина за време на бременоста, исто така, доведува до нарушување на терморегулациониот систем. Ако зголемувањето на телесната тежина паѓа на вториот и третиот триместар, тогаш жената може да има уште повеќе пот.

Прекумерното потење кај мажите има приближно исти причини како кај жените. Силна половина од човештвото може да развие симптом под следните фактори:

 • заразни болести;
 • проблеми со бубрезите;
 • прекумерна тежина;
 • нервна раздразливост;
 • употреба на одредени лекови;
 • наследност.

Зголемено потење кај мажите е забележано во пазувите, дланките, нозете, понекогаш на главата и нозете.

Можни причини за хиперхидроза

На почетокот на животот, едно лице исто така може да покаже хиперхидроза . Често тоа се должи на манифестација на одредени болести или прегревање на телото. Во првите години од животот на бебето, неговите рецептори не се подготвени за влијанието на факторите на животната средина, па затоа може да се појават неправилности во терморегулациониот систем. Бебето е особено склоно кон прегревање и хипотермија, така што младите родители треба да го следат здравјето на бебето.

За да се укаже на невообичаено висока екскреција на пот во телото на детето, може за такви заболувања:

 • кардиоваскуларен систем;
 • недостаток на витамин Д;
 • ендокриниот систем;
 • употреба на одредени лекови.

Ноќни потења се доста чести кај мажите и кај жените. Тоа може да биде предизвикано од вообичаеното зголемување на температурата на амбиентниот воздух, како и од одредени патолошки процеси. Зголеменото потење за време на спиењето се манифестира во личност поради слични причини кои веќе биле претходно наведени. Овој симптом е карактеристичен за развој на одредени заболувања и за поединечни манифестации на телото:

 • хормони;
 • инфекции;
 • нарушување на спиењето;
 • неуспех во метаболизмот;
 • употреба на лекови;
 • тумори;
 • нервни заболувања;
 • стрес;
 • ментални патологии;
 • алкохолизам, зависност од дрога.

Класификација

Симптом се формира од разни причини, па затоа, според принципот на етиологија, болеста е поделена во две категории - примарна и секундарна.

Според локализацијата на индикаторот од страна на лекарите, се разликуваат следниве видови:

 • локален;
 • палмарен;
 • плантарен;
 • аксиларна;
 • лицето;
 • ингвинална и перинеална;
 • генерализирани.

Степенот на комплексен развој на хиперхидрозата е поделен на три:

 • светло-абнормална пот, но лицето не чувствува никакви посебни проблеми;
 • медиум - некои социјални проблеми се појавуваат, на пример, кога се ракуваме;
 • тешка - силна манифестација на пот, што предизвикува социјални проблеми.

Потењето може да се развие на неколку начини - редовно, сезонски и периодично (периодично).

Класификација на хиперхидроза

Симптоматологија

Симптомите на зголемено потење се појавуваат на различни точки низ телото. Човек може да чувствува потење на нозете, дланките, челото, лицето, пазувите, препоните или сите области одеднаш. Кожата на лице место зголемено потење станува влажно и малку кул на допир, на коските и нозете може да се земе на малку сина боја, што укажува на повреда на периферната циркулација.

Многумина се навикнати да имаат пот со специфични симптоми, непријатна влага и мирис. Сепак, лекарите тврдат дека всушност не постои посебен мирис на пот. Непријатната арома се манифестира од бактериска микрофлора, која е присутна на кожата на секој човек. Понекогаш непријатниот мирис се манифестира со ослободување на специфични супстанции од телото на одредена личност, имено, тутун, алкохол, лук или други преработени производи.

Дијагностика

За да дознаете како да се ослободите од зголемената секреција на пот, пациентот мора да се консултира со доктор. Секое само-лекување може да предизвика појава на подобрена особина и прогресија на патологијата. Кога бара помош од лекар, терапевтот мора да ја утврди причината за симптомот. За да се идентификуваат факторите кои предизвикуваат прекумерно потење во текот на ноќта или во текот на денот, пациентот се испитува. Лекарот за време на собирањето на анамнезата треба да ги разјасни следните точки:

 • интензитетот на манифестацијата и колку долго симптомот се манифестира;
 • дополнителни симптоми - чести отчукувања на срцето, слаб апетит, губење на тежината, нарушена емоционална состојба;
 • дали има други болести;
 • Дали се присутни алергии?
 • фреквенција на стресни ситуации;
 • Дали се користеле лекови?

