Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Треска

Зголемена температура - показател за топлинска состојба на лицето е поголема од 37,2 степени. Во нормална состојба, показателот за телесна температура треба да биде во опсег од 36,5-37,2 степени. Ваквата состојба може да укаже на развој на инфективен, воспалителен процес. Сепак, треба да се забележи дека не секогаш зголемувањето на телесната температура може да биде знак на болест. Точна клиничка слика може да ја открие лекар, само-лекувањето е неприфатливо и може да доведе до развој на сериозни патолошки процеси.

Етиологија

Лекарите забележуваат дека зголемувањето на телесната температура не секогаш го покажува развојот на болеста. Всушност, овој симптом делува како заштитна реакција на телото на било каква повреда. Причината за овој симптом може да биде следните етиолошки фактори:

 • инфективен или воспалителен процес;
 • тежок стрес , нервен напор;
 • несакани ефекти на лекот;
 • компликација на постоечка болест;
 • топлотен удар, изгори;
 • зголемена физичка активност;
 • треска од непозната етиологија;
 • рак;
 • компликација на гастроентеролошка патологија;
 • кај жени во периодот после овулација;
 • болест на автоимуна природа;
 • труење со крв ;
 • компликации по операцијата.

Исто така, за време на сончевиот удар се забележува нагло зголемување на температурата. Оваа состојба е особено опасна во случај на деца, бидејќи телото на детето не е во состојба да се спротивстави на таквите процеси.

Симптоми на топлина и сончев удар

Треба да се забележи дека зголемувањето на телесната температура е најверојатно ако лицето има ослабен имунолошки систем.

Класификација

Постојат следниве типови на телесна температура:

 • pyretic - 39-41 степени;
 • хиперпиретик - над 41 степени.

Ваквата човечка состојба бара итна медицинска помош. Доцнењето или земањето на лекови според дискреција може да предизвика сериозни компликации, а не фатален исход. Што да се прави при високи температури може да се каже само од лекар по испитување и точна дијагноза.

Треба да се разликува - температурата на телото до 39 степени се смета за покачена и висока над 39 степени.

Симптоматологија

Високата температура без симптоми кај возрасни е исклучително ретка. Како по правило, таква човечка состојба се манифестира во форма на следниве симптоми:

Високата температура кај детето може да се манифестира во форма на такви знаци:

 • каприциозност;
 • поспаност;
 • апатија ;
 • недостаток на апетит;
 • општа слабост.

Во посложени случаи, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со конвулзии, халуцинации и заблуди. Дополнителни знаци на севкупната клиничка слика ќе зависи од причините за висока температура. Во секој случај, да се земе лекови во дискреција во овој случај е невозможно. Ова може да доведе не само до влошување, туку и до нејасна клиничка слика, што во голема мера ја отежнува понатамошната дијагноза.

Треба да се забележи дека, како и кај возрасните, детето има висока температура без симптоми, ретко. Ова се должи на фактот дека имунолошкиот систем на телото на детето е многу послаб од оној на возрасен, и секое нарушување на перформансите на телото се манифестира доста брзо.

Дијагностика

Зошто температурата на телото се зголемува, само по лекарот може да се каже, по испитувањето и точната дијагноза.

Првично, детален физички преглед на пациентот се врши со општа историја утврдена, ако состојбата на пациентот дозволува. Да се ​​разјаснат етиолошките фактори и точната дијагноза со користење на следниве лабораториски и инструментални методи на истражување:

 • ректално и аксиларно мерење на индексот на телесна тежина;
 • Ректално мерење на температурата
 • општ и биохемиски крвен преглед ;
 • собирање на спутум;
 • проучување на измет и урина.

Во зависност од планираната дијагноза, тие можат да ги користат следните инструментални дијагностички методи:

 • Х-зрачен преглед на абдоминалните органи;
 • Х-зраци;
 • гинеколошки прегледи.

Само откако ќе се утврди етиологијата на развојот на таков патолошки процес и точна дијагноза, лекарот може да пропише општ третман и да избере терапевтски методи за да се отстрани таков симптом.

Третман

Како да се сведе на топлина кај дете или возрасен, само доктор може да каже. Елиминацијата на таков симптом ќе зависи од етиологијата. Општите мерки во оваа состојба на пациентот се следните:

 • треба да се почитуваат строгите услови за одмор. Облеката на пациентот треба да биде од лесна ткаенина, која ќе му овозможи на телото да "дише" и со тоа да ја олесни состојбата;
 • просторијата во која се наоѓа пациентот треба редовно да се емитува;
 • потребно е да консумираат голема количина течност на собна температура - чај, млеко, компоти, сокови;
 • на температура од 39 степени и погоре треба да се нанесуваат облоги на челото, вратот и зглобовите. Составот на течноста за компресија мора да се координира со вашиот лекар.

Антипиретични лекови при високи температури кај возрасни и деца треба да се земаат само како што е пропишано од лекар.

Што се однесува до исхраната на пациентот во таков период, треба да се заснова на следните препораки:

 • храната на пациентот треба да биде лесна - пире од овошје или зеленчук, пилешка супа, светло млеко или тепсија за зеленчук;
 • пијте многу вода;
 • храна во мали делови.

Најчесто, во таква состојба, лицето речиси и да нема апетит. Да се ​​надвладее телото и да се зема храна во вообичаената количина не треба да биде, бидејќи тоа може да доведе до нарушување на гастроинтестиналниот тракт и општо влошување на здравјето.

