Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Губење на мирис

Губење на мирис е клиничка манифестација на одредена болест, а не секогаш од отоларинголошка природа. Покрај тоа, оваа патологија може да биде вродена во природата и во медицината се нарекува "аносмија". Често постои губење на чувство на мирис во обичната настинка, што е само симптоматско - по заздравувањето, способноста за мирис е целосно вратена кај пациентот.

Треба да се разбере дека само доктор може да ги утврди точните причини за губење на мирисот, со преземање на потребните дијагностички мерки. Особено е опасно да се спроведе само-третман, вклучително и со помош на традиционалната медицина, бидејќи тоа може да доведе до развој на неповратни патолошки процеси.

Етиологија

Недостатокот на мирис може да биде од периферно или централно потекло. Во првиот случај, етиолошките фактори се директно отоларинголошка природа, а во вториот случај причината е нарушување на централниот нервен систем и дел од мозокот кој е одговорен за мирис.

Периферните етиолошки фактори вклучуваат:

 • алергиска реакција;
 • компликации на синузитис;
 • компликации од студ или грип ;
 • бенигни или малигни тумори во носната празнина;
 • искривување на назалниот септум ;
 • синузитис ;
 • бактериски ринитис ;
 • вирусна инфекција;
 • зголемена сувост на мукозната мембрана;
 • компликации по операцијата;
 • атрофија на носната мукоза поврзана со возраста;
 • чести ефекти врз носната лигавица на лекови, токсични супстанции.

Што се однесува до централните етиолошки фактори, тука е неопходно да се нагласи следново:

Менингитис - можна причина за губење на мирис

Треба да се напомене дека кога се губи мирисот на централната етиологија, лицето го одредува присуството на мирис, но не може да го потврди.

Ако присуството на таков симптом се должи на конгенитални абнормалности, тогаш причината за недостатокот на мирис може да биде делумно неразвиеноста на респираторниот тракт или нивното целосно отсуство. Во вакви случаи, овој симптом може да се комбинира со недостаток на вкус.

Што да се стори во овој патолошки процес и што е причина за таква повреда, само лекар може да каже, откако ќе бидат преземени сите потребни дијагностички мерки.

Класификација

Од природата на потеклото на патологијата, разликуваат следниве форми:

 • вродени
 • стекнати

За возврат, стекнатиот формулар е поделен на:

 • централно - поради нарушено функционирање на мозокот, нервниот систем;
 • периферни - симптом делува директно манифестација на отоларинголошки патолошки процеси.

Природата на клиничката слика ќе зависи од основната причина.

Симптоматологија

Ако причината за овој симптом е отоларинголошка болест, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • чувство на сувост во носната празнина , чешање кое предизвикува чести кивање;
 • главоболка , која може постепено да се зголемува;
 • зголемување на телесната температура до 38 степени, во поретки случаи до 39;
 • празнење на течна конзистентност, во некои случаи со непријатен мирис;
 • чувството да се биде во носот на туѓо тело;
 • формирањето на кора што го отежнуваат дишењето низ носот, поради што еден човек може да дише преку устата;
 • печење во носот , која се елиминира со помош на специјални капки само за кратко време. Таквата манифестација често се забележува како компликација по студот ;
 • гноен исцедок;
 • општа слабост и слабост ;
 • назална конгестија .

Со алергии може да се забележи слична клиничка слика. Исто така може да има зголемено кинење , црвенило околу очите, остра реакција на светлините. Во овој случај, бидејќи основната причина е решена, може да се отстранат и симптомите.

Знаци на алергии

Ако намалувањето на миризбата се должи на патологии во мозокот, централниот нервен систем, тогаш овој клинички симптом може да биде проследен со следниве симптоми:

 • заматен вид , нарушен говор ;
 • промена во психо-типот - карактеристики претходно некарактеристични за него се појавуваат во однесувањето на личноста, агресивни напади доминираат;
 • когнитивен пад;
 • несоодветност ;
 • главоболки, кои како компликација на болеста може да станат хронични, додека лекови против болки не секогаш помагаат;
 • гадење , повраќање , особено наутро;
 • промена на параметрите за вкус;
 • заматен вид , двоен вид ;
 • хроничен замор , поспаност ;
 • намалена изведба - тешко е лицето да се концентрира на одредени активности или детали.