Покрај терапевтот , може да се обратите и до кардиолог , невролог , ендокринолог , сонголог, алерголог , онколог со одредена болест.

Исто така, пациентот мора да помине крвен тест за проучување на хормони и гликоза. По утврдувањето на претпоставената дијагноза на пациентот е насочена кон попрецизна дијагноза на инструментални методи за прецизно одредување на изворот на непријатниот симптом.

Третман

Пред да побарате како да се ослободите од знакот, пациентот треба да подлежи на темелно испитување. Во зависност од дијагностицираната патологија, лекарот пропишува различни методи на терапија за пациентот. За ефикасно да се елиминира симптомот, пациентот е пропишан нехируршки и хируршки третман.

Пред да започнат конзервативен третман, лекарите даваат општи препораки за сите пациенти, што ќе помогне да се намали високото ниво на потење:

 • следење на личната хигиена;
 • користи дезодоранси;
 • носат облека и долна облека направена од природни ткаенини, а не синтетички;
 • промена облека колку што е можно повеќе;
 • чевли изберете светлина и удобно;
 • извадете од менито многу топла храна, зачинета јадења, алкохол, никотин, кафе.

По исполнувањето на сите овие упатства, пациентот веднаш може да го намали зголемениот секрет на пот. За целосна елиминација на хиперхидрозата во медицината користејќи традиционални методи на третман:

 • психотерапевтски технологии;
 • лекови;
 • антиперспиранти против прекумерно потење;
 • физиотерапија.

Како дел од психотерапевтската терапија, лекарите користат хипноза. Со тоа, можно е да се елиминираат психолошките проблеми кај луѓето. Способноста правилно да ги задржи сите ваши емоции и стравови му помага на лицето да се справи не само со хиперхидроза, туку и со други заболувања.

Машките и женските организми се сосема различни, па затоа лекувањето со лекови е различна дрога и шема на нивната употреба. Следните лекови се препишуваат на пациентот:

 • седативи;
 • транквилизатори;
 • ботокс инјекции;
 • лекови беладона.
Третман на хиперхидроза Ботокс

Средствата од прекумерно потење за борба против зголеменото потење се избираат поединечно. На горенаведените средства, лекарите, исто така, вклучуваат антиперспиранти. Тие имаат локален ефект. Нивниот состав вклучува соли од цинк, алуминиум, формалдехид, салицилна киселина, триклосан, етил алкохол - сите тие ја намалуваат секрецијата на пот. Овој ефект се постигнува со намалување на блокадата на екскреторните канали на потните жлезди.

За време на физиотерапијата на пациентот му се дава хидротерапија, електроспа, електрофореза. Со комбинирање на сите методи на терапија и спа третман, пациентот може да се ослободи од пролонгиран висок крвен притисок.

Во моментов, ваквите видови на хируршка нега се практикуваат во медицината која може да ја даде секој:

 • подложна липосукција;
 • затворена пантолошка кисета;
 • ексцизија на кожата на пазувите.

Сите овие методи се апсолутно безбедни, и откако ќе се изведат, пациентот може да очекува долготраен резултат без несакани ефекти. Намалување на потењето се постигнува со намалување на бројот на потни жлезди, кои предизвикуваат појава на симптом. Кај 90% од пациентите по операцијата, целосно исчезнува прашањето како да се ослободи од пот и непријатниот мирис.

Превенција

Постојат многу фактори кои ја зголемуваат секрецијата на пот и секој од нив мора да се елиминира со посебен метод на терапија. За да се избегнат ваквите проблеми, лекарите советуваат да се придржуваат на превентивните мерки:

 • спие во вентилирана и не-топла соба;
 • долната облека мора да биде од природни ткаенини;
 • следење на личната хигиена;
 • чекор назад од стресни ситуации;
 • не спорт.

Со вршење на едноставни активности, едно лице може да ги елиминира болестите кои предизвикале зголемена секреција на пот.

Сподели го овој напис:

"Зголемено потење" се забележува кај заболувања:

Апсанс (fr. "Отсуство") или мал напад е вид на епилептични напади кои се карактеризираат со краткотрајно губење на свеста или сончева свест во отсуство на видливи конвулзии. Често се комбинираат со други видови на епизофагија. Вклучени во структурата на генерализирана епилепсија идиопатска природа. Децата 4-7 години почесто се болни. Оваа болест првпат беше спомната во 1705, терминот беше воведен во 1824 година.

...

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...