Забранети настани на високи температури

Строго е забрането на високи температури следново:

 • Бришење на пациентот со дух тинктури и чист алкохол - ова само ќе доведе до зголемување на индексот на топлина на телото;
 • затворете го пациентот со ќебиња или носете синтетичка облека;
 • Вода на пациентот со сладок пијалок;
 • организира нацрт во собата.

Таквите активности се погрешно преземени за да се стабилизира телесната температура, што само го влошува развојот на патолошкиот процес.

Превенција

Како такви, превентивни мерки против оваа повреда во телото таму. Меѓутоа, ако ги применувате општите препораки за зајакнување на имунолошкиот систем, можете, ако не и исклучите, значително да го намалите ризикот од развивање на таков патолошки процес.

Лекарите препорачуваат да се практикуваат следниве работи:

 • почитувајте го дневниот режим и јадете право;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • редовно се подложени на медицински преглед од страна на специјализирани медицински специјалисти;
 • Побарајте медицинска помош ако не се чувствувате добро.

Таквите едноставни правила ќе помогнат да се елиминира развојот на сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

"Треска" се забележува кај болести:

Апсолут на Бартолиновата жлезда (цитолошкиот апсцес на Бартолин) е гноен воспаление на големата вагинална жлезда, претставува компликација на примарното воспаление. Во областа на вагината, туморот расте, што може да се отвори во процесот на супурација. Оваа патологија се среќава само кај жени.

...

Мозочниот апсцес е болест која се карактеризира со ограничена акумулација на гноен ексудат во мозокот. Обично, гнојна маса во мозокот се појавува кога телото има место за инфекција лоцирано надвор од границите на централниот нервен систем. Во некои клинички ситуации, неколку лезии со гноен содржина може да се формираат во мозокот одеднаш. Оваа болест може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи. Најчесто ова се должи на траума на черепот.

...

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорни третмани на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивото.

...

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Апсцесот на задникот (синхронизиран апсцес) е патолошка состојба, наспроти позадината на која се забележува формирање на центарот на воспалителниот процес во областа на претходно инјектираната инјекција. Постои акумулација на гноен ексудат и топење на ткивото.

...

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

...

Аденомот формиран на тироидната жлезда е бенигна неоплазма со јасни рабови и фиброзна капсула. Таквиот тумор не е лемење на околните ткива, има мала големина и е апсолутно безболен. Опасноста од аденом на тироидната жлезда е во нејзина можна дегенерација во малигната неоплазма, па ако туморот брзо расте, се посочува неговото итно отстранување. Операцијата се состои од ексцизија на неоплазмата заедно со капсулата, проследена со испраќање за хистолошко испитување за да се потврди или побие присуството на канцерски клетки во аденомот.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...

Актиничен дерматитис се јавува на позадината на зрачењето на кожата во форма која е карактеристична за текот на дерматитисот - во форма на воспаление. Таквите ефекти вклучуваат сончева светлина, јонизирачко зрачење, вештачки извори на ултравиолетово зрачење. Актиничниот дерматитис, чии симптоми се јавуваат врз основа на времетраењето на изложеноста на одреден фактор, како и интензитетот на овој ефект, особено ја определува подложноста на заварувачи, фармери, радиолози, работници во леарници и топилници итн.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...

Алергискиот артритис е акутна патолошка состојба која се карактеризира со промена на зглобовите. Оваа болест често е предизвикана од прогресија на алергии на антигени од странско потекло. Се разликува по тоа што има некомплициран курс, лесно се лекува и има поволни прогнози. Заедно со таква болест често се манифестира инфективно-алергиски артритис. Тоа се случува поради фактот дека телото е премногу подложно на патогени во текот на овој период. Ова се две различни нарушувања кои имаат речиси исти симптоми и се разбира.

...

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Алгоменореа е непријатна болка за влечење во долниот дел на стомакот и лумбалниот регион пред почетокот на критичните денови, која може да трае до крајот на менструацијата. Според МКБ-10, кодот на оваа патолошка состојба е запишан во болничката листа како 94.4 во случај кога прекршокот се манифестира за прв пат. Вторичната манифестација на патологијата е фиксирана како 94.5. Ако ова прекршување има неодредено етиологија, тогаш неговиот код ICD-10 ќе биде снимен како 94.6.

...

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Анална пукнатина - повреда на структурата на мукозната мембрана на човечкиот анус. Најчесто, таков дефект се јавува на задниот ѕид. Големината на пукнатината обично се движи од еден до два сантиметри. Но, и покрај ова, болеста, ако не се лекува, може да доведе до ризици по здравјето кај лицата со компликации.

...

Анасарка е патолошки процес, кој се карактеризира со акумулација на течност во поткожното ткиво, кое надворешно ќе се манифестира во форма на едем. Во повеќето случаи, тоа не е независна болест, туку се развива против позадината на другите патолошки процеси во телото.

...

Болно грло е болест од инфективна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...

Ангиоматозата е патолошка состојба во која се јавува пролиферацијата на крвните садови, поради што се формира тумор. Развојот на ангиоматозата се појавува паралелно со разни конгенитални аномалии и дефекти на имунолошкиот систем. Пролиферацијата на крвните садови може да ја покрие кожата, внатрешните органи, мозокот, органите на видот и другите телесни системи.

...

Аневризмата на срцето е екстремно тешка патолошка состојба, која во секое време може да предизвика масовна загуба на крв и да доведе до смрт на пациентот. Аневризма се формира поради разредување и испакнување на миокардниот дел, а со секој последователен срцев импулс, неговите ѕидови стануваат само потенки, па затоа само прашање на одредено време, кога, без лекување, аневризмата на срцето ќе прекине.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.