Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Зголемена киселост на желудникот

Зголемената киселост на стомакот е клинички знак, што е манифестација на нарушување на функционирањето на гастроинтестиналниот тракт. Овој патолошки процес се карактеризира со изразена клиничка слика, специфичен симптом е горушица.

Најчесто, малнутриција и хронични гастроентеролошки болести резултираат со такво нарушување. Клиничкиот знак нема ограничувања во однос на возраста и полот, па затоа е подеднакво дијагностициран кај деца и кај возрасни.

Точната дијагноза и препишување на ефективен третман бараат широк дијагностички мерки и физички преглед на пациентот со лична историја.

Како по правило, во зависност од навремениот почеток на терапијата и усогласеноста со сите препораки на лекарот, можно е целосно закрепнување. Во спротивен случај, зголемената киселост доведува до хронични гастроентеролошки болести, што, пак, е полн со развој на други компликации.

Етиологија

Етиолошките фактори во врска со овој клинички знак можат да се поделат на два вида - надворешни и внатрешни. Надворешните етиолошки причини за зголемена киселост на стомакот вклучуваат:

 • почитувањето на некоректната исхрана или оние случаи каде диететската исхрана е апсолутно неопходна;
 • нездрава исхрана;
 • долгорочна употреба на одредени лекови, неконтролирани лекови без лекарска рецепт;
 • чести стресни ситуации, постојана нервна напнатост;
 • пушење и алкохолизам;
 • постот

На надворешни етиолошки фактори рационално го вклучуваат следното:

 • нарушување на метаболичкиот процес;
 • хронични болести, вклучувајќи гастроентеролошка природа;
 • лош метаболизам.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат факторите кои се однесуваат на неисхранетост, бидејќи ова најчесто води кон примарна форма на манифестација на оваа клиничка карактеристика:

 • јадење храна во брзање, во движење, што доведува до сиромашно џвакање, голтање големи парчиња, и така натаму;
 • навика за пиење храна, особено слатка сода или алкохол;
 • храна полуфинале, брза храна;
 • злоупотреба на зачинета, кисела, премногу солена храна, со многу зачини;
 • неуспехот да се следи исхраната ако има хронични гастроентеролошки заболувања;
 • погрешна исхрана, храната не е на владата.

Земајќи ја предвид етиолошката слика, можеме да го извлечеме следниов заклучок - во повеќето случаи, манифестацијата на таков патолошки процес може да се спречи со придржување кон правилната исхрана.

Симптоматологија

Поради фактот дека симптомите на зголемена киселост на желудникот се карактеристични за многу гастроентеролошки болести, треба да се консултирате со лекар на првите знаци и да не се вклучите во самолечение.

Главните симптоми на зголемена киселост на желудникот

Општо земено, клиничката слика се карактеризира како што следува:

Треба да се забележи дека металоиди во овој случај делува како специфичен симптом, и е поинтензивен кај децата и бремените жени.

Дијагностика

Ако симптомите се опишани погоре, треба да се консултирате со гастроентеролог за совет. Доколку е потребно, може да биде потребна дополнителна консултација со специјалист за заразни болести и со имунолог .

Пред да започне третманот на зголемената киселост на стомакот, лекарот врши физички преглед на пациентот со собирање на лична историја и појаснување на целосната клиничка слика. Покрај тоа, се вршат следните дијагностички активности:

 • pH-метри е посебен амбулантски тест, кој се изведува за да се одреди нивото на киселост на желудникот;
 • рендгенско испитување на езофагусот;
 • манометрија на дигестивниот систем;
 • ендоскопско испитување на езофагусот;
 • биопсија, ако постои сомневање за развој на онколошки процес.
PH метрика

Стандардни лабораториски тестови (клинички и биохемиски анализи на крвта, уринарна анализа) се изведуваат доколку е потребно.

Според резултатите од дијагнозата, лекарот може да ја утврди причината за манифестацијата на таков патолошки процес и да утврди како да се третира зголемената киселост на желудникот.

Третман

За да се ослободи од зголемената киселост на желудникот е можно само со помош на интегриран пристап. Во овој случај, третманот ќе биде насочен кон елиминирање на основната болест, која ги вклучува следните терапевтски мерки:

 • земање лекови (таблети за зголемена киселост на стомакот и други лекови може да ги препише само лекар);
 • правилна исхрана (диетата е задолжителна);
 • рецепти на традиционалната медицина;
 • правилен режим на пиење.

Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • инхибитори на протонската пумпа;
 • блокатори на хистамин;
 • антиациден;
 • витамин и минерален комплекс.

Исто така, ако пациентот има тешка стомачна болка, лекарот може да препише аналгетик.

Исхрана со зголемена киселост на стомакот е една од најважните точки, бидејќи без коригирање на исхраната на пациентот, целосното закрепнување не може да се постигне.

Исхраната со зголемена киселост на желудникот се пропишува поединечно, но постојат некои општи препораки:

 • забранета храна со многу зачини;
 • зачинета, кисела, солена забранета;
 • сите производи мора да се подложат на претходна термичка обработка;
 • Исхраната на пациентот треба да биде честа, но фракционална, со временски интервал од 2,5-3 часа. Последниот оброк треба да биде не подоцна од три часа пред спиење;
 • производите мора да се џвакаат темелно, строго е забрането да пијат храна и пијалок веднаш по оброкот;
 • садовите треба да бидат на собна температура;
 • Препорачан кулинарски третман - парен, вриење, чување, печење без маснотии.
Исхрана со различни киселини во стомакот

Во овој случај, третманот со народни лекови не е исклучен, но само по препорака на доктор и како дополнување на главниот тек на тераписките мерки. Во овој случај, се препорачува да се пијат билни чаеви и тинктури врз основа на компонентите:

 • нане;
 • анасон;
 • камилица;
 • ѓумбир;
 • семки од копар;
 • магдонос;
 • колекција на такви билки - мајчина душица, нане, семе анасон и копра, анасон билка.

Па помага компир сок, разредена сок од морков и тиква. Покрај тоа, лекарите препорачуваат мед со зголемена киселост на желудникот - во овој случај, се препорачува да се користи на празен стомак.

Пациентот мора да ги следи правилата за правилно пиење. Одбиените билки, разредените сокови се добро прилагодени, минерална вода се препорачува со висока киселост на желудникот.

Предмет на спроведување на сите препораки на лекарот во целост и на време, може да се избегнат значителни компликации.

Превенција

Во овој случај, целата суштина на превентивни препораки лежи во две едноставни правила:

 • правилна исхрана;
 • навремено лекување на гастроентеролошки болести и болести кои водат кон влошување на метаболизмот и метаболичките нарушувања.

Ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

"Зголемена киселост на стомакот" се забележува кај болести:

Перитонитисот е воспалителна болест која влијае на перитонеумот. Ваквата состојба претставува голема опасност за организмот, бидејќи резултатот од таквата патологија е кршење на работниот капацитет на сите витални органи. Симптомите на перитонитис варираат во зависност од степенот на болеста и неговата форма: акутен и хроничен.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.