Агитација - кршење на психијатриска природа, што се изразува во потребата на индивидуата да врши активни дејства. Со други зборови, се случува интензивен емотивен импулс, кој е проследен со страв, паничен напад и слични симптоми. Пациентот врши само автоматски акции, без значајност.

...

Акромегалија е патолошки синдром кој напредува поради хиперпродукцијата на соматотропин од страна на хипофизата по осификација на епифизалната 'рскавица. Оваа болест се карактеризира со патолошки раст на коските, органите и ткивата. Често со оваа болест, екстремитетите, ушите, носот и други работи се зголемуваат. Поради брзиот раст на овие елементи, метаболизмот е нарушен и се зголемува ризикот од развој на дијабетес.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Акроцијаноза - сина боја на кожата и мукозните мембрани. Екстремитетите, ушите и назолабијалниот триаголник може да станат сини. Ова се случува затоа што протокот на крв е нарушен во мали садови. Главните причини за состојбата се болести на кардиоваскуларниот систем.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Ангиоматозата е патолошка состојба во која се јавува пролиферацијата на крвните садови, поради што се формира тумор. Развојот на ангиоматозата се појавува паралелно со разни конгенитални аномалии и дефекти на имунолошкиот систем. Пролиферацијата на крвните садови може да ја покрие кожата, внатрешните органи, мозокот, органите на видот и другите телесни системи.

...

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

...

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

...

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...

Бактерискиот бронхитис е воспаление на долниот респираторен тракт и мукозната мембрана предизвикана од патолошки микроорганизми. Главните бактерии кои ја предизвикуваат болеста се: стафилокок, пневмокок, стрептокок, голема кашлица или хемофилус бацил. Овој тип на болест не може да биде примарен, но секогаш се случува против позадината на вирусот (всушност, тоа е неговата комплицирана форма). Оваа болест никогаш веднаш не влијае на бронхијалното ткиво. Во раните фази, инфекцијата се шири во горниот респираторен тракт, како што се назофаринксот, трахеата и крајниците. Како што се развива нарушувањето, процесот на болеста продира низ долните делови, а со тоа влијае и на бронхиите. Оваа форма на болеста е многу честа кај децата.

...

Бигемини е име на форма на аритмија, во која се јавува предвремено возбудување на срцето по секое нормално чукање на срцето. Навремениот пристап за квалификувана помош ќе помогне да се избегне прогресијата на болеста и формирањето на компликации.

...

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...

Честопати има случаи на лица со бронхитис. Тоа е поврзано со загаден воздух, кој се вдишува од лице. Таквиот воздух содржи голем број на вируси и паразитски бактерии, кои, кога се ингестираат, почнуваат да се "смируваат" таму и предизвикуваат болни рефлекси. Овие рефлекси се слични кај децата и возрасните, но имаат различни степени на сериозност.

...

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Вертебро-базиларна инсуфициенција (вертебробсаларен синдром) - абнормалности во мозокот поради слабо снабдување со крв во вертебралните и базиларните артерии. Последната голема во мозокот. Поради можно стеснување на крвните садови, мозокот нема доволно кислород, што доведува до нарушувања во централниот нервен систем.

...

Хемобластозата е неопластична болест која се карактеризира со лезии во хематопоетските и лимфните ткива. Тие вклучуваат системски болести - леукемии и регионални - лимфоми. Формациите се разликуваат меѓу себе не само на локацијата, туку и во квалитетот на патологијата. Всушност, кај леукемија, болеста се наоѓа во крвта и се нарекува леукемија или леукемија, туморот се наоѓа во границите на коскената срцевина. Кај лимфомите, туморот е локализиран во лимфните јазли, предизвикувајќи силни метастази низ телото со оштетување на коскената срцевина.

...

Хиперинсулинизмот е болест поврзана со зголемување на нивото на инсулин и намалување на шеќерот во крвта кај луѓето. Карактеристични знаци на болеста се: општа слабост, вртоглавица, зголемен апетит, тремор и психомоторна агитација. Вродената форма е многу ретка, кај околу едно новородено од 50 илјади. Често се утврдува од стекнатиот тип на болеста кај жените на возраст од 35-50 години.

...

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...

Хипоманија (нарушено расположение) е афективно нарушување кое се карактеризира со почетниот степен на манија и речиси целосно отсуство на клиничката слика која е карактеристична за психијатриска болест.

...

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...

Симптомот на дампинг е нарушување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со тоа што постои патолошки брзо движење на дебелото црево. Најчесто дијагностициран депониран синдром по ресекција на желудникот и други операции на абдоминалната празнина.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.