Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пот дланки

Рачното потење е непријатен симптом кој предизвикува значително непријатност и го намалува квалитетот на човечкиот живот. Вреди да се одбележи дека тоа е карактеристично не само за возрасните, туку може да се појави и кај доенчињата.

Ограничен број на причини може да стане провоцирачки фактор, кој не е секогаш поврзан со одреден патолошки процес во човечкото тело. Меѓу најчестите извори на изолирани стресни ситуации.

Клиничката слика ќе се разликува во зависност од тоа која состојба служела како поттик за појава на таков симптом. Често симптомите се надополнуваат со црвенило на кожата и неможност да се вршат дури и наједноставните секојдневни задачи.

Само клиничарот може да дијагностицира и разумно да ги дознае причините зошто неговите раце се потеат, со спроведување на специфични тестови, како што е Манор тест.

Во најголем дел од случаите третманот е ограничен на употребата на конзервативни методи, меѓутоа, ако тие се неефикасни или според поединечни индикации, може да се препише хируршка интервенција.

Етиологија

Причините за зголемено потење во областа на дланките кај возрасните се:

 • хиперактивност на симпатичкиот нервен систем, кој пак е формиран во позадина на психосоматски нарушувања;
 • дисфункција на ендокриниот орган, меѓу кои се надбубрежните жлезди, хипофизата, тироидната жлезда и јајниците кај жените;
 • формирање на малигни тумори, без оглед на локацијата;
 • патологија на бубрезите, што доведува до нарушување на функционирањето на уретрата. Поради ова, зголемено потење, излегување, вклучително и од дланките;
 • широк спектар на заразни болести - во такви ситуации, потењето е резултат на слабеење на имунолошкиот систем на човечкото тело и нејзиниот природен одговор на активноста на агентите што предизвикуваат болести;
 • периодот на раѓање - во ова време женското тело е под огромен притисок, што е придружено со хормонални, физички и хемиски промени;
 • прекумерно вежбање - во такви ситуации, мускулите создаваат голема количина на топлина, која излегува со помош на пот од површината на кожата на дланките на дланките;
 • генетски болести - повеќето од овие патологии се наоѓаат на рана возраст, но некои од нив се манифестираат кај возрасни. Ова треба да вклучува цистична фиброза и Рајли-ден синдром;
 • општа хиперхидроза е болест која се карактеризира со обилна пот не само од дланките, туку и од целото тело;
 • бронхијална астма ;
 • трауматско оштетување на мозокот;
 • климактериски период;
 • тешка интоксикација на телото;
 • хормонални промени во телото за време на пубертетот;
 • случајна употреба на лекови;
 • емоционална возбуда.
Причини за потење дланки

Пот дланките не само кај адолесцентите и кај возрасните, туку и кај доенчињата. Во такви ситуации, предиспонирачките фактори можат да бидат претставени:

 • генетска предиспозиција - присуството на такво отстапување кај родителите значително ја зголемува веројатноста за сличен знак кај бебето;
 • зголемени нивоа на катехоламини во крвта;
 • нарушување на автономниот нервен систем;
 • недостаток во детското тело на витамин Д - ова води кон фактот дека таквата корисна супстанција, како калциум, не е целосно апсорбирана. Поради тоа постои зголемено потење на дланките на новороденчето;
 • проблеми со тироидната жлезда, која лачи премногу или премногу малку хормони што содржат јод;
 • продолжено ладење или прегревање на телото - затоа што децата се многу почувствителни на надворешни фактори, во споредба со возрасните, па затоа е многу важно да се осигура дека бебето не се замрзнува или се прегрее од голема количина облека;
 • васкуларна дистонија ;
 • влијанието на стресните ситуации - во раното детство тоа може да биде ирационална исхрана, имено, глад или прејадување.