Присуството на такви симптоми, особено ако му претходело сериозна болест или повреда на главата, бара итен медицински преглед. Што да се направи и зошто ваквата клиничка слика се одвива може да се каже само од лекар.

Дијагностика

Програмата за дијагностички мерки ќе зависи од тековната клиничка слика. Примарно испитување може да се случи со учество на такви тесно квалификувани лекари:

Првиот е физички преглед на пациентот, со збирка на лична и семејна историја, сегашната клиничка слика.

Мозокот КТ

За да се утврди природата на оваа клиничка манифестација, може да се користат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • олфактометрија;
 • тест за тумор маркери;
 • неоплазма биопсија за хистолошки преглед.

Врз основа на резултатите од студијата, лекарот може да утврди точна дијагноза и да утврди понатамошни терапевтски мерки за елиминирање на главната болест.

Третман

Во овој случај, третманот може да се спроведе и конзервативни и радикални методи. Ако има неоплазма во мозокот, се врши оперативно отстранување проследено со рехабилитација терапија.

Лекот може да вклучува и такви лекови:

 • антисептици;
 • антиалергични;
 • антибиотици;
 • стероиди;
 • цинкови препарати;
 • витамин и минерален комплекс.

Покрај тоа, на пациентот може да се препорача физиотерапија, инхалација, мануелна терапија и курсеви за масажа. Ако третманот вклучува хирургија на мозокот, тогаш како рехабилитација може да биде неопходно да се помине терапевтскиот курс во специјализиран санаториум.

Со конгенитална абнормалност, реставрирањето на изгубеното чувство на мирис е ретко возможно.

Превенција

Нема конкретни профилактички препораки во врска со оваа клиничка манифестација, бидејќи сè зависи од основната причина. Препорачливо е да се побара медицинска помош навремено, наместо само-третман.

Сподели го овој напис:

"Губење на мирис" се забележува кај болести:

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

...

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

...

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

...

Klebsiella е патоген кој предизвикува развој на неколку болести во човечкото тело и зазема водечко место меѓу опортунистичките бактерии. Тежината на болеста е директно зависна од состојбата на имунитет, кој може да варира од блага инфекција до тешка сепса.

...

Одонтогенски синузитис - атипичен воспалителен процес. Нејзината прогресија не е предизвикана од развојот на грип или АРВИ, туку од разни болести на горниот дензит. Ова се должи на непосредната анатомска близина на корените на забите со максиларниот синус. Таквото пореметување може да предизвика оштетување на забите како првиот и вториот катник, како и вториот премолар. Болеста има и акутна и хронична природа на курсот.

...

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес оваа патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

...

Хепаталната кома е последната фаза на прогресија на хепаталната инсуфициенција, придружена со нарушувања на централниот нервен систем. Оваа патологија се јавува како резултат на влијанието на општата состојба на телото од разни видови на интоксикација, како и цироза или орган кој умира.

...

Полипи од нос се бенигни во облик на кружен облик, кои се резултат на хиперплазија на назалната мукоза. Нивните големини можат да варираат од 1 до 4 см. Медицинската статистика е таква што полипите во носот се честа компликација на хроничниот ринитис. Тие се дијагностицираат со 1-4% од населението. Почесто мажите страдаат од патологија. Полипите често се дијагностицираат во носот на детето (антохоанален).

...

Соматоформно растројство е збир на психогени патолошки состојби во кои се јавуваат проблеми со ментална природа зад соматовегетативните знаци. Иако симптомите се слични на соматските болести, сепак, тие не откриваат дополнителни органски манифестации, често се забележува дека неспецифично функционално нарушување од друга природа, кое бара континуирана дијагноза.

...

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.