Симптоматологија

Ако рацете на човекот си потеат, тогаш е прилично лесно да се детектираат, бидејќи таквата состојба има доста типична клиничка слика. Така, најчесто дејствуваат како дополнителни знаци:

 • црвенило на кожата на дланките, често со пурпурна нијанса;
 • тешкотии при користење на прибор за јадење, пишување на пенкала или други мали предмети;
 • проблеми во професионалните активности;
 • појава на влажни ознаки на ткаенина или хартија;
 • тешкотии во одржувањето на лизгави предмети;
 • проблеми на датирање и комуникација меѓу тинејџерите;
 • благо синкаста нијанса на кожата;
 • тешкотии во сексуалните односи;
 • намалување на локалната температура - многу често блиски луѓе или сексуални партнери на болни лице се жалат дека нивните дланки се многу поладни во споредба со главната телесна температура;
 • намалување на работниот капацитет;
 • психолошка непријатност;
 • промена на социјалниот статус на пациентот;
 • непријатен мирис што произлегува од дланките.

Горенаведените симптоми се јавуваат кај апсолутно секој пациент, без оглед на тоа кој патолошки процес стана етиолошки фактор. Ова значи дека локалните знаци ќе ги надополнат најкарактеристичните симптоми за одредена болест.

Хиперхидроза на дланките

Дијагностика

Ако вашите дланки се потеат, најпрво треба да контактирате со дерматолог за помош, да препише дијагностички мерки, да се запознаат со нивните резултати и, доколку е потребно, да го испратат пациентот за дополнително испитување на потесни специјалисти.

Прво на сите, на лекар треба:

 • да ја проучува историјата на болеста, не само пациентот, туку и неговите блиски роднини - ова е неопходно не само да се побара можна патолошка причина за прекумерно потење, туку и да се потврди или побие генетската предиспозиција за фактот дека дланките се постојано и сериозно потење;
 • да се соберат и да се запознаат со историјата на животот на едно лице - бидејќи потполно безопасни извори можат да дејствуваат како поттикнувач;
 • внимателно ја испита и оцени состојбата на погодениот сегмент;
 • прашајте го пациентот детално - за да дознаете кои симптоми ги придружуваат поттените дланки кај мажите, жените и децата.

Општи лабораториски и инструментални испитувања насочени кон спроведување на:

 • општа клиничка анализа на крв;
 • крвна биохемија;
 • коагулограми се проценка на способноста на згрутчување на крвта;
 • општа анализа на урината;
 • копрограми;
 • КТ и МРИ - неопходно е да се бараат тумори и да се утврди состојбата на внатрешните органи.

Малиот тест се користи како специфичен дијагностички метод. Суштината на постапката лежи во фактот што јодот се применува на проблематичните области на кожата и останува да се исуши. После тоа, дланките се попрскуваат со скроб и чекаат некое време. Во случај на интеракција на овие две супстанции во влажна средина, јодот станува темно во боја. Според степенот на интензитетот на бојата и површината на погодените раце, клиничарот го одредува нивото на сериозноста на локалната хиперхидроза.

Откако ќе се направат општите дијагностички мерки, дерматологот може да го упати пациентот за испитување на специјалист од:

 • педијатрија;
 • неврологија;
 • ендокринологија;
 • пулмонологија;
 • генетика.

Третман

Без оглед на тоа зошто дланките често станале испотени, може да се ослободите од таква манифестација со помош на конзервативни методи.

Лекот "Фордидрон"

Таквите лековити супстанции можат да се борат со прекумерно потење на дланките:

 • "Хидронекс" - прикажан за надворешна и внатрешна употреба;
 • "Фордидрон" - растворот се нанесува на чистата кожа на дланките и се чува за половина час;
 • "Формагел";
 • "Масло од цинк";
 • "Teymur paste" - има анти-воспалителни, антимикробни и антисептички својства.

Можете да се ослободите од прекумерно испотени дланки со помош на бањи, кои се додаваат на:

 • калиум перманганат;
 • бреза лисја;
 • морска сол.

Покрај тоа, не е забрането да се користи традиционална медицина, која вклучува употреба како лосиони:

 • јаболков оцет;
 • лушпа базирана на камилица, нане, алое и бурен сок, лисја од вибурнум и орев;
 • животинска маст;
 • рициново масло;
 • сок од лимон;
 • инфузија од кора од даб и хиперикум, мудрец и коприва;
 • мешавини на алкохол и глицерин;
 • црн чај;
 • раствор на сол или розова.

Покрај тоа, меѓу ефективните методи за третман на потипани дланки се следниве:

 • изложеност на ултравиолетово зрачење;
 • употребата на медицински антиперспиранти и прашоци;
 • јонизација е третман со слаба струја;
 • ботокс инјекции.

Хирургијата се однесува на неефективноста на инеоперативните терапии, како и на прекумерното потење. Суштината на операцијата е дека преку инцизијата на раката, оние нервни влакна кои нервниот систем ги пренесува импулсите на потните жлезди се уништуваат или стегаат.

Треба да се има на ум дека горенаведените методи на третман помагаат да се справи само со главниот симптом, а не со причината за тоа.

Превенција и прогноза

Со цел да се спречи развојот на патологиите, во клиничката слика за која постои таков знак како постојано потење дланки, неопходно е да се придржуваат на следниве општи правила на превенција:

 • избегнувајте стресни ситуации;
 • да се спречи прегревање или претерано ладење на телото;
 • јаде правилно и целосно;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен преглед во медицинска установа.

Без оглед на причините за потење на дланките на возрасен или новороденче, прогнозата ќе биде поволна, бидејќи таков знак не може да се игнорира. Сепак, не треба да се заборави дека секоја патологија, во отсуство на терапија, може да доведе до развој на компликации.

Сподели го овој напис:

"Рачна пот" е забележана кај заболувања:

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

...

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...

Клептоманија е психијатриско нарушување кое се карактеризира со фактот што едно лице ненамерно ги присвојува работите на другите луѓе. Најчесто овие се предмети кои не претставуваат посебна материјална вредност и не се потребни само од пациентот.

...

Плелектисот е воспалителен процес на големи нервни плексуси, особено на цервикалниот, брахијалниот, лумбосакралниот. Оваа болест ги погодува луѓето од апсолутно било која возрасна група, поради што често се дијагностицира кај бебињата во првите месеци од животот. Ако не побарате помош од специјалист или неправилен третман, болеста може да предизвика губење на ефикасноста и попреченоста. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување има свој код, во зависност од природата на развојот - Г 54, Г 55, М 50 и М 51.

...

Себорејата е патолошки процес во кој се набљудува интензивната работа на лојните жлезди на целиот организам. Како по правило, развојот на таков патолошки процес предизвикува неуспех во централниот нервен систем. Во главната група за ризик, децата од основно образование и адолесцентите, особено за време на пубертетот. Поради фактот што лојните жлезди се наоѓаат речиси по целиот периметар на кожата, болеста може да се развие насекаде.

...

Рет синдром е дегенеративна, прогресивна болест која го нарушува функционирањето на нервниот систем, предизвикувајќи човечкиот развој да застане на рана возраст. Во моментов е отворено прашањето за механизмот и причините за формирање на таква болест. Основниот извор на патологија е мутација на голем број на гени и нивно негативно влијание врз развојот на органот, како што е мозокот.

...

Социофобијата е ментално растројство, изразено во вознемирен страв, парализирајќи ја волјата и мислите на некоја личност за време на неговите контакти со други луѓе. Луѓето кои страдаат од ова нарушување честопати го избегнуваат општеството, никогаш не зборуваат јавно и се ужасни кога се прават нови познаници. До неодамна, терминот социјална фобија во медицинската пракса не постоеше - лекарите веруваа дека некои одреди и срамежливост се само карактер на ликот на личноста. Меѓутоа, денес докторите станаа јасно дека социјалната фобија е иста растројство на личноста како и секоја друга фобија, така што ова нарушување може успешно да се третира и може да се третира со помош на психијатар и психотерапевт или самостојно.

...

Еритромелгија е патологија на автономниот нервен систем, кој е класифициран како редок. Се карактеризира со пароксизмална контракција на артериите на екстремитетите. Овој патолошки процес е придружен со појава на болка во зафатената област, хиперемија на кожата, како и локална хипертермија